USG łokcia Kraków

Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

USG Łokcia 270

Konsultacja Ortopedyczna z USG 390

Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

USG Łokcia 270

Konsultacja Ortopedyczna z USG 390

USG łokcia (stawu łokciowego)

Badania USG stawu łokciowego pozwalają na diagnostykę najczęstszych schorzeń i urazów ortopedycznych w obrębie stawu łokciowego.

Twój łokieć dokładnie zbada doświadczony ortopeda specjalista.

W razie potrzeby możesz od razu skorzystać z konsultacji i leczenia.

Wynik i dokumentację zdjęciową otrzymasz zaraz po wizycie.

USG łokcia - głowica aparatu USG przyłożona do stawu łokciowego
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Pacjenci najczęściej wybierają pakiet USG łokcia + konsultacja ortopedyczna.

Dowiedz się, dlaczego warto.

Spis treści:

USG łokcia, stawu łokciowego Kraków

Wskazania do badania

  • przeciążenie łokcia objawiające się przewlekłym bólem przy uprawianiu sportu lub pracy fizycznej,
  • ból łokcia nasilający się przy poruszaniu nadgarstkiem,
  • osłabienie siły mięśniowej, np. zginania w łokciu przy przenoszeniu przedmiotów,
  • stały ból łokcia w nocy, obrzęk stawu łokciowego,
  • stan po urazie stawu łokciowego, np. po upadku na łokieć,
  • pojawienie się torbieli, guzka w okolicy łokcia,
  • ograniczenie zakresu ruchu w łokciu,
  • przeskakiwanie, chrupanie w łokciu.

Prawidłowa funkcja stawu łokciowego jest niezbędna w codziennym życiu, np. podczas jedzenia, trzymania szklanki, picia ze szklanki, a nawet sprawnego pisania na klawiaturze komputera. Jest to związane z faktem, że staw łokciowy odpowiada nie tylko za ruchy zginania i prostowania, ale także umożliwia odwracanie i nawracanie przedramienia. Dzięki temu możesz ustawić przedramię i rękę pod odpowiednim kątem, zależnie od aktualnie wykonywanej czynności.

Nasilenie bólu w okolicach łokcia znacznie utrudnia wykonywanie codziennych aktywności. Wyobraź sobie, że trzymasz w ręce filiżankę ulubionej kawy, ale nie możesz jej odpowiednio przechylić, by się wygodnie napić.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Zdiagnozuj i wylecz problem w łokciu jak najszybciej, by w optymalnym czasie powrócić do ulubionych aktywności.

Umów się na USG łokcia
Ortopeda badający łokieć

Łokieć tenisisty

USG stawu łokciowego jest niezastąpioną metodą służąca ocenie przyczepów bliższych aparatu ścięgnistego mięśni prostowników nadgarstka. Dokładne USG stawu łokciowego umożliwia wykrycie obrzęku stanów zwyrodnieniowych, przeciążenia, naderwania oraz całkowitego przerwania ciągłości ścięgien tych mięśni. Wymienione patologie widoczne są w częstym zespole bólowym łokcia określanym jako "łokieć tenisisty".

Łokieć tenisisty wykryty w początkowej fazie jest z powodzeniem leczony zachowawczo. Zaniedbanie problemu może natomiast prowadzić do nawracających dolegliwości, a w skrajnych przypadkach do konieczności chirurgicznego oczyszczenia ścięgna z patologicznych tkanek.

Przyczepy mięśni prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej

Łokieć golfisty

USG stawu łokciowego jest też najszybszą i wysoko czułą metodą rozpoznawania podobnych patologii strony przyśrodkowej stawu (przyczepów ścięgnistych mięśni zginaczy nadgarstka). Ten zespół określany jako "łokieć golfisty". W tym schorzeniu również bardzo ważna jest precyzyjna diagnostyka USG.

Jest on leczony zachowawczo pod warunkiem wczesnego wykrycia i szybkiego wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Przyczepy zginaczy nadgarstka

USG ścięgien mięśni ramienia

W diagnostyce stawu łokciowego zawiera się również badanie przyczepów dalszych mięśni dwugłowego ramienia (bicepsa) i mięśnia trójgłowego ramienia (tricepsa). Jest to ważne dla oceny motoryki stawu oraz stanowi element wpływający na funkcję obręczy barkowej. To kolejny standardowy element badania USG tego stawu.

Dalszy przyczep bicepsa do kości promieniowej

Dalszy przyczep tricepsa do kości łokciowej

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Jeśli w trakcie podnoszenia ciężkiego przedmiotu pojawił się ból lub słyszalny trzask, a ponadto czujesz utratę siły przy zgięciu łokcia, może to świadczyć o zerwaniu mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa).

U młodych aktywnych sportowo osób zszycie ścięgna bicepsa powinno nastąpić jak najszybciej! Zerwanie mięśnia najszybciej można rozpoznać w badaniu USG.

Umów się na USG łokcia

Ocena stawu łokciowego w USG

Diagnostyka urazów w obrębie stawu łokciowego

Ultrasonografia to również metoda pomagająca w ocenie powierzchni kostnych, części kostnych objętych torebką stawową stawu łokciowego oraz powierzchni chrzęstnych zapewniających ruchomość w stawie.

Film: Badanie USG - obrazowanie USG powierzchni chrzęstnych stawu łokciowego.

Podczas badania USG stawu oceniane są obrysy kostne kości ramiennej, promieniowej i łokciowej. USG jest ponadto pomocne w diagnostyce uszkodzeń struktur stawu łokciowego. Dynamiczne USG pozwala prześledzić wydolność więzadeł w trakcie ruchu w stawie łokciowym lub testów strukturalnych wykonywanych przez lekarza.

Staw łokciowy - widok z przodu

Staw łokciowy - widok z tyłu

W wybranych przypadkach lekarz może zlecić rezonans magnetyczny (MRI) łokcia, by móc dokładniej przeanalizować zakres i umiejscowienie uszkodzeń. Skierowanie na badanie MRI otrzymasz od lekarza w ramach konsultacji ortopedycznej.

Zapalenie stawu łokciowego

Ortopedyczne badanie USG łokcia stanowi doskonałą metodę oceny wysięku i stanu zapalnego w stawach łokciowych (zarówno wykrywania stanu zapalnego jako przyczyny bólu jak i oceny zaawansowania zapalenia stawu w trakcie procesu leczniczego - monitorowanie postępów leczenia).

USG stawów łokciowych powinno zostać wykonane w przypadku symetrycznego bólu łokci, a także gdy procesem zapalnym zajęte są już drobne stawy rąk w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Warto zbadać niepokojące zmiany we wczesnym etapie zanim dojdzie do zajęcia struktur w obrębie pozostałych stawów, kaletek i pochewek ścięgnistych.

Dużo rzadziej występuje izolowane zapalenie stawu łokciowego, najczęściej jest to powikłanie po urazie i zakażeniu tkanek łokcia.

Wykrywanie wolnych ciał w jamie stawu łokciowego

Ponadto USG łokcia umożliwia sprawdzenie występowania ciał wolnych w stawie łokciowym. Ciała wolne to elementy wyodrębniające się z tkanki chrzęstno-kostnej mogące blokować ruch, powodować uczucie przeskakiwania i trzaskania w stawie.

Gdzie w Krakowie wykonam USG łokcia prywatnie i ile to kosztuje?

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Cena badania USG łokcia: 270zł.

Cena USG łokcia z konsultacją ortopedy: 390zł.

Badania USG stawu łokciowego wykonasz w Krakowie: ULTRAMEDICA, ul. Piłsudskiego 36.

Sprawdź najbliższe terminy

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego łokcia

Na wizytę należy przynieść poprzednie wyniki badań obrazowych (jeśli były wykonywane) oraz ewentualną kartę informacyjną ze szpitala (po urazach łokcia zaopatrywanych na SOR). Samo badanie nie wymaga żadnych przygotowań od strony pacjenta.

Kiedy USG ortopedyczne a kiedy RTG stawu łokciowego?

W zakresie badania USG łokcia możliwa jest głównie ocena tkanek miękkich i obrysów kostnych. RTG łokcia jest przydatnym badaniem, kiedy chcemy wykluczyć złamanie lub ocenić postęp zmian zwyrodnieniowych.

Informujemy, że współpracujemy z pobliskim zakładem RTG, w którym można wykonać zdjęcia rentgenowskie. W ramach konsultacji ortopedycznej w ULTRAMEDICA lekarz ortopeda przeanalizuje wyniki RTG lub innych badań obrazowych oraz zaplanuje odpowiednie leczenie.

Nerw łokciowy

W przypadku drętwienia, mrowienia małego palca u ręki, które nasila się podczas oparcia łokcia o podłoże, konieczne jest wykonanie USG łokcia z oceną przebiegu nerwu łokciowego. Bardzo często nerw łokciowy ulega uciśnięciu w rowku położonym na dalszej nasadzie kości ramiennej (w okolicy łokcia). USG stawu łokciowego pozwala wykryć elementy kostne lub inne tkanki podrażniające nerw łokciowy i zaplanować odpowiednie leczenie (rehabilitację lub ostatecznie chirurgiczne odbarczenie nerwu).

Nerw łokciowy

W przypadku, gdy w USG łokcia nie wykryto ucisku nerwu, lekarz bada przebieg nerwu w odcinku dalszym na poziomie nadgarstka, gdzie również bardzo często nerw łokciowy ulega uciśnięciu.

Kod ICD-9: 88.795

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

Aldona K

Badanie wykonane starannie, lekarz jasno tłumaczy wynik badania. Miłe miejsce z przytulną poczekalnią i zawsze pomocnymi paniami z recepcji.

Patryk

U pana doktora byłem pierwszy raz, jestem zadowolony. Szczegółowy wywiad, trafna diagnoza, konkretne zalecenia. Polecam (badanie wykonał doktor Krzysztof Miśkowiec, ocena ze ZnanyLekarz)

agulanka

Do gabinetu doktora Soleckiego trafiłam z polecenia i rzeczywiście nie zawiodłam się. Dokładnie oglądnął moją rękę, zbadał na każdą stronę, a następnie fachowo wyjaśnił co i jak. Na wszystkie pytania odpowiadał cierpliwie, rzeczowo i z poczuciem humoru. Dał konkretne zalecenia dalszego postępowania i przedstawił możliwe scenariusze w przyszłości. Lekarz bardzo kompetentny, a przy tym po prostu życzliwy człowiek. polecam z całego serca! (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Joanna

Lekarz bardzo dobry. Interesuje się pacjentem, wywiad zrobiony bardzo profesjonalnie, przeprowadza dokładną diagnozę. Jest życzliwy i konkretny :) (badanie wykonał doktor Mateusz Gąciarz, ocena ze ZnanyLekarz)

Jolanta

Z powodu częstych dolegliwości stawu barkowego i łokciowego Doktora znam od lat. Zawsze bezbłędna diagnoza i leczenie. Świetny lekarz i wspaniały człowiek. Zawsze świetnie i cierpliwie tłumaczy. (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Karolina

Bardzo miły i rzeczowy lekarz. Dokładnie opisał mechanizm powstawania urazu,zastosował leczenie, dał wskazówki, czego unikać, by w przyszłości uraz nie nawracał. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze. Polecam (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Jolanta.B

Minął już rok od wykonanej przez Pana Doktora Mateusza Gąciarza operacji nastawienia z wewnętrzną stabilizacją i zespolenia płytą, otwartego złamania nasady kości promieniowo/łokciowej lewej ręki (po upadku na rowerze, mam 69 lat) i 3 miesiące od kolejnej operacji usunięcia płyty. Po tak długim okresie czasu mogę już ocenić efekty operacji i leczenia. Lewa ręka jest całkowicie sprawna, nie odczuwam żadnego bólu ani żadnych innych skutków bardzo nieprzyjemnego złamania (po wstępnej ocenie złamania na Izbie Pomocy Doraźnej sądziłam, że już nie będę nigdy mogła używać lewej ręki). Kolejne konsultacje ortopedyczne u Pana Doktora w trakcie leczenia po operacji też oceniam bardzo pozytywnie. Pan Doktor profesjonalnie nadzorował proces leczenia i rehabilitacji ręki i przyjaźnie podchodził do czasem trudnego pacjenta, odpowiadał cierpliwie na wszelkie pytania i trapiące mnie wątpliwości oraz zalecał na każdym etapie, dalsze prawidłowe postępowanie. Gorąco polecam Pana doktora każdemu kto potrzebuje kompetentnego ortopedy. Dziękuję jeszcze raz Panie Doktorze. (badanie wykonał doktor Mateusz Gąciarz, ocena ze ZnanyLekarz)

krzysztof wojdyło

Doktor Płomiński jest bardzo miły i grzeczny, a dla mnie to ogromnie ważne. Jeśli chodzi o jego kompetencję, to natychmiast rozpoznał uraz: zapalenie kaletki maziowej w łokciu, i zalecił leczenie zachowawcze. Dopiero kiedy to nie pomoże - zrobi punkcję.Jedyne, do czego można mieć zastrzeżenia, to cena wizyty: 150 zł to trochę dużo.Krzysztof Wojdyło (badanie wykonał doktor Daniel Płonimski, ocena ze ZnanyLekarz)

Małgorzata

Rzeczywiście znakomite połączenie młodości, wiedzy - wykształcenia i już widać zebrane doświadczenia. A przede wszystkim słucha pacjenta, myśli i analizuje. Do tego preferuje metody nieinwazyjnego leczenia. Ja byłam z "łokciem tenisisty". Celna diagnoza potwierdzona badaniem i na początek rehabilitacja poprzez ćwiczenie. Ćwiczenie pokazał mi sam i .... pomogło. Od tej pory jeśli czuję nawrót wracam do ćwiczeń i pomagają w 100 %. Serdecznie polecam tego lekarza - rzetelny , uczciwy i z dużą wiedzą. (badanie wykonał doktor Adam Podhorecki, ocena ze ZnanyLekarz)

spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.