• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
  • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
  • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
  • 16 lat USG 3D w Krakowie
  • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Badania profilaktyczne dla kobiet po 50Badania profilaktyczne dla kobiet po 50 roku życia mają duże znaczenie dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Większość kobiet w tym wieku znajduje się w okresie menopauzy, która jest równoznaczna z zakończeniem miesiączkowania oraz ustaniem czynności hormonalnej jajników. Spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych może wiązać się z wieloma zmianami w organizmie. Z tego względu niektóre kobiety decydują się na hormonalną terapię zastępczą. Jednocześni u kobiet po 50 roku życia odnotowuje się najwyższą zachorowalność na choroby nowotworowe. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium, zanim dojdzie do ich rozwoju. W trosce o Twoje zdrowie przygotowaliśmy listę badań, które powinnaś wykonać po 50 roku życia.

Badanie ginekologiczne

Procesy starzenia się negatywnie wpływają na stan układu rozrodczego i funkcje seksualne. Wizyta u ginekologa może być okazją do rozwiania wielu wątpliwości i zdiagnozowania niepojących objawów. U kobiet w wieku powyżej 50 lat błona śluzowa pochwy staje się sucha i ścieńczała, a wejście do pochwy może ulec zwężeniu. Często powoduje to dyskomfort i utrudnia podejmowanie współżycia płciowego. W dodatku pH pochwy zmienia się z lekko kwaśnego na obojętny lub zasadowy. Może to predysponować do częstszych infekcji intymnych oraz do ich nawrotów.

USG ginekologiczne

Badania dla kobiet po 50 roku życia uwzględniają USG narządów rodnych, które należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Ryzyko wystąpienia schorzeń ginekologicznych jest wysokie u kobiet 50+, nawet pomimo ustania czynności jajników. USG ginekologiczne pozwala precyzyjnie ocenić strukturę narządu rodnego. Wcześnie wykryty rak jajnika może uratować życie, dlatego każda kobieta powinna regularnie badać się u ginekologa.

Cytologia

Kobieta po 50 roku życia powinna wykonywać cytologię raz w roku lub co pół roku (jeśli tak zaleci lekarz). Cytologia polega na pobraniu materiału ze ściany szyjki macicy. Wymaz cytologiczny umożliwia wykrycie zmian, które grożą transformacją nowotworową oraz zmian typowych dla raka szyjki macicy. U kobiet po 50 roku życia wrasta ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, dlatego w żadnym wypadku nie wolno zaniedbywać badań cytologicznych.

Badanie urologiczne

U kobiet po 50 roku życia może nasilić się problem nietrzymania moczu. Wynika to ze zmniejszenia napięcia ścian pęcherza moczowego oraz osłabienia zwieraczy cewki moczowej. Kobiety po 50 roku życia są bardziej narażone na przewlekłe infekcje dróg moczowych i zapalenie pęcherza. Konieczna jest wtedy wizyta u urologa. W trakcie wizyty u urologa można wykonać od razu USG układu moczowego.

USG piersi

USG piersi pozwala na wczesne wykrycie guzków i torbieli w obrębie piersi. U kobiet poddawanych hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) występuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi. W związku z tym kobiety przyjmujące HTZ bezwzględnie powinny wykonywać badania profilaktyczne piersi. Zaletą badania USG piersi jest jego łatwa dostępność, co umożliwia wykonanie badania „od ręki”. Jest to szczególnie wskazane, gdy kobieta podczas samobadania zauważy niepojące zmiany na piersi i chce jak najszybciej poddać się diagnostyce.

Mammografia piersi

Każda kobieta po 50 roku życia raz do roku powinna wykonać badanie mammograficzne piersi. Mammografia, podobnie jak USG piersi, pozwala wykryć zarówno łagodne guzki jak i zmiany o potencjalnych cechach złośliwości. Badanie mammograficzne jest bezbolesne i bezpieczne, a jednocześnie posiada wysoką czułość diagnostyczną. Wcześnie wykryty rak piersi daje się skutecznie leczyć i nie zawsze jest wyrokiem.

USG jamy brzusznej

Badania profilaktyczne dla kobiet po 50 roku życia obejmują także USG jamy brzusznej. Badanie to pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych (wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, nerek, śledziony) oraz wykluczyć obecność większych guzów położonych w jamie brzusznej. USG jamy brzusznej wykonuje się raz w roku lub częściej, jeśli wymaga tego schorzenie, np. kamica pęcherzyka żółciowego. Zaleca się odpowiednie przygotowanie do badania USG jamy brzusznej: nie spożywanie pokarmów na 6 godzin przed badaniem, wypicie 1 litra wody na 1-2 godziny przed badaniem oraz przystąpienie do badania z pełnym pęcherzem moczowym. Podczas badania USG jamy brzusznej można wykonać od razu badanie USG dróg moczowych.

USG tarczycy

Kobiety powinny również pamiętać o corocznej kontroli stanu tarczycy, zwłaszcza jeśli stwierdzono obecność guzków w obrębie gruczołu tarczowego. Badanie USG tarczycy jest szczególnie wskazane w chorobach tarczycy takich jak: zapalenie tarczycy Hashimoto czy nadczynność tarczycy. Bardzo ważne są wtedy regularne badania hormonalne (oznaczenie poziomu hormonów tarczycy i TSH). Należy przy tym regularnie przyjmować leki hormonalne przepisane przez lekarza.

Pozostałe badania profilaktyczne dla kobiet 50+

Lista badań profilaktycznych dla kobiet zawiera ponadto:
  • Profilaktyka raka płuc – rtg klatki piersiowej, usg płuc – raz na 3 lata,
  • Profilaktyka raka jelita grubego – test na obecność krwi utajonej w stolcu, kolonoskopia – raz na 10 lat,
  • Profilaktyka choroby wieńcowej i chorób układu krążenia - badania krwi (np. lipidogram uwzględniający pomiar stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów), pomiar ciśnienia tętniczego krwi przez lekarza – raz w roku,
  • Profilaktyka osteoporozy - pomiar gęstości kości – według zaleceń lekarza,
  • Morfologia krwi i badanie ogólne moczu – co roku.
Już wiesz, jakie badania powinnaś sama wykonać. Twój małżonek również powinien zadbać o kontrolę swojego stanu zdrowia. Przeczytaj o badaniach profilaktycznych dla mężczyzn powyżej 50 roku życia.
Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.