Spis treści:
Zespół cieśni nadgarstka - operacja prywatnie Na czym polega zespół cieśni kanału nadgarstka? Kwalifikacja - zabieg cieśni nadgarstka Uwolnienie kanału cieśni nadgarstka – jak wygląda zabieg? Wizyty kontrolne po operacji zespołu cieśni nadgarstkaZespół cieśni nadgarstka - operacja prywatnie
Kasia z recepcji
W centrum ULTRAMEDICA przyjmują lekarze specjaliści wykonujący zabiegi uwolnienia kanału cieśni nadgarstka. Zatrudniamy doświadczonych ortopedów operujących m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Umów wizytę u ortopedy i skonsultuj swój problem z nadgarstkiem.
Umów wizytę u ortopedy w KrakowieNa czym polega zespół cieśni kanału nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka - objawy
Objawy zespołu cieśni nadgarstka to: drętwienie, zaburzenia czucia lub promieniujący ból palca wskazującego, środkowego, dłoniowej części kciuka oraz okolicy nadgarstka. Dolegliwości wynikają z podrażnienia nerwu pośrodkowego, najczęściej w okolicy kanału położonego w okolicy stawu nadgarstkowego. Zespół cieśni nadgarstka może wystąpić w każdym wieku, lecz najczęściej obserwowany jest u osób po 50. roku życia.
Powikłania nieleczonego zespołu cieśni nadgarstka
Początkowe objawy są zwykle łagodne i dlatego często bywają ignorowane. Niestety progres uszkodzenia nerwu pośrodkowego zwykle prowadzi do bardziej dotkliwych powikłań. Brak odbarczenia nerwu może powodować osłabienie siły mięśni ręki, w tym zanik mięśni kłębu kciuka, co prowadzi do trudności w chwytaniu i manipulowaniu przedmiotami. W skrajnych przypadkach wykonywanie codziennych czynności typu picie i jedzenie z pomocą ręki z zespołem cieśni bywa utrudnione i frustrujące.
Przyczyny ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka
Nerw pośrodkowy w okolicy nadgarstka przebiega w anatomicznym kanale ograniczonym od strony grzbietowej przez kości nadgarstka a od strony dłoniowej przez więzadło porzeczne nadgarstka. Więzadło to należy do troczka zginaczy. Wewnątrz kanału oprócz nerwu pośrodkowego przebiegają także nerwy ścięgien zginaczy biegnących od przedramienia do ręki.
Ucisk na nerw pośrodkowy może być spowodowany przez obrzęk zapalny związany z urazem, silnym przeciążeniem nadgarstka lub obecnością układowych chorób zapalnych (np. RZS). Bardzo często zapalenie pochewek ścięgnistych mięśni zginaczy zmniejsza dostępną przestrzeń dla nerwu i powoduje jego kompresję.
Konflikt mechaniczny może ponadto wynikać z ucisku więzadła poprzecznego nadgarstka ograniczającego kanał od dłoniowej strony. W przypadku zmian zwyrodnieniowych do rozwoju neuropatii przyczyniają się wyrośla kostne i deformacje w stawie nadgarstka.
Kwalifikacja - zabieg cieśni nadgarstka
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka jest zachowawcze lub operacyjne. Jeśli dolegliwości nie ustępują po leczeniu zachowawczym (odpoczynku, noszeniu ortezy) lub stwierdza się zaniki mięśniowe w obrębie ręki, wykonuje się zabieg operacyjny.
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego nadgarstka. Na podstawie wyników badań oraz analizy objawów lekarz decyduje o podjęciu leczenia operacyjnego. Dobiera przy tym najbardziej optymalną metodę, aby była ona jak najmniej inwazyjna i umożliwiała szybki powrót do aktywności po zabiegu.
Uwolnienie kanału cieśni nadgarstka – jak wygląda zabieg?
Uwolnienie kanału cieśni nadgarstka w większości przypadków wykonuje się techniką małoinwazyjną. Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie jest bolesny. Lekarz odbarcza nerw pośrodkowy poprzez przecięcie tkanek ograniczających kanał nadgarstka. Do skutecznych procedur zabiegu uwolnienia zespołu cieśni nadgarstka należy przecięcie więzadła poprzecznego. W razie konieczności (duże deformacje pourazowe) wykonuje się dodatkowe procedury na elementach kostnych.
Wizyty kontrolne po operacji zespołu cieśni nadgarstka
W ULTRAMEDICA kontrola stanu ręki odbywa się przez tego samego lekarza, który kwalifikował do zabiegu i przeprowadził uwolnienie nerwu pośrodkowego.
Na wizycie kontrolnej lekarz oceni stan gojenia się rany oraz przekaże Ci precyzyjne informacje, czego nie wolno robić po operacji cieśni nadgarstka. Otrzymasz zalecenia co do specjalnych ćwiczeń, które będą miały na celu przywrócenie sprawności ręki. Dowiesz się ponadto, kiedy będzie możliwy bezpieczny powrót do pracy po zabiegu.