USG nadgarstka Kraków

USG nadgarstka

opinie pacjentów: 17

Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

Konsultacja Ortopedyczna z USG 390

USG Nadgarstka 270

Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

Konsultacja Ortopedyczna z USG 390

USG Nadgarstka 270

Badanie USG nadgarstka

Badanie ultrasonograficzne nadgarstka wykonujemy w powiązaniu z badaniem USG dłoni lub jako osobną procedurę diagnostyczną. Ręka jako narząd chwytu jest jednym z najważniejszych organów człowieka. Jest też jedną z najbardziej mobilnych i skomplikowanych części ciała. Rozpoznanie problemu i rozpoczęcie leczenia powinno nastąpić jak najszybciej, by uniknąć powikłań ograniczających sprawność ręki.

Twój nadgarstek dokładnie zbada doświadczony ortopeda specjalista.

W razie potrzeby możesz od razu skorzystać z konsultacji i leczenia.

Wynik i dokumentację zdjęciową otrzymasz zaraz po wizycie.

USG nadgarstka - lekarz przykłada głowicę do grzbietu dłoni
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Pacjenci najczęściej wybierają pakiet USG nadgarstka + konsultacja ortopedyczna.

Dowiedz się, dlaczego warto.

Spis treści:

Wskazania do wykonania badania

Wskazania do badania USG nadgarstka to:

 • zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie palców – są to objawy mogące wskazywać na zespół cieśni kanału nadgarstka,
 • przewlekły ból lub obrzęk stawów nadgarstka – podejrzenie choroby zapalnej lub przeciążenie stawów,
 • ból nadgarstka po upadku na rękę.

Najwyższa staranność badania USG

Z racji delikatności i skomplikowania badanego obszaru, USG stawów nadgarstka poświęcamy szczególną uwagę. Urazy lub stany zapalne nadgarstka są zwykle dobrze widoczne w obrazowaniu USG. Nasi lekarze specjaliści posiadają bogate doświadczenie, które łącznie z użyciem zaawansowanego sprzętu diagnostycznego zapewni trafną i precyzyjną diagnozę.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Jeśli odczuwasz przewlekłe drętwienie palców dłoni, cierpisz na ból nadgarstka lub upadłeś na nadgarstek, jak najszybciej zgłoś się na badanie USG. Doświadczony lekarz określi przyczynę dolegliwości.

Zadbaj o zdrowie i sprawność ręki - umów się na badanie USG.

Sprawdź najbliższe terminy

Przebieg badania ultrasonograficznego nadgarstka

Na czym polega badanie USG nadgarstka?

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe generowane przez aparat USG. Fale te są w pełni bezpieczne dla organizmu – nie mają żadnego negatywnego wpływu na tkanki. Nawet jeśli jesteś w ciąży lub leczysz się na chorobę nowotworową, możesz bez obaw poddać się badaniu USG.

Fale ultradźwiękowe są dostarczane do tkanek za pomocą specjalnej głowicy, którą lekarz przykłada do nadgarstka podczas badania. Aby zapewnić lepsze przenikanie fal i wyższą dokładność obrazu, powierzchnię skóry ręki i nadgarstka pokrywa się żelem sprzęgającym. Na ekranie monitora widoczne są badane tkanki w formie czarno-szarego filmu uzyskiwanego w czasie rzeczywistym.

Samo przykładanie głowicy aparatu ultrasonograficznego do nadgarstka nie jest bolesne, natomiast podczas testowania różnych struktur zajętych procesem chorobowym możesz odczuwać niewielki dyskomfort.

USG kanału nadgarstka

Dynamiczne badanie USG – jak wygląda?

Podczas badania lekarz może poruszać Twoim nadgarstkiem lub palcami rąk. Pozwala to na ocenę ścięgien mięśni, troczków, tkanek miękkich, nerwów, stawów oraz kości nadgarstka w warunkach zbliżonych do poruszania ręką w trakcie codziennych czynności.

Niezmiernie istotne w badaniu ultrasonograficznym nadgarstka i ręki jest sprawdzenie czy nie dochodzi do wzajemnego konfliktu pomiędzy przyległymi strukturami anatomicznymi. Rozpoznanie ucisku umożliwia zaplanowanie precyzyjnego leczenia: terapii manualnej, ostrzykiwania lekami lub chirurgicznego odbarczenia tkanek.

Ocena nadgarstka w badaniu USG – wykrywane schorzenia i urazy

Struktury nadgarstka badane w USG

Zespół cieśni kanału nadgarstka – diagnostyka USG

Bardzo istotną częścią badania USG jest ocena kanału nadgarstka. Jest to przestrzeń (podzielona na kilka mniejszych przedziałów) zamknięta między brzegiem kostnym kości nadgarstka pierwszego i drugiego rzędu (czasami określane jako dno kostne kanału nadgarstka) oraz troczkiem zginaczy.

Istnieje wiele stanów chorobowych (nie mówiąc o ukształtowaniu anatomicznym), z przyczyny których nierozciągliwy kanał nadgarstka może okazać się zbyt ciasny dla przebiegających tędy struktur.

Szczególnie wrażliwy jest nerw pośrodkowy, którego ucisk, a tym samym niedokrwienie, prowadzi do zaburzeń czucia w obrębie ręki.

Nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka

Przedłużający się ucisk nerwu pośrodkowego powoduje, że rozwija się tzw. zespół cieśni nadgarstka. Pomimo prób zmiany ustawienia ręki, zaburzenia czucia i drętwienie palców nawracają. Powinno to skłonić do wizyty u lekarza i szybkiego zdiagnozowania problemu.

Zaniedbanie objawów może prowadzić do rozwoju powikłań. Skrajnym powikłaniem zespołu cieśni nadgarstka jest osłabienie mięśni rąk utrudniające chwytanie przedmiotów oraz możliwość zamiany drętwienia w silny ból ręki przeszkadzający w codziennym życiu.

Ultrasonografia jest bardzo czułą metodą, niezwykle przydatną dla oceny kondycji nerwu pośrodkowego, a niejednokrotnie też pozwala na wyjaśnienie podłoża chorobowego prowadzącego do ucisku i upośledzenia czynności nerwu.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Nie czekaj aż drętwienie palców nasili się i uniemożliwi poruszanie ręką.

Zbadaj rękę pod kątem zespołu cieśni kanału nadgarstka - umów się na USG

Sprawdź najbliższe terminy

Jedną z metod leczenia cieśni nadgarstka jest iniekcja hydrokortyzonu do tkanek maziowych kanału nadgarstka. Ostrzykiwania najlepiej dokonać pod kontrolą USG – dzięki temu lek zostanie podany precyzyjnie w tkankę docelową.

W razie konieczności lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego. Badanie MRI nadgarstka może być przydatne w planowaniu chirurgicznego odbarczeniu nerwu pośrodkowego.

Wykrywanie stanów zapalnych w stawach nadgarstka

Badanie USG stawów nadgarstka stanowi cenną metodę obrazowania w diagnostyce układowych chorób zapalnych narządu ruchu. W przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) nadgarstek oraz stawy rąk puchną i staja się bolesne podczas ruchu. Gdy tylko zaobserwujesz takie objawy, udaj się na badanie USG stawów nadgarstka i ręki.

Stawy nadgarstka

USG może wykazać obecność stanu zapalnego błony maziowej (wewnętrznej błony torebki stawowej). Ponadto zapalenie może dotyczyć też pozostałych tkanek miękkich, np. pochewek ścięgnistych położonych w okolicy nadgarstka.

Pochewki ścięgniste

Wczesne rozpoznanie RZS umożliwia rozpoczęcie leczenia zanim dojdzie do powikłań choroby: podwichnięć i zniekształceń stawów.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

W przypadku nawracającej bolesności palców rąk i nadgarstka, USG jest badaniem polecanym w pierwszej kolejności.

Zbadaj stawy pod kątem RZS - umów się na USG.

Sprawdź najbliższe terminy

Wykrywanie urazów stawu nadgarstka

Badanie USG stawu nadgarstka jest przydatne w wykrywaniu urazów więzadeł i związanej z tym niestabilności. Badanie ultrasonograficzne uwzględnia ocenę więzadeł łączących kości przedramienia z kośćmi nadgarstka, a także więzadła wewnętrzne stabilizujące wzajemne ułożenie kości nadgarstka.

Podczas badania lekarz ocenia stan więzadeł w odchyleniu dopromieniowym i dołokciowym ręki, a także w zgięciu i wyproście nadgarstka. Obserwuje napięcie więzadeł oraz ewentualne przemieszczenie kości.

W badaniu USG można ocenić stopień uszkodzenia więzadła – czy zostało ono jedynie naciągnięte, częściowo naderwane czy też całkowicie zerwane.

Analiza niestabilności nadgarstka w badaniu USG może znacznie ułatwić zrozumienie anatomii patologicznej i dać cenne wskazówki co do postępowania terapeutycznego.

Co jeszcze może wykazać badanie ultrasonograficzne nadgarstka?

Badanie USG wykonuje się także w przypadku uwidocznienia guzków w okolicy nadgarstka. Są to najczęściej niegroźne torbiele galaretowate, nazywane również ganglionami.

Gangliony nadgarstka powstają zwykle na grzbietowej stronie dłoni – można je zauważyć jako niewielkie uwypuklenia pod powierzchnią skóry. USG pokazuje pochodzenie ganglionów – skąd doszło do przecieku płynu stawowego i utworzenia torbieli.

Gangliony są najczęściej niebolesne. W przypadku towarzyszących dolegliwości bólowych lekarz może ostrzyknąć gangliony środkiem sterydowym. Aby zapewnić najwyższą precyzję zabiegu, iniekcję wykonuje się pod kontrolą USG.

Jak się przygotować do badania?

USG stawu nadgarstka nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie w przypadku, gdy wykonywałeś już inne badania obrazowe tej okolicy (np. RTG nadgarstka), może być konieczne przyniesienie ich ze sobą. Ułatwi to lekarzowi analizę urazu lub schorzenia oraz przyspieszy proces diagnostyczny.

Cena

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Cena USG: 270zł

Cena USG z konsultacją ortopedy: 390zł

USG stawu nadgarstka wykonasz w ULTRAMEDICA - ul. Piłsudskiego 36.

Sprawdź najbliższe terminy

Kod ICD-9: 88.796

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

Olga Piotrowska

USG wykonane po urazie nadgarstka. Szybki termin, łatwy dojazd i co najważniejsze - konkretne wskazówki ortopedy w zakresie rekonwalescencji, polecam, Olga

Monika

U Pana doktora leczę się już kilka lat, miałam 2 zabiegi na nadgarstek, obecnie leczę kolano, na lepszego ortopedę nie mogłam trafić, super podejście, wszystko jasno szczegółowo wyjaśnione, leczenie skuteczne a wizyty są zawsze na spokojnie w przyjaznej atmosferze :) szkoda że wszyscy lekarze tacy nie są!! Szczerze polecam i pozdrawiam :) (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

alinka.m

Bardzo dobry lekarz, szybko i dobrze postawił diagnozę. Zabieg na jednej ręce wykonany perfekcyjnie, ból całkowicie ustąpił. Teraz czekam na zabieg na drugą. Serdecznie polecam , bardzo dobry specjalista. (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Krystyna S

Byłam dopiero raz u Pana Doktora, wizytę oceniam bardzo pozytywnie, bo już po tej pierwszej wizycie poczułam sie znacznie lepiej. Pan Doktor uważnie mnie wysłuchał, spokojnie i dokładnie objaśnil plan terapii, wykonując iniekcje kontrolował je poprzez USG i informował co własnie robi. Kominikatywny, Sympatyczny, Profesjonalista. (badanie wykonał doktor Krzysztof Miśkowiec, ocena ze ZnanyLekarz)

Natalia

Kompetentny, a przy tym sympatyczny i bardzo pomocny specjalista! Dokładnie analizuje wyniki oraz cierpliwie odpowiada na każde pytanie. Nie traktuje pacjenta lekceważąco tylko angażuje się w jego leczenie. Lekarz rzeczowo wytłumaczył na czym polega nieprawidłowość w zrastającym się po złamaniu nadgarstku i od razu zorganizował dodatkowe badania, żeby jak najszybciej ustalić czy konieczny będzie zabieg. Zdecydowanie polecam! (badanie wykonał doktor Mateusz Mackoś, ocena ze ZnanyLekarz)

Grzegorz

Profesjonalne i jednocześnie bardzo ludzkie podejście Pana Doktora. Mily sympatyczny jako czlowiek podchodzi do pacjenta jak do czlowieka a nie do kolejnego przypadku. Polecam szczerze. (badanie wykonał doktor Mateusz Gąciarz, ocena ze ZnanyLekarz)

Mateusz Jędrysek

Pełny profesjonalizm, bez zbędnego gadania, czyste konkrety. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy dobrego ortopedy, to Dr. Adam Podhorecki to idealny adres. Polecam (badanie wykonał doktor Adam Podhorecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Krzysiek

Jak zawsze bardzo rzeczowe i profesjonalne podejście do sprawy. Odpowiednia diagnoza i szybkie efekty jeszcze tego samego dnia (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Anna

Do pana doktora Tomasza Soleckiego trafiłam z początkiem 2018r.ze skierowania od innego ortopedy z powodu zadawnionego (od 1992) zespołu cieśni nadgarstka, zdiagnozowanego w drodze badania EMG dopiero w r.2006. Jestem pianistką, nauczycielem gry na fortepianie i akompaniatorem w szkole muzycznej. W czerwcu b.r. w wyniku przepracowania ręki nastąpił nawrót choroby: drętwienie , osłabienie i ból w nadgarstku. Nie mogę grać. Pan doktor ocenił, że ze względu na zastarzałość schorzenia w I etapie terapii pomóc może jedynie zabieg chirurgiczny. Z nadzieją oczekuję operacji, gdyż chciałabym wrócić do pracy. Przejdę też następny etap diagnostyki (RM), gdyż nadgarstek wymaga dalszego leczenia. Pan doktor zajął się mną energicznie, spokojnie wyjaśnił mi wszystko, o co pytałam i czego powinnam była się dowiedzieć. Anna (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

tom.jagocha

Konsultacja chirurgiczna w dosyć skomplikowanym złamaniu nadgarstka. Wybór lekarza ze względu na mocno ograniczony czas nastąpił na podstawie opinii zamieszczonych na portalu ZnanyLekarz. Bardzo profesjonalne podejście potwierdzone doświadczeniem. Dokładne wyjaśnienie rodzaju urazu, możliwości leczenia, przebiegu zabiegu, czasu rehabilitacji oraz rekonwalescencji. (badanie wykonał doktor Mateusz Gąciarz, ocena ze ZnanyLekarz)

 • <<
 • <
 •  ... 
 • 1
 • 2
 •  ... 
 • >
 • >>
spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.