USG tętnic kończyn dolnych (USG Doppler)
Badanie dla dorosłych.
USG tętnic – 1 noga 290 zł
USG tętnic – 2 nogi 380 zł
ul. Piłsudskiego 36 Kraków
(otwórz mapę)
Badanie dla dorosłych.
USG tętnic – 1 noga 290 zł
USG tętnic – 2 nogi 380 zł
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
Badanie USG tętnic nóg (USG doppler)
Badanie USG doppler tętnic nóg to podstawowa metoda diagnostyczna umożliwiająca wykrywanie miażdżycy w naczyniach tętniczych nóg. Lekarz ocenia przepływ krwi w tętnicach, stopień zwężenia naczynia oraz obecność blaszek miażdżycowych. W badaniu USG można wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie i czynności tętnic, które mogą prowadzić do przewlekłego lub ostrego niedokrwienia kończyny dolnej.
USG tętnic nóg wykona certyfikowany lekarz diagnosta zgodnie ze standardami PTU.
Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznacza wynik badania.
Wynik badania otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.
W poniższym tekście przeczytasz o wskazaniach do wykonania USG naczyń tętniczych kończyn dolnych, a także dowiesz się, na czym polega badanie dopplerowskie oraz jak wygląda diagnostyka zmian miażdżycowych w USG.
Spis treści:
Kasia z recepcji
Umów się na USG naczyń kończyn dolnych w Krakowie – ULTRAMEDICA, ul. Piłsudskiego 36.
Sprawdź najbliższe terminy
Wskazania do wykonania USG
Badanie USG doppler tętnic nóg wykonuje się w przypadku wystąpienia poniższych objawów:
- ból nóg podczas chodzenia, który ustępuje po zatrzymaniu się (tzw. chromanie przestankowe),
- uczucie zimnych stóp,
- bladość kończyn,
- słabo wyczuwalne lub niewyczuwalne tętno na tętnicy grzbietowej stopy,
- zaniki mięśniowe w obrębie stóp, wyszczuplenie łydek,
- osłabienie siły mięśniowej,
- utrata owłosienia w dolnej części podudzi,
- wydłużenie gojenia się ran w obrębie stopy lub podudzia.
Badanie USG doppler tętnic wykonuje się profilaktycznie u osób, które palą papierosy, mają nieprawidłowe wyniki lipidogramu (podwyższony cholesterol, trójglicerydy), rozpoznano u nich nadciśnienie tętnicze i/lub chorują jednocześnie na cukrzycę.
Wczesne wykrycie miażdżycy w tętnicach umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i zapobiegnięcie powikłaniom w przyszłości. Zaniedbanie problemu może prowadzić do niebezpiecznego progresu miażdżycy i znacznego ograniczenia przepływu krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg. Jednym z najgroźniejszych stanów jest całkowite zatkanie światła tętnicy i ostre niedokrwienie kończyny, które zbyt późno wykryte może skończyć się martwicą tkanek i koniecznością amputacji nogi.
Kasia z recepcji
Twoje nogi słabną i bolą, gdy przyspieszasz kroku? Masz podwyższony cholesterol lub leczysz się na nadciśnienie tętnicze?
Sprawdź stan tętnic u nóg, wykonując proste i bezbolesne badanie USG.
Sprawdź najbliższe terminyPrzygotowanie do badania USG
Do badania dopplerowskiego tętnic nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Jeśli wykonywałeś już takie badanie, przynieś wyniki do okazania lekarzowi wykonującemu USG. Pozwoli to na porównanie stanu tętnic i stopnia zaawansowania zmian miażdżycowych pomiędzy kolejnymi badaniami.
Przebieg USG
Diagnostyka ultrasonograficzna dopplerowska naczyń krwionośnych nóg jest metodą nieinwazyjną, bezbolesną i w pełni bezpieczną dla pacjenta. Badanie dopplerowskie tętnic może być wykonywane u kobiet w ciąży i u osób leczących się na nowotwory.
Lekarz pokrywa badaną nogę specjalnym żelem, a następnie przykłada głowicę do skóry nad przebiegiem kolejnych tętnic. Badanie dopplerowskie obejmuje tętnice w okolicy kostki, łydki, kolana, uda oraz pachwiny. W USG dopplera kolorowy obraz widoczny na monitorze aparatu USG pozwala lekarzowi określić przepływ krwi przez tętnice.
Co ocenia lekarz podczas badania USG naczyń nóg?
Zakres diagnostyki USG tętnic obejmuje:
- analizę przeszkód przepływu krwi, ich wielkości i lokalizacji,
- badanie rodzaju (składu i kształtu) blaszki miażdżycowej - prognozowanie dalszego zachowania się blaszki (szczególnie dynamiki jej rozwoju),
- ocenę stopnia niedokrwienia tkanek obwodowych (szczególnie stóp),
- ocenę szerokości naczynia i ciągłości jego ściany,
- analizą tętniaków, przetok i innych uszkodzeń ściany naczyń obwodowych.
Film: Obrazowanie przepływu w tętnicy kończyny dolnej - USG 2D
Film: Badanie w trybie 2D B-mode i Dopplera Kolorowego - USG 2D
Ile kosztuje USG tętnic nóg?
Kasia z recepcji
Cena doppler tętnic – 1 noga: 290 zł.
Cena doppler tętnic – 2 nogi: 380 zł.
Badanie dopplerowskie wykonasz w Krakowie w ULTRAMEDICA, ul. Piłsudskiego 36.
Sprawdź najbliższe terminyDo oceny ultrasonograficznej naczyń (badania USG doppler żył i tętnic) należą także:
- USG naczyń szyjnych i kręgowych doprowadzających krew do głowy,
- USG żył i tętnic kończyny górnej,
- USG aorty przeprowadzane w ramach USG jamy brzusznej.
Wszystkie powyższe badania USG wykonasz w ULTRAMEDICA w Krakowie.
Kod ICD-9: 88.777
Opublikowano: 30-06-2020
Poznaj opinie pacjentów
Badanie wykonane z należytą starannością - odcinek za odcinkiem tętnicy. Lekarka doktor Woch jasno wytłumaczyła zmiany widoczne w badaniu USG. Do tego wysoka kultura osobista i empatia w stosunku do pacjenta.
Moje wrażenia z wizyty potwierdzają doskonałą opinię o Panu Doktorze , tak w zakresie fachowości jak i stosunku do pacjenta. Imponowała mi wnikliwość diagnozy oraz zakres jej teoretycznego uzasadnienia. Należy też podziękować miłym Paniom z rejestracji i podkreślić sympatyczny aranż poczekalni. Gorąco polecam wszystkim Pana Doktora Juzę, chociaż lepiej nie chorować i spotkać się z Nim prywatnie. (badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)
Dzień dobry. Chciałbym serdecznie podziękować Panu doktorowi Bartłomiejowi Juzie za wielką wiedzę, profesjonalizm i ponadstandardowe zainteresowanie zdrowiem pacjenta.W listopadzie zeszłego roku, zostałem potrącony przez samochód, oprócz innych obrażeń w łydce prawej nogi utworzył się olbrzymi krwiak. Pomimo kilkunastu punkcji i ściągania dużej ilości krwi nie znikał, lecz wciąż się odnawiał. Taki stan utrzymywał się przez prawie trzy miesiące. Wtedy trafiłem do dr Juzy. Po badaniu doktor zaproponował wykonanie nowatorskiego zabiegu polegającego na zamknięciu żył wchodzących do krwiaka metodą EVRF. Sam zabieg przebiegł szybko i praktycznie bezboleśnie. Przez kilka tygodni po zabiegu musiałem jeszcze stosować opatrunek kompresyjny, jednak poprawę stanu łydki widać było gołym okiem. Bardzo ważne dla mnie było także podejście doktora Juzy do pacjenta. Dzwonił z pytaniem o stan zdrowia, był dostępny w każdym momencie i cierpliwie wyjaśniał moje wszelkie wątpliwości. W chwili obecnej noga jest już zdrowa, muszę jedynie poświęcić trochę czasu na odbudowanie mięśni, które przez kilka miesięcy były praktycznie nieużywane.Jeszcze raz chciałbym podziękować Panu doktorowi Bartłomiejowi Juzie za kompetentne leczenie, cierpliwość i ciepłe podejście. W razie kłopotów, serdecznie polecam skorzystanie z jego usług. (badanie wykonał doktor Bartłomiej Juza, ocena ze ZnanyLekarz)