
USG nerwów obwodowych
Badanie dla dorosłych, dzieci powyżej 7 lat.
USG Nerwów Obwodowych 350 zł
ul. Piłsudskiego 36 Kraków
(otwórz mapę)
Badanie dla dorosłych, dzieci powyżej 7 lat.
USG Nerwów Obwodowych 350 zł
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
Badanie USG nerwu
USG nerwów obwodowych to bezbolesne i łatwo dostępne badanie, które pozwala na wykrycie tzw. neuropatii uciskowej powodującej drętwienie, mrowienie lub ból promieniujący w obrębie ręki lub nogi. Dzięki USG można zdiagnozować przyczyny ucisku nerwu obwodowego oraz ocenić nieprawidłowe zmiany morfologiczne w następstwie uszkodzenia nerwu zaopatrującego kończynę górną lub dolną.
USG nerwu wykona certyfikowany lekarz radiolog zgodnie ze standardami PTU.
Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznacza wynik badania USG.
Wynik badania otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.

Dowiedz się więcej o badaniu USG nerwów obwodowych.
Spis treści:
Jakie są wskazania do badania USG nerwu?
Badanie USG nerwu należy wykonać w przypadku zaburzeń czucia w obrębie kończyny o charakterze drętwienia, mrowienia lub promieniującego bólu. Wskazaniem do diagnostyki jest także osłabienie siły mięśniowej ręki lub nogi, utrata kontroli nad wykonywaniem precyzyjnych ruchów kończyną z towarzyszącym uczuciem wiotkości mięśni.

Kasia z recepcji
Odczuwasz niepokojące drętwienie lub mrowienie palców u ręki lub ból promieniujący z osłabieniem mięśni dłoni lub nogi?
Umów się na badanie USG nerwów i sprawdź przyczynę dolegliwości.
Sprawdź najbliższe terminyUSG nerwów obwodowych - zakres badania
Nowoczesny sprzęt USG dostarcza bardzo wyraźnego obrazu nerwów kończyn górnych i dolnych, dzięki czemu lekarz diagnosta może szczegółowo „obejrzeć" nerwy w trakcie badania. W badaniu USG możemy zobaczyć nerwy powierzchowne położone podskórnie i wybrane nerwy leżące głębiej - między mięśniami kończyn dolnych oraz górnych. Gdy obraz badania USG okazuje się być niejednoznaczny, lekarz może skierować pacjenta na badanie rezonansu magnetycznego, które pozwala na bardziej precyzyjną ocenę nerwów.

USG nerwów obwodowych – co wykrywa?
Ucisk nerwów przez okoliczne tkanki
Każdy z nas doświadczył bólu i wie jak bardzo i długo może on dokuczać. Ból zawsze przewodzony jest przez nerwy i zazwyczaj informuje nas o uszkodzeniach mechanicznych czy procesach chorobowych różnych tkanek, czasami jednak boli sam nerw. Kiedy tak się dzieje?
Najczęstszą przyczyną jest ucisk na nerw powodujący powstanie stanu zapalnego. Ponieważ większość nerwów leży głęboko pomiędzy innymi tkankami (mięśniami, kośćmi) ucisk powstaje zazwyczaj na skutek ich nieprawidłowego ułożenia. Istnieją miejsca (szczególnie w obrębie kończyn) gdzie nerwy (lub jeden z nich) przebiegają w kanałach kostno–mięśniowych zamkniętych przez nierozciągliwe powięzie. Wzrost ciśnienia w takim kanale na skutek nieprawidłowości anatomicznych, obrzęku, urazu czy nieprawidłowego ułożenia struktur powoduje ucisk na tkankę nerwową i jest źródłem notorycznego bólu.
Bolesny ucisk nerwów może powstawać w wyniku tak dramatycznych przyczyn jak przerzuty nowotworowe, ale także bardziej prozaicznych, jak w przypadku nerwów wychodzących pomiędzy kośćmi ruchomymi (np. zespół górnego otworu klatki piersiowej).
Zespoły takie powodują zmiany morfologiczne nerwu i można je diagnozować za pomocą ultrasonografii.
Patologie tkanki nerwowej
Przyczyną bólu może być również patologia dotycząca samego nerwu, jak na przykład nieprawidłowy przerost tkanki nerwowej lub włóknistej i tłuszczowej w obrębie nerwu. Zmiany elementów składowych zawsze powodują zmianę wyglądu nerwu, dzięki czemu już na wczesnym etapie mogą być uwidoczniane przy użyciu ultrasonografii i dzięki temu leczone.
Urazy prowadzące do uszkodzeń mięśni, ścięgien czy nawet kości bardzo często prowadzą także do uszkodzenia nerwów. Przyczyną jest mała elastyczność tkanki nerwowej, która może rozciągać się tylko w niewielkim zakresie (mniejszym niż mięsień), a następnie ulega częściowemu uszkodzeniu (rzadziej całkowitemu przerwaniu).
Uszkodzenia takie są bolesne i prowadzą do różnych nieprzewidzianych następstw (nadmiernego lub osłabionego czucia bodźców). Następstwa uszkodzenia nerwów (obrzęk, przerwanie, zapalenie) zobrazowane przy pomocy ultrasonografii są pomocne w ocenie miejsca uszkodzenia nerwu obwodowego w obrębie kończyny.
USG nerwu pośrodkowego
USG nerwu pośrodkowego pozwala na wykrycie nieprawidłowości najczęściej w obrębie kanału nadgarstka, w którym przestrzeń wokół nerwu ulega ograniczeniu. Przyczyną zespołu cieśni kanału nadgarstka mogą być zmiany zapalne pochewek ścięgnistych lub zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów. Objawem ucisku nerwu pośrodkowego jest drętwienie, mrowienie palca wskazującego, środkowego, połowy palca serdecznego oraz dłoniowej części kciuka.


USG nerwu pośrodkowego Kraków - poszerzony, zmieniony obrzękowo nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka

USG nerwu łokciowego
Badanie USG często wykrywa konflikt mechaniczny nerwu w okolicy łokcia, gdzie nerw łokciowy przebiega w rowku kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Przyczyną ucisku może być częste opieranie łokcia o blat stołu, urazy lub zmiany zwyrodnieniowe stawu łokciowego.

Drugim typowym miejscem rozpoznania neuropatii uciskowej jest przyśrodkowa część nadgarstka po stronie dłoniowej. USG nerwu łokciowego pozwala wykryć podrażnienie mechaniczne tkanki nerwowej powstałe w wyniku opierania ręki, np. o kierownicę roweru, lub też przez zmiany pozapalne lub zwyrodnieniowe nadgarstka.

Objawami ucisku nerwu łokciowego jest drętwienie małego palca u ręki i łokciowej powierzchni czwartego palca.

USG nerwu łokciowego Kraków - nerw łokciowy widoczny w kanale Guyona
USG nerwu strzałkowego
Badanie USG pozwala na wykrycie uszkodzenia nerwu strzałkowego. Do urazu nerwu najczęściej dochodzi wskutek mocnego uderzenia lub przewlekłego ucisku bocznej strony podudzia. Uszkodzenie nerwu strzałkowego może prowadzić do osłabienia mięśni zginających grzbietowo w stawie skokowym i opadania stopy w trakcie chodu.


USG nerwu strzałkowego Kraków - pourazowy nerwiak nerwu strzałkowego
USG nerwiaka Mortona
W badaniu USG można wykryć nerwiaka tworzącego się w obrębie nerwów zaopatrujących palce stopy. Konflikt nerwu bardzo często rozwija się na podłożu płaskostopia poprzecznego. Objawy nerwiaka (mrowienie, drętwienie) dotyczą najczęściej III i IV stopy.


USG nerwiaka Mortona Kraków
Jak przebiega badanie USG nerwu?
USG nerwów jest nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Lekarz wykonuje badanie przy pomocy głowicy USG, którą przesuwa po skórze nad przebiegiem określonego nerwu. Obraz nerwu wraz z okolicznymi tkankami uwidoczniony jest na ekranie monitora aparatu USG w czasie rzeczywistym.
Jaki lekarz wykonuje USG nerwów?
Diagnostyka neuropatii uciskowych wymaga od lekarza biegłej znajomości anatomii, w tym szczegółowego przebiegu nerwów obwodowych. Badanie USG nerwu wykonywane jest przez doświadczonego lekarza radiologa po certyfikowanych szkoleniach w tym zakresie.
Ile kosztuje badanie USG nerwów obwodowych?

Kasia z recepcji
Cena USG nerwów obwodowych: 350 zł.
USG nerwów obwodowych wykonasz w ULTRAMEDICA – Kraków, ul. Piłsudskiego 36.
Sprawdź najbliższe terminyOpublikowano: 18-05-2021
Poznaj opinie pacjentów
Lekarz na bieżąco opowiadał to, co widzi na monitorze, gdzie jest ucisk na nerw i dlaczego ręka drętwieje. Jestem usatysfakcjonowany z wizyty.
Badanie przeprowadzone z niebywałą starannością, obszerny opis w dokumentacji badania wraz z wnioskami.