USG tarczycy Kraków

USG tarczycy

opinie pacjentów: 20

Badanie dla dorosłych.

USG Tarczycy 290

Badanie dla dorosłych.

USG Tarczycy 290

Badanie USG tarczycy

Badanie to jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyczną umożliwiającą dokładną ocenę wielkości i morfologii gruczołu tarczowego. Ewentualne wykrycie nieprawidłowych zmian patologicznych (nacieków zapalnych, guzków) ułatwia diagnozowanie najczęstszych chorób tarczycy odpowiedzialnych za niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu. W przypadku wykrycia potencjalnie złośliwych zmian lekarz wykonujący USG może od razu skierować pacjenta na zabieg biopsji celem wykluczenia raka tarczycy.

Badanie wykona certyfikowany lekarz diagnosta zgodnie ze standardami PTU.

Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznacza wynik badania USG.

Wynik badania otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.

Lekarz wykonujący USG tarczycy

Spis treści:

USG tarczycy Kraków - położenie gruczołu

Na czym polega USG gruczołu tarczowego?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy wykorzystuje fale ultradźwiękowe emitowane przez głowicę aparatu USG. Oddziaływanie fal ultradźwiękowych jest bezpieczne dla tarczycy i tkanek miękkich szyi. W razie potrzeby USG można powtarzać celem kontroli efektów leczenia chorób tarczycy i obserwacji charakteru zdiagnozowanych guzków. W trakcie badania USG tarczycy lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną do okolicy szyi. Badanie USG nie jest bolesne i trwa około 10-15 minut.

USG tarczycy jest najważniejszym badaniem obrazowym tego gruczołu. Diagnostyka ultrasonograficzna daje szeroki zakres możliwości oceny gruczołu i innych struktur znajdujących się na szyi (takich jak: węzły układu chłonnego, naczynia krwionośne). W USG niezwykle istotna jest dokładna diagnostyka wentrznej struktury, wymiarów narządu, a w przypadku wykrycia zmian – ocena ich budowy (guzek lity, torbiel) i lokalizacji oraz ewentualnie naciekania naczyń.

Gruczoł tarczowy - tarczyca

Wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego tarczycy

Kiedy warto wykonać badanie tarczycy za pomocą USG? Badanie zalecane jest w przypadku podejrzenia chorób tarczycy jak: zapalenie tarczycy, Hashimoto, wole miąższowe, wole guzkowe. Badanie USG przeprowadza się także u osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka tarczycy.

Wskazania do wykonania USG obejmują:

  1. powiększenie obwodu szyi, pojawienie się wola tarczycowego,
  2. guzki na tarczycy wyczuwalne w badaniu palpacyjnym,
  3. trudności w połykaniu, przewlekła chrypka - są to objawy mogące wskazywać na ucisk guzów lub powiększonej tarczycy na przyległe struktury w obrębie szyi,
  4. nieprawidłowe wyniki poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę: T4, T3 a także hormonu tyreotropowego TSH,
  5. poszerzona diagnostyka nadczynności tarczycy – objawy:
    • utrata wagi niezależna od diety i aktywności fizycznej,
    • bezsenność,
    • napady gorąca,
    • uczucie kołatania serca,
    • częste wypróżnienia, biegunki.
  6. poszerzona diagnostyka niedoczynności tarczycy – objawy:
    • skłonność do tycia, zwiększenie masy ciała niezależne od diety i aktywności fizycznej,
    • przewlekłe uczucie zmęczenia,
    • nadmierna senność,
    • spowolnienie perystaltyki jelit, zaparcia.
  7. rak tarczycy występujący rodzinnie, częsta eskpozycja szyi na promieniowanie jonizujące – USG wykonuje się wtedy jako badanie profilaktyczne.
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Jeśli obserwujesz u siebie objawy mogące wskazywać na problemy z tarczycą, w szczególności jeśli wyczuwasz guzki w obrębie szyi, nie zwlekaj i umów się na badanie USG.

Sprawdź najbliższe terminy

Przebieg badania

Podczas badania USG w gabinetach ULTRAMEDICA dokonuje się dokładnej oceny:

  • wielkości obu płatów (w trzech wymiarach) oraz grubości cieśni tarczycy,
  • echogeniczności miąższu tarczycy, obecności zmian patologicznych – np. torbiele, guzki,
  • obecności i rozmiarów węzłów chłonnych położonych w zakresie szyi,
  • ocena przyległych tkanek miękkich (stan zapalny, naciekanie nowotworu, guzy poza tarczycą).

Film: Obraz tarczycy w prezentacji 2D, Dopplera kolorowego i Power Dopplera

Film: Badanie tarczycy w trybie objętościowym - USG 3D

Poszerzone badanie USG

Poszerzona wersja badania przy użyciu zjawiska Dopplera umożliwia ocenę unaczynienia w obrębie tarczycy (szczególnie ważne w przypadku wykrycia zmian guzkowych). Za pomocą badania 3D można również ocenić przestrzenną budowę i dokładną lokalizację zmian ogniskowych w obrębie szyi i miąższu tarczycy. Pozwala to między innymi na monitorowanie objętości wykrytych zmian ogniskowych.

Tak dokładne badanie umożliwia wyłącznie aparatura USG wyposażona w takie elementy jak: USG Doppler (służy do oceny przepływów przez naczynia krwionośne, pozwala na ocenę unaczynienia guzów) oraz badanie USG 3D (trójwymiarowe).

Wyniki USG tarczycy

Wyniki USG wydawane są pod koniec wizyty. Lekarz zawsze wyjaśnia opis badania USG w przystępny dla pacjenta sposób.

Kto wykonuje badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczowego?

USG wykonywane jest przez lekarza endokrynologa lub lekarza radiologa specjalizującego się w diagnostyce obrazowej tarczycy.

USG gruczołu tarczowego (tarczycy) – co wykrywa?

Ocena guzków i innych zmian

W USG gruczołu tarczowego można wykryć guzki oraz wstępnie ocenić ich charakter. Niektóre z guzków mogą odpowiadać za nadmierną produkcję hormonów tarczycy, powodując jej nadczynność.

Większość guzków wykrywanych w obrębie tarczycy ma charakter łagodny. Warto jednak pamiętać, że niektóre guzki mogą okazać się nowotworem złośliwym. Cechami mogącymi świadczyć o złośliwym charakterze zmian są: hypoechogeniczność, nieregularny kształt, wzmożone unaczynienie o chaotycznym przebiegu, naciekanie tkanek przyległych, obecność zwapnień.

W USG nie jest jednak możliwe jednoznaczne rozpoznanie raka. W przypadku wykrycia atypowych guzków koniecznością jest skierowanie pacjenta na biopsję tarczycy celem ustalenia właściwego rozpoznania.

Ogniska zapalne tarczycy

Diagnostyka ultrasonograficzna pozwala na wykrycie zmian zapalnych tarczycy. Zapalenie tarczycy może być w niektórych przypadkach przyczyną jej niedoczynności.

Wielkość i objętość tarczycy

Ponadto USG jest badaniem pozwalającym na regularną kontrolę objętości gruczołu tarczowego, co jest istotne w obserwacji chorób przebiegających z zanikiem miąższu tarczycy. USG wykonuje się w przypadku podejrzenia niedoczynności gruczołu. Normy objętości tarczycy wynoszą 18 ml u kobiet oraz 25 ml u mężczyzn.

Czy podczas badania USG wykrywa się konkretne choroby tarczycy?

Warto podkreślić, że w badaniu USG ocenia się jedynie morfologię gruczołu tarczowego. Aby ustalić rozpoznanie danego schorzenia, konieczne jest skorelowanie wyników badania USG z obrazem klinicznym oraz analizą zaburzeń hormonalnych. W procesie diagnostycznym lekarz może brać pod uwagę także inne badania obrazowe, np. scyntygrafię tarczycy.

Jak przygotować się do badania tarczycy (USG)?

Przygotowanie do badania pod względem dokumentacji medycznej obejmuje przyniesienie ze sobą:

  • poprzednich wyników USG gruczołu tarczowego i/lub węzłów układu chłonnego szyi,
  • wyników pozostałych badań diagnostycznych (scyntygrafia tarczycy, badania krwi oceniające poziom hormonów tarczycowych).

Poza tym badanie USG tarczycy nie wymaga wcześniejszego specjalnego przygotowywania. Przed badaniem można normalnie zjeść posiłek (nie trzeba być na czczo).

Z uwagi na konieczność odsłonięcia szyi do badania ultrasonograficznego, warto przed wejściem do gabinetu zdjęć naszyjnik lub łańcuszek.

Jeśli w przeszłości przeszedłeś zabieg operacyjny na tarczycy (np. usunięcie guzka lub części gruczołu tarczowego) powiadom o tym lekarza przed badaniem.

USG tarczycy w Krakowie prywatnie – ile kosztuje?

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Cena USG: 290zł.

USG tarczycy w Krakowie wykonasz w ULTRAMEDICA, Piłsudskiego 36.

Sprawdź najbliższe terminy

Kod ICD-9: 88.713

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

MW

Zdecydowanie polecam wizytę u tego sprcjalisty. Lekarz z ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Wszystkie aspekty badania zostały szczegółowo wyjaśnione. (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

Dawid

Duży plus za dokładność badania, wyjaśnienia i kulturę osobistą. Badanie przeprowadzone w przyjazna atmosfera. Szczerze polecam. (badanie wykonał doktor Damian Ucieklak, ocena ze ZnanyLekarz)

UW

Bardzo miły Pan Doktor , szczegółowo wyjaśniał przebieg badania . Na pewno wrócę w to miejsce .Polecam serdecznie (badanie wykonał doktor Damian Ucieklak, ocena ze ZnanyLekarz)

JD

Wszystko szczególowo wyjaśnione. Pan doktor poświęcił dużą ilość czasu na dokładne badanie. Serdecznie polecam (badanie wykonał doktor Damian Ucieklak, ocena ze ZnanyLekarz)

Eliza

Bardzo profesjonalna i miła Pani doktor! Polecam! Umówienie wizyty banalnie proste i szybkie, osobą umawiająca wizytę miła, cierpliwa i profesjonalna. (badanie wykonała doktor Iwona Solecka, ocena ze ZnanyLekarz)

Iwona

Byłam na pierwszej wizycie. Pani Doktor przeprowadziła dokładne badanie usg oraz udzieliła szczegółowych odpowiedzi na pytania. Polecam. (badanie wykonała doktor Iwona Solecka, ocena ze ZnanyLekarz)

Z.N.

Byłam już dwa razy i idę na kolejną wizytę kontrolną. Oby więcej lekarzy było tak zainteresowanych pacjentem, dokładnych, starannych i uprzejmych! Bardzo polecam! Można o wszystko zapytać, nie trzeba się niczego wstydzić, naprawdę klasa! (badanie wykonał doktor Rafał Łuczyński, ocena ze ZnanyLekarz)

BM

Badanie było bardzo dokładne, lekarz wyjaśniał w trakcie wszystko co widzi na ekranie. Zapoznał się ze starymi wynikami badań, dopytał o szczegóły. Polecam (badanie wykonał doktor Rafał Łuczyński, ocena ze ZnanyLekarz)

Slawek

Wizyta konkretna rozwiane wszelkie wątpliwości. Na wizycie wszystko objaśnione, pełne zaangażowanie i indywidualne podejście do pacjenta. Polecam (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

AF

Cała wizyta bardzo profesjonalna,wysłuchanie pacjenta,analiza i szczegółowe wyjaśnienie wyników USG,fachowa porada. Moim zdaniem lekarz kompetentny,miły. (badanie wykonał doktor Rafał Łuczyński, ocena ze ZnanyLekarz)

  • <<
  • <
  •  ... 
  • 1
  • 2
  •  ... 
  • >
  • >>
spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.