• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
 • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
 • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
 • 16 lat USG 3D w Krakowie
 • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

USG naczyń żylnych kończyn dolnych (Doppler)W trakcie badania USG żył kończyn dolnych metodą Dopplera w Ultramedica (Kraków) zakres diagnostyki obejmuje:

 • ocenę obecności świeżej zakrzepicy żylnej,
 • diagnostykę przewlekłego procesu zakrzepowego i monitorowanie jego leczenia,
 • określenie szerokości naczyń (żylaki), ich przebiegu i prędkości przepływu krwi,
 • analizę czynnościową zastawek żylnych - niezbędne do oceny stanu układu żylnego oraz prognozowania jego wydolności.

Badanie żył a badanie tętnic

Badanie układu żylnego zasadniczo różni się od badania tętnic, gdyż jest to łożysko naczyniowe o całkowicie odmiennych zadaniach i charakterystyce, dlatego zawsze jest traktowane jako odrębne badanie i inna procedura medyczna. Istotną różnicą z punktu widzenia badania ultrasonograficznego w porównaniu do łożyska tętniczego jest znacznie niższa prędkość przepływu krwi, co nie tylko implikuje różnicę w sposobie badania (nastawy aparatu, itd.), ale także zmienia sposób analizy uzyskanych danych. W naczyniach żylnych obwodowych niska prędkość przepływu krwi oraz raczej bierny charakter przepływu sprawiają, iż krew (przy istnieniu sprzyjających warunków) krzepnie łatwo i to w sposób odmienny niż w tętnicach, bowiem zajmuje nie drobny przyścienny fragment światła naczynia, ale bardzo często całe światło naczynia.


Film: Obrazowanie ujścia żyły odpiszczelowej wielkiej w Dopplerze kolorowym i B-flow - USG 2D

Zakrzepica żylna

Stan prowadzi do zakrzepicy stanu związanego z ograniczeniem lub zahamowaniem przepływu związanego ze stanem zapalnym, klinicznie manifestujący się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem - najczęściej kończyny dolnej ponieważ właśnie tam warunki powrotu żylnego są najtrudniejsze, przepływ najwolniejszy, a co za tym idzie wykrzepianie najłatwiejsze. Badanie ultrasonograficzne jest najlepszą metodą monitorowania postępów leczenia zakrzepicy żylnej - mającego na celu przywrócenie stanu drożności naczynia poddanego leczeniu przeciwzakrzepowemu.

Badanie USG żylaków

Innym polem diagnostyki ultrasonograficznej często związanym z powyżej opisanym zagadnieniem jest badanie żylaków kończyn dolnych. Żylaki to rozszerzenia żylne żył powierzchownych tak częste, że niektórzy postulują, aby określać je jako zmiany fizjologiczne, - ale wiadomo żylaki nie tylko są nieładne, ale także mogą prowadzić do groźnych powikłań - tu wracamy do problemu zakrzepicy. Geneza powstawania żylaków jest różna i teorii jest wiele, jednak na podstawie wieloletnich obserwacji można stwierdzić, iż ich powstawanie jest w pierwszej kolejności następstwem niewydolności zastawek żylnych. Bardzo pracochłonne jest dokładne określenie, które zastawki są niewydolne - problem można analizować ze względu na poziom od podłoża, typ niewydolnych naczyń - powierzchowne, głębokie przyszywające itd... Jednak znowu, aby wyjaśnić zasadę badania, można upraszczając stwierdzić, iż ultrasonografia (tj. aparat + diagnosta, który wie czego szuka), potrafi z bardzo dużą czułością określić, które zastawki są niewydolne - co nie tylko może być źródłem diagnozy aktualnego problemu pacjenta, ale także przybliża do prognozy jego przyszłych problemów naczyniowych. Szczegółowo przeprowadzone badanie może być niezwykle istotną pomocą dla chirurga naczyniowego, który niejednokrotnie opiera się w swoich działaniach na spostrzeżeniach diagnosty.

Komplikacje przepływów w okolicy ośrodków nowotworowych

Ultrasonograficzna diagnostyka dużych pni żylnych różni się od analizy żył obwodowych, pozwala ona na analizę przepływu, ocenę szerokości naczyń i prędkości przepływu (pod kątem zastoju) - stanu kiedy krew z jakiś powodów (może być ich wiele) ma utrudniony powrót do serca. Wreszcie badanie dużych pni naczyniowych pozwala na ocenę ucisku z zewnątrz (najczęściej przez procesy nowotworowe) lub zwężenie światła naczynia przez guz wrastający z zajętego narządu. Stan taki zawsze wymaga poszerzenia diagnostyki o badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, a w USG jest najczęściej znaleziskiem przypadkowym lub służy jako badanie do monitorowania znanego procesu chorobowego.

Diagnostyka USG przetok, tętniaków

Do innych rzadszych patologii naczyniowych angażujących właściwie oba układy (żylny i tętniczy) należą przetoki i tętniaki. Przetoki to połączenia między układem żylnym i tętniczym często wyczuwalne przez pacjenta jako tętniące guzy - czasami niebolesne! Stany takie mogą pojawiać się jako następstwo zapalenia (z bardzo wielu przyczyn) czy urazu. Obraz jest tak charakterystyczny, że diagnostyka nie nastręcza trudności. Podobnie tętniaki, które zasadniczo, stanowia patologię układu tętniczego, ale z racji sąsiedztwa naczyń zazwyczaj wpływają także na przepływ żylny. Tętniaki powstają na skutek uszkodzenia ściany tętnic a ze względu na stopień zaangażowania warstw naczynia w ściane tętniaka (lub ich całkowite przebicie) wyróżniamy tętniaki prawdziwe a także rzekome. Zmiany takie mogą nie dawać żadnych objawów oprócz niecharakterystycznego bólu - ostry rozrywający ból jamy brzusznej lub lokalizujący się w klatce piersiowej, może sygnalizować formowanie się lub powiększanie (gwałtowne, żeby nie powiedzieć pękanie, bo to najgorszy scenariusz) tętniaka tętnicy głównej, dokładna analiza takich zmian (mimo że są one duże) może nastręczyć wielu trudności (gazy jelitowe, często tkanka tłuszczowa - sprawia iż analiza aorty czy tętnic biodrowych to często naprawdę trudne zadanie), niemniej jednak zawsze można choć w przybliżeniu określić stopień zagrożenia i zalecić dalsze badania.

 


Film: Badanie żyły udowej powierzchownej - USG 2D

 

Utworzono: czwartek, 17 styczeń 2013 00:29 Ostatnio zmieniony: poniedziałek, 02 wrzesień 2019 20:04
Opinie Pacjentów

 
 
5.0
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę
 
 
5.0
Od dziecka zmagam się z problemem naczyniaka i żylaków lewej nogi. Poprzedni zabieg przeprowadzony przez bardzo znanego profesora nie powiódł się. Od dawna szukałam lekarza, który by mi pomógł. Dotychczas wszyscy chirurdzy naczyniowi, do których umawiałam się na wizyty, rozkładali ręce i powtarzali, że w moim przypadku nie da się nic zrobić. Na Pana doktora Juzę trafiłam przypadkowo. Pan Doktor zrobił na mnie ogromne wrażenie, jest bardzo profesjonalny, postawił diagnozę, z którą poprzednio się jeszcze nie spotkałam. Co najważniejsze, jako jedyny lekarz powiedział, że podejmie się zabiegu. Ze względu na ciążę zabieg mogę przeprowadzić dopiero za kilka miesięcy, ale dziękuję serdecznie Panu Doktorowi za danie mi nadziei, że coś się może zmienić i nie mogę się doczekać efektów. Oby więcej takich specjalistów w Polsce! Serdecznie polecam. (badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Do gabinetu trafiłam z bólem w dolnej części łydki. Na badanie USG żył skierował mnie lekarz rodzinny. Pan doktor bardzo kompetentnie a przy tym w przyjazny dla pacjenta sposób wykonał badanie i postawil diagnozę. Bardzo dziękuję za profesjonalizm i życzliwość. (badanie wykonał doktor Andrzej Fedak, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Witam, Chciałam polecić serdecznie wszystkim dr Juzę. Przyszłam do niego z problemem pojawiających się na nogach pajączków końcem zeszłego roku. Doktor szybko zdiagnozował problem i po 4 zabiegach problem znikł. Efekty były zauważalne już po pierwszym zabiegu. Doktor obejrzał dokładnie obie nogi i zajął się każdym jednym, nawet najmniejszym i ledwo widocznym pajączkiem. Ponadto doktor dba o pacjentów nie tylko podczas wizyty, lecz również pomiędzy nimi utrzymując z pacjentem kontakt telefoniczny. Jeszcze raz serdecznie polecam.
(badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Pan Doktor jest wybitnym specjalistą w swej dziedzinie. Od wielu lat miałam problem z żylakami, byłam u wielu lekarzy, miałam kilka zabiegów, które nie do końca dawały rezultat. Podobne problemy genetycznie przekazałam mojej córce. Ponieważ córka studiowała w Krakowie zaczęła tu szukać specjalisty. Trafiła przypadkowo na dr. Juzę, umówiła się na wizytę i była zachwycona. Namówiła również mnie. Przyszłam i już po pierwszej wizycie widziałam różnice w wyglądzie moich nóg. Podobnie u córki jest wyraźna poprawa. Pan doktor jest pasjonatem w swojej dziedzinie, stosuje nowatorskie metody i ma świetny sprzęt . Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, wysłucha, doradzi. Ma ogromną wiedzę i spore doświadczenie. Polecamy gorąco! Alicja i Olga
(badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)
 
 
5.0
Bardzo profesjonalny i rzeczowy lekarz. Indywidualnie podchodzi do pacjenta i dlatego po konsultacji i diagnozie zdecydowałam się na zabieg. Pomimo ciężkiego stanu rozległych żylaków na udach i podudziach obu nóg zabieg przyniósł bardzo dobre efekty. Ustąpiły również bóle nóg i opuchlizna. Wizyty kontrolne po zabiegu dały mi poczucie kompleksowej opieki medycznej. Polecam wszystkim, którzy chcą pozbyć się wieloletnich dolegliwości związanych z żylakami i poprawić komfort życia.
(badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)
wszystkie opinie >>

Cena badania USG naczyń żylnych kończyn dolnych (Doppler)

210 zł

Wykonujemy USG naczyń żylnych kończyn dolnych prywatnie, działamy poza kontraktem z NFZ - Kraków.
Mapa z zaznaczonym miejscem lokalizacji pracowni USG i gabinetów lekarskich ULTRAMEDICA w Krakowie.
Gwarancja jakości
 • Zawsze zgodnie ze standardami
 • Zawsze certyfikowany diagnosta
 • Zawsze pełna dokumentacja
 • Zawsze z użyciem najlepszej dostępnej wiedzy
 • Zawsze na najlepszym sprzęcie
 • Zawsze pełen komfort pacjenta

Konsultacje kardiologiczne z USG taniej!

Jeśli lekarz podczas konsultacji kardiologicznej podejrzewa występowanie zaburzeń pracy serca i niepokojących zmian może przeprowadzić badanie USG. Teraz za taką wzbogaconą wizytę zapłacisz mniej. Zobacz o ile>>

 Umów się ONLINE na USG naczyń żylnych kończyn dolnych w Krakowie

Poleć
bliskim
Chcesz teraz umówić USG naczyń żylnych kończyn dolnych (Doppler)?
 Wybierz termin wizyty >>
USG naczyń żylnych kończyn dolnych (Doppler)
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
Zadzwoń. Umów wizytę.
 12-429-42-67
Wybierz najbliższy termin:
USG naczyń żylnych kończyn dolnych (Doppler), Kraków
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.