USG mięśni Kraków

USG mięśni

opinie pacjentów: 2

Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

Konsultacja Ortopedyczna z USG 390

USG Grupy Mięśni 270

Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

Konsultacja Ortopedyczna z USG 390

USG Grupy Mięśni 270

Badanie USG mięśni

Badania USG mięśni to podstawowe badanie diagnostyczne służące ocenie naderwania, zerwania lub stłuczenia mięśnia. Dzięki ultrasonografii można także wykryć przewlekłe choroby ścięgien mięśni zwiększające ryzyko odniesienia kontuzji sportowej. W badaniu USG diagnozuje się ponadto każdą podejrzaną zmianę rozrostową, np. guz wyczuwalny w mięśniu.

Badanie USG wykonuje doświadczony ortopeda specjalista.

W razie potrzeby możesz od razu skorzystać z konsultacji i leczenia.

Wynik i dokumentację zdjęciową otrzymasz zaraz po wizycie.

Lekarz przykłada głowicę USG do łydki
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Pacjenci najczęściej wybierają pakiet USG mięśni + konsultacja ortopedyczna.

Dowiedz się, dlaczego warto.

Spis treści:

Wskazania do badania

USG ortopedyczne mięśni szkieletowych zawiera się w diagnostyce urazów sportowych i przewlekłych schorzeń narządu ruchu. Wskazania do badania ultrasonograficznego mięśni obejmują:

 • nagły ból mięśnia w trakcie aktywności sportowej, zmiany pozycji lub dźwignięcia ciężaru,
 • ból ścięgna mięśnia w miejscu przyczepu do kości,
 • nasilenie bólu podczas napinania mięśnia lub aktywności,
 • tkliwość palpacyjna i krwiak w okolicy mięśnia,
 • nagła utrata siły mięśnia, np. przy zgięciu w stawie łokciowym,
 • bolesne przeskakiwanie ścięgna mięśnia,
 • wyczuwalny guz w mięśniu.
Mięśnie szkieletowe w badaniu USG

Naderwanie mięśnia

W przypadku naderwania mięśnia dochodzi do częściowego uszkodzenia włókien, ale ciągłość mięśnia pozostaje zachowana. Za pomocą badań USG możliwe jest dokładne zlokalizowanie miejsca uszkodzenia oraz ocena wielkości rozdarcia mięśnia. Na tej podstawie planowane jest leczenie (głównie postępowanie zachowawcze).

Zerwanie mięśnia

Zerwanie mięśnia charakteryzuje się całkowitym przerwaniem jego ciągłości. Najczęściej dochodzi do zerwania ścięgna mięśnia w miejscu o upośledzonym ukrwieniu i jednocześnie narażonym na nadmierne przeciążenie lub ucisk mechaniczny.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Zerwanie ścięgna mięśnia u aktywnych sportowo osób stanowi wskazanie do zabiegu operacyjnego polegającego na zszyciu zerwanego mięśnia.

Dzięki USG możliwe jest zlokalizowanie kikutów ścięgna i wybranie optymalnej techniki operacyjnej. Ważne, aby diagnostyka i zabieg szycia zostały przeprowadzone możliwie jak najszybciej po urazie – warunkuje to prawidłowe wygojenie się ścięgna i powrót do aktywności w optymalnym czasie.

Sprawdź najbliższe terminy

Na czym polega badanie ultrasonograficzne mięśni?

USG jest badaniem wykorzystującym zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych do obrazowania tkanek miękkich i przyległych do nich obrysów struktur kostnych. Fale ultradźwiękowe są w pełni bezpieczne dla organizmu – nie wykazano żadnego negatywnego wpływu USG na zdrowie. Badania te mogą być wykonywane u kobiet w ciąży oraz u osób w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Obrazowanie mięśni za pomocą USG jest bezbolesne.

Lekarz przykłada głowicę aparatu USG do badanego mięśnia, obserwując jego wewnętrzną strukturę, ułożenie względem tkanek otaczających - w spoczynku oraz w trakcie napinania mięśnia. Obraz ocenianych tkanek jest widoczny na ekranie monitora w czasie rzeczywistym.

Możliwości diagnostyczne

Ultrasonografia pozwala na bardzo precyzyjną diagnostykę:

 • ostrych urazów mięśni (naciągnięcia, naderwania, zerwania),
 • rozległości krwiaków pourazowych,
 • procesów naprawczych w tkance mięśnia z oceną elastyczności blizny,
 • zmian patologicznych ścięgien o charakterze tendinozy,
 • zmian zapalnych pochewek ścięgnistych i kaletek maziowych,
 • patologicznych zmian rozrostowych w mięśniach, np. guzów nowotworowych.

Jakie mięśnie ocenia lekarz?

Mięśnie należące do tkanek miękkich są doskonale widoczne na monitorach wysokiej jakości aparatów USG. Przy pomocy ultrasonografii diagnozowane mogą być wszystkie mięśnie położone powierzchownie (kończyn, powierzchowne mięśnie tułowia i szyi).

Ultrasonografia pozwala na ocenę mięśnia w zakresie:

 • brzuśca,
 • połączenia mięśniowo-ścięgnistego,
 • przyczepów ścięgnistych początkowych i końcowych,
 • pochewek ścięgnistych.

Budowa mięśnia na przykładzie mięśnia bicepsa

Badania USG mięśnipozwalają także na ocenę obrysów kostnych oraz przyległych tkanek miękkich strukturalnie lub funkcjonalnie powiązanych z pracą mięśnia:

 • troczków przytrzymujących ścięgna w prawidłowym ułożeniu,
Troczek przytrzymujący ścięgna mięśni zginaczy nadgarstka i palców

 • kaletek maziowych,
Kaletka maziowa

 • powięzi, tkanki podskórnej, do której przylega badany mięsień,
 • obrysu kości w miejscu przyczepu ścięgna mięśnia.

Ograniczenia badań USG

Badanie niektórych mięśni szyi oraz głęboko położonych mięśni tułowia może być utrudnione lub niemożliwe i wymaga poszerzenia diagnostyki. Badaniem obrazowym umożliwiającym ocenę głębiej położonych mięśni, ścięgien oraz tkanek miękkich jest rezonans magnetyczny.

Dynamiczne badanie ultrasonograficzne mięśni

Czułość metody diagnostycznej USG zwiększa możliwość wykonania badania dynamicznego (w ruchu). Lekarz prosi pacjenta o napięcie danej grupy mięśniowej lub wykonanie określonego ruchu kończyną. Jednocześnie w badaniu USG obserwuje charakter pracy mięśnia oraz jego ślizg względem otaczających struktur. Dzięki temu podczas badania możliwe jest szybkie rozpoznanie miejscowych podrażnień mechanicznych powstałych, np. z tarcia ścięgna mięśnia o patologiczną wyrośl kostną.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Jeśli odczuwasz ból mięśnia w trakcie jego napinania warto sprawdzić czy nie doszło do drobnych uszkodzeń, które w przyszłości mogą spowodować większe naderwanie, a nawet zerwanie mięśnia.

Zadbaj o zdrowie mięśni i ścięgien – zrób badanie USG.

Sprawdź najbliższe terminy

USG mięśni barku

Podczas badania mięśni barku lekarz ocenia głównie stan mięśni wchodzących w skład tzw. stożka rotatorów. Mięśnie te odpowiadają za odwodzenie oraz ruchy rotacyjne ramienia.

Najczęściej rozpoznawaną kontuzją jest uszkodzenie ścięgien mięśni stożka rotatorów.

Badanie ultrasonograficzne mięśni barku Kraków

USG mięśni ramienia

USG ortopedyczne mięśni ramienia pozwala na wykrycie uszkodzeń ścięgien bicepsa lub tricepsa odpowiedzialnych odpowiednio za zginanie i prostowanie w stawie łokciowym. U osób przenoszących ciężkie przedmioty często dochodzi do zerwania mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa).

USG bicepsa, USG tricepsa Kraków

Badanie ultrasonograficzne mięśni przedramienia

Podczas badania lekarz ocenia przyczepy ścięgien mięśni przedramienia usytuowane w okolicy stawu łokciowego. W tym miejscu często dochodzi do zmian przeciążeniowych ścięgien mięśni określanych łokciem golfisty i łokciem tenisisty. Celem badania jest także wykluczenie ucisku przerośniętego mięśnia na nerw.

Mięśnie przedramienia - najczęstsze cele badania USG

USG mięśni brzucha

Nagły ból w dole brzucha lub przy pachwinie podczas uprawiania sportu może być objawem naderwania przyczepu mięśni brzucha do kości miednicy. Jest to kontuzja określana jako pubalgia sportowa. U kobiet po porodzie USG mięśni pozwala na zdiagnozowanie rozstępu mięśnia prostego brzucha.

Mięsień prosty brzucha

Badanie ultrasonograficzne mięśni biodra i pośladka

Częstym powodem wykonania badania USG mięśni jest ból pośladka po upadku np. podczas jazdy na nartach. Wskutek silnego uderzenia dochodzi do stłuczenia mięśnia pośladka - powstaje krwiak, który może utrudniać siedzenie. Podczas badania lekarz ocenia wielkość krwiaka i decyduje o tym, czy konieczna będzie ewakuacja krwiaka przez punkcję pod kontrolą USG czy tez krwiak sam się wchłonie.

Mięśnie okolicy pośladka oceniane w badaniu USG

U sportowców trenujących bieganie lub kolarstwo nierzadko dochodzi do rozwoju tzw. biodra trzaskającego zewnętrznego. W badaniu USG mięśni bardzo dobrze widać przeskakiwanie pasma biodrowo-piszczelowego (rozpostartego przy napinaczu powięzi szerokiej) nad krętarzem większym kości udowej. Na podstawie wyników badania ultrasonograficznego lekarz ustala plan leczenia.

Badanie ultrasonograficzne mięśni uda

Podczas badania mięśni uda lekarz ocenia głównie stan mięśni odpowiedzialnych za prostowanie lub zginanie stawu kolanowego. Najczęściej rozpoznawane w USG kontuzje mięśni uda to:

 • naderwanie mięśnia dwugłowego uda – w obrębie brzuśca mięśnia lub często zerwanie przy przyczepie mięśnia do guza kulszowego,
 • zapalenie gęsiej stopy ścięgnistej,
 • naderwanie mięśnia czworogłowego uda – często przy przyczepie dystalnym do górnej części rzepki,
 • kolano biegacza.
Badanie ultrasonograficzne mięśnia dwugłowego udaUSG mięśnia czworogłowego uda Kraków

Badanie ultrasonograficzne mięśni podudzia i stopy

W trakcie badania USG lekarz ocenia mięśnie leżące na podudziu i mające swoje przyczepy końcowe na stopie, jak również mięśnie krótkie stopy.

Badanie USG mięśni podudzia i stopy pozwala na zdiagnozowanie patologii różnego rodzaju:

 • łydka tenisisty – naderwanie w obrębie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki,
 • tendinopatia Achillesa, zerwanie ścięgna Achillesa,
 • uszkodzenia ścięgien mięśni strzałkowych,
 • dodatkowy mięsień strzałkowy czwarty,
 • niewydolność ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego,
 • shin splints pochodzące z podrażnienia okostnej piszczeli przez przeciążone przyczepy mięśni,
 • zanik mięśnia odwodziciela palucha w przebiegu palucha koślawego.
Badanie ultrasonograficzne mięśni podudzia i stopy

Przygotowanie do badania

Jak się przygotować do badania? Przed wizytą u lekarza warto zadbać o swobodny ubiór umożliwiający odsłonięcie bolesnego mięśnia. Jeśli posiadasz dokumentację z SOR wykluczającą złamanie kości, przygotuj ją do okazania lekarzowi wykonującemu badanie USG. Poza tym badanie ultrasonograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania.

Ile kosztuje badanie?

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Cena USG mięśni: 270zł.

Cena USG mięśni z konsultacją ortopedy: 390 zł.

USG mięśni w Krakowie wykonasz w centrum medycznym ULTRAMEDICA, ul. Piłsudskiego 36.

Umów wizytę

Kod ICD-9: 88.79

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

Irena Kasmak

USG wykonane delikatnie pomimo ogromnej bolesności mięśnia po upadku na nartach. Krwiak został odbarczony pod kontrolą USG, od razu poczułam ulgę. Widać doświadczenie w ręku (badanie wykonał lek. med. Adam Podhorecki)

Adam Walczak

Szybki termin - USG wykonane tego samego dnia co pechowy uraz mięśnia. W badaniu okazało się, że kontuzja jest dużo poważniejsza i muszę na jakiś czas ograniczyć treningi. Wszystko fachowo wytłumaczone przez ortopedę. Polecam

spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.