Badanie USG genetyczne połówkowe zalecane jest między 16. a 20. tygodniem ciąży. Jest to najlepszy moment na wykrycie lub wykluczenie wad i nieprawidłowości rozwoju u dziecka takich jak: rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady serca. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie większości wad u dziecka łącznie z zespołem Down'a.
Chcąc oszacować ryzyko występowania zespołu Down'a pod szczególną uwagę bierzemy:
- ocenę fałdu karkowego,
- stopień rozwoju kości nosowej,
- ocenę grubości tkanki podskórnej na nosie,
- długość kości udowej i ramieniowej,
- ocenę profilu twarzy,
- ocenę pracy serca wraz z zastawką trójdzielną.
Podczas badania szczegółowo analizujemy także: mózg i rdzeń kręgowy, kręgosłup i kończyny, jamę brzucha wraz z żołądkiem, jelitami, nerkami i pęcherzem moczowym, ciągłość powłok jamy brzucha, przyczep brzuszny i łożyskowy pępowiny, lokalizację łożyska, ilość wód płodowych oraz płeć dziecka.
Przykładamy wielką wagę do trafnej diagnozy, poświęcając na dojście do niej niezbędną ilość czasu.
W przypadku zdiagnozowania podwyższonego ryzyka występowania wad wrodzonych kierujemy pacjentkę do specjalistycznych ośrodków referencyjnych, których wyposażenie i zaplecze medyczne gwarantują jej profesjonalną opiekę i najlepsze warunki do przeprowadzenia ewentualnych dalszych badań diagnostycznych.
Archiwum
Poniżej przestawiamy archiwalne materiały wykonane przy użyciu starej aparatury GE Voluson 730
Przykładowe filmy z USG II trymestru wykonywanych w gabinetach Ultramedica:
Film: Obraz przestrzenny i trójpłaszczyznowy serca płodu w trybie STIC - USG 4D DiagnoSTIC
Film: Kość Nosowa w projekcji USG 3D - 360 stopni
Film: Głowa i tułów płodu w trybie VCI-C USG 3D
Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że badania USG genetyczne ciąży są metodami ułomnymi, w odniesieniu do najnowszych możliwości diagnostyki wad genetycznych, opierającymi się na wyliczeniach, które w około 5% stanowią nadreprezentatywność. Oznacza to, że 5 na 100 badanych kobiet może dowiedzieć się o istnieniu wady genetycznej swojego dziecka podczas gdy w rzeczywistości jest ono zdrowe. Co więcej zazwyczaj kobiety te kierowane są na dalsze badania nieinwazyjne i inwazyjne, które wiążą się z dużym ryzykiem komplikacji, a nawet poronieniem.