• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
  • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
  • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
  • 16 lat USG 3D w Krakowie
  • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Badania profilaktyczne dla kobiet po 30Procesy starzenia się organizmu są bardziej zauważalne po 30 roku życia. Po przekroczeniu 30-tki warto zacząć dbać o swoje zdrowie i systematycznie wykonywać badania profilaktyczne. Kalendarz badań profilaktycznych powinien uwzględniać nie tylko badania związane z zajmowanym stanowiskiem pracy, ale również badania umożliwiające wczesne wykrycie wielu chorób kobiecych i zmian nowotworowych. Każda kobieta po 30 roku życia powinna wiedzieć, jakie badania profilaktyczne zaleca się wykonać w jej wieku.

Badanie ginekologiczne

Każda kobieta powinna odwiedzać ginekologa przynajmniej raz w roku. Jeśli wcześniej wizyty te były zaniedbywane, przekroczenie 30-tki jest dobrym momentem, by pomyśleć o stanie swojego zdrowia. Wiele kobiet zastanawia się, jak przygotować się do ciąży po 30-tce. Planowanie ciąży w tym wieku powinno być poprzedzone dokładną diagnostyką oraz zmianą trybu życia. Czasami okazuje się, że kobieta, ignorując badanie ginekologiczne i nie lecząc do końca nawet błahych infekcji dróg intymnych, naraża się na powikłania utrudniające późniejsze zajście w ciąże. Należy pamiętać, że leczenie niepłodności jest bardziej skuteczne, gdy ewentualne zaburzenia hormonalne czy inne nieprawidłowości zostaną wykryte w młodym wieku.

USG ginekologiczne

USG dopochwowe pozwala wykryć różnego rodzaju patologie i choroby układu rozrodczego. Zaleca się wykonywanie USG ginekologicznego przynajmniej raz w roku w ramach wizyty u ginekologa.

Cytologia

Cytologia stanowi podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz w roku lub częściej, gdy np. gdy kobieta znajduje się w trakcie leczenia nieprawidłowych zmian zdiagnozowanych na szyjce macicy.

Badanie USG piersi

Samodzielne palpacyjne badanie piersi jest obowiązkiem każdej dojrzałej kobiety. Samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu, najlepiej do 9 dnia cyklu miesiączkowego. Badania piersi dają możliwość wyczucia guzków, które najczęściej są łagodnymi zmianami torbielowatymi. Należy pamiętać, że guzki mogą być także objawem raka piersi. W przypadku wyczucia jakiejkolwiek zmiany podczas badania palpacyjnego, należy jak najszybciej zgłosić się na USG piersi. Należy pamiętać, że rak piersi wcale nie musi być dobrze wyczuwalny w badaniu palpacyjnym. Z tego względu każda kobieta po 30 roku życia powinna raz w roku zgłaszać się na badanie profilaktyczne USG piersi. Ultrasonografia piersi umożliwia wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, co zwiększa szansę na pełne wyleczenie. USG piersi uwzględnia również obrazowanie węzłów chłonnych pachy, celem oceny ryzyka ewentualnych przerzutów. USG piersi nie naraża kobiety na działanie promieni rentgenowskich. Z tego względu USG piersi może być wykonywane bez przeszkód u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących. Badanie mammograficzne (badanie radiologiczne piersi) wykonuje się częściej u starszych kobiet, których piersi zawierają więcej tkanki tłuszczowej i mniej tkanki gruczołowej.

USG tarczycy

Po 30 roku życia warto zbadać poziom hormonów tarczycy we krwi. Badanie USG tarczycy pozwala ocenić wielkość i strukturę gruczołu tarczowego oraz zdiagnozować ewentualne guzki na tarczycy. Badanie ultrasonograficzne należy do badań profilaktycznych w kierunku raka tarczycy.

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej należy do badań profilaktycznych w kierunku schorzeń i nowotworów układu pokarmowego i moczowego. W trakcie badania USG oceniana jest również aorta, dzięki czemu lekarz ma szansę wykryć tworzącego się tętniaka aorty. Badana jest także śledziona – ważny narząd uczestniczący w procesach odpornościowych organizmu. Powiększenie śledziony może pośrednio świadczyć o chorobie toczącej się w organizmie.

USG płuc

Kobiety palące papierosy powinny zgłaszać się na badanie USG płuc lub RTG klatki piersiowej raz do roku. Badania te służą wczesnemu wykrywaniu przewlekłych chorób płuc oraz raka płuc. Kobiety niepalące mogą wykonywać te badania raz na 5 lat.

Inne badania profilaktyczne dla kobiet po 30 roku życia

Do programu profilaktyki chorób i kontroli stanu zdrowia kobiety po 30-tce zalicza się również:
  • Badania podstawowe: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, poziom glukozy we krwi – raz do roku,
  • Badania w kierunku chorób układu krążenia: EKG serca, pomiar ciśnienia tętniczego krwi przez lekarza, lipidogram – raz na dwa lata.
Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.