USG ręki
Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.
Konsultacja Ortopedyczna z USG 410 zł
USG Dłoni 290 zł
ul. Piłsudskiego 36 Kraków
(otwórz mapę)
Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.
Konsultacja Ortopedyczna z USG 410 zł
USG Dłoni 290 zł
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
Badanie USG ręki (USG dłoni)
Badanie USG pozwala na zdiagnozowanie stanów zapalnych oraz urazów ściegien mięśni i stawów w obrębie ręki.Twoją dłoń dokładnie zbada doświadczony ortopeda specjalista.
W razie potrzeby możesz od razu skorzystać z konsultacji i leczenia.
Wynik i dokumentację zdjęciową otrzymasz zaraz po wizycie.
Kasia z recepcji
Pacjenci najczęściej wybierają pakiet USG ręki + konsultacja ortopedyczna.
Dowiedz się, dlaczego warto.
Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy należy wykonać USG dłoni oraz co dokładnie można wykryć w badaniu ultrasonograficznym okolicy ręki i nadgarstka.
Spis treści:
USG ręki – najczęstsze wskazania do wykonania badania
Wskazaniem do wykonania badania USG ręki może być:
- ból ręki po urazie, np. po przygnieceniu dłoni lub po upadku na rękę,
- ból palca po urazie, np. po przytrzaśnięciu palca przez drzwi,
- niemożność zgięcia lub wyprostowania palców,
- nienaturalne ustawienie stawów rąk,
- ból i obrzęk w okolicy stawów nadgarstka,
- ból i obrzęk stawów rąk,
- postępująca sztywność stawów rąk,
- podejrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS),
- promieniujący ból ręki i palców,
- zaburzenia czucia w obrębie rąk,
- obecność ciała obcego w skórze rąk.
Ultrasonograficzne badanie dłoni znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce bólów, obrzęków, zapaleń oraz zaburzeń czucia. Co więcej, badanie USG dłoni pozwala na ocenę rozległości i lokalizacji zapalenia, a w przypadku zdiagnozowanych chorób zapalnych pozwala na określanie postępów procesu leczniczego, ewentualnie udziela cennych wskazówek diagnostycznych (ultrasonografia jest bardzo czułą metodą pozwalającą na wykrywanie i ocenę zaawansowania procesów zapalnych).
Kasia z recepcji
Struktura ręki jest bardzo skomplikowana – łatwo przeoczyć drobne zmiany i uszkodzenia.
Jeśli odczuwasz przewlekły ból ręki lub doznałeś urazu dłoni, jak najszybciej zgłoś się na badanie USG. Pozwoli to na precyzyjną ocenę zmian i szybkie rozpoczęcie leczenia.
Sprawdź najbliższe terminyZakres diagnostyczny USG dłoni
- pourazowe bóle nadgarstka
- chroniczne bóle nadgarstka
- ocena więzadła pobocznego promieniowego
- ocena więzadła pobocznego łokciowego
- ocena więzadeł nadgarstka strony grzbietowej i dłoniowej
- ocena aparatu więzadłowego w stawach śródręczno-paliczkowych
- ocena aparatu więzadłowego w stawach międzypaliczkowych bliższych i dalszych
Film: USG stawów międzypaliczkowych - USG dłoni 2D
- ocena ścięgien mięśni przedramienia, które lokalizują się głównie w okolicy nadgarstka i ręki (w tym części dystalnych)
W gabinetach ULTRAMEDICA wykonujemy pełną ocenę ścięgien i więzadeł z powyższej listy, część badań z powyższego zakresu jest możliwa wyłącznie przy zastosowaniu aparatury o wysokiej częstotliwości głowic i wysokiej rozdzielczości, którymi dysponujemy w naszych gabinetach.
Zaletą badania USG jest możliwość oceny tkanek miękkich i stawów w trakcie poruszania ręką lub palcem dłoni. Dzięki temu można łatwo wykryć konflikt tkanek prowadzący do ich podrażnienia.
USG ręki – co wykazuje?
USG dłoni, ocena uszkodzenia ścięgien
- ścięgna mięśni zginaczy palców
- ścięgna mięśni prostowników palców
Badanie USG ręki jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy, ponieważ w praktyce każdy palec powinien być przeanalizowany z osobna w obrębie aparatu ścięgnistego oraz układu więzadłowego stawu śródręczno-paliczkowego, stawu międzypaliczkowego bliższego i dalszego.
- ścięgna mięśni zginaczy promieniowych i łokciowych nadgarstka
USG mięśni ręki, a właściwie USG ścięgien mięśni ręki pozwala na wczesne wykrycie uszkodzenia i szybkie wdrożenie leczenia. Przerwanie ciągłości ścięgna musi być zaopatrzone operacyjnie jak najszybciej, inaczej mięsień ulegnie obkurczeniu, a ścięgno mięśnia przemieszczeniu w kierunku przedramienia. W przypadku zbyt późnego rozpoznania lekarz będzie musiał zastosować inne bardziej skomplikowane techniki rekonstrukcji ścięgien. Zwiększa to ryzyko utraty funkcji palców i utrwalenia ich deformacji.
Kasia z recepcji
Jeśli nie możesz swobodnie poruszyć palcem lub dłonią, jak najszybciej udaj się do lekarza, by wykonał badanie USG ręki. Pozwoli to na szybkie zaopatrzenie uszkodzenia, zaplanowanie leczenia i tym samym przywrócenie sprawności dłoni.
Sprawdź najbliższe terminy
Ocena kciuka w USG dłoni – uszkodzenia w wyniku wybicia kciuka
Osobny ważny punkt diagnostyczny stanowi ocena aparatu ścięgnistego zaangażowanego w ruchomość kciuka oraz ocena mięśni kłębu kciuka.
USG ścięgna, mięśni i innych tkanek miękkich zaopatrujących kciuk powinno być wykonane jak najszybciej po urazie. USG ręki pozwoli na kompleksowy przegląd wszystkich struktur mogących generować dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości kciuka.
USG stawów ręki – wykrycie stanu zapalnego
Badanie USG stawów ręki pozwala na wczesne wykrycie stanu zapalnego błony maziowej. Zapalenie drobnych stawów rąk jest typowe dla chorób układowych, najczęściej RZS (reumatoidalnego zapalenia stawów).
W przypadku wykrycia w USG narządu ruchu zmian typowych dla choroby reumatoidalnej, lekarz może wypisać skierowanie na badania z krwi ułatwiające potwierdzenie diagnozy.
Potwierdzenie RZS umożliwia podjęcie leczenia zanim dojdzie do wtórnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych, podwichnięć i deformacji utrudniających poruszanie rękami.
USG stawu palca ręki – wykrycie uszkodzenia więzadeł
USG stawu palca wykonuje się po wybiciu palca przebiegającego z podwichnięciem lub zwichnięciem. Dzięki temu lekarz może ocenić zakres ewentualnych uszkodzeń więzadeł stabilizujących staw.
Ocena powierzchni kostnych w badaniu USG
W badaniu ultrasonograficznym możliwa jest także ocena powierzchni kostnych oraz stawowych włącznie z chrząstką trójkątna (jest to chrząstka włóknista zwiększająca powierzchnie kontaktu w stawie przedramienno-nadgarstkowym) - jednakże metodę tę należy uznać wyłącznie za pomocniczą - pełna ocena jest możliwa w badaniu rezonansu magnetycznego ręki i nadgarstka.
USG nadgarstka – wykrycie zespołu cieśni nadgarstka
Bardzo istotnym składnikiem badania nadgarstka jest ocena kanału nadgarstka. Jest to przestrzeń (podzielona na kilka mniejszych przedziałów) zamknięta między brzegiem kostnym kości nadgarstka pierwszego i drugiego rzędu (czasami określane jako dno kostne kanału nadgarstka) oraz troczkiem zginaczy.
Istnieje wiele stanów chorobowych (nie mówiąc o ukształtowaniu anatomicznym), z przyczyny których nierozciągliwy kanał nadgarstka może okazać się zbyt ciasny dla przebiegających tędy struktur. Szczególnie wrażliwy jest nerw pośrodkowy, którego ucisk, a tym samym niedokrwienie prowadzi do zaburzeń czucia w obrębie ręki.
USG jest bardzo czułą metodą niezwykle przydatną dla oceny kondycji nerwu pośrodkowego, a niejednokrotnie też pozwala na wyjaśnienie podłoża chorobowego prowadzącego do upośledzenia czynności nerwu.
Gdy problem dotyczy głównie cieśni nadgarstka, USG kanału nadgarstka może stanowić osobne badanie diagnostyczne.
USG stawu nadgarstka – wykrycie uszkodzenia więzadeł
USG stawu nadgarstka służy wykryciu uszkodzeń więzadłowych, które mogłyby doprowadzić do niestabilności i trudności w przenoszeniu cięższych przedmiotów.
USG dłoni a wykrywanie ciał obcych
Ponieważ ręka jako narząd chwytny człowieka jest narażona na wprowadzanie podskórne ciał obcych, nie można zapominać, iż ultrasonografia wysokiej rozdzielczości pozwala na ich wykrywanie (ciał obcych nawet od 1 mm - w praktyce 1,5 mm), przy czym jest to metoda czuła względem materiałów tak różnych jak: metal, szkło czy drewno.
Badanie USG nadgarstka i ręki wykonywane specjalną miniaturową głowicą umożliwia dokładne zlokalizowanie opiłków, drzazg i innych ciał obcych w skórze rąk. Dzięki kontrolnemu badaniu USG można upewnić się, czy wszystkie ciała obce zostały całkowicie usunięte.
Wykrywanie ganglionów
W badaniu USG ręki można wykryć obecność ganglionów – niegroźnych torbieli powstałych jako uwypuklenie torebki stawowej. Gangliony powstają najczęściej na grzbietowej stronie ręki i nadgarstka. W większości przypadków gangliony nie są bolesne. Ból towarzyszący ganglionom może być wskazaniem do ostrzykiwania torbieli kortykosteroidem.
Badanie to pozwala także na wstępne odróżnienie łagodnych torbieli od guzów złośliwych. Zmiany patologiczne o charakterze nowotworu złośliwego zazwyczaj szybko się powiększają i są mało przesuwalne względem podłoża. W przypadku wykrycia zmian o cechach potencjalnie złośliwych lekarz od razu przekieruje Cię na kontynuację diagnostyki (biopsję guzka).
Kiedy nie można wykonać badania USG ręki?
Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednocześnie badanie USG wymaga przyłożenia głowicy aparatu do powierzchni skóry. Przeciwwskazaniem do wykonania badania USG może być obecność otwartych ran i głębokich oparzeń skóry ręki.
Ile kosztuje badanie USG dłoni?
Kasia z recepcji
Cena USG dłoni: 290zł.
Cena USG dłoni z konsultacją ortopedy 410zł.
USG ręki prywatnie wykonasz w Krakowie, ULTRAMEDICA ul. Piłsudskiego 36.
Sprawdź najbliższe terminySonochirurgia
Sonochirurgia to małoinwazyjne zabiegi wykonywane pod kontrolą USG. W obrębie ręki najczęściej wykonuje się:
- ostrzykiwanie ganglionów środkiem sterydowym,
- podanie środka sterydowego do zmienionej zapalnie pochewki ścięgnistej – USG ścięgna pozwala uniknąć mylnego podania leku do samego ścięgna,
- ostrzykiwanie przykurczu rozcięgna dłoniowego specjalnym środkiem chemicznym celem uwolnienia tkanek.
Podanie określonej substancji pod kontrolą USG jest bardzo precyzyjne i pozwala na uzyskanie efektu przeciwbólowego dokładnie w tkankach objętych procesem chorobowym.
Przykładowe obrazy uzyskane w czasie badań USG ręki i nadgarstka w pracowni ULTRAMEDICA w Krakowie
Film: Trójwymiarowe USG stawu między paliczkowego - USG dłoni 3D
Film: Obrazowanie kanału nadgarstka - USG stawu nadgarstka 2D
Kod ICD-9: 88.796
Opublikowano: 30-06-2020
Poznaj opinie pacjentów
Bardzo rzeczowa i fachowa porada.Pacjent ma poczucie, że wychodzi z kompletem potrzebnych informacji. Pan doktor poświęcił dużo uwagi problemowi, z którym przyszłam. Wcześniej leczylam dloń u innego ortopedy, który mnie zbywał i właściwie pozostawił samą sobie. Podejście do pacjenta i jego choroby na bardzo wysokim poziomie. Polecam. (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)
Wystarczyła jedna wizyta i zestaw ćwiczeń które polecił mi Pan Doktor. Pomogło.. ręka już nie boli, a co najwazniejsze nie muszę lekarstw stosowac które poprzedni lekarz mi przepisał. Polecam!!! (badanie wykonał doktor Adam Podhorecki, ocena ze ZnanyLekarz)
Pani dr Agnieszka bardzo miła, sympatyczna i konkretna. Obejrzała dokładnie moje dłonie, i wdrozyła konkretne leczenie. Uspokoiła i powiedziała że damy sobie z tym radę . Maść już po 2 aplikacjach pomógł, krem również. Czekam na dalsze efekty :) (badanie wykonał doktor Agnieszka Senderek, ocena ze ZnanyLekarz)