USG jąder moszny kraków

USG jąder (USG moszny)

opinie pacjentów: 6

Badanie dla mężczyzn od 18 lat.

USG Moszny 290

Badanie dla mężczyzn od 18 lat.

USG Moszny 290

USG jąder

USG moszny to standardowe badanie mające na celu ustalić obecność zmian patologicznych w rejonie jąder i najądrzy oraz worka mosznowego. Badanie USG jest metodą bezbolesną i nieinwazyjną. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się na czym polega badanie ultrasonograficzne, kiedy należy zgłosić się do lekarza oraz jak wygląda przebieg badania USG jąder.

USG jąder wykona certyfikowany lekarz diagnosta zgodnie ze standardami PTU.

Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznaczają wyniki badania USG.

Wynik USG otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.

Spis treści:

USG jako badanie profilaktyczne

USG jąder wykonuje się nie tylko w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, ale przede wszystkim jako badanie profilaktyczne w kierunku raka jądra.

Każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu wykonać palpacyjne samobadanie jąder, natomiast raz na 2-3 lata wskazane jest przeprowadzenie badania jąder przez lekarza.

Złośliwy nowotwór jądra może rozwinąć się w każdym wieku (nawet u 20-latka). Czynnikami zwiększającymi ryzyko raka są m.in.: wnętrostwo, rak jądra występujący rodzinnie, niewrażliwość na androgeny, zaburzenia rozwojowe jądra.

Warto podkreślić, że nie każdy złośliwy guz jądra jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym. Niektóre głębiej położone zmiany można wykryć jedynie dzięki badaniu USG.

Zaletą badania ultrasonograficznego jest brak jakiegokolwiek szkodliwego oddziaływania na męskie narządy płciowe. Aby wykonać USG jąder prywatnie, nie potrzebujesz skierowania.

Wskazania do pilnego wykonania USG

Do pilnego wykonania badania USG jąder powinny skłonić objawy takie jak:

  • ból jąder,
  • obrzęk i zaczerwienienie moszny,
  • wzmożone ocieplenie worka mosznowego,
  • powiększenie jąder,
  • różnica w wielkości jąder między prawym a lewym,
  • wyczuwalny guzek na jądrze,
  • zmiany na skórze moszny – zgrubienia, zmiana koloru skóry, owrzodzenia,
  • podejrzenie przepukliny worka mosznowego,
  • zaburzenia endokrynologiczne, trudności w rozrodzie.

USG wykonywane jest ponadto po urazach krocza celem wykluczenia groźnych urazów jądra.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Jeśli zaobserwowałeś niepokojące objawy dotyczące moszny, nie zwlekaj i umów się na badanie USG. Zapewniamy komfortowe i dyskretne warunki wizyty.

Umów badanie i pozbądź się niepokoju.

Sprawdź najbliższe terminy

Jak się przygotować do badania USG?

W razie wcześniej leczonych chorób jąder lub najądrzy należy przygotować dokumentację medyczną do okazania lekarzowi wykonującemu USG. Poza tym USG jąder nie wymaga dodatkowego przygotowania przez pacjenta. Golenie moszny przed badaniem USG nie jest konieczne.

Jak wygląda USG moszny?

Przebieg badania obejmuje wywiad, badanie palpacyjne jąder oraz badanie ultrasonograficzne moszny.

Wywiad

Wywiad dotyczy określenia charakteru dolegliwości oraz czasu jego trwania. Przed badaniem należy poinformować lekarza o ewentualnych wadach wrodzonych, urazach i zabiegach operacyjnych przeprowadzanych na mosznie w przeszłości.

Badanie palpacyjne

Badanie palpacyjne, przeprowadzane na początku wizyty, ma na celu zróżnicować charakter objawów (np. ból moszny wynikający ze skrętu jądra) oraz wykryć nieprawidłowe zmiany skórne.

Jądra mężczyzny - rycina

Przebieg badania

Podczas badania pacjent przebywa w pozycji stojącej lub leżącej. Pod okolicę moszny wkładany jest ręcznik papierowy. Powierzchnia worka mosznowego pokrywana jest specjalnym żelem umożliwiającym przenikanie fal ultradźwiękowych i uzyskanie wysokiej jakości obrazu. W trakcie diagnostyki lekarz przykłada głowicę aparatu do powierzchni moszny. Przesuwanie głowicy nie powoduje bólu. W trakcie badania lekarz obserwuje obraz wnętrza moszny na ekranie monitora. Całe badanie trwa kilkanaście minut.

USG moszny

Dyskrecja i profesjonalizm w trakcie badania

Z uwagi na intymność badanych miejsc, zapewniamy dyskrecję i w najwyższym stopniu staramy się, by badanie było komfortowe dla pacjentów. Nasi specjaliści pozostają w 100% profesjonalnym kontakcie z pacjentami od początku do końca badania.

Jaki lekarz wykonuje to badanie?

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Badanie jest wykonywane przez lekarza radiologa lub lekarza urologa. Umawiając wizytę, możesz wybrać konkretnego lekarza, przy którym będziesz czuł się komfortowo w trakcie badania.

Sprawdź najbliższe terminy

Zakres badania USG

Budowa i funkcje jądra

Jądra i najądrza położone są w worku mosznowym. Funkcją jąder jest produkcja plemników oraz męskich hormonów płciowych. Znajduje się tam również szereg naczyń krwionośnych i nerwów, a także przewód, którym przemieszczają się plemniki. W obrębie najądrza magazynowe są wyprodukowane plemniki. Powrózek nasienny to struktura, na której w worku mosznowym zawieszone są jądra i najądrza.

Wymagania sprzętu USG do badania moszny

USG moszny jest to badanie, które wymaga wykorzystania aparatury USG wysokiej jakości. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego badanie to powinno być wykonywane za pomocą głowic liniowych wysokiej częstotliwości (powyżej 7MHz). Konkretna częstotliwość jest ustalana przez lekarza na podstawie wielkości badanych jąder.

Aparat do wykonywania USG narządów moszny powinien także posiadać szeroki zakres regulacji dynamiki (dB). Podczas badania jest także wymagana opcja doppler color, doppler mocy lub doppler spektralny. Pozwala to na precyzyjny pomiar przepływów naczyniowych i ukrwienia badanych struktur. Niezbędna jest możliwość wielokrotnego powiększania obrazu celem oceny najdrobniejszych zmian w jądrze.

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Nasza pracownia posiada przyznaną akredytację Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Oznacza to, że wykonasz u nas profesjonalne i precyzyjne badanie USG według obiektywnych wytycznych.

Sprawdź najbliższe terminy

Badanie jąder, najądrzy

Podstawą USG jest precyzyjny pomiar objętości i struktury każdego jądra i najądrza. Badanie pozwala na ocenę asymetrycznych zaburzeń pomiędzy prawą a lewą stroną. Określana jest echogeniczność miąższu i przegród każdego jądra. W razie występowania zwapnień konieczna jest informacja o dystrybucji i liczebności (pojedyncze, mnogie). W USG możliwe jest także wykrycie nadmiaru płynu zgromadzonego w mosznie.

W razie wykrycia podejrzanej zmiany (guza w jądrze) określa się jej lokalizację, kształt, sposób odgraniczenia od otaczających tkanek oraz echogeniczność. Ocenia się także wzorzec unaczynienia wykrytego guza.

W razie urazu moszny bada się również ciągłość błony białawej i rozległość ewentualnego krwiaka.

Badanie USG powrózka nasiennego

W badaniu USG jest dokonywany pomiar średnicy powrózka nasiennego oraz przepływu krwi w naczyniach. Badanie USG umożliwia wykrycie żylaków powrózka.

Badanie USG kanałów pachwinowych

W obrębie kanału pachwinowego często dochodzi do patologii rzutujących na ogólny obraz dolegliwości w jądrach, np. przepuklina pachwinowa. Ponadto ocena ewentualnego ucisku powrózka w kanale pachwinowym ma szczególne znaczenie dla mężczyzn bezskutecznie starających się o dziecko.

Co wykrywa badanie USG?

Badanie to pozwala na wykrycie wielu schorzeń oraz patologii dotyczących najądrza i jądra.

Wodniak jądra

Wodniak jądra to nieprawidłowe nagromadzenie się nadmiaru płynu surowiczego w worku mosznowym. U dorosłych mężczyzn najczęstszą przyczyną są zmiany zapalne jąder oraz najądrza oraz stany pourazowe moszny. Warto podkreślić, że przyczyną pojawienia się wodniaka jądra może być także nowotwór. Nie warto więc ignorować niepokojących objawów w postaci powiększenia moszny.

Skręt jądra

Do skrętu jądra dochodzi wskutek nadmiernego skręcenia powrózka i zamknięcia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra i najądrza. Krytyczne niedokrwienie jądra może być wskazaniem do jego amputacji. Bardzo ważne jest więc szybkie rozpoznanie skrętu jądra w badaniu USG i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Żylaki powrózka nasiennego

Przyczyną żylaków powrózka jest niewydolność zastawek żył jądrowych odprowadzających krew z jąder. Powikłaniem nieleczonego schorzenia może doprowadzić do bezpłodności.

Rak jądra

Pojawienie się wyczuwalnego guzka na jądrze może być oznaką rozwoju nowotworu. Badanie USG wykonuje się celem wstępnego określenia charakteru zmian – czy guzek posiada cechy nowotworu łagodnego czy złośliwego. Właściwe rozpoznanie raka jądra jest możliwe dzięki biopsji jądra.

W razie wykrycia litej, hipoechogenicznej i naciekającej otoczenie zmiany na jądrze lekarz może zasugerować poszerzenie diagnostyki o USG węzłów chłonnych, jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej.

Wynik badania

Każdy pacjent otrzymuje opis badania wraz z dokumentacją obrazu USG w formie wydrukowanych zdjęć. Lekarz dokładnie tłumaczy, co mogą oznaczać wykryte zmiany. Otrzymasz także zalecenia co do dalszego postępowania i konieczności wykonania dodatkowych badań.

Ile kosztuje USG?

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Cena USG jąder (moszny): 290 zł.

USG jąder wykonasz w ULTRAMEDICA, Kraków ul. Piłsudskiego 36.

Sprawdź najbliższe terminy


Źródło:

Tyloch, Janusz & Wieczorek, Andrzej. (2016). Standardy badania ultrasonograficznego moszny. Journal of Ultrasonography. 16. 391-403. 10.15557/JoU.2016.0039.

Kod ICD-9: 88.799

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

Mateusz

Wizyta bardzo miła. Szybkie wyjaśnienie i co dalej należy zrobić z problemem. Jak najbardziej polecam. (badanie wykonał doktor Witold Smoleński, ocena ze ZnanyLekarz)

adam.lewkowski1983

W dniu dzisiejszym byłem na USG z uwagi na podejrzenie nowotworu jądra - Pan Doktor dokładnie mnie przebadał, odpowiedział na nurtujące mnie pytania i pokierował na dalszą diagnostykę. Bardzo polecam! (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

adam.1983

W dniu dzisiejszym byłem na USG z uwagi na podejrzenie nowotworu jądra - Pan Doktor dokładnie mnie przebadał, odpowiedział na nurtujące mnie pytania i pokierował na dalszą diagnostykę. Bardzo polecam! (badanie wykonał doktor Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

kacik_11

Moja pierwsza wizyta tego typu u lekarza. Badanie wykonane bardzo dokładnie, również bardzo dokładne wytłumaczenie problemu. Jak najbardziej polecam tego lekarza. (badanie wykonał Paweł Kwasek, ocena ze ZnanyLekarz)

arkadiusz.cieslik

Polecam....wcale nie krótko....i rzeczowo... dokladne usg.....o nie zgodność z poprzednim lekarzem który radził zabieg...okazalo się że zylak jest pierwszego stopnia i nie ma sensu. zapisane leki zobaczymy czy pomogą w bólu. (badanie wykonał doktor Witold Smoleński, ocena ze ZnanyLekarz)

rborusie

Pan doktor okazał się przesympatyczny i kompetentny. Wykonał badanie USG dwóch obszarów (brzuch i moszna) a na podstawie wyników od razu postawił diagnozę i przepisał leczenie. W państwowej służbie zdrowia trwałoby to wszystko ok pół roku (do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do specjalisty - oczekiwanie - wizyta i wypisanie skierowania na badania - oczekiwanie - badania - oczekiwanie na kolejną wizytę u specjalisty - wizyta). U pana doktora wszystko trwało ok pół godziny. Polecam! (badanie wykonał doktor Witold Smoleński, ocena ze ZnanyLekarz)

spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.