Wskazaniem do badań USG jamy brzusznej są schorzenia wątroby, pęcherzyka i dróg żółciowych, śledziony, nerek oraz pęcherza moczowego. Badanie USH brzucha jest również pomocne w rozpoznawaniu schorzeń jelit i wyrostka robaczkowego, guzów i zaburzeń rozwojowych.
Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Przeprowadzenie badania USG u dzieci jest jednak bardziej czasochłonne w porównaniu z diagnostyką pacjentów dorosłych. Dzieci są często ruchliwe, niespokojne, boją się dużej aparatury, wymaga więc to dłuższej rozmowy z pacjentem lub z jego rodzicami i uspokojenia dziecka.
Bezpieczeństwo
USG jamy brzusznej jest metodą diagnostyczną wykorzystującą ultradźwięki do obrazowania narządów wewnętrznych. W metodzie tej nie stosuje się promieniowania jonizującego (promieni rentgenowskich) co powoduje, że badanie to jest nieszkodliwe i można je wielokrotnie powtarzać. Wykorzystanie nowych technologii takich jak badania dopplerowskie czy badania wykorzystujące obrazowanie przestrzenne (USG 4D, 3D) dodatkowo zwiększyło efektywność tej metody diagnostycznej. Z tych też powodów badanie USG jest podstawowym badaniem obrazowym pomocnym w diagnostyce narządów miąższowych jamy brzusznej u noworodków, niemowląt i dzieci w każdym wieku.
Przygotowanie do badania
Dzieci u których planowane jest wykonanie badania USG jamy brzusznej, powinny być specjalnie przygotowane. U starszych dzieci zaleca się by badanie wykonane było na czczo lub 6 godzin po ostatnim posiłku. Około dwóch godzin przed badaniem należy dziecko napoić płynami obojętnymi (woda mineralna niegazowana, herbata) po pozwala na wypełnienie pęcherza moczowego pozwalając pełną ocenę narządów miednicy. U niemowląt badanie powinno być wykonane przed kolejnym karmieniem.