• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
  • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
  • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
  • 16 lat USG 3D w Krakowie
  • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

USG Naczyniowe (Doppler)Badania naczyniowe w ultrasonografii można podzielić na dwuwymiarowe (w skali szarości tzw. opcji B) oraz badania z wykorzystaniem tzw. opcji Dopplerowskiej. Opcja B pozwala na zobrazowanie ciągłości ściany naczyń oraz diagnostyki obecności ewentualnych złogów miażdżycowych i ich charakteru (czy są uwapnione czy nie) – co ma znaczenie dla określania ich stabilności - przewidywanie niebezpieczeństwa zatoru.


Film: Badanie naczyń w trybie 2D B-mode - USG 2D

Doppler, o co chodzi?

Opcja Dopplerowska pozwalająca na uwidocznienie krwi poruszającej się w naczyniu - jako obszaru barwnego na ekranie monitora. Obszary te mogą mieć różny kształt z uwagi na zróżnicowane kształty naczyń zwłaszcza widziane w różnych przekrojach. Opcja ta pozwala na badanie kierunku przepływu (kolor pokazuje kierunek przepływu zgodnie z legendą) jest to ważne dla diagnostyki zaburzeń przepływu – lokalnego wzrostu prędkości, zawirowań, odwrócenia przepływu. Opcja koloru umożliwia nie tylko badanie kierunku przepływu krwi i jej fazowości – u człowieka zdrowego zgodnej z cyklem skurczów serca. Badanie Dopplerowskie z kolorem szczególnie dzięki opcji Power Doppler – Dopplera Mocy pozwala na prześledzenie jak krew wypełnia naczynie.


Film: Badanie naczyń w trybie Dopplera kolorowego - USG 2D

Do czego jeszcze przydaje się Doppler?

Jest to niezwykle użyteczne diagnostycznie, gdyż blaszki miażdżycowe przyczepione do ściany naczynia i zwężające jego światło mogą być uwidocznione w takim obrazie jako obszary ubytku, którego nie dość, że nie sposób pomylić z niczym innym, to jeszcze można użyć do dalszej diagnostyki – kształt powierzchni blaszki miażdżycowej pozwala w sposób przybliżony prognozować prawdopodobieństwo jej stabilności (niebezpieczeństwo zatorów). Poza tym opcje kolorowe (szczególnie Dopplera Mocy) umożliwiają uwidocznienie naczyń, których światło jest zajęte przez zaawansowany proces miażdżycowy (kiedy to przepływ jest znikomy – mówimy wówczas o przepływie strunowym – bo jest wizualnie cienki „jak struna"). Rozpoznawanie takich przepływów niejednokrotnie zmienia postępowanie lecznicze stosowane względem chorego. Osobną bardzo ważna opcją dopplerowską jest uwidocznienie widma przepływu - metodyka jego powstawania z technicznego punktu widzenia nie różni się niczym od obrazów kolorowych inna jest tylko obróbka sygnału, która w tym przypadku prowadzi do powstania wykresu będącego odwzorowaniem prędkości ruchu krwi w czasie (przez zadany obszar zwany bramką dopplerowską) jest to wydzielony fragment światła naczynia każdorazowo określany przez badającego. Wykres taki pokazuje maksymalną prędkość przepływu, szybkość narastania szczytu przepływu (dynamikę) oraz szybkość opadania do wartości spoczynkowych w okresie rozkurczu serca - kiedy jest ono oddzielone zastawkami od naczyń i nie pompuje krwi na obwód.

 


Film: Badanie naczyń w trybie Dopplera spektralnego - USG 2D

 

Analiza danych z badania USG

Analiza takiego wykresu jest niezwykle skomplikowana, bo po pierwsze w każdym naczyniu prawidłowy wykres wygląda trochę inaczej (lub bardzo inaczej w zależności, które naczynia porównamy), poza tym wykresy w tych samych naczyniach będą różne w zależności od wieku pacjenta i wreszcie każdy proces chorobowy zmienia taki wykres w nieco inny sposób a różnica w wyglądzie będzie zasadnicza w zależności od tego czy zmiana jest położona przed czy za miejscem, do którego przyłożyliśmy głowice. Widać, więc ze sprawa nie jest prosta. Niemniej jednak rzetelna wiedza na temat ultrasograficznych obrazów widma przepływu w naczyniach tętniczych i ich zmian w różnych stanach chorobowych pozwala z dużą precyzja określić rodzaj schorzenia i w zasadniczy sposób wpływa na dobór (a często pozwala na eliminację) innych znacznie bardziej obciążających dla pacjenta badań i procedur.

Badanie w trybie B-flow

Najnowocześniejszą technologią oceny przepływu krwi w naczyniach jest tryb B-flow, który uzyskuje się dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu łącznie ze zwiększeniem liczby klatek obrazu w ciągu sekundy. Tą metodą można uwidocznić nawet drobne naczynia obwodowe. Jakość nie jest zależna od kąta padania wiązki ultradźwięków względem długiej osi analizowanego naczynia, jak to ma miejsce w badaniach dopplerowskich. Tryb ten umożliwia obrazowanie przepływu krwi w poszukiwania ostrej zakrzepicy, przepływu w tkankach miąższowych i fal zwrotnych w zastawkach. Obrazowanie w trybie B-Flow ma kilka ważnych zalet w porównaniu z kolorowym dopplerem: mniejszą zależność kątową, brak artefaktów związanych z koniecznością ustawienia parametru prędkości, pełne pole widzenia, lepszą rozdzielczość w porównaniu z kolorowym dopplerem.

Film: Badanie naczyń z użyciem technologii B-flow - USG 2D

Film: Badanie podziału aorty na tętnice biodrowe wspólne dorosłego - USG 4D STIC

Utworzono: czwartek, 17 styczeń 2013 00:16 Ostatnio zmieniony: czwartek, 02 kwiecień 2020 08:42
Opinie Pacjentów

 
 
5.0
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę
 
 
5.0
Pani doktor jest bardzo dobrym specjalistą, przy tym bardzo sympatyczna ;) Dokładnie tłumaczy na czym będzie polegało badanie. gorąco polecam (badanie wykonała doktor Magdalena Mikoś, ocena ze ZnanyLekarz)

Cena badania USG Naczyniowe (Doppler)

220 zł

Wykonujemy USG Naczyniowe prywatnie, działamy poza kontraktem z NFZ - Kraków.
Mapa z zaznaczonym miejscem lokalizacji pracowni USG i gabinetów lekarskich ULTRAMEDICA w Krakowie.
Gwarancja jakości
  • Zawsze zgodnie ze standardami
  • Zawsze certyfikowany diagnosta
  • Zawsze pełna dokumentacja
  • Zawsze z użyciem najlepszej dostępnej wiedzy
  • Zawsze na najlepszym sprzęcie
  • Zawsze pełen komfort pacjenta

Konsultacje kardiologiczne z USG taniej!

Jeśli lekarz podczas konsultacji kardiologicznej podejrzewa występowanie zaburzeń pracy serca i niepokojących zmian może przeprowadzić badanie USG. Teraz za taką wzbogaconą wizytę zapłacisz mniej. Zobacz o ile>>

 Umów się ONLINE na USG Naczyniowe w Krakowie

Poleć
bliskim
Chcesz teraz umówić USG Naczyniowe (Doppler)?
 Wybierz termin wizyty >>
USG Naczyniowe (Doppler)
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
Zadzwoń. Umów wizytę.
 12-429-42-67
Wybierz najbliższy termin:
USG Naczyniowe (Doppler), Kraków
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.
Stosujemy Nadzwyczajne Środki Ostrożności: Ozonowanie, Naświetlanie UV, Maseczki dla Pacjentów, Dezynfekcja... Sprawdź >>
Wizyty u Lekarza NIE są objęte ograniczeniami przemieszczania.