• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
 • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
 • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
 • 14 lat USG 3D w Krakowie
 • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

USG dłoni

USG dłoni, Ultramedica, KrakówUSG dłoni, Ultramedica, Kraków© 2015


Ultrasonograficzne badanie dłoni znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce bólów, obrzęków, zapaleń oraz zaburzeń czucia. Co więcej, badanie USG dłoni pozwala na ocenę rozległości i lokalizacji zapalenia, a w przypadku zdiagnozowanych chorób zapalnych pozwala na określanie postępów procesu leczniczego, ewentualnie udziela cennych wskazówek diagnostycznych (ultrasonografia jest bardzo czułą metodą pozwalającą na wykrywanie i ocenę zaawansowania procesów zapalnych).

Zakres diagnostyczny USG dłoni

 • pourazowe bóle nadgarstka
 • chroniczne bóle nadgarstka
 • ocena aparatu wiązadłowego nadgarstka
 • ocena więzadła pobocznego promieniowego
 • ocena więzadła łokciowego nadgarstka
 • ocena aparatu więzadłowego w stawach międzypaliczkowych bliższych
 • ocena aparatu więzadłowego w stawach międzypaliczkowych dalszych
 • ocena aparatu więzadłowego w stawach śródręczno nadgarstkowych
 • ocena ścięgien mięśni przedramienia, które lokalizują się głównie w okolicy nadgarstka i ręki (w tym części dystalnych)


Film: Obrazowanie stawów między paliczkowych - USG dłoni 2D 

W gabinetach Ultramedica wykonujemy pełną ocenę ściegien i wiązadeł z powyższej listy, część badań z powyższego zakresu jest możliwa wyłącznie przy zastosowaniu aparatury o wysokiej częstotliwości głowic i wysokiej rozdzielczości, którymi dysponujemy w naszych gabinetach. 

USG dłoni, Ocena ścięgien

 • ścięgna mięśni głębokich zginaczy palców
 • ścięgna mięśni powierzchownych zginaczy palców
 • ścięgna mięśni prostowników palców
 • ścięgna mięśni zginaczy promieniowych nadgarstka
 • ścięgna mięśni zginaczy łokciowych nadgarstka

Ocena kciuka W USG DŁONI

Osobny ważny punkt diagnostyczny stanowi ocena aparatu ścięgnistego zaangażowanego w ruchomość kciuka oraz ocena mięśni kłębu kciuka.

Ważnym elementem oceny jest badanie troczka prostowników oraz troczka zginaczy - element badania kanału nadgarstka oraz w pewnych okolicznościach (specyficzne typy urazów) badanie więzadeł obrączkowych. Badanie ręki jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy, ponieważ w praktyce każdy palec powinien być przeanalizowany z osobna z jego układem więzadłowym stawów bliższych i dalszych oraz aparatem ścięgnistym.

USG NADGARSTKA

Bardzo istotnym składnikiem badania nadgarstka jest ocena kanału nadgarstka. Jest to przestrzeń (podzielona na kilka mniejszych przedziałów) zamknięta między brzegiem kostnym kości nadgarstka pierwszego i drugiego rzędu (czasami określane jako dno kostne kanału nadgarstka) oraz troczkiem zginaczy. Istnieje wiele stanów chorobowych (nie mówiąc o ukształtowaniu anatomicznym), z przyczyny których nierozciągliwy kanał nadgarstka może okazać się zbyt ciasny dla przebiegających tędy struktur. Szczególnie wrażliwy jest nerw pośrodkowy, którego ucisk, a tym samym niedokrwienie prowadzi do zaburzeń czucia w obrębie ręki. Ultrasonografia jest bardzo czułą metodą niezwykle przydatną dla oceny kondycji nerwu pośrodkowego, a niejednokrotnie też pozwala na wyjaśnienie podłoża chorobowego prowadzącego do upośledzenia czynności nerwu.

Badanie nadgarstka można wykonać także jako osobne badanie USG.

USG DŁONI A WYKRYWANIE CIAŁ OBCYCH

Ponieważ ręka jako narząd chwytny człowieka jest narażona na wprowadzanie podskórne ciał obcych nie można zapominać, iż ultrasonografia wysokiej rozdzielczości pozwala na ich wykrywanie (ciał obcych nawet od 1 mm - w praktyce 1,5 mm), przy czym jest to metoda czuła względem materiałów tak różnych jak: metal, szkło czy drewno.

Ocena powierzchni kostnych w badaniu USG

W badaniu ultrasonograficznym możliwa jest także ocena powierzchni kostnych oraz stawowych włącznie z chrząstką trójkątna (chrząstka włóknista zwiększająca powierzchnie kontaktu w stawie przedramienno nadgarstkowym) - jednakże metodę tę należy uznać wyłącznie za pomocniczą - pełna ocena w badaniu rezonansu magnetycznego.

Przykładowe obrazy uzyskane w czasie badań USG ręki i nadgarstka w pracowni Ultramedica


Film: Trójwymiarowe obrazowanie stawu między paliczkowego - USG dłoni 3D


Film: Obrazowanie kanału nadgarstka - USG nadgarstka 2D

BUDOWA nadgarstka - wikipedia >>

Więcej o dłoni - wikipedia >>

Utworzono: czwartek, 13 grudzień 2012 00:37 Ostatnio zmieniony: niedziela, 07 styczeń 2018 21:43
Opinie Pacjentów

 
 
5.0
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę
 
 
5.0
Bardzo rzeczowa i fachowa porada.Pacjent ma poczucie, że wychodzi z kompletem potrzebnych informacji. Pan doktor poświęcił dużo uwagi problemowi, z którym przyszłam. Wcześniej leczylam dloń u innego ortopedy, który mnie zbywał i właściwie pozostawił samą sobie. Podejście do pacjenta i jego choroby na bardzo wysokim poziomie. Polecam. (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Wystarczyła jedna wizyta i zestaw ćwiczeń które polecił mi Pan Doktor. Pomogło.. ręka już nie boli, a co najwazniejsze nie muszę lekarstw stosowac które poprzedni lekarz mi przepisał. Polecam!!!
(badanie wykonał doktor Adam Podhorecki, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Pani dr Agnieszka bardzo miła, sympatyczna i konkretna. Obejrzała dokładnie moje dłonie, i wdrozyła konkretne leczenie. Uspokoiła i powiedziała że damy sobie z tym radę . Maść już po 2 aplikacjach pomógł, krem również. Czekam na dalsze efekty :)
(badanie wykonał doktor Agnieszka Senderek, ocena ze ZnanyLekarz)
Poleć
bliskim

Chcesz umówić wizytę? Wybierz:

Badanie USG  lub   Lekarza
 
usg krakow 3d 4d hdlive ultramedica logo 120
×
Czekamy na Twój telefon. Zadzwoń
Pracownia USG 3D 4D HDlive ULTRAMEDICA Kraków

ul. Piłsudskiego 36, Kraków

 
Czekamy na Twój telefon.
Kliknij w numer aby zadzwonić automatycznie.
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.