Spis treści:
Jak powinny wyglądać jądra u niemowlaka? Kiedy powinno nastąpić zstąpienie jąder? Jakie są przyczyny wnętrostwa? Rodzaje wnętrostwa Diagnostyka USG Leczenie wnętrostwa - sprowadzenie jądra do moszny u dziecka Skutki wnętrostwa w wieku dorosłymJak powinny wyglądać jądra u niemowlaka?
W warunkach prawidłowych jądra u niemowlaka powinny znajdować się w worku mosznowym. Wnętrostwo jest to niezstąpienie jądra lub nieprawidłowe położenie jednego lub obu jąder poza moszną.
Kiedy powinno nastąpić zstąpienie jąder?
U większości chłopców do zstąpienia jąder dochodzi w ostatnim miesiącu życia płodowego. U wcześniaków często rozpoznaje się wnętrostwo, gdyż w momencie przyjścia na świat jądra jeszcze nie uległy zstąpieniu do moszny. W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka w warunkach podwyższonego poziomu testosteronu jądra powinny samoistnie przemieścić się w kierunku worka mosznowego. Jeśli tak się nie dzieje, konieczne jest skonsultowanie dziecka z lekarzem.
Jakie są przyczyny wnętrostwa?
Przyczynami wnętrostwa mogą być:
- zaburzenia hormonalne u matki w okresie ciąży,
- niedojrzałość jądra,
- nieprawidłowa budowa anatomiczna kanału, przez który jądro ma zstąpić do worka mosznowego.
Rodzaje wnętrostwa
Wędrujące jądro u dziecka
W niektórych przypadkach istnieje możliwość manualnego sprowadzenia jądra do moszny podczas badania. Jednak w wyniku relacji anatomicznych jądro z czasem cofa się w kierunku kanału pachwinowego. Jest to tzw. jądra wędrujące.
Jądro przemieszczone
W sytuacji nieprawidłowego przemieszczenia jądra może się ono znajdować w okolicy zachyłka kanału pachwinowego, w okolicy krocza lub w przestrzeni nadłonowej. W tym rodzaju wnętrostwa jądro najczęściej jest dojrzałe i posiada prawidłową budowę.
Jądro kanałowe
W trakcie procesu zstępowania jądro może zatrzymać się w kanale pachwinowym. Badanie palpacyjne pozwala wyczuć jądra, ale nie jest możliwe ich przemieszczenie do worka mosznowego.
Jądro brzuszne
Jądro brzuszne oznacza zatrzymanie się jądra w obrębie jamy brzusznej przed pierścieniem pachwinowym wewnętrznym. W trakcie badania najczęściej nie da się go wyczuć.
Diagnostyka USG
Przed podjęciem decyzji odnośnie właściwego postępowania we wnętrostwie konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki USG.Preferowaną metodą diagnostyczną jest badanie USG, które jest całkowicie niszkodliwe i zapewnia wysoką rodzielczość badania. USG pozwala na precyzyjne określenie położenia jąder oraz ich wielkości. Na podstawie wyniku badania USG stwierdza się czy nie ma ewentualnych przeszkód mechanicznych, które uniemożliwiałyby samoistne zstąpienie jąder. W razie wykrycia nieprawidłowości lekarz wybiera najbardziej optymalną metodę leczenia.
Ultrasonografia jest polecana szczególnie w diagnostyce jąder brzusznych, które nie są wyczuwalne podczas rutynowego badania lekarskiego. Badanie USG odbywa się w komfortowych dla dziecka warunkach i jest bezbolesne.
Kasia z recepcji
Leczenie wnętrostwa - sprowadzenie jądra do moszny u dziecka
Leczenie zachowawcze
Jeśli jądra nie ulegną samoistnemu przemieszczeniu do worka mosznowego do 2-3 roku życia, lekarz może zadecydować o wdrożeniu odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach lekarz może rozważyć podjęcie leczenia zachowawczego. Postępowanie obejmuje dodatkową stymulację hormonalną, która polega na podawaniu gonadotropiny łożyskowej i/lub analogów gonadoliberyny. Hormony podawane są w formie zastrzyku przez okres kilku tygodni lub miesięcy. Dawka ustalana jest indywidualnie dla każdego dziecka.
Leczenie operacyjne
Gdy terapia hormonalna nie przyniosła efektów lub gdy w badaniu USG jednoznacznie wykryto wadę anatomiczną uniemożliwiającą samoistne zstąpienie jąder, stanowi to wskazanie do leczenia operacyjnego. Najczęściej operacja dotyczy jąder brzusznych, jąder kanałowych oraz wnętrostwa powiązanego z przepukliną pachwinową.
Celem zabiegu operacyjnego jest wykonanie plastyki określonych tkanek miednicy mniejszej i stabilne umiejscowienie jąder w worku mosznowym. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.
Skutki wnętrostwa w wieku dorosłym
Nie warto odwlekać diagnostyki i leczenia wnętrostwa, ponieważ zaniedbanie problemu i pozostawienie jąder w warunkach niesprzyjających rozwojowi i funkcjonowaniu męskich organów płciowych może skutkować wystąpieniem powikłań zdrowotnych w przyszłości.
Niezstąpienie jąder a zaburzenia płodności
Skutkiem nieleczonego wnętrostwa może być zmniejszenie zdolności jąder do spermatogenezy czyli produkcji wartościowych plemników w odpowiedniej ilości. W dorosłym życiu wiążę się to z zaburzeniami płodności i trudnościami w zostaniu ojcem.
Wnętrostwo a wyższe ryzyko rozwoju nowotworu jądra
Przedłużone przebywanie jąder w jamie brzusznej, a także nierozpoznanie w porę dysfunkcji hormonalnych i rozwojowych, może predysponować do transformacji nowotworowej komórek jądra w dorosłym życiu. Znaczenie przyczynowe ma m.in. oddziaływanie wyższej temperatury jamy brzusznej (w porównaniu do worka mosznowego oraz zaburzenia w procesie dojrzewania jąder.