USG przezciemiączkowe jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną pozwalającą na obrazowanie mózgowia poprzez ciemiączka. Metoda ta umożliwia ocenę struktur tkanki mózgowej i przestrzeni płynowych w czaszce, a przy wykorzystaniu metod dopplerowskich również ocenę przepływu krwi w naczyniach mózgu.
USG OUN jest rutynowym badaniem obrazowym wykonywanym wielokrotnie u każdego wcześniaka. Wskazaniem do jego wykonania u noworodków donoszonych jest mała masa urodzeniowa, niska punktacja w skali Apgar, nadmierny przyrost obwodu głowy, upośledzony rozwój dziecka, nieprawidłowości w badaniu neurologicznym a także podejrzenie krwawienia czy wady mózgowia.
Badanie to przeznaczone jest dla dzieci, najczęściej wykonuje się je przez ciemię przednie, które zarasta pomiędzy 10 a 18 miesiącem życia dziecka. Po zarośnięciu ciemiączka badanie struktury mózgu może odbywać się jedynie przy pomocy tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Do przeprowadzenia badania nie jest wymagane specjalne przygotowanie pacjenta.