• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
 • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
 • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
 • 14 lat USG 3D w Krakowie
 • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

USG bioderek dzieciU większości noworodków głowa kości udowej powinna pasować do wklęśnięcia w miednicy zwanego panewką. W 4-6% noworodków w jednym lub w obu stawach biodrowych panewka jest jednak zbyt płytka lub głowa kości udowej nie dość zaokrąglona. Taki stan określany jest jako rozwojowa dysplazja stawu biodrowego.

Dysplazja stawu biodrowego

 

Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego występuje zwykle od urodzenia, choć niekiedy może się rozwijać później. W pewnych grupach dzieci ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych jest szczególnie wysokie:

 • dziewczynki (dysplazja występuje u nich 4-6 razy częściej niż u chłopców),
 • dzieci z porodów pośladkowych,
 • dzieci, których rodzice lub rodzeństwo urodzili się z dysplazją,
 • dzieci z ciąży mnogich (bliźniaczki, trojaczki).

 

Poza rutynowym badaniem klinicznym, polegającym na sprawdzeniu odwodzenia w stawach biodrowych i ocenie występowania tzw. objawów niestabilności, w rozpoznawaniu dysplazji stawów biodrowych podstawowe znaczenie przypada badaniom obrazowym. U małych niemowląt najczęściej wykonuje się badania ultrasonograficzne. Badanie USG stawów biodrowych pozwala ocenić budowę stawu biodrowego, a w przypadku stwierdzenia dysplazji bądź innych zmian patologicznych wczesne rozpoczęcie działań profilaktycznych lub leczenia. Badanie USG umożliwia także monitorowanie leczenia.

Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych

 

Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych polega na układaniu dziecka na brzuchu czy szerokim pieluchowaniu. Uzyskana dzięki tym zabiegom tzw. pozycja żabki sprzyja właściwemu rozwojowi stawu i często wystarcza, by skorygować niewielką wadę.

Gdy szerokie pieluchowanie i układanie na brzuszku nie przyniosło poprawy, konieczne będzie założenie któregoś ze specjalnych aparatów odwodzących np.: poduszki Frejki czy szelek Pavlika. Powyższe konstrukcje zwykle są bardzo skuteczne, choć najczęściej są źle tolerowane przez niemowlęta, utrudniają bowiem swobodne ruchy i zabawę. Trzeba przyznać, że dla rodziców również mogą być kłopotliwe, ponieważ utrudniają pielęgnację dziecka. Aparaty odwodzące są jednak bardzo skuteczne i po kilku miesiącach można je zdjąć.

Jeżeli dysplazja rozpoznana została zbyt późno lub od początku była zaawansowana, konieczna będzie hospitalizacja, podczas której dziecko będzie leczone wyciągiem, może się również zdarzyć, że konieczny będzie zabieg operacyjny.

 

Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych u noworodków badanie powinno być wykonane dwukrotnie:

 • po urodzeniu około 4-6 tygodnia życia,
 • oraz około 12-16 tygodnia życia dziecka.

 

Bezpieczeństwo

Badanie USG bioderek u niemowląt i dzieci jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. Do przeprowadzenia badania nie jest wymagane specjalne przygotowanie pacjenta.

Utworzono: czwartek, 13 grudzień 2012 00:52 Ostatnio zmieniony: poniedziałek, 25 marzec 2019 10:14
Opinie Pacjentów

 
 
5.0
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę
 
 
5.0
Bardzo dobry lekarz. Pani Justyna jest profesjonalna, po rozmowie daje się odczuć, że ma bogate doświadczenie i wiedzę. (badanie wykonała doktor Justyna Michalczak, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Świetny lekarz. Wszystko dokładnie wyjaśnił, bardzo delikatny w obchodzeniu się z dzieckiem. Polecam! (badanie wykonał doktor Artur Oberc, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Wspaniały lekarz z powołaniem i podejście do rodzicow i chorego dziecka. Gdy inny lekarz stwierdził to co najgorsze, nie stawiając odpowiedniej diagnozy, Pan doktor odrazu stwierdził chorobę Perthesa. Nie było łatwo, ale przy pomocy Pana doktora daliśmy radę chorobie. W tym roku mamy ostatnią wizytę konsultacyjną . Stety i niestety ????. Dziękujemy (badanie wykonał doktor Artur Oberc, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Do Pana doktora trafiłam po przez zbejściu lekarz. Wyczerpująco udziela informacji, poświęca pacjentowi tyle czasu oraz uwagi, ile tego potrzebuje. (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Do Pana doktora trafiłam po przez znajomych. Mój synek trzy i pół letni zaczął utykać na lewą nóżkę. Stwierdzono u niego chorobę Pretesa i zalecono brak aktywności a także rehabilitację. Powiedziano ze to dopiero początek choroby, chociaż dla mnie to było trochę dziwne bo synek już od pewnego czasu nie utykać i nie skarżył się na ból. Dlatego właśnie zgłosiłam się do pana doktora żeby się upewnić czy to jest Perthes. Niestety lekarz potwierdził diagnozę. To było straszne. Ale doktor swoim miłym i spokojnym głosem uspokoił nas ze nasz syn jest już w trakcie tej choroby i w jego przypadku przebiega ona bardzo łagodnie. Czekamy teraz do kwietnia co pokaże następne prześwietlenie. Jestem bardzo zadowolona z wizyty. Ponieważ doktor dał mi cichą nadzieję że będzie wszystko dobrze. Dziękuję (badanie wykonał doktor Artur Oberc, ocena ze ZnanyLekarz)
wszystkie opinie >>

Cena badania USG bioderek dzieci

160 zł

Wykonujemy USG bioderek dzieci prywatnie, działamy poza kontraktem z NFZ - Kraków.
Mapa z zaznaczonym miejscem lokalizacji pracowni USG i gabinetów lekarskich ULTRAMEDICA w Krakowie.
Gwarancja jakości
 • Zawsze zgodnie ze standardami
 • Zawsze certyfikowany diagnosta
 • Zawsze pełna dokumentacja
 • Zawsze z użyciem najlepszej dostępnej wiedzy
 • Zawsze na najlepszym sprzęcie
 • Zawsze pełen komfort pacjenta

Konsultacje ortopedii dziecięcej z USG taniej!

Teraz umawiając się na konsultację ze specjalistą ortopedii dziecięcej możesz podczas jednej wizyty wykonać badania USG taniej.

 Umów się ONLINE na USG bioderek dzieci w Krakowie

Poleć
bliskim
Chcesz teraz umówić USG bioderek dzieci?
 Wybierz termin wizyty >>
USG bioderek dzieci
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
Zadzwoń. Umów wizytę.
 12-429-42-67
Wybierz najbliższy termin:
USG bioderek dzieci, Kraków
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.