Spis treści:
Jak sprawdzić czy palec jest wybity Na czym polega uraz wybitego palca? Wybity palec – jak nastawić? Wybity palec – do jakiego lekarza się udać? Stłuczony palec – co robić? Domowe sposoby na stłuczenia palca Jak długo boli stłuczony palec – objawy, które powinny zaniepokoić Przytrzaśnięty palec przez drzwi Jak rozpoznać czy palec u ręki został złamany?Problem stłuczonego lub wybitego palca niestety często bywa ignorowany. Skutkiem niewykrycia powikłań może być trwale ograniczona sprawność ręki. Samodzielne leczenie domowymi sposobami nie zawsze jest wystarczające, by przywrócić ruchomość i funkcję uszkodzonych palców.
Jak sprawdzić czy palec jest wybity
Do wybicia palca dochodzi zwykle wskutek nagłego zderzenia palca z przedmiotem, np. piłką do gry w siatkówkę. Uraz może także nastąpić w wyniku silnego szarpnięcia zakleszczonego palca. Palec jest najczęściej wyginany z dużą siłą w kierunku przeprostu lub na bok, czemu towarzyszy silna kompresja lub naciągnięcie stawu.
Urazy palców często występują u sportowców trenujących dyscypliny takie jak: siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, gimnastyka czy taniec akrobatyczny. Wybicie palca może oczywiście zdarzyć się także w codziennym życiu, np. podczas jazdy autobusem, gdy w momencie gwałtownego hamowania pojazdu chwycimy się rurki pojedynczym palcem.
Jak wygląda wybity palec?
Objawy wybitego palca to:
- nagły ból palca z możliwym słyszalnym kliknięciem w momencie urazu,
- nienaturalne ustawienie palca – obrys stawu może być zniekształcony,
- trudność w poruszaniu palcem – bolesne ograniczenie ruchomości,
- możliwe drętwienie lub mrowienie palca w związku z urazem nerwu zaopatrującego palec,
- możliwy obrzęk i zaczerwienienie stawu palca.
Kasia z recepcji
Wybity palec wymaga szybkiego nastawienia oraz diagnostyki uszkodzeń przez lekarza ortopedę. W planowaniu leczenia pomocne jest wykonanie badania USG, które określi zakres urazu.
Podczas wizyty lekarz wystawi ponadto skierowanie na RTG celem wykluczenia złamania paliczków palca.
Ortopeda Kraków - umów wizytęNa czym polega uraz wybitego palca?
Wybicie palca to potoczne określenie zwichnięcia stawu palca. Zwichnięciu najczęściej ulegają stawy śródręczno-paliczkowe lub międzypaliczkowe, w których wskutek działania dużej siły dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł stabilizujących staw.
Zwichnięcie stawu prowadzi do nieprawidłowego przemieszczenia się powierzchni stawowych względem siebie. Elementy kostne mogą napierać na ścięgna mięśni czy nerwy przebiegające przez palec. Skutkiem tego może być brak możliwości chwytania przedmiotów z wykorzystaniem kontuzjowanego palca oraz zaburzenia czucia. Zerwane więzadło palca ręki nie stabilizuje prawidłowego ustawienia stawu – dochodzi do widocznego zniekształcenia obrysu.
Naciągnięty palec to kontuzja, w której pomimo naciągnięcia struktur stabilizujących staw ustawienie powierzchni stawowych pozostaje w normie. Torebka stawowa oraz więzadła muszą jednak ulec wygojeniu, inaczej może dojść do szybkiego nawrotu kontuzji.
Wybity palec – jak nastawić?
Z wybitym palcem najlepiej udać się do lekarza ortopedy. Samodzielne próby nastawiania wybitego palca mogą skutkować pogłębieniem urazu w obrębie stawu. Lekarz ortopeda przed nastawieniem palca podaje miejscowy środek znieczulający, który zmniejsza ból oraz ułatwia rozluźnienie mięśni, których ścięgna przebiegają przez palec. Dzięki temu zabieg nastawienia wybitego palca jest nie tylko bezpieczny, ale też bardziej komfortowy dla pacjenta.
Zastosuj unieruchomienie - jak zrobić opatrunek na wybity palec
Przed podróżą do lekarza konieczne jest unieruchomienie palca tak, aby zabezpieczyć staw palca przed dalszym przemieszczaniem się powierzchni stawowych i wtórnymi urazami. Do unieruchomienia palca możesz wykorzystać płaski patyk, długopis lub aluminiową blaszkę. Za pomocą bandaża owiń kontuzjowany palec wraz z usztywnieniem, obejmując także sąsiadujący zdrowy palec.
Wybity palec – do jakiego lekarza się udać?
Z problemem wybitego palca należy udać się do lekarza ortopedy. Specjalista dokładnie zbada palec, wykona badanie USG, wypisze skierowanie na szybkie RTG oraz założy bezpieczne unieruchomienie na palec.
Uraz palca wskazującego czy urazy kciuka mogą znacznie upośledzać chwytanie ręką, dlatego konieczne jest szybkie wykrycie uszkodzeń i zastosowanie właściwego leczenia. Nieleczony wybity palec może być przyczyną sztywności stawu i późniejszych trudności w wykonywaniu codziennych czynności: przygotowywania posiłków, przenoszenia kubka czy sprawnego pisania na klawiaturze komputera.
Kasia z recepcji
Nie odwlekaj wizyty u lekarza ortopedy. Nieleczone wybicie palca grozi zwyrodnieniem stawu, sztywnością i innymi powikłaniami osłabiającym sprawność ręki.
Ortopeda Kraków - umów wizytę
Stłuczony palec – co robić?
Stłuczenie palca młotkiem bardzo często występuje u osób wykonujących remont w domu. Nierzadko też stłuczenie palca stanowi wynik przypadkowego stanięcia twardym butem na czyimś palcu.
Stłuczeniu palca w okolicy opuszki najczęściej towarzyszy silny ból – ta okolica jest bardzo mocno unerwiona. Urazy tego typu bardzo często wiążą się ze zmiażdżeniem tkanek miękkich, uszkodzeniem naczyń krwionośnych i powstaniem krwiaka. Pojawia się obrzęk - palec u ręki może znacznie spuchnąć.
Domowe sposoby na stłuczenia palca
Siny i spuchnięty palec u ręki należy schłodzić. W tym celu można wykorzystać zimną wodę lub kompres żelowy. Zimno powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, co ogranicza narastanie krwiaka i opuchlizny. Obniżenie temperatury tkanek wykazuje ponadto działanie przeciwbólowe.
Spuchnięty palec po uderzeniu – czym obłożyć?
Złagodzenie dolegliwości bólowych można także uzyskać poprzez zastosowanie okładów z roztworu octu i wody. Ewentualna maść na wybity palec powinna być zlecona przez lekarza ortopedę.
Jak długo boli stłuczony palec – objawy, które powinny zaniepokoić
Ból palca po stłuczeniu może się utrzymywać maksymalnie do kilku dni. Bolesny i długo opuchnięty staw palca u ręki może świadczyć o poważnym uszkodzeniu, które wymaga pilnej konsultacji u ortopedy. Do wizyty u specjalisty powinny skłonić także takie objawy jak: utrata siły chwytu i bolesne ograniczenie ruchomości w stawie palca.
Przytrzaśnięty palec przez drzwi
Przytrzaśnięty palec objawia się bólem i tkliwością w miejscu uciśnięcia przez drzwi. Wskutek mocnego ucisku może dojść do zmiażdżenia i przerwania ciągłości ścięgien mięśni zaopatrujących palce. Domowe sposoby mogą być niewystarczające, by przywrócić ruchomość i funkcję palca.
Należy przede wszystkim podkreślić, że nie jest możliwe samoczynne zrośnięcie się przeciętego ścięgna – w przypadku wykrycia przerwania ciągłości ścięgna konieczne jest operacyjne zszycie oraz odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja.
Kasia z recepcji
Jeśli nie możesz czynnie zgiąć lub wyprostować palca, powinieneś jak najszybciej wykonać badanie USG. USG palca oceni ciągłość ścięgien mięśni i pomoże zlokalizować miejsce ewentualnych uszkodzeń.
Uzyskaj szybkie rozpoznanie i pomoc lekarską.
USG palca - umów badanieJak rozpoznać czy palec u ręki został złamany?
Złamany palec – objawy, leczenie
Kontuzje palca nierzadko wiążą się ze złamaniem kości paliczków. Złamany palec jest zwykle dużo bardziej bolesny i nie można nim poruszać ani czynnie ani biernie (chwytając palec drugą ręką).
Przerwanie obrysu kostnego może być widoczne w badaniu USG. Dzięki temu lekarz już w gabinecie może podejrzewać złamanie kości. Ostateczne rozpoznanie złamania ustala się na podstawie zdjęć RTG, czasami diagnostykę uzupełnia się o rezonans magnetyczny.
Złamanie palca często stanowi składową stłuczenia, wybicia czy przytrzaśnięcia palca. Tego typu urazy są obarczone wyższym ryzykiem powikłań. Przy przemieszczonych złamaniach kości paliczków znacznie częściej dochodzi do przerwania ciągłości ścięgien i drobnych nerwów. Leczenie stabilnych złamań polega na unieruchomieniu i wczesnej rehabilitacji. W przypadku złamań niestabilnych przebiegających z powikłaniami zwykle konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego.
Kasia z recepcji
Umów konsultację z lekarzem ortopedą. Dzięki temu dowiesz się jak długo palec może jeszcze boleć oraz czy konieczne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia (rehabilitacja, zabieg operacyjny).
Ortopeda Kraków - umów wizytę