• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
  • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
  • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
  • 16 lat USG 3D w Krakowie
  • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Ból kręgosłupaBól kręgosłupa jest dolegliwością, z którą boryka się coraz więcej osób. Niestety zazwyczaj spowodowany jest on przez nasze złe nawyki i brak dbania o siebie. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, obciążanie kręgosłupa dźwiganiem źle rozłożonych ciężarów, czy nieprawidłowa postawa – wszystkie te czynniki mogą spowodować, że nasz kręgosłup powie DOŚĆ i zacznie sygnalizować to bólem. Bardzo często do bólu kręgosłupa dochodzą różne inne dolegliwości, jak na przykład migrena, bóle w mostku, szumy w uszach, czy drętwienie nóg. Jakie mogą być przyczyny bólu w różnych odcinkach kręgosłupa?

Ból kręgosłupa szyjnego

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym są urazy komunikacyjne. Nawet jeśli bezpośrednio po urazie nie odczuwamy żadnego dyskomfortu, to po czasie może okazać się, że odcinek szyjny naszego kręgosłupa został uszkodzony, dlatego nigdy nie należy ignorować takich wypadków. Dobrze, jeśli uraz komunikacyjny skończy się jedynie na naciągnięciu więzadeł, gorzej, gdy dojdzie do przewlekłego zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Po każdym wypadku zaleca się kontakt z lekarzem specjalistą od chorób kręgosłupa, nawet jeśli pozornie nie odczuwamy żadnych dolegliwości.

Równie często spotykaną przyczyną bólu kręgosłupa szyjnego jest nieodpowiednia pozycja w czasie snu, źle dobrana, zbyt duża i miękka poduszka, a także nieprawidłowa postawa, zwłaszcza podczas pracy siedzącej. Często do dolegliwości związanych z bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa dochodzi ograniczona ruchliwość (sztywność karku), zaburzenia wzroku i słuchu, a także niedowład kończyny górnej, czy zawroty głowy połączone z nudnościami. Jeśli ból trwa długo i łączy się z innymi objawami wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą.

Ból kręgosłupa piersiowego

Odcinek piersiowy kręgosłupa jest najmniej narażony na dolegliwości bólowe. Bardzo często jednak ból w tym miejscu połączony jest z ostrą boleścią ze strony żeber i klatki piersiowej, co może wiązać się z różnymi chorobami, jak półpasiec, a także wskazywać na chorobę niedokrwienną serca. Ból może także świadczyć o kompresyjnym złamaniu kręgu, zwłaszcza u osób starszych, zmagających się z osteoporozą. W żadnym wypadku nie można ignorować dolegliwości ze strony kręgosłupa w odcinku piersiowym i należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny bólu.

Odczuwanie bólu kręgosłupa między łopatkami może być spowodowane przeciążeniem, lub zwyrodnieniem. Szczególnie obciążające dla odcinka piersiowego jest długotrwałe pozostawanie w pozycji pochylonej, jak na przykład podczas pracy przy komputerze, czy prowadzenia samochodu. Bardzo ważnym jest, by zadbać o odpowiednią pozycję w czasie korzystania z komputera i nie doprowadzać do przeciążania mięśni grzbietu. Do zwyrodnień w odcinku piersiowym kręgosłupa może przyczynić się także zbyt miękki materac.

Ból kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego

Ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości ze strony kręgosłupa. W głównej mierze do tego typu przypadłości dochodzi w wyniku urazów mechanicznych, lub przeciążenia kręgosłupa. W takim przypadku, gdy krążki międzykręgowe naciskają na rdzeń kręgowy, ból najczęściej promieniuje na kończyny dolne. Najczęstszymi przyczynami bólu pojawiającego się w okolicy krzyża i lędźwi jest nieumiejętne podnoszenie ciężarów (zbytnie obciążanie jednej strony ciała), nadwaga, wady postawy, a także słabo wyrobione mięśnie brzucha.

Ból kręgosłupa krzyżowego i lędźwiowego nigdy nie powinien być ignorowany, zwłaszcza gdy jest on rwący, promieniujący wzdłuż drażnionego nerwu i towarzyszy mu pieczenie lub mrowienie. Może to oznaczać poważne problemy neurogenne, mieć związek z chorobą nowotworową lub z uszkodzeniem krążka międzykręgowego, czyli tak zwaną dyskopatią, którą popularnie nazywa się "wypadnięciem dysku". W takiej sytuacji leczenie operacyjne może okazać się konieczne, dlatego też w przypadku odczuwania bólu kręgosłupa powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dyskopatia może być przyczyną bolesnej dolegliwości, jaką jest rwa kulszowa.

Dodatkowym powodem do niepokoju powinny być towarzyszące bólowi kręgosłupa objawy takie jak gorączka, tkliwość kręgosłupa, czy spadek masy ciała. Takie dolegliwości mogą wskazywać na guzy nowotworowe, czy tętniaka aorty brzusznej i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Ból kręgosłupa krzyżowego mogą odczuwać także kobiety z dużym biustem. Bardzo ważną kwestią w takim przypadku jest odpowiednie dobranie biustonosza, który będzie podtrzymywać biust we właściwy sposób i jednocześnie odciąży nasz kręgosłup.

Bardzo często ból kręgosłupa krzyżowo-lędźwiowego odczuwają kobiety w ciąży, zwłaszcza te, które już wcześniej odczuwały dolegliwości ze strony kręgosłupa. Ból pleców w ciąży jest dość typowym objawem, jednak nie należy go całkowicie bagatelizować. Warto pomyśleć o ćwiczeniach, które wzmocnią kręgosłup i przygotują go na dodatkowe obciążenie związane z rozwijającą się ciążą. W tym celu dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który podpowie, w jaki sposób odciążyć obolały kręgosłup krzyżowy. Jeśli jednak ból kręgosłupa w ciąży jest bardzo silny i promieniuje na dolne kończyny, nie ustaje przy zmianie pozycji, lub znacznie utrudnia ci poruszanie się, niezwłocznie powinnaś skontaktować się ze specjalistą.

Co ciekawe, bóle odczuwane w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą nie mieć większego podłoża fizycznego, a być związane z naszą kondycją psychiczną. Osoby zmagające się z depresją mogą odczuwać znaczne nasilenie objawów ze strony kręgosłupa.

Wiele osób nie docenia tego, jak ważną rolę w naszym organizmie pełni kręgosłup. Na nim opiera się cała górna część ciała człowieka i dzięki niemu utrzymujemy pionową postawę. Stanowi on stelaż, na którym utrzymuje się obręcz barkowa, czaszka i cała klatka piersiowa. Bardzo często bagatelizujemy bóle kręgosłupa tłumacząc sobie, że są one chwilowe, spowodowane złym ułożeniem ciała w czasie snu, czy pracą w niewygodnej pozycji. Jednak poprzez ignorowanie tego problemu możemy doprowadzić do trwałych zwyrodnień kręgosłupa, które z czasem mogą znacząco wpłynąć na komfort naszego życia. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia przyczyny bólu kręgosłupa i podjęcia odpowiednich kroków, by pozbyć się tego problemu.Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.
Stosujemy Nadzwyczajne Środki Ostrożności: Ozonowanie, Naświetlanie UV, Maseczki dla Pacjentów, Dezynfekcja... Sprawdź >>
Wizyty u Lekarza NIE są objęte ograniczeniami przemieszczania.