Badanie dla kobiet od 18 lat.

USG Piersi 290

Badanie dla kobiet od 18 lat.

USG Piersi 290

Badanie USG piersi

Badanie USG piersi to podstawowe badanie diagnostyczne tkanki gruczołowej sutka pozwalające na wykrycie zmian patologicznych – zarówno łagodnych torbieli jak i guzków potencjalnie złośliwych. Badanie USG stanowi profilaktykę raka piersi i powinno być regularnie wykonywane przez każdą dorosłą kobietę.

Badanie USG wykona certyfikowany lekarz diagnosta zgodnie ze standardami PTU.

Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznacza wynik USG.

Wynik badania otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.

Spis treści:

Dlaczego profilaktyczne badania piersi są takie ważne?

Profilaktyczne badanie USG ma za zadanie wykryć zmiany (rak piersi), które łatwo wyleczyć, gdy znajdują się jeszcze we wczesnym etapie zaawansowania. Szybkie rozpoznanie zmian nowotworowych daje szansę nie tylko na trwałe pozbycie się raka, ale także na przeprowadzenie zabiegu oszczędzającego pierś - wycięcia guzka z odpowiednim marginesem zamiast pełnego odjęcia piersi.

Niestety bardzo wiele kobiet zgłasza się na badanie ultrasonograficzne zbyt późno – gdy rak piersi nacieka sąsiadujące tkanki oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i pozostałych części ciała.

Ponadto warto wspomnieć, że badanie USG piersi może wykryć dużo mniejsze guzki niż te, które jesteśmy w stanie wyczuć w trakcie palpacyjnego badania piersi.

Jak często wykonywać USG sutka w ramach profilaktyki?

Zachorowania na raka piersi zdarzają się u coraz młodszych kobiet, nawet już po 20 roku życia. Warto więc umówić się na swoje pierwsze USG piersi w wieku 20 lat, a następnie powtarzać diagnostykę co 2-3 lata.

W zakresie badań USG piersi po 30 roku życia obowiązują oficjalne wytyczne - według Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego każda kobieta po 30-tce powinna wykonywać badanie raz w roku.

Jak często powinniśmy badać piersi po 30 roku życia - dwie ambasadorki

Znacznie częściej kontrolne USG powinny powtarzać kobiety, u których występują czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi:

  • nosicielstwo mutacji genów BRCA1/BRCA2,
  • występowanie raka piersi w rodzinie,
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • stan po usunięciu złośliwej zmiany z piersi.

Wskazane jest, aby kobiety z powyższych grup znajdowały się pod stałą opieką lekarza (np. ginekologa) i wykonywały badania obrazowe (usg piersi lub mammografię) według indywidualnych zaleceń. W niektórych przypadkach konieczne jest powtarzanie diagnostyki nawet co kilka miesięcy.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Jeśli od dawna nie robiłaś USG piersi, najwyższy czas, aby zadbać o swoje zdrowie. Umów sie na badanie i miej swoje kobiece sprawy pod kontrolą.

Sprawdź najbliższe terminy

Wskazania do natychmiastowego wykonania badania USG piersi

Do nieprawidłowych objawów, które powinny skłonić do wykonania USG należą:

  • zmiany wyczuwalne za pomocą dotyku – guzki lub grudki w piersi,
  • zgrubienia, zaciągnięcia lub zmarszczenia skóry piersi,
  • utrzymujące się zaczerwienienie, zmiana zabarwienia skóry piersi,
  • ból piersi niezależny od cyklu miesiączkowego,
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej,
  • nagła zmiana wielkości jednej z piersi,
  • powiększone węzły chłonne pachy.

Ponadto USG wykonuje się w szczególnych przypadkach:

  • nadmierny ból sutków u kobiet karmiących piersią w celu wykluczenia zapalenia, niedrożności przewodów mlekowych, rozwoju torbieli mlecznej,
  • stan po urazie piersi w celu oceny ewentualnych uszkodzeń gruczołu sutkowego.
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Wyczuwasz guzek w piersi? Nie panikuj! Większość guzków w piersiach to zmiany łagodne o charakterze niegroźnych torbieli.

Umów się na badanie USG, by wykluczyć poważniejsze zmiany i uspokoić głowę!

Umów się na USG piersi

Kiedy najlepiej zrobić USG?

Najlepszym czasem na badanie ultrasonograficzne piersi jest okres między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Badanie w późniejszym czasie nie jest zalecane, ponieważ jest ono utrudnione poprzez nadmierne gromadzenie się wody w piersiach zależne od wpływu hormonów płciowych.

W razie zaobserwowania niepokojących objawów dotyczących piersi należy zgłosić się na USG piersi jak najwcześniej - niezależnie od fazy cyklu.

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie USG piersi jest badaniem, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie należy przynieść wyniki poprzednio wykonywanych badań obrazowych – USG piersi i ew. mammografii.

USG piersi – jak przebiega wizyta?

Badanie piersi przez lekarza – jak wygląda?

Przed badaniem lekarz przeprowadza wywiad, w którym może zapytać Cię m.in. o:

  • datę ostatniej miesiączki,
  • czy urodziłaś już dziecko i czy karmiłaś piersią,
  • czy stosujesz antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą,
  • czy w Twojej rodzinie występowały zmiany nowotworowe piersi.

Następnie lekarz przeprowadza badanie palpacyjne piersi, oceniając strukturę sutka i tkanki podskórnej oraz poszukując nieprawidłowych guzków i zgrubień. Takie samo badanie powinnaś wykonywać samodzielnie w domu – regularnie co miesiąc. W razie wątpliwości możesz zapytać lekarza czy robisz to prawidłowo.

Na czym polega badanie USG piersi?

Następnie lekarz przechodzi do właściwego badania ultrasonograficznego. Do badań USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. USG jest bezbolesne. Badanie wykonywane jest w komfortowych dla pacjentki warunkach.

Lekarz nakłada na skórę piersi niewielką ilość żelu sprzęgającego, który umożliwia przenikanie fal ultradźwiękowych i tym samym uzyskanie precyzyjnego obrazu. Niezbędne dane rejestrowane są przez głowicę aparatu USG przyłożoną do piersi. Podczas badania lekarz może poprosić Cię o przeniesienie ręki nad głowę, by móc dokładnie ocenić także węzły chłonne pachy.

Przebieg badania

Zakres badania ultrasonograficznego piersi

  • badanie prawej i lewej piersi,
  • ocena budowy sutków,
  • ocena węzłów chłonnych pachowych,
  • wykluczenie obecności zwapnień,
  • wykluczenie zmian ogniskowych,
  • ocena przewodów mlekowych,
  • ocena dołów pachowych.
USG sutka Kraków
Film: Pomiar objętości zmiany, USG piersi, Kraków

Sprzęt zalecany do profesjonalnego wykonania USG sutka

W pracowni ULTRAMEDICA dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem USG umożliwiającym precyzyjne badanie piersi – co jest kluczowe w diagnostyce sutków i wykrywaniu wczesnych zmian nowotworowych. W diagnostyce wykorzystywane są wymiennie dwie głowice USG pracujące w zmiennoczęstotliwościowym zakresie od 4,0 MHz aż do 17,0 MHz. Zastosowanie głowicy o tak wysokiej częstotliwości jak 17,0 MHz pozwala na znaczne zwiększenie rozdzielczości a tym samym na wykrycie bardzo małych zmian w piersiach.

Zmiany w piersiach w badaniu USG Doppler Color

Badanie dopplerowskie przeprowadzane w trakcie diagnostyki piersi umożliwia diagnozę charakteru unaczynienia ewentualnych zmian. Badanie jest cennym uzupełnieniem diagnostyki ultrasonograficznej piersi USG 2D.

Torbiel piersi (sutka) w obrazie USG, widoczne unaczynienie dzięki użyciu opcji Doppler Color

Pomiar objętości zmian w USG 3D piersi jest dokonywany w technice VOCAL. Ta technika USG pozwala na porównanie kolejnych wyników badań. Również dzięki technologii 3D możliwe jest uzyskanie obrazów „tomograficznych" czyli sąsiednich przekrojów sutka (jak i innych okolic anatomicznych).

USG piersi Kraków

USG gruczołu sutkowego Kraków

Prezentacja powierzchniowa USG 3D ukazuje wybrane obrazy ścian torbieli oraz struktury, które mogą być podejrzane. Możliwe jest także przestrzenne uwidocznienie unaczynienia zmian w trakcie USG piersi, które może wskazywać na podejrzenie o charakterze onkologicznym. Są to zupełnie nowe możliwości w zakresie diagnozy USG.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Nasza pracownia USG posiada akredytację Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, co potwierdza najwyższą jakość badań USG według obiektywnych standardów.

Zaufaj naszemu doświadczeniu i umów USG u jednego z naszych certyfikowanych diagnostów.

Sprawdź najbliższe terminy

Mammografia czy USG piersi – które badanie w jakim wieku?

USG piersi i mammografia to najważniejsze badania umożliwiające wykrycie raka piersi u kobiet poniżej 40. roku życia. W przypadku pacjentek, które przekroczyły 50. rok życia rekomendowane jest badanie mammograficzne (ze względu na mierny udział tkanki gruczołowej w sutku sonomammografia USG nie wystarcza). U młodszych pacjentek wszelkie zmiany są doskonale widoczne w badaniu USG.

Sprawdź jak wykonać samobadanie piersi

Zaleca się, aby każda dorosła kobieta niezależnie od wieku przeprowadzała samobadanie piersi raz w miesiącu. Badanie należy systematycznie powtarzać, najlepiej w 6-9 dniu cyklu miesiączkowego. Badanie piersi w końcowej fazie cyklu lub w trakcie miesiączki może być niekomfortowe i mylące, ponieważ u wielu kobiet w tym okresie występuje fizjologiczne obrzmienie i bolesność piersi.

Kobiety po przekwitaniu mogą umownie wybrać sobie jeden dzień przeznaczony na samobadanie, np. każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Na czym polega badanie piersi?

Comiesięczne samodzielne badanie jest proste i zajmuje tylko 5 minut czasu. Badanie piersi nie wymaga specjalistycznego sprzętu . Zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj kolejno poniższe kroki:

  1. oglądanie piersi w lustrze z rękoma ułożonymi na biodrach, a następnie rękoma uniesionymi nad głowę - w tych pozycjach kolejno oceń:
    • wielkość i symetrię piersi,
    • kolor skóry,
    • kształt brodawek (otoczki, ich wypukłość względem skóry),
    • okolicę pachy (opuchlizna, poszerzenie żył).
  2. Badanie palpacyjne piersi w pozycji stojącej i leżącej:
    • trzema środkowymi palcami badaj pierś dookoła brodawki, a następnie zataczaj coraz większe koła, następnie zrób to samo w liniach prostych od brodawki na obwód piersi,
    • zwróć uwagę na guzki, zgrubienia lub grudki wyczuwalne pod palcami,
  3. Badanie brodawki - palcem wskazującym i kciukiem ściśnij brodawkę, by sprawdzić, czy nie dochodzi do uwolnienia wydzieliny,
  4. Badanie węzłów chłonnych pachy - zbadaj palpacyjnie okolice pachy – powiększone węzły chłonne dają się wyczuć jako małe kulki wielkości groszku.
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

W razie zaobserwowania niepokojących objawów, nie zwlekaj i umów się na badanie USG piersi w naszej pracowni – Kraków, ul. Piłsudskiego 36.

Sprawdź najbliższe terminy

Nieprawidłowe zmiany w piersiach w badaniu USG – co dalej?

W razie stwierdzenia w USG podejrzanych zmian lekarz może zlecić wykonanie biopsji piersi, która ostatecznie umożliwi rozróżnienie guzków łagodnych od złośliwych.



Żródła:

Jakubowski, Wiesław & Dobruch-Sobczak, Katarzyna & Migda, Bartosz. (2015). Standards of the Polish Ultrasound Society - update. Sonomammography examination. Journal of ultrasonography. 12. 245-61. 10.15557/JoU.2012.0010.

Kod ICD-9: 88.732

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

Bożena

Pani Doktor jest prawdziwą ekspertką, potrafi wyjaśnić w prosty sposób przebieg badania i wyniki. Ma ogromną wiedzę i chętnie się nią dzieli. Polecam Panią Doktor. (badanie wykonała doktor Magdalena Woch Trojanowska, ocena ze ZnanyLekarz)

Kamila W

Pan Doktor przeprowadził badanie bardzo skrupulatnie, informacje które przekazał były wyczerpujące, a wizyta w przyjaznej atmosferze. serdecznie polecam! (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

K.Z.

Wizyta przebiegała w bardzo profesjonalny sposób. Jedno z najdokładniej wykonanych mi usg, z dokładnym opisem i wyjaśnieniem. Gorąco polecam. (badanie wykonał doktor Witalij Matwiejuk, ocena ze ZnanyLekarz)

BM

Super lekarz! Komunikatywny, dokładny, bardzo rzeczowy. Wizyta odbyła się punktualnie i planowo! Na pewno w przyszłości jeszcze skorzystam! (badanie wykonał doktor Witalij Matwiejuk, ocena ze ZnanyLekarz)

Dorota

Zalety: rzeczowe objaśnienie przebiegu badania i dokładne jego przeprowadzenie. Lekarz sympatyczny i komunikatywny. Wywiad dość krótki, co pewnie wynikało z tego, że powodem zgłoszenia się na wizytę nie były żadne dolegliwości tylko kalendarz badań. (badanie wykonał doktor Rafał Łuczyński, ocena ze ZnanyLekarz)

PK

Zostalam przyjęta bardzo profesjonalnie. Doktor byl mily i zaangazowany. Szczerze polecam, ponieważ trudno trafić na dobrego lekarza w tych czasach. ;)

K.J.

Bardzo przyjemna wizyta, lekarz wyjaśnił wszystko bardzo dokładnie co się znajduje na ekranie oraz jakie są możliwości rozwiązania problemu :) (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

Karolina

Badanie bardzo dokładne , bez pośpiechu . Pan doktor Kwasek wszystko dokładnie opisuje I omawia z dokładnością, bardzo rzeczowy . Dziękuję. (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

M.D.

Fantastyczny lekarz, bardzo miły, uprzejmy i zaangażowany. Szczegółowo wyjaśnił badanie USG. Polecam! (badanie wykonał doktor Rafał Łuczyński, ocena ze ZnanyLekarz)

Magdalena B.

Pan Doktor ma ogromna wiedzę, wszystko dokładnie tłumaczy i objaśnia. Lepiej nie mogłam trafić. Zdecydowanie polecam !! (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

  • <<
  • <
  •  ... 
  • 1
  • 2
  • 3
  •  ... 
  • >
  • >>
spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.