USG żył kończyn dolnych usg doppler kraków

USG żył kończyn dolnych (USG Doppler)

opinie pacjentów: 25

Badanie dla dorosłych.

USG żył – 1 noga 280

USG żył – 2 nogi 360

Badanie dla dorosłych.

USG żył – 1 noga 280

USG żył – 2 nogi 360

Badanie USG żył kończyny dolnej (Doppler)

Badanie dopplerowskie USG służy ocenie przepływu krwi przez naczynia żylne, wykryciu niewydolności żylnej lub powstających zakrzepów krwi. USG żył to podstawowe badanie diagnostyczne, które wykonuje się w podejrzeniu zakrzepicy żylnej oraz w celu ustalenia leczenia żylaków kończyn dolnych.

Badanie USG żył wykona certyfikowany lekarz diagnosta zgodnie ze standardami PTU.

Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznacza wynik badania.

Wynik badania otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.

USG żył na stojąco

Spis treści:

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Umów się na USG doppler żył kończyn dolnych w Krakowie – ULTRAMEDICA, ul. Piłsudskiego 36.

Sprawdź najbliższe terminy
USG żył kończyn dolnych

Wskazania do badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych

Wykonanie badania dopplerowskiego żył jest przede wszystkim wskazane w poniższych przypadkach:

  • podejrzenie zakrzepicy – wyraźne ocieplenie, zaczerwienienie, obrzęk i ból łydki nasilający się przy uciśnięciu mięśnia,
  • widoczne żylaki nóg, przewlekłe uczucie ciężkości nóg, powracająca opuchlizna łydek.

Zakrzepica żylna

Zakrzepica żylna to ograniczenie lub zahamowanie przepływu żylnego spowodowane zakrzepami krwi powstającymi w świetle żyły. Wiąże się to ze stanem zapalnym, klinicznie manifestuje się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem kończyny dolnej - ponieważ właśnie tam warunki powrotu żylnego są najtrudniejsze, krew płynie najwolniej, a co za tym idzie wykrzepianie najłatwiejsze.

Zakrzepica żylna może skutkować oderwaniem się skrzepliny od światła naczynia i powędrowaniem drogą krwi do serca, a następnie płuc. W obrębie płuc może dojść do zatkana światła naczynia tętniczego, co jest stanem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia, a nierzadko nawet życia.

Badanie dopplerowskie żył jest bardzo przydatną metodą diagnozowania zakrzepicy, a także monitorowania postępów leczenia.

Badanie USG żylaków

USG żył służy ponadto diagnostyce żylaków kończyn dolnych. Żylaki to rozszerzenia żył powierzchownych widoczne najczęściej w obrębie łydek. Żylaki nie tylko są nieładne, ale także mogą przyczyniać się do rozwoju groźnych powikłań – w tym wyżej opisanej zakrzepicy.

Geneza powstawania żylaków jest różna i teorii jest wiele, jednak na podstawie wieloletnich obserwacji można stwierdzić, iż ich powstawanie jest w pierwszej kolejności następstwem niewydolności zastawek żylnych.

Bardzo pracochłonne jest dokładne określenie, które zastawki są niewydolne - problem można analizować ze względu na typ niewydolnych naczyń – żył powierzchownych, żył głębokich, żył przyszywających itd. Aby wyjaśnić zasadę badania, można upraszczając stwierdzić, iż ultrasonografia (tj. aparat + diagnosta, który wie czego szuka), potrafi z bardzo dużą czułością określić, które zastawki są niewydolne - co nie tylko może być źródłem diagnozy aktualnego problemu pacjenta, ale także przybliża do prognozy jego przyszłych problemów naczyniowych.

Szczegółowo przeprowadzone USG doppler żył stanowi niezwykle istotną pomocą dla chirurga naczyniowego, który niejednokrotnie opiera się w swoich działaniach na spostrzeżeniach diagnosty.

Czy na badanie dopplera żył trzeba mieć skierowanie?

Aby zbadać nogi pod kątem żylaków czy wykluczyć problem zakrzepicy nie jest konieczne posiadanie skierowania.

Jeśli znajdujesz się już pod opieką specjalisty (np. flebologa), czasami może on wypisać dodatkowe uwagi dla lekarza diagnosty celem określenia konkretnych parametrów w badaniu USG.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Do wykonania USG doppler żył prywatnie nie potrzebujesz skierowania. Badanie możesz umówić od razu, dzwoniąc pod numer: 12 429 42 67 lub wybierając termin z naszego kalendarza na stronie www.

Sprawdź najbliższe terminy

Jak wygląda badanie dopplerowskie żył?

USG doppler - na czym polega badanie?

Badanie USG wykorzystuje oddziaływanie ultradźwięków na tkanki organizmu. Fale ultradźwiękowe generowane są w głowicy aparatu USG na zasadzie zjawiska piezoelektrycznego. Fala ultradźwiękowa, rozchodząc się po tkankach organizmu rozprasza lub odbija się. Odbite fale powracają do głowicy i pozwalają na uwidocznienie badanego narządu na ekranie monitora USG.

Badanie dopplerowskie wykorzystuje zjawisko zmienności częstotliwości fali odbitej od poruszających się w świetle naczynia krwinek. Dzięki temu USG dopplerowskie pozwala na precyzyjną ocenę kierunku oraz prędkości przepływu w naczyniach.

Zjawisko efektu dopplera wykorzystuje się w aparatach USG jako:

  • metoda fali ciągłej - C.W. doppler (w starszych aparatach),
  • metoda fali impulsowej – P.W. doppler – badanie falą impulsową to badanie duplex scan,
  • doppler mocy (CDE, color doppler energy) – przepływ krwi w żyłach jest oceniany na podstawie całkowitej energii sygnału dopplerowskiego.

USG doppler jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Badanie dopplerowskie może być wykonywane przez kobiety w ciąży oraz osoby w trakcie leczenia choroby nowotworowej.

Przebieg badania USG doppler żył

Podczas badania pacjent przebywa w pozycji leżącej, siedzącej ze spuszczonymi nogami lub stojącej. W trakcie badania lekarz poinformuje Cię o koniecznej zmianie pozycji. Diagnosta pokrywa badaną nogę specjalnym żelem umożliwiającym przenikanie fal ultradźwiękowych. Następnie przykłada głowicę aparatu USG na przebiegu badanych naczyń żylnych. Badanie USG Doppler dokonywane jest w odcinkach co 1 cm. Podczas badania lekarz może lekko uciskać nogę głowicą aparatu – jest to tzw. ultrasonograficzna próba uciskowa będąca częścią oceny stanu żył. Ze względu na konieczność precyzyjnej diagnostyki żył na całej długości kończyn dolnych badanie USG może trwać około 15-20 minut.

Zakres USG doppler żył kończyn dolnych

Badanie żył kończyn dolnych metodą Dopplera w ULTRAMEDICA (Kraków) - zakres diagnostyki:

  • ocenę obecności świeżej zakrzepicy żył,
  • diagnostykę przewlekłego procesu zakrzepowego i monitorowanie jego leczenia,
  • określenie szerokości naczyń (żylaki), ich przebiegu i prędkości przepływu żylnego,
  • analizę czynnościową zastawek żylnych, refluksu krwi żylnej - niezbędne do oceny stanu układu żylnego oraz prognozowania jego wydolności.

Podczas badania lekarz ocenia żyły kończyny dolnej aż po pachwinę. W razie potrzeby diagnostyka USG może zostać poszerzona o żyły leżące w obrębie jamy brzusznej – żyły biodrowe i żyłę główną dolną.

Film: Badanie żyły udowej powierzchownej - USG 2D

Film: Obrazowanie ujścia żyły odpiszczelowej wielkiej w Dopplerze kolorowym i B-flow - USG 2D

Jak się przygotować do USG żył?

Do USG dopplera żył kończyn dolnych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Badanie dopplerowskie uwzględnia diagnostykę żył od łydki aż do pachwiny. Wymaga to rozebrania do bielizny – przygotuj się tak, aby w trakcie badania czuć się komfortowo.

Jeśli planowane jest także USG naczyń krwionośnych położonych w jamie brzusznej (żył biodrowych, żyły głównej dolnej), na 4 godziny przed badaniem wskazane jest powstrzymanie się od spożywania pokarmów. Najczęściej jest to badanie kontrolne lub ściśle opisane przez lekarza kierującego, w związku z czym z pewnością zostaniesz poinformowany o konieczności dodatkowego przygotowania.

Jaki sprzęt jest potrzebny do wykonania wysokiej jakości USG doppler żył?

Badanie USG Doppler żył przeprowadza się przy pomocy odpowiedniego sprzętu USG. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) badanie powinno uwzględniać USG w skali szarości (2D) z obrazowaniem w kolorze (USG Doppler Color) i zapisem widma (PW Doppler). Wskazane jest przeprowadzanie badania za pomocą głowic liniowych o częstotliwościach 5 MHz, 7,5 MHz lub głowic szerokopasmowych o częstotliwościach 4–7 MHz, 5–10 MHz. USG żył jamy brzusznej wykonuje się za pomocą głowicy typu convex 3,5 MHz.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Pracownia ULTRAMEDICA w Krakowie posiada Akredytację Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, co wskazuje na wysoką jakość wykonywanych badań USG.

Umów się na profesjonalne badanie USG żył i bądź pewien trafnej diagnozy.

Sprawdź najbliższe terminy

Badanie USG żył i tętnic - różnice

Badanie układu żylnego zasadniczo różni się od badania tętnic, gdyż jest to łożysko naczyniowe o całkowicie odmiennych zadaniach i charakterystyce, dlatego zawsze jest traktowane jako odrębne badanie i inna procedura medyczna. Istotną różnicą z punktu widzenia badania ultrasonograficznego w porównaniu do łożyska tętniczego jest znacznie niższa prędkość przepływu, co nie tylko implikuje różnicę w sposobie badania (nastawy aparatu, itd.), ale także zmienia sposób analizy uzyskanych danych.

W naczyniach żylnych obwodowych niska szybkość przepływu krwi oraz raczej bierny charakter przepływu sprawiają, iż krew (przy istnieniu sprzyjających warunków) krzepnie łatwo i to w sposób odmienny niż w tętnicach, bowiem zajmuje nie drobny przyścienny fragment światła naczynia, ale bardzo często całe światło naczynia.

Ile kosztuje USG dopplerowskie żył kończyn dolnych?

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Cena USG żył (doppler) – 1 noga: 250 zł.

Cena USG żył (doppler) – 2 nogi: 350 zł.

Badanie dopplerowskie żył wykonasz w Krakowie w ULTRAMEDICA, ul. Piłsudskiego 36.

Sprawdź najbliższe terminy

Źródło:

1. Małek, Grzegorz, Nowicki, Andrzej Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie żył kończyn dolnych. Journal of Ultrasonography. 2014, 14(58), s. 287–296. ISSN 2084-8404.

W naszym centrum medycznym wykonasz także USG tętnic kończyn dolnych.

Kod ICD-9: 88.777

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

Tomasz Turcza

Pan Doktor; rzeczowy, uprzejmy, profesjonalista z dużym doświadczeniem. Wizyta odbyła się punktualnie. (badanie wykonał doktor Andrzej Fedak, ocena ze ZnanyLekarz)

LD

Bardzo sympatyczna pani doktor, która rzeczowo odpowiadała na moje pytania. Wizyta odbyła się punktualnie. (badanie wykonała doktor Magdalena Woch-Trojanowska, ocena ze ZnanyLekarz)

Monika

Polecam Panią doktor,badanie dokładne, miła atmosfera. Profesjonalny sprzęt. Będę regularnie korzystała z usługi usg. (badanie wykonała doktor Magdalena Woch-Trojanowska, ocena ze ZnanyLekarz)

Renata

Bardzo mila, rzeczowa. Na każde pytanie dostałam bardzo szczegółową odpowiedź i zrozumiałą dla mnie jako pacjenta. Polecam oby takich lekarzy więcej. (badanie wykonała doktor Magdalena Woch-Trojanowska, ocena ze ZnanyLekarz)

Jerzy Zamorski

Dr Magdalena Woch Trojanowska. Pełne zaangażowanie , jasność diagnozy, rzeczowość zaleceń w dalszym postępowaniu.Gorąco polecam !

patrycjagaborek

Profesjonalna i konkretna wizyta. Szybko ustalona przyczyna i plan leczenia. Uwzględniony aspekt zdrowotny oraz estetyczny. Lekarz na miarę bierzących wymagań klientów. (badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)

mkryla0301

Od dziecka zmagam się z problemem naczyniaka i żylaków lewej nogi. Poprzedni zabieg przeprowadzony przez bardzo znanego profesora nie powiódł się. Od dawna szukałam lekarza, który by mi pomógł. Dotychczas wszyscy chirurdzy naczyniowi, do których umawiałam się na wizyty, rozkładali ręce i powtarzali, że w moim przypadku nie da się nic zrobić. Na Pana doktora Juzę trafiłam przypadkowo. Pan Doktor zrobił na mnie ogromne wrażenie, jest bardzo profesjonalny, postawił diagnozę, z którą poprzednio się jeszcze nie spotkałam. Co najważniejsze, jako jedyny lekarz powiedział, że podejmie się zabiegu. Ze względu na ciążę zabieg mogę przeprowadzić dopiero za kilka miesięcy, ale dziękuję serdecznie Panu Doktorowi za danie mi nadziei, że coś się może zmienić i nie mogę się doczekać efektów. Oby więcej takich specjalistów w Polsce! Serdecznie polecam. (badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)

daria kielpinska

Do gabinetu trafiłam z bólem w dolnej części łydki. Na badanie USG żył skierował mnie lekarz rodzinny. Pan doktor bardzo kompetentnie a przy tym w przyjazny dla pacjenta sposób wykonał badanie i postawil diagnozę. Bardzo dziękuję za profesjonalizm i życzliwość. (badanie wykonał doktor Andrzej Fedak, ocena ze ZnanyLekarz)

Aneta

Witam, Chciałam polecić serdecznie wszystkim dr Juzę. Przyszłam do niego z problemem pojawiających się na nogach pajączków końcem zeszłego roku. Doktor szybko zdiagnozował problem i po 4 zabiegach problem znikł. Efekty były zauważalne już po pierwszym zabiegu. Doktor obejrzał dokładnie obie nogi i zajął się każdym jednym, nawet najmniejszym i ledwo widocznym pajączkiem. Ponadto doktor dba o pacjentów nie tylko podczas wizyty, lecz również pomiędzy nimi utrzymując z pacjentem kontakt telefoniczny. Jeszcze raz serdecznie polecam. (badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)

Olga

Pan Doktor jest wybitnym specjalistą w swej dziedzinie. Od wielu lat miałam problem z żylakami, byłam u wielu lekarzy, miałam kilka zabiegów, które nie do końca dawały rezultat. Podobne problemy genetycznie przekazałam mojej córce. Ponieważ córka studiowała w Krakowie zaczęła tu szukać specjalisty. Trafiła przypadkowo na dr. Juzę, umówiła się na wizytę i była zachwycona. Namówiła również mnie. Przyszłam i już po pierwszej wizycie widziałam różnice w wyglądzie moich nóg. Podobnie u córki jest wyraźna poprawa. Pan doktor jest pasjonatem w swojej dziedzinie, stosuje nowatorskie metody i ma świetny sprzęt . Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, wysłucha, doradzi. Ma ogromną wiedzę i spore doświadczenie. Polecamy gorąco! Alicja i Olga (badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)

  • <<
  • <
  •  ... 
  • 1
  • 2
  • 3
  •  ... 
  • >
  • >>
spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.