• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
  • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
  • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
  • 16 lat USG 3D w Krakowie
  • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Ból łokcia i praca przy komputerzePodczas pracy przy komputerze dochodzi do powtarzanych ruchów nadgarstka i palców. Pisanie na klawiaturze czy przesuwanie myszki po stole wymusza pracę mięśni prostujących nadgarstek. Gdy całe dnie spędzasz przed komputerem, może dojść do przeciążeń mięśni, które rozpoczynają się na ręce a kończą z boku łokcia. Pojawiający się ból łokcia wynika wtedy ze zmian degeneracyjnych ścięgien mięśni przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jest to tzw. łokieć tenisisty – schorzenie, które jak widać nie dotyczy jedynie sportowców.

Łokieć tenisisty – przyczyny bólu

Łokieć tenisisty to inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W rzeczywistości w obrębie ścięgien przyczepiających się do nadkłykcia bocznego nie dochodzi do rozwoju typowego zapalenia. Obecnie uważa się, że ścięgna ulegają stopniowej degeneracji – wskutek mikrouszkodzeń dochodzi do zaburzenia fizjologicznej struktury ścięgna. Ścięgno może także ulec stopniowemu zwapnieniu.

Praca przy komputerze – skąd łokieć tenisisty

Nasz aparat ruchu stworzony jest do wykonywania naprzemiennych ruchów równoważących pracę przeciwstawnych grup mięśniowych. Wskazane jest, aby ruch jak najczęściej wykonywany był w pełnym zakresie, ponieważ sprzyja to prawidłowemu odżywieniu tkanek. Praca przy komputerze stwarza sytuację, w której staw łokciowy pozostaje w zgiętej pozycji, a nadgarstek jest stale utrzymywany w lekkim zgięciu grzbietowym. Ciągła statyczna praca mięśni prostowników nadgarstka jest nienaturalna i prowadzi do wzmożonego napięcia tych mięśni. Ponadto statyczna praca mięśni ogranicza swobodny dopływ krwi, wskutek czego struktury łokcia i przedramienia są gorzej odżywiane. Słabe ukrwienie ścięgien w warunkach wzmożonej pracy pociąga za sobą zwiększenie podatności na uszkodzenia. Stąd prosta droga do rozwoju łokcia tenisisty.

Inne przyczyny bólu łokcia podczas pracy przy komputerze

W przypadku, gdy nawykowo podpieramy głowę drugą ręką, opierając łokieć o blat stołu, możemy doprowadzić do ucisku nerwu łokciowego. Nerw łokciowy położony jest w kostnej rynience. W trakcie ruchów zginania i prostowania łokcia dochodzi do ślizgania się nerwu. Gdy utrzymujemy łokieć w statycznej zgiętej pozycji i w dodatku opieramy się jego dolno-przyśrodkową częścią o stół, możemy doprowadzić do kompresji nerwu łokciowego. Objawami tzw. zespołu rowka nerwu łokciowego jest ból promieniujący z możliwym drętwieniem IV i V palca ręki.

Ból łokcia – co robić?

Gdy po całym dniu spędzonym przed komputerem zauważymy u siebie dolegliwości w okolicy łokcia, pierwszym rozsądnym rozwiązaniem będzie modyfikacja aktywności przez następne kilkanaście godzin. Gdy musimy kontynuować pracę przy komputerze, starajmy się robić częste przerwy, podczas których wykonujmy czynne ruchy w łokciu i nadgarstku po to, aby „rozruszać” zastałe tkanki. Wskazane są również delikatne ćwiczenia rozciągające oraz masaż mięśni przedramienia. Ulgę może przynieść także noszenie specjalnej opaski na łokieć tenisisty oraz masaż łokcia kostkami lodu. Warto zaopatrzyć się w specjalne podkładki pod klawiaturę oraz dostosować rodzaj myszki komputerowej do wielkości naszej dłoni. Gdy ból łokcia nie przemija, konieczna będzie wizyta u ortopedy.

USG łokcia

Badaniem oceniającym stan ścięgien mięśni w zespole łokcia tenisisty oraz stan nerwu łokciowego przy podejrzeniu zespołu rowka nerwu łokciowego jest USG łokcia. Badanie wykonywane jest przez ortopedę lub lekarza radiologa. USG łokcia pozwala precyzyjnie ocenić stopień degeneracji ścięgien w okolicy łokcia. Badanie USG umożliwia również wstępne rozpoznanie innych nieprawidłowości, np. zmian pourazowych czy zmian zapalnych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Leczenie łokcia tenisisty

Celem leczenia łokcia tenisisty będzie ułatwienie fizjologicznych procesów gojenia ścięgien oraz stymulacja ich przebudowy w kierunku większej odporności na uszkodzenia. Lekarz ortopeda może zaproponować leczenie osoczem bogatopłytkowym (PRP, platelet rich plasma,), które polega na podaniu do ścięgien osocza bogatego w czynniki wzrostu. Osocze pozyskiwane jest z krwi własnej pacjenta. Zabiegi PRP poprawiają właściwości ścięgna, łagodzą dolegliwości bólowe i tym samym pozytywnie wpływają na proces leczenia łokcia tenisisty. Ważny jest również udział w procesie rehabilitacji. Fizjoterapeuta zbada układ mięśniowo-powięziowy całej kończyny górnej i przeprowadzi terapię przywracającą równowagę napięć mięśniowych. W razie konieczności zaplanuje terapię falą uderzeniową. Dzięki temu zwiększymy szansę na trwałe wyleczenie łokcia tenisisty.

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego

Gdy badanie USG łokcia wykaże obecność konfliktu nerwu z nieprawidłową strukturą anatomiczną, może okazać się konieczne wykonanie operacyjnego odbarczenia nerwu. Do zabiegu kwalifikuje lekarz ortopeda. Gdy ucisk nerwu jest związany z jego nieprawidłowym napięciem, w większości przypadków wystarczająca okazuje się być terapia neuromobilizacji przeprowadzana przez fizjoterapeutę. W każdym przypadku należy unikać opierania łokcia o blat stołu.

Inne schorzenia związane z pracą przy komputerze

Osoby pracujące przy komputerze narażone są również na pojawienie się drętwienia palców u dłoni (zespół cieśni nadgarstka) oraz bólu kręgosłupa (dyskopatie, zwyrodnienia kręgosłupa). W razie wystąpienia niepokojących objawów należy zgłosić się do ortopedy lub fizjoterapeuty.
Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.