Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

Konsultacja Ortopedyczna z USG 410

USG Barku 290

Badanie dla dorosłych, sportowców, dzieci powyżej 16 lat.

Konsultacja Ortopedyczna z USG 410

USG Barku 290

Badanie USG barku

Bark (potocznie nazywany stawem barkowym) często ulega przeciążeniom i urazom, które można bezinwazyjnie zdiagnozować za pomocą badania USG. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz kompleksowo ocenia struktury wchodzące w skład barku: staw ramienny i barkowo-obojczykowy, mięśnie, a także kaletki maziowe.

Twój bark dokładnie zbada doświadczony ortopeda specjalista.

W razie potrzeby możesz od razu skorzystać z konsultacji i leczenia.

Wynik i dokumentację zdjęciową otrzymasz zaraz po wizycie.

Badanie USG barku - ortopeda i pacjent
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Pacjenci najczęściej wybierają pakiet USG barku + konsultacja ortopedyczna.

Dowiedz się, dlaczego warto.

Spis treści:

Badane struktury barku w USG

Wskazania do wykonania USG barku

Staw ramienny cechuje bardzo duża ruchomość i jednocześnie wysoka podatność na przeciążenia i urazy. Nieprawidłowości rozpoznane w początkowej fazie mikrourazów w większości przypadków mogą być leczone zachowawczo (fizjoterapia, farmakoterapia). Ignorowanie pierwszych symptomów świadczących o problemie z barkiem często prowadzi do powstania trudno odwracalnych zmian, które nierzadko muszą być już leczone operacyjnie.

Wskazaniami do wykonania USG stawu barkowego są:

  • przewlekły dyskomfort w okolicy barku podczas aktywności fizycznej lub wykonywania pracy fizycznej,
  • uczucie tarcia, przeskakiwania, chrupania w barku,
  • kłujący ból w barku występujący tylko przy określonych ruchach,
  • ból barku po upadku,
  • osłabienie siły mięśniowej, np. gdy nie możesz swobodnie podnieść ramienia nad głowę,
  • ból barku w nocy, zwłaszcza z towarzyszącym stanem podgorączkowym,
  • bierne ograniczenie zakresu ruchu w stawie, postępująca sztywność barku.
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Nie czekaj, aż przewlekłe dolegliwości przeistoczą się w uszkodzenie ograniczające codzienne czynności.

Umów się na USG barku, by szybko zdiagnozować przyczynę problemu.

Sprawdź najbliższe terminy

Na czym polega ultrasonografia stawu barkowego?

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijając się od tkanek ciała, umożliwiają generowanie ich obrazu na ekranie monitora. USG jest nieinwazyjną i bezpieczną metodą obrazowania – nie wykazano żadnego negatywnego wpływu fal ultradźwiękowych na funkcjonowanie organizmu.

Z tego względu badanie USG może być bez przeszkód wykonywane u kobiet w ciąży oraz u osób w trakcie leczenia choroby nowotworowej.

Z uwagi na fakt, że USG można dowolnie powtarzać, jest to metoda obrazowania wykorzystywana w kontroli postępów leczenia wielu schorzeń i urazów barku.

Jak przebiega badanie USG?

Najpierw lekarz ortopeda przeprowadza dokładny wywiad dotyczący umiejscowienia i charakteru dolegliwości bólowych barku. Następnie może wykonać kilka testów sprawdzających wydolność mięśni. W tym celu zostaniesz poproszony np. o wykonanie ruchu ramieniem lub oporowanie na rękę lekarza w określonym ułożeniu ramienia. Pozwala to na kompleksową ocenę funkcji mięśni otaczających staw ramienia. Bierne testy wykonywane na barku pozwalają z kolei ocenić stabilność stawu ramiennego i barkowo-obojczykowego.

Następnie lekarz przystępuje do badania USG, oceniając kolejno wszystkie elementy barku:

  • ścięgna mięśni stożka rotatorów,
Ściegna stożka rotatorów dostępne w widoku przednim
Ścięgna mięśni rotatorów wchodzących w skład stożka - widok z tyłu
  • mięsień naramienny,
Mięsień naramienny
  • ścięgna proksymalne mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa) – ścięgno głowy krótkiej przyczepiające się na wyrostku kruczym łopatki oraz głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia leżące w bruździe międzyguzkowej kości ramiennej (w zakresie dostępnym w badaniu),
Ścięgna bicepsa
  • ścięgna mięśni piersiowych przyczepiające się na kości ramienia (ocena częściowa),
Mięśnie piersiowe
  • kaletki produkujące maź stawową, np. kaletkę podbarkowo-podnaramienną, częściowo kaletki podłopatkowe,
Kaletka podbarkowo-podnaramienna
  • więzadło kruczo-barkowe,
Więzadło kruczo-barkowe
  • więzadła i obrysy kostne stawu ramienngo i barkowo-obojczykowego.
Staw barkowo-obojczykowy

Podczas USG lekarz przesuwa głowicę aparatu po Twoim barku. Aby fale ultradźwiękowe łatwiej przechodziły pomiędzy skórą a głowicą, stosowany jest specjalny żel sprzęgający. Przykładanie głowicy do badanej okolicy barku jest bezbolesne.

Dynamiczne badanie USG

Dynamiczne badanie USG wykonywane jest podczas ruchu w stawie ramiennym i/lub barkowo-obojczykowym. Rejestrowany jest ślizg tkanek miękkich względem elementów kostnych w czasie rzeczywistym – lekarz może ocenić, czy nie dochodzi do konfliktu sąsiadujących ze sobą struktur, np. ucisku ścięgna lub kaletki przez patologiczną wyrośl kostną typową dla zmian zwyrodnieniowych barku.

Dynamiczne badanie USG obrazujące poszczególne składowe ruchu i dające możliwość prześledzenia ich biomechanicznych zależności jest uważane za metodę pozwalającą w wyczerpujący sposób określić przyczynę większości powszechnie spotykanych stanów dyskomfortu często określanych szerokim pojęciem „bolesnego barku".

Badanie USG z konsultacją ortopedyczną

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

W pakiecie „USG + konsultacja lekarska” od razu proponowany jest plan leczenia wykrytej nieprawidłowości. Nie musisz osobno umawiać się na wizytę u ortopedy. Oszczędzasz swój czas i pieniądze.

Umów wizytę
Badanie barku przez lekarza ortopedę

Czy do USG trzeba się specjalnie przygotować?

USG stawu barkowego nie wymaga specjalnego przygotowania.

Warto za to pamiętać o wygodnym ubraniu umożliwiającym szybkie odsłonięcie badanej okolicy barku, np. u kobiet dobrze sprawdzi się bluzka na cienkich ramiączkach.

Jeśli w przeszłości doznałeś już urazu lub przeszedłeś zabieg operacyjny w obrębie barku, przygotuj dokumentację medyczną. Jeśli jesteś w trakcie leczenia choroby reumatoidalnej, zabierz ze sobą listę aktualnie przyjmowanych leków.

Problemy ze stawem barkowym diagnozowane w USG

Zespół ciasnoty podbarkowej

Cieśń podbarkowa polega na zwężeniu przestrzeni podbarkowej ograniczonej od góry przez wyrostek barkowy łopatki, a od dołu przez głowę kości ramiennej. Przyczyną cieśni może być nierównowaga napięć mięśni barku i/lub zmiany zwyrodnieniowe przebiegające z tworzeniem się patologicznym wyrośli kostnych (osteofitów).

Dochodzi do przewlekłego drażnienia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, które ulega mikrouszkodzeniom. Ból i stopniowe osłabienie mięśnia nadgrzebieniowego wiąże się z gorszą stabilizacją głowy kości ramiennej w panewce łopatki – głowa unosi się w górę, jeszcze mocniej dociskając ścięgno mięśnia do łuku kruczo-barkowego.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zespołu cieśni podbarkowej – zanim dojdzie do poważniejszych uszkodzeń ścięgna. Dzięki można wcześnie wykryć uwięźnięcie ścięgna oraz przeanalizować warunki biomechaniczne nasilające konflikt.

Uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów

Najczęściej spotykaną przyczyną ograniczenia wydolności stawu barkowego jest całkowite bądź częściowe uszkodzenie ścięgien mięśni poruszających głową kości ramiennej w panewce łopatki. Ścięgna te otaczają głowę, tworząc tzw. stożek rotatorów, który niekiedy określany jest jako pierścień rotatorów (mięśnie stożka „rotują” i obracają głową kości ramiennej).

Diagnostyka uszkodzeń pierścienia rotatorów obejmuje obrazowanie:

  • USG mięśnia nadgrzebieniowego,
  • USG mięśnia podgrzebieniowego,
  • USG mięśnia podłopatkowego,
  • USG mięśnia obłego mniejszego.

Najczęściej dochodzi do uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego na tle zmian cieśni podbarkowej lub w wyniku ostrego urazu.

Film: Badanie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego 2D

Podczas USG można:

  • zlokalizować patologiczne zmiany w ścięgnie mięśnia,
  • wykryć obrzęk okołościęgnisty,
  • ocenić ciągłość włókien ścięgna, określić stopień uszkodzenia (naderwanie, całkowite zerwanie).

Uszkodzenia ścięgna mięśnia bicepsa

Do innych przyczyn niewydolności barku należy naciągnięcie, naderwanie lub przerwanie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, a także jego przyparcie lub zwichnięcie poza guzek mniejszy kości ramiennej.

Film: Obrazowanie ścięgna mięśnia dwugłowego 2D - USG barku, Kraków 2006, ULTRAMEDICA

Zapalenie kaletek stawu barkowego

Do zapalenia kaletek często dochodzi wskutek ich mechanicznego tarcia lub ucisku. Zapalenie kaletki może być także składową globalnego zapalenia stawu barkowego. Podczas badania USG możliwe jest bezpieczne ostrzyknięcie kaletki środkiem przeciwzapalnym – leczenie podejmowane jest już w gabinecie lekarskim.

Zapalenie stawu ramiennego, obecność patologicznego płynu w stawie

Wczesne wykrycie stanu zapalnego toczącego się w stawie jest niezmiernie istotne. Tworzące się zwłóknienia powodują stopniowe ograniczenie ruchomości barku. Skutkiem zapalenia jest również znaczne przyspieszenie zwyrodnienia i postępujące zesztywnienie stawu ramiennego.

USG stawu ramiennego umożliwia łatwe wykrycie wysięku zapalnego i zwiększonej ilości płynu w stawie. Badanie ultrasonograficzne pozwala na niezwykle czułą ocenę obecności ilości płynu w:

  • kaletce podbarkowo-podnaramiennej,
  • zachyłku tylnym stawu barkowego.

W przypadku podejrzenia stanu zapalnego barku, USG jest badaniem, które należy wykonać w pierwszej kolejności.

Urazy – podwichnięcia i zwichnięcia barku, uszkodzenia więzadeł

Badanie USG pozwala ponadto na częściową ocenę stawu barkowego pod kątem zmian urazowych:

  • na podstawie ciągłości obrysów głowy stawu ramiennego,
  • na podstawie obrysów stawu barkowo-obojczykowego oraz więzadła kruczo-barkowego.

Inne przyczyny problemów z barkiem

Ważną zaletą badania USG stawu ramiennego jest możliwość wykrycia wolnych ciał wewnątrzstawowych, np. oderwanych fragmentów obrąbka stawowego. Pacjent jest następnie kierowany na rezonans magnetyczny celem uzupełnienia diagnostyki.

Ile kosztuje ultrasonografia barku?

Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Cena USG barku: 290zł

Cena USG z konsultacją ortopedy: 410zł

USG prywatnie wykonasz w ULTRAMEDICA, ul. Piłsudskiego 36 w Krakowie.

Umów wizytę

Kod ICD-9: 88.794

Opublikowano:

Poznaj opinie pacjentów

Paweł

Dzięki diagnozie i odpowiedniemu leczeniu pozbyłem się uporczywego bólu barku. Do tego przeprowadzono obszerny wywiad, wykonano też USG na miejscu. Szczerze polecam każdemu kto uprawia sport i nie chce dostać porad w starym stylu ‚leżeć i się nie ruszać’ lecz jak ćwiczyć, aby nie pogłębiać urazu oraz wzmocnić uszkodzony rejon. (badanie wykonał doktor Adam Podhorecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Krystyna Kaczorowska

Badanie odbyło się punktualnie, lekarz o wysokiej kulturze osobistej, badanie przeprowadzone szczegółowo - otrzymałam obszerny opis wyniku badania. Polecam

Grazyna Jankowska-Jamka

Doktor uważnie słucha pacjenta, rzeczowo i spokojnie wyjaśnia przebieg badania i proponowanego leczenia. Swoim sposobem bycia wzbudza zaufanie, a to dla chorego bardzo ważne.  (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Agata

To moja kolejna wizyta u Pana doktora. Przyszłam z bolącym barkiem.Sprawne badanie i usg oraz zastrzyk uśmierzający ból. Super specjalista, bardzo życzliwy wszystko wytłumaczy. Polecam (badanie wykonał doktor Tomasz Solecki, ocena ze ZnanyLekarz)

r.wierzbinska

Bardzo dokładne badanie. Pan doktor bardzo komunikatywny, miły, w zrozumiały sposób skomentował wynik. Bardzo sympatyczna Pani rejestratorka. (badanie wykonał doktor Krzysztof Miśkowiec, ocena ze ZnanyLekarz)

Dominika W.

Polecam z całego serca! Bardzo szczegółowo przeprowadzony wywiad i indywidualne rozwiązanie problemu (badanie wykonał doktor Krzysztof Miśkowiec, ocena ze ZnanyLekarz)

Bruner

Lekarz przeprowadzil dokladnie badanie, wlacznie z USG, przekazal jakie sa opcje leczenia, odpowiedzial na wszystkie moje pytania, i co najwazniejsze - rozwiazal moje watpliwosci - czy jest sens operowania barku. Krotko mowiac - polecam. (badanie wykonał doktor Adam Podhorecki, ocena ze ZnanyLekarz)

Andrzej Romaniuk

Wszyscy, którzy szukają lekarza ortopedę, który ma ogromną wiedzę, profesjonalne podejście do pacjęta a przy tym jest miłą i spokojną osobą to tylko Pan Sebastian Rygiel. Uraz typu Slap stawu barkowego zdiagnozowany w kilka minut, potwierdzony badaniem USG, aby mieć 100 % pewności, doktor zalecił badanie MRI które rozwiało wszelkie wątpliwości. Zostałem o wszystkim poinformowany aby nie było żadnych niejasności, oczywiście w sposób zrozumiały dla pacjęta ????. Polecam serdecznie (badanie wykonał doktor Sebastian Rygiel, ocena ze ZnanyLekarz)

Mateusz

Pan Doktor Mackoś przeprowadzał zabiegi artroskopowe moich obu barków. Wszystko przebiegło wzorowo. O ile przed pierwszym nieco się obawiałem, o tyle przed drugim byłem już spokojny. Pan Doktor zawsze znalazł czas żeby jasno i dokładnie wytłumaczyć wszystkie wątpliwości. Pomimo, że od obu zabiegów minęło już kilka lat, zawsze wracam do Pana Mateusza jak tylko czuję, że dzieje się coś niepokojącego. Mam do Pana Doktora 100% zaufanie. (badanie wykonał doktor Mateusz Mackoś, ocena ze ZnanyLekarz)

Elka

Wizytę u doktora oceniam bardzo pozytywnie. USG zostało wykonane bardzo szczegółowo, pan doktor był wstanie powiedzieć mi po badaniu znacznie więcej szczegółów niż po ostatnim takim badaniu u innego specjalisty - a szczegóły te były bardzo istotne w podjęciu decyzji czy operacja jest potrzebna. Pan Miskowiec nie wymusza swojej opinii na pacjencie odnośnie operacji. Podaje informacje i daje czas do wyciągnięcia własnych wniosków. Cierpliwie odpowiada na pytania, w razie wątpliwości dzieli się swoim doświadczeniem by pomóc ustalić najlepszą ścieżkę postępowania. Jak najbardziej polecam. (badanie wykonał doktor Krzysztof Miśkowiec, ocena ze ZnanyLekarz)

  • <<
  • <
  •  ... 
  • 1
  • 2
  •  ... 
  • >
  • >>
spis
treści
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.