USG genetyczne ciąży - I trymestr
Badanie dla kobiet od 18 lat.
USG 1 trymestr 3D 4D HDlive 370 zł
ul. Piłsudskiego 36 Kraków
(otwórz mapę)
Badanie dla kobiet od 18 lat.
USG 1 trymestr 3D 4D HDlive 370 zł
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
USG genetyczne 1 trymestru ciąży
Jednym z pierwszych a zarazem najważniejszych badań prenatalnych jest badanie genetyczne pierwszego trymestru ciąży. Dzięki ocenie USG przeprowadzonej na tym etapie rozwoju dziecka jesteśmy w stanie wykluczyć wiele rozwojowych wad anatomicznych.
Badanie USG wykona certyfikowany lekarz ginekolog.
Lekarz w przystępny sposób tłumaczy, co oznacza wynik badania USG.
Wynik badania otrzymasz w formie opisu oraz dokumentacji zdjęciowej USG.
Kasia z recepcji
W ULTRAMEDICA w Krakowie oferujemy kompleksowe i profesjonalne prowadzenie ciąży. Badanie genetyczne USG wykonujemy według standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (1).
Zaufaj naszemu doświadczeniu – umów się na wysokiej jakości USG.
Sprawdź najbliższe terminyDowiedz się więcej o badaniu USG w 1 trymestrze ciąży:
Spis treści:
Kiedy wykonać badanie?
Badanie wykonuje się między 11. a 13.+6dni tygodniem ciąży. W tym okresie dziecko jest już na tyle rozwinięte, że lekarz może swobodnie przeprowadzić szereg pomiarów mających na celu wykluczenie wad genetycznych, anatomicznych oraz nieprawidłowości w czynności serca dziecka.USG 1 trymestru - jak wygląda badanie?
Przebieg wizyty USG w pierwszym trymestrze obejmuje wywiad oraz USG ginekologiczne z uwzględnieniem oceny markerów czyli cech budowy anatomicznej mogących wskazywać na nieprawidłowy rozwój dziecka. Badanie USG wykonywane jest dopochwowo lub przez powłoki brzuszne.
USG genetyczne – na czym polega?
Badanie genetyczne ciąży pozwala dość dokładnie (80%) określić ryzyka wystąpienia wad genetycznych dzieci takich jak: zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwards'a (trisomia 18) czy zespół Patau (trisomia 13). W zalecanym okresie badania (11.- 13.+6dni tydzień ciąży) możliwość ich wykrycia jest największa.
Badania prenatalne USG w pierwszym trymestrze ciąży uwzględniają (1):
- ocenę struktury jaja płodowego,
- ocenę markerów ultrasonograficznych,
- ocenę markerów biochemicznych (wynik testu PAPP-A).
Struktura jaja płodowego
Badanie USG w 1 trymestrze obejmuje ocenę struktur anatomicznych takich jak:
- liczba pęcherzyków ciążowych i płodów,
- czynność serca płodu (FHR)
- pomiary CRL, BPD,
- anatomia płodu:
- umiejscowienie serca płodu oraz wstępna ocena budowy serca płodu,
- kształt klatki piersiowej,
- powłoki jamy brzusznej z przyczepem pępowiny,
- kosmówka,
- umiejscowienie żołądka,
- pęcherz moczowy,
- czaszka i kręgosłup,
- kończyny górne i dolne.
Ocena markerów ultrasonograficznych
Badania prenatalne USG 1 trymestru przeprowadza się za pomocą tzw. „markerów" – czyli analizy drobnych, ściśle określonych cech ultrasonograficznych. Cechy te ukazują pewne tendencje – na przykład nieprawidłowe wyniki pomiaru fali tętna (to jeden z markerów) występują u 60-90 % osób z chorobami genetycznymi, oraz u 5% zdrowych.
Lista tych markerów jest cały czas rozwijana i uszczegółowiana na podstawie toczących się na całym świecie badań nad chorobami genetycznymi, np. dla zespołu Downa markerami dla pierwszego trymestru są między innymi pomiar przezierności karku (NT), ocena fali tętna w przewodzie żylnym (DV), kość nosowa (NB), budowa kości szczękowej oraz ocena zastawki trójdzielnej (TV).
Badania genetyczne zaleca się przeprowadzać w pierwszym i drugim trymestrze ciąży – badania wykonywane dopiero w trzecim są znacznie mniej dokładne – między innymi ze względu na uwapnione już kości żeber widoczność serca jest znacznie słabsza, a jego wady są stosunkowo częste w przypadkach chorób genetycznych. Najlepszy skutek daje (to rozwiązanie rekomendujemy gorąco wszystkim pacjentkom) badanie w pierwszym trymestrze, powtórzone w drugim.
Markery biochemiczne – test PAPP-A z krwi matki
W ramach badań prenatalnych zalecane jest ponadto wykonanie nieinwazyjnego testu PAPP-A w celu uzyskania dodatkowych danych. Test można wykonać do 7 dni przed badaniem USG genetycznym lub do 7 dni po badaniu USG. Wynik należy okazać lekarzowi ginekologowi.
Znaczenie USG genetycznego
Należy pamiętać o tym, że USG genetyczne szacuje ryzyko wystąpienia wad genetycznych z 80% pewnością (2).
Poziom ryzyka określany podczas badania USG genetycznego jest podstawą do decyzji dotyczących przeprowadzenia genetycznych testów inwazyjnych płodu. Testy inwazyjne wiążą się już z ryzykiem utraty ciąży na poziomie 1/100 (biopsja kosmówki lub amniopunkcja).
Profesjonalna diagnostyka USG w 1 trymestrze ciąży
W gabinetach ULTRAMEDICA w Krakowie postępujemy zgodnie z procedurami i standardami Polskiego Towarzysstwa Ginekologicznego, które w przypadku wykrycia wad kwalifikujących się do dalszego leczenia kierują pacjentkę do specjalistycznych ośrodków referencyjnych wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę kliniczną po to, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa matki i dziecka.
Warto zaznaczyć, że w takich przypadkach działamy nierzadko wykorzystując możliwości telemedycyny w porozumieniu z uznanymi ekspertami z następujących obszarów diagnostyki płodowej:
1. Prof. Maria Respondek – echokardiografia płodowa
2. Prof. Joanna Dangel - echokardiografia płodowa
3. Dr n.med. Beata Radzymińska - Chruściel - echokardiografia płodowa
4. Prof. Romuald Dębski – diagnostyka prenatalna
5. Prof. Jacek Bronzert – diagnostyka prenatalna
6. Prof. Marek Pietryga – diagnostyka prenatalna
7. Dr n.med. Piotr Kretowicz – diagnostyka prenatalna
Przykładamy wielką wagę do trafnej diagnozy, poświęcając na dojście do niej, niezbędną ilość czasu.
Kasia z recepcji
Upewnij się, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo. W razie wykrycia podejrzanych zmian otrzymasz konkretne zalecenia dotyczące poszerzenia diagnostyki.
Umów się na USG genetyczne 1 trymestru ciąży.
Sprawdź najbliższe terminyUSG genetyczne Kraków ULTRAMEDICA – wyniki badania
Szczegółowe pomiary, jakich będzie dokonywał lekarz podczas badania USG genetycznego:
Punkty diagnostyczne USG ciąży I trymestru
- ocena macicy,
- ocena dziecka: głowa, tułów, kończyny,
- ocena ruchów dziecka,
- pomiar odległości głowowo-siedzeniowej (CRL) i dwuciemieniowej (BPD),
- ocena akcji serca,
- pomiar przezierności karku (NT) - marker zespołu Downa,
- ocena obecności kości nosowych - marker zespołu Downa,
- ocena spektrum przepływu w przewodzie żylnym- marker zespołu Downa,
- ocena zastawki trójdzielnej - ok. 50% płodów z zespołem Downa ma wady serca, ten marker służy do ich wczesnego uchwycenia,
- pomiar długości pęcherza moczowego,
- pomiar długości kości szczękowej,
- lokalizacja kosmówki,
- długość szyjki macicy.
Wstępna ocena serca
- obraz 4 jam,
- ocena napływu krwi do komór i odpływu do dużych tętnic,
- ocena łuku aorty – położenie dużych naczyń,
- ocena przepływów w tętnicach macicznych,
- położenie i osie serca.
Ocena przepływów
Następnym etapem badania jest ocena parametrów przepływu krwi w tętnicach macicznych. Ich wielkości wpływają na oszacowanie ryzyka stanu przedrzucawkowego związanego z nadciśnieniem krwi (2% ciąż) oraz opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego dziecka (5% ciąż). Dodatkowymi parametrami, jakie lekarz bierze pod uwagę są waga i wzrost pacjentki, analiza danych na temat jej poprzednich ciąż oraz to czy pali tytoń.
Badania USG ciąży 1 trymestru – filmy i zdjęcia
Przykładowe obrazy i filmy z badań I trymestru ciąży:
Film: USG ciąży 1 trymestr - kości nosowe płodu - USG 3D
Film: USG ciąży 1 trymestr - pomiar NT w technologi VCI-A - USG 4D
Film: Płód w 11. tygodniu ciąży - USG 4D
Ile kosztuje badanie USG genetyczne 1 trymestru ciąży?
Kasia z recepcji
USG genetyczne ciąży wykonasz w ULTRAMEDICA, Kraków ul. Piłsudskiego 36.
Cena USG genetyczne (1 trymestr): 370 zł.
Sprawdź najbliższe terminyŹródła:
- Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2015 r; Ginekol Pol. 7/2015, 86, 551-559.
- Praktyczna Diagnostyka Prenatalna.
Kod ICD-9: 88.781, 88.789
Opublikowano: 30-06-2020
Poznaj opinie pacjentów
Wspaniałe podejście do pacjenta, lekarz jest zaangażowany, w sposób wyczerpujący udziela wszelkich informacji. U doktora byłam zarówno prywatnie jak i z Luxmedu, podejście jest tak samo dobre. Miałam wykonywane USG, a następnie badania prenatalne I trymestru. (badanie wykonał doktor Marcin Zarawski, ocena ze ZnanyLekarz)
Nie spotkałam się jeszcze nigdy z tak niesamowitym lekarzem. Wszystko na spokojnie mi wytłumaczył, nie czułam żadnego dyskomfortu w gabinecie, czułam się w pełni zaopiekowana i doinformowana. Lekarz poświęcił mi bardzo dużo czasu, nie spieszył się w trakcie wizyty i był czas na to, żeby odpowiedziec na każde moje pytanie. Nie ma głupich pytań w obecności Doktora Marcina Zarawskiego. Każdej kobiecie życzę z całego serca trafić do jego gabinetu! (badanie wykonał doktor Marcin Zarawski, ocena ze ZnanyLekarz)
U Pani doktor wykonuje juz drugie prenatalne z druga corka jestem bardzo zadowolona wszystko wyjasnia i jest bardzo mila :) (badanie wykonała doktor Weronika Waracka, ocena ze ZnanyLekarz)
Najlepszy lekarz na jakiego trafiłam. Wreszcie przestałam się stresować wizyta u ginekologa. Profesjonalny, uważny, bardzo kontaktowy. Jesli na badania prenatalne, to tylko do dr Drygały. Tylko ten lekarz potraktował mnie po ludzku i potrafil odpowiednio pomoc mi, kiedy byłam w ciąży. Podczas wizyty wszystko wytłumaczy, wysłucha, można na nim polegać w kwestii doboru leczenia. Mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu. (badanie wykonał doktor Bartosz Drygała, ocena ze ZnanyLekarz)
Badanie prenatalne 1 trymestru. Pani doktor spokojnie i szczegółowo opisywała kolejne etapy badania i to co widać na ekranie. Cudowna atmosfera. Dziękuję! (badanie wykonała doktor Weronika Waracka, ocena ze ZnanyLekarz)
Indywidualne podejście do pacjenta. Wszystko dobrze wytłumaczone. Jestem zadowolona z wizyty i na pewno wrócę na kolejne badanie. (badanie wykonał doktor Marcin Zarawski, ocena ze ZnanyLekarz)
Świetny specjalista, zaangażowany i rzeczowy. Dokładnie omawia cały przebieg badania oraz wyniki. Upewnia się czy wszystko jest jasne, czy są jakieś pytania. Jednocześnie potrafi tak po prostu porozmawiać czy zażartować, przez co wizyta przebiega w miłej atmosferze. Jestem bardzo zadowolona, także szczerze polecam (badanie wykonywał lek. med. Bartosz Drygała, ocena ze ZnanyLekarz)
Do dr Drygały trafiłam zupełnie przypadkiem, kiedy inny, znany gabinet odwołał w ostatniej chwili moje usg 1. trymestru. Absolutnie nie żałuje! Wizyty u dr Drygały odbywają się w przyjaznej atmosferze, pacjentka może czuć się zdecydowanie zaopiekowana, gabinet jest zadbany i daje poczucie intymności. Badanie przeprowadzane jest delikatnie, bardzo dokładnie i bez pośpiechu. Na każdym etapie dr Drygała informuje o tym co widzi na usg, wyjaśnia dokładnie ew. wątpliwości, a wszystko to robi w bardzo naturalnej atmosferze, bez zbędnego napięcia (dla przyszłych rodziców takie badania są same w sobie stresujące). Po pierwszej wizycie zdecydowaliśmy z mężem jednogłośnie, że pozostałe „kontrole” ciąży wykonamy również u Pana Doktora. To, co było dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem to to, że pierwszy raz po wizycie u lekarza czułam że trafiłam dokładnie tam gdzie chciałam i nie muszę już szukać dalej. Zdecydowanie polecam! (badanie wykonał doktor Bartosz Drygała, ocena ze ZnanyLekarz)
Bardzo sympatyczny lekarz. Wizyta byla o czasie. W trakcie badanie tlumaczone bylo, co akurat jest sprawdzane. Polecam (badanie wykonał doktor Bartosz Drygała, ocena ze ZnanyLekarz)
Zdecydowanie polecam Pana dr Bartosza Drygałę. Badanie zostało przeprowadzone w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Pan doktor wszystko tłumaczy na bieżąco w trakcie wizyty. Dzięki "ludzkiemu" podejściu badanie nie jest aż tak stresujące. Bardzo dziękujemy i polecamy :) (badanie wykonał doktor Bartosz Drygała, ocena ze ZnanyLekarz)
- <<
- <
- ...
- 1
- 2
- ...
- >
- >>