USG płuc (USG klatki piersiowej)
Badanie dla dorosłych.
USG Płuc 290 zł
ul. Piłsudskiego 36 Kraków
(otwórz mapę)
Badanie dla dorosłych.
USG Płuc 290 zł
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
USG klatki piersiowej
Badanie ultrasonograficzne płuc pozwala na szybką i nieinwazyjną diagnostykę schorzeń, zmian zapalnych oraz powikłań urazów klatki piersiowej. Zaletą badań USG jest brak negatywnego wpływu na organizm (w przeciwieństwie do badań RTG wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie). Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie są najważniejsze zalety USG, co można wykryć za pomocą ultrasonografii oraz jak przebiega badanie.
Badanie wykona certyfikowany lekarz diagnosta zgodnie ze standardami PTU.
Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznacza wynik badania USG.
Wynik badania otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.
Dowiedz się więcej o USG płuc:
Spis treści:
Co ocenia lekarz w badaniu ultrasonograficznym płuc?
Podczas badania USG można ocenić stan struktur takich jak:
- opłucna oddzielająca płuca od wewnętrznej ściany klatki piersiowej (USG opłucnej),
- obwodowo leżące partie płuc (USG płuc),
- zarysy kostne żeber.
Celem uproszczenia pacjentom nazewnictwa czasami używa się wymiennie określeń „USG klatki piersiowej” i „USG płuc”.
Wskazania
USG opłucnej – dla kogo?
Osoby, które powinny wykonać badanie ultrasonograficzne płuc, to przede wszystkim osoby mające trudności z oddychaniem (płytki oddech, suchy kaszel), a także te, które odczuwają ból w klatce piersiowej. Opisywane badanie powinny także wykonać osoby, które niedawno przechodziły silne przeziębienie i wciąż borykają się z jego skutkami.
Dzięki USG można zdiagnozować przyczynę powyższych dolegliwości i rozpocząć właściwe leczenie.
Co wykazuje to badanie?
Dzięki ultrasonografii możemy między innymi:
- określić ilość i dokładną lokalizację płynu w jamach opłucnowych, nawet w niewielkich ilościach (5-10ml) i uwięzionego w zrostach,
- potwierdzić, bądź wykluczyć odmę opłucnową,
- zaobserwować zmiany zapalne płuc (obwodowe zapalenie płuc i opłucnej),
- stwierdzić obrzęk płuc,
- zdiagnozować zatorowość płucną,
- wykryć zmiany miąższu płucnego położone obwodowo,
- ocenić rusztowanie klatki piersiowej (zauważyć pęknięcia żeber, guzy, czy inne zmiany pourazowe),
- ocenić stan śródpiersia, zbadać grasicę,
- ocenić charakter powiększenia węzłów chłonnych,
- stwierdzić obecność guzów.
Kasia z recepcji
Jeśli cierpisz na problemy z oddychaniem, nie zwlekaj i umów się na USG płuc.
USG pozwala szybko wykryć obecność wielu poważnych schorzeń, w tym zapalenia opłucnej, zapalenia płuc czy powikłań pourazowych klatki piersiowej.
Umów się na badanie USG i uzyskaj fachową pomoc.
Sprawdź najbliższe terminyKorzyści wynikające z badania za pomocą USG
USG a RTG
Badanie ultrasonograficznie wykorzystuje zjawisko odbijania fal ultradźwiękowych, które nie wykazują szkodliwego działania na organizm człowieka. Zdjęcia rentgenowskie wiążą się natomiast z ekspozycją na promieniowanie, która często powtarzana może mieć działanie kancerogenne.
Dzięki temu, że badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne, mamy możliwość wykonywania częstych badań kontrolnych w celu monitorowania skuteczności leczenia, co nie zawsze jest możliwe przy zdjęciach RTG.
Ultrasonografia płuc jest badaniem, z którego może skorzystać każdy. Na badanie mogą zgłosić się nie tylko osoby starsze z licznymi chorobami współtowarzyszącymi, ale także pacjenci w trakcie leczenia chemioterapią. Ponadto nie ma żadnych ograniczeń co do diagnostyki USG u kobiet w ciąży. Jest to całkowicie bezpieczna metoda diagnostyczna.
Dzięki badaniu za pomocą USG możemy w prosty i nieinwazyjny sposób stwierdzić stany zagrażające życiu, np. odmę opłucnową. Ponadto badanie USG może być pomocne w wykrywaniu nagłego pogorszenia stanu zdrowia i zaostrzeń chorób takich jak obwodowe zapalenie płuc lub zapalenie opłucnej.
RTG wykonuje się natomiast w sytuacjach, w których niezbędna jest dokładna ocena głębiej położnych partii płuc.
Przygotowanie do badania ultrasonograficznego płuc
USG nie wymaga ono żadnego przygotowania, więc można je wykonać praktycznie w każdej chwili.
Kasia z recepcji
Na stronie internetowej ULTRAMEDICA możesz w każdej chwili umówić się na USG. Nie musisz czekać w wielotygodniowych kolejkach, ani godzinami w poczekalni. Nie potrzebujesz też skierowania. Wystarczy, że umówisz wizytę na określoną godzinę.
Sprawdź najbliższe terminy
Przebieg badania
USG jest bardzo przystępnym badaniem diagnostycznym. Przeprowadza się je szybko i całkowicie bezboleśnie. Kiedy my rozkładamy się wygodnie na leżance, lekarz przeprowadzający badanie smaruje skórę klatki piersiowej ciepłym żelem, po czym przykłada głowicę aparatu do ciała i przesuwa ją po powierzchni między żebrami, by uzyskać obraz opłucnej i płuc. Obraz USG wyświetla się na bieżąco na ekranie ultrasonografu, dzięki czemu sami możemy obserwować efekty badania.
Jaki lekarz wykonuje USG klatki piersiowej? Czy wynik USG jest omawiany na wizycie?
USG przeprowadza doświadczony lekarz radiolog. Wynik badania USG zawsze jest tłumaczony przez lekarza w przystępny dla Ciebie sposób.
W razie wykrycia w badaniu USG nieprawidłowych zmian, otrzymasz zalecenia co do dalszego postepowania, w tym wykonania dodatkowych badań (np. tomografii komputerowej).
Cena
Kasia z recepcji
USG w Krakowie wykonasz w naszym centrum medycznym ULTRAMEDICA.
Cena USG: 290 zł.
Sprawdź najbliższe terminyKod ICD-9: 88.734
Opublikowano: 30-06-2020
Poznaj opinie pacjentów
Rzeczowy i kompetentny lekarz. Badanie przebiegło w miłej atmosferze, doktor tłumaczył cały proces badania. Polecam (badanie wykonał doktor Rafał Łuczyński, ocena ze ZnanyLekarz)
Nie oszczędza czasu na szczegółowe badanie, dokładnie tłumaczy, nie śpieszy się, delikatna i precyzyjna. (badanie wykonał doktor Agnieszka Senderek, ocena ze ZnanyLekarz)