USG stawów biodrowych u niemowląt i dzieci (USG bioderek)
Badanie dla niemowląt, dzieci do 17 lat.
USG Bioder Dzieci od 1 r. życia 290 zł
USG Bioderek Niemowlaka 290 zł
ul. Piłsudskiego 36 Kraków
(otwórz mapę)
Badanie dla niemowląt, dzieci do 17 lat.
USG Bioder Dzieci od 1 r. życia 290 zł
USG Bioderek Niemowlaka 290 zł
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
USG bioder dzieci - zakres wiekowy
W ULTRAMEDICA w Krakowie wykonujemy USG stawów biodrowych u:
- niemowląt,
- dzieci w wieku szkolnym,
- nastolatków.
Celem badania USG stawów biodrowych jest ocena ich prawidłowego rozwoju, wczesne wykrycie dysplazji, innych schorzeń lub urazów w obrębie stawu biodrowego, a także monitorowanie postępów leczenia.
Biodra Twojego dziecka dokładnie zbada doświadczony specjalista ortopeda lub radiolog.
W razie potrzeby możesz od razu skorzystać z konsultacji ortopedycznej i leczenia.
Wynik i dokumentację zdjęciową otrzymasz zaraz po wizycie.
Dowiedz się więcej o USG stawów biodrowych u dzieci:
Spis treści:
USG bioderek u niemowląt
USG a dysplazja stawów biodrowych
Poza rutynowym badaniem klinicznym, polegającym na sprawdzeniu odwodzenia w stawach biodrowych i ocenie występowania tzw. objawów niestabilności, w rozpoznawaniu dysplazji stawów biodrowych podstawowe znaczenie przypada badaniom obrazowym. U małych niemowląt najczęściej wykonuje się badania ultrasonograficzne.
USG bioderek niemowląt to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku dysplazji stawów biodrowych.
Badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić budowę stawu biodrowego, a w przypadku stwierdzenia dysplazji bądź innych zmian patologicznych umożliwia wczesne rozpoczęcie działań profilaktycznych lub leczenia. USG stawów biodrowych dziecka umożliwia także monitorowanie postępów terapii.
Kiedy należy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt?
Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych badanie USG bioderek powinno być wykonane dwukrotnie:
- po urodzeniu około 4-6 tygodnia życia,
- oraz około 12-16 tygodnia życia dziecka.
Jak wygląda USG bioderek niemowląt?
Do badania konieczne jest odkrycie okolicy bioder dziecka. Lekarz przykłada do biodra małego pacjenta specjalną głowicę umożliwiającą obrazowanie struktur anatomicznych na ekranie monitora aparatu USG.
Badanie USG bioderek dzieci jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania małego pacjenta.
Kasia z recepcji
Badanie USG bioder to wyraz troski o prawidłowy rozwój układu ruchu Twojego dziecka. Zdrowe stawy biodrowe to dziecięca radość z nowo podejmowanych aktywności.
Umów dziecko na bezbolesne badanie bioder i bądź pewna, że Twoja pociecha rozwija się prawidłowo.
Sprawdź najbliższe terminyCzym jest dysplazja stawu biodrowego – na czym polega?
U większości noworodków głowa kości udowej powinna pasować do wklęśnięcia w miednicy zwanego panewką. W 4-6% noworodków w jednym lub w obu stawach biodrowych panewka jest jednak zbyt płytka lub głowa kości udowej nie dość zaokrąglona. Taki stan określany jest jako rozwojowa dysplazja biodra.
Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego występuje zwykle od urodzenia, choć niekiedy może się rozwijać później. W pewnych grupach dzieci ryzyko wystąpienia dysplazji jest szczególnie wysokie:
- dziewczynki (dysplazja występuje u nich 4-6 razy częściej niż u chłopców),
- dzieci z porodów pośladkowych,
- dzieci, których rodzice lub rodzeństwo urodzili się z dysplazją,
- dzieci z ciąży mnogich (bliźniaczki, trojaczki).
Dysplazja stawów biodrowych - profilaktyka
Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych polega na układaniu dziecka na brzuchu czy szerokim pieluchowaniu. Uzyskana dzięki tym zabiegom tzw. pozycja żabki sprzyja właściwemu rozwojowi stawu i często wystarcza, by skorygować niewielką wadę.
Gdy szerokie pieluchowanie i układanie na brzuszku nie przyniosło poprawy, konieczne będzie założenie któregoś ze specjalnych aparatów odwodzących np.: poduszki Frejki czy szelek Pavlika. Powyższe konstrukcje zwykle są bardzo skuteczne, choć najczęściej są źle tolerowane przez niemowlęta, utrudniają bowiem swobodne ruchy i zabawę. Trzeba przyznać, że dla rodziców również mogą być kłopotliwe, ponieważ utrudniają pielęgnację dziecka. Aparaty odwodzące są jednak bardzo skuteczne i po kilku miesiącach można je zdjąć.
Jeżeli dysplazja rozpoznana została zbyt późno lub od początku była zaawansowana, konieczna będzie hospitalizacja, podczas której dziecko będzie leczone wyciągiem, może się również zdarzyć, że konieczny będzie zabieg operacyjny.
Badania USG stawów biodrowych u dzieci w wieku szkolnym i nastolatków
Kiedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne bioder u dzieci i nastolatków?
- ból biodra podczas aktywności lub w spoczynku,
- bolesne ograniczenie zakresu ruchu w biodrze, np. dyskomfort podczas siedzenia po turecku,
- utykanie,
- kontuzje sportowe stawów biodrowych u aktywnych sportowo dzieci – stłuczenie biodra, ból przeciążeniowy mięśni w okolicy biodra, przeskakiwanie w biodrze podczas biegania lub innych aktywności.
Kasia z recepcji
Nierozpoznane urazy i choroby biodra mogą prowadzić do przyspieszenia zmian zwyrodnieniowych stawu i późniejszych problemach bólowych w dorosłym życiu.
Nie lekceważ objawów zgłaszanych przez dziecko – umów wizytę i zapobiegnij powikłaniom rzutującym na aktywność dziecka w przyszłości.
Sprawdź najbliższe terminyUSG stawów biodrowych u dziecka i nastolatka – jaki lekarz wykonuje badanie?
Badania USG u dzieci w wieku szkolnym i nastolatków wykonuje ortopeda dziecięcy. W razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania z konsultacji lekarskiej i zaplanowania leczenia rehabilitacyjnego lub operacyjnego.
Co wykrywa USG?
Jałowa martwica głowy kości udowej (choroba Perthesa)
Objawem choroby Perthesa jest ból w pachwinie nasilający się podczas podejmowania przez dziecko aktywności. Czasami dziecko stawia inaczej nogę, wskutek czego dochodzi do towarzyszącego przeciążenia i bólu kolana – może być to mylące i opóźniać diagnostykę samego biodra. Dolegliwości mogą powodować utykanie i niechęć do uprawiania sportu.
Istotą choroby Perthesa jest obumieranie tkanki kostnej głowy kości udowej prawdopodobnie wynikające z zaburzeń ukrwienia w obrębie chrząstki wzrostowej. Choroba Perthesa przebiega etapami:
- niedokrwienie i martwica głowy kości udowej (2-3 miesiące) – w tym etapie mogą już wystąpić pierwsze objawy o charakterze utykania,
- sklerotyzacja (4-12 miesięcy) – nasilenie bólu biodra,
- fragmentacja (6-8 miesięcy) – głowa kości udowej jest najbardziej podatna na zniekształcenie,
- przebudowa i utrwalenie zmian.
Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby Perthesa i zastosowanie odciążenia zanim dojdzie do deformacji stawu. Stawy biodrowe są bardzo podatne na rozwój zwyrodnienia wskutek utraty wzajemnego dopasowania powierzchni stawowych. Wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć deformacji i powikłań zwyrodnieniowych stawu biodrowego w dorosłym życiu.
USG bioder dziecka a choroba Perthesa
Badania bioderek wykonuje się celem szybkiego rozpoznania cech mogących świadczyć o rozwoju jałowej martwicy głowy kości udowej. W odróżnieniu od RTG, badanie USG nie wiąże się z ekspozycją dziecka na szkodliwe działanie promieniowania jonizującego. W związku z tym USG bioder można także wykorzystać w ocenie kolejnych etapów choroby Perthesa i procesu zdrowienia (uzupełniająco do RTG).
Młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej
Staw biodrowy dziecka, szczególnie w okresie nagłego skoku wzrostu, może zostać dotknięty schorzeniem określanym młodzieńczym złuszczeniem głowy kości udowej. Jest to pewnego rodzaju uszkodzenie kości w okolicy chrząstki wzrostowej. Przyczyną może być przeciążanie stawu biodrowego sportem i/lub nadmierną masą ciała, a także zmiany hormonalne towarzyszące okresowi dorastania. Objawami złuszczenia mogą być ból biodra lub kolana i utykanie dziecka podczas chodzenia.
W USG stawu biodrowego ortopeda dziecięcy obserwuje nieprawidłowości, które mogą świadczyć o złuszczeniu głowy kości udowej. Wtedy lekarz może podjąć decyzję o poszerzeniu diagnostyki o inne badania, np. RTG i rezonans magnetyczny biodra (MRI). Dzięki temu można dokładniej ocenić zmiany celem kwalifikacji dziecka do leczenia operacyjnego (repozycji i zespolenia głowy kości udowej).
Ile kosztuje USG bioderek u dzieci?
Kasia z recepcji
Cena USG bioderek niemowlaka: 290 zł
Cena USG stawów biodrowych dziecka w wieku powyżej 1 roku życia: 250 zł.
USG wykonasz w ULTRAMEDICA – Kraków, ul. Piłsudskiego 36.
Umów się na wizytęKod ICD-9: 88.797
Opublikowano: 14-05-2021
Poznaj opinie pacjentów
Badanie wykonane jak zawsze sprawnie i w miłej atmosferze - nasza Oliwka uwielbia wizyty kontrolne, widać rozpoznaje dobre otoczenie i ciepłych ludzi wokół.
Doktor dokładnie przebadał bioderka, zadawał też dużo pytań odnośnie zachowania dziecka, tego jak się porusza w domu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wizyty.