• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
 • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
 • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
 • 16 lat USG 3D w Krakowie
 • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Ścięgno Achillesa a bieganieDoświadczeni biegacze oraz osoby dopiero zaczynające biegać powinny mieć świadomość jak ważną rolę podczas tej aktywności odgrywa ścięgno Achillesa. Problemy ze ścięgnem Achillesa mają często cichy i trudny do wychwycenia początek. Zignorowanie subtelnych objawów może spowodować rozwinięcie się zapalenia ścięgna Achillesa. Schorzenie to potrafi ciągnąć się miesiącami, a narastający ból ścięgna Achillesa często uniemożliwia podejmowanie treningów biegowych. Zaniedbanie problemu i bieganie „na siłę” może prowadzić nawet do zerwania ścięgna Achillesa.
Kiedy warto wykonać USG ścięgna Achillesa? Co daje takie badanie i czy może ono uchronić biegacza przed powikłaniami związanymi z zapaleniem ścięgna Achillesa?

Rola ścięgna Achillesa podczas biegania

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w naszym ciele, łączącym brzuśce mięśnia trójgłowego łydki z guzem piętowym. Ścięgno Achillesa jest położone powierzchownie, zaraz pod skórą, dlatego można je łatwo wyczuć palcami. To jak pracuje ścięgno Achillesa, zależy od techniki biegu, tzn. czy podczas biegania lądujemy na pięcie czy na przodostopiu. Jeśli lądujemy na pięcie, ścięgno Achillesa przenosi siły z mięśnia trójgłowego łydki na przodostopie. Jeśli lądujemy na przodostopiu, ścięgno Achillesa uczestniczy w amortyzacji obciążenia w trakcie uderzenia przodostopiem o podłoże. Ścięgno Achillesa magazynuje w swojej strukturze energię, by następnie ją oddać, wpływając pozytywnie na ekonomię biegu.

Jakie są przyczyny przeciążenia ścięgna Achillesa?

Ryzyko przeciążenia i pojawienia się bólu ścięgna Achillesa jest większe, jeśli:
 • w ostatnich kilku latach nie podejmowałeś/aś żadnej aktywności fizycznej i nagle zacząłeś/aś biegać,
 • zacząłeś/aś biegać lub zwiększyłeś/aś intensywność treningów biegowych po 40 roku życia,
 • nagle zwiększyłeś/aś czas treningu przeznaczony na podbiegi, bieganie po nierównym podłożu, biegi górskie,
 • masz koślawość pięt, płaskostopie lub stopę wydrążoną,
 • nie rozciągasz regularnie łydek,
 • odczuwasz powysiłkowy napięciowy ból łydek,
 • z tyłu pięty posiadasz twardą wyrośl, która od czasu do czasu pobolewa podczas chodzenia w bardziej dopasowanych butach,
 • w badaniu RTG stwierdzono "ostrogę piętową górną",
 • ciężko jest Ci dobrać wygodne obuwie do biegania,
 • odczuwasz sztywność w stawie skokowym,
 • chorujesz na cukrzycę typu II, schorzenia reumatoidalne,
 • masz problemy z żylakami, często puchną Ci łydki.

Czym jest zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa nie jest typowym zapaleniem, ale tzw. tendinozą czyli zmianami zwyrodnieniowymi ścięgna, które osłabiają jego wytrzymałość mechaniczną. W samym ścięgnie nie ma stanu zapalnego. Zapalenie może natomiast dotyczyć osłonki otaczającej ścięgno lub kaletki maziowej przy przyczepie ścięgna Achillesa do guza piętowego.

Kiedy należy wykonać USG ścięgna Achillesa

USG ścięgna Achillesa warto wykonać, jeśli potwierdzasz u siebie któryś z wyżej wymienionych czynników ryzyka. Możesz także zbadać ścięgno palpacyjnie, chwytając go między palec wskazujący a kciuk. Ból ścięgna Achillesa przy dotyku, zwłaszcza w obrębie włókien głębiej położonych, może zwiastować początek patologicznych zmian. Tak samo lekki ból Achillesa przy chodzeniu, zwłaszcza rano w następnym dniu po treningu, powinien stanowić sygnał ostrzegawczy. Wizyta u ortopedy jest wskazana nie tylko po to, aby wykonać USG ścięgna Achillesa, ale również by dokładniej zbadać okolicę stawu skokowego i zniwelować niektóre z czynników wpływające na przeciążenie ścięgna. Ortopeda może zlecić ćwiczenia rozciągające łydki i/lub wkładki ortopedyczne stabilizujące piętę. Na problemy ze ścięgnem Achillesa narażeni są nie tylko biegacze, ale również osoby trenujące piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, lekkoatletykę.

USG ścięgna Achillesa – na czym polega badanie

Lekarz przykłada do ścięgna głowicę aparatu USG emitującego fale ultradźwiękowe. Głowica umożliwia jednocześnie rejestracje obrazu tkanek poddanych działaniu fal ultradźwiękowych. Lekarz ocenia strukturę ścięgna Achillesa na monitorze. Badanie jest obojętne dla tkanek organizmu, nie boli i można je wykonywać profilaktycznie. Zaniedbanie problemu ze ścięgnem Achillesa skutkuje często rozległymi zmianami w ścięgnie. Przebudowa ścięgna trwa tym dłużej, im dłużej narażaliśmy ścięgno na niekorzystne czynniki. Warto więc wykonać badanie USG już przy pierwszych zauważalnych objawach sugerujących początki zapalenia ścięgna Achillesa.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa

Tendinozę ścięgna Achillesa leczy się zachowawczo – głównie poprzez rehabilitację. Przebudowa ścięgna trwa miesiącami, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i ściśle stosować się do zaleceń specjalisty.

Zerwanie ścięgna Achillesa

Powikłaniem źle leczonego lub nieleczonego zapalenia ścięgna Achillesa jest jego zerwanie. Zerwane ścięgno Achillesa wyklucza biegacza z intensywnych treningów na około 4-5 miesięcy. Osoby, które już raz zerwały ścięgno Achillesa znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka co do jego ponownego zerwania. Bardzo ważne są więc lekarskie wizyty kontrolne z USG, które pozwalają ocenić stan blizny i określić bezpieczny stopień obciążeń treningowych.
Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.