Spis treści:
Zasady pierwszej pomocy po urazie łokcia Staw łokciowy - anatomia Złamanie łokcia Zwichnięcie łokciaZasady pierwszej pomocy po urazie łokcia
Gdy urazowi łokcia towarzyszy ból, obrzęk, ograniczenie zakresu lub zablokowanie w stawie łokciowym, może to świadczyć o poważnych uszkodzeniach wymagających pilnej diagnostyki ortopedycznej. Do czasu wizyty u lekarza ortopedy spróbuj unieruchomić staw łokciowy sztywnym przedmiotem z pomocą bandaża lub skorzystaj z temblaka. Obłóż kontuzjowaną okolicę zimnym kompresem – pomoże to ograniczyć obrzęk i zmniejszy dolegliwości bólowe.
Udaj się na najbliższy oddział SOR lub bezpośrednio na konsultację ortopedyczną w Ultramedica.
Kasia z recepcji
Zdiagnozuj uraz łokcia u lekarza ortopedy, który zbada bolesną okolice kończyny górnej i na miejscu wykona badanie USG.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie
Staw łokciowy - anatomia
Staw łokciowy funkcjonalnie składa się z trzech stawów – komponentów:
- Staw ramienno-łokciowy (bloczek kości ramiennej i wcięcie bloczkowe kości łokciowej) - umożliwia zgięcie i wyprost łokcia,
- Staw ramienno-promieniowy (główka kości ramiennej i dołek głowy kości ramiennej) - umożliwia zgięcie i wyprost łokcia,
- Staw promieniowo-łokciowy bliższy (obwód stawowy głowy kości promieniowej i wcięcie promieniowe kości łokciowej) – umożliwia nawracanie i odwracanie przedramienia.
Stabilność stawu łokciowego jest determinowana struktury kostne (wyrostek dziobiasty kości łokciowej, połączenie między główką kości ramiennej a głową kości promieniowej), a także więzadła:
- Więzadło poboczne przyśrodkowe,
- Więzadło poboczne boczne,
- więzadło pierścieniowate kości promieniowej.
Złamanie łokcia
Silny uraz łokcia po upadku może skutkować złamaniem kości tworzących staw łokciowy nawet u młodych osób. Złamania nadkłykciowe kości ramiennej występują zwykle po upadku z własnej wysokości, natomiast złamania obejmujące powierzchnię stawową stanowią raczej skutek działania urazu o wysokiej energii (wypadki komunikacyjne, wypadki przy pracy z maszynami). Oba rodzaje złamań łatwo występują w przypadku ograniczonej wytrzymałości mechanicznej kości w przebiegu osteoporozy.
Jak rozpoznać złamanie łokcia - diagnostyka
Silny ból, obrzęk, deformacja obrysu stawu łokciowego wymagają wykonania badania RTG – w projekcji AP, bok, skośnej. Wskazana jest także ocena przyległych stawów: stawu ramiennego i nadgarstka. W badaniu ortopedycznym lekarz sprawdza czy wskutek ewentualnego przemieszczenia odłamów kostnych nie doszło do ucisku nerwu skutkującego osłabieniem czucia i niedowładem ręki. Dodatkową metodą diagnostyczną jest badanie rezonansu magnetycznego, który pozwala uwidocznić struktury kostne wraz z otaczającymi je tkankami miękkimi (mięśniami, naczyniami, nerwami).
Leczenie złamań łokcia
W większości przypadków postepowanie obejmuje leczenie chirurgiczne – operacyjną stabilizację odłamów kostnych śrubami lub płytką. Staw łokciowy jest złożoną konstrukcją, której prawidłowa ruchomość determinuje wykonywanie większości czynności dnia codziennego. Kilkutygodniowe utrzymywanie łokcia w gipsie zwiększa ryzyko zesztywnienia łokcia i utrudnia przywrócenie prawidłowego zakresu ruchomości nie tylko w aspekcie zgięcia i wyprostu, ale przede wszystkim nawracania i odwracania przedramienia.
Zrost kości łokcia trwa około 6 tygodni. W tym okresie łokieć może być utrzymywany w specjalnej ortezie. Wskazany jest udział pacjenta w rehabilitacji, której celem jest mobilizacja tkanek miękkich, zapobieganie zrostom oraz bezpieczne ćwiczenia zakresu ruchu w stawie łokciowym.
Zwichnięcie łokcia
Na czym polega zwichnięcie?
Zwichnięcie to nadmierne przesunięcie powierzchni stawowych względem siebie, czemu towarzyszy uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł stawu łokciowego. Skręcenie łokcia oznacza przekroczenie fizjologicznej ruchomości, z towarzyszącym uszkodzeniem torebki i więzadeł, jednak powierzchnie stawowe przylegają do siebie w ułożeniu anatomicznym.
Tego typu urazy (skręcenie, zwichnięcie łokcia) mogą skutkować ostrą lub przewlekłą niestabilnością stawu łokciowego. Częstym typem jest niestabilność przyśrodkowa powstała wskutek działania sił koślawiących łokieć.
Zwichnięcie łokcia – objawy
W wyniku zwichnięcia łokcia może dojść do powstania krwiaka i deformacji okolicy stawu łokciowego. Zginanie i prostowanie łokcia mogą być niemożliwe lub silnie ograniczone przez ból. Ucisk na okoliczne nerwy i naczynia krwionośne może być powodem drętwienia palców u rąk i/lub niedowładu mięśni dłoni. Gdy po przemieszczeniu powierzchnie stawowe powrócą na swoje miejsce, staw łokciowy może wyglądać normalnie, jednak utrzymujące się ból i obrzęk świadczą o uszkodzeniach wymagających pilnej wizyty ortopedycznej. Ponadto należy pamiętać, że zwichnięciu łokcia często towarzyszą złamania awulsyjne przyczepów więzadeł, a nawet mięśnie
Zwichnięcie łokcia u dziecka
Częste zwichnięcia stawu łokciowego u dzieci wynikają z niepełnego wykształcenia struktur kostno-stawowych. Zwichnięciom sprzyjają płytkie wcięcie kości łokciowej, mniej stabilne więzadło obrączkowate obejmujące nie w pełni wykształconą głowę kości promieniowej, płaski i krótki wyrostek dziobiasty oraz strome wcięcie bloczkowe kości ramiennej.
U małych dzieci (w wieku 2-4 lat) często dochodzi do urazu określanego „łokciem piastunki”. Kontuzja powstaje w wyniku silnego szarpnięcia za rękę, np. podczas chwilowego unoszenia spacerującego dziecka. Objawem urazu jest ból – dziecko utrzymuje łokieć w lekkim zgięciu i nawróceniu, może podtrzymywać kończynę drugą ręką w obawie przed nasileniem dolegliwości.
Kasia z recepcji
Twoje dziecko doznało urazu łokcia?
Umów wizytę u ortopedy dziecięcego.
Ortopeda dziecięcy – umów wizytęNastawianie łokcia przez lekarza ortopedę
W każdym przypadku zwichnięcia łokcia należy sprawdzić czy nie doszło do towarzyszących złamań kości. W tym celu wykonuje się RTG stawu łokciowego (współpracująca pracownia RTG zlokalizowana ok. 500 m od centrum medycznego). Podczas wizyty lekarz ortopeda może na miejscu przeprowadzić badanie USG łokcia, które umożliwia ocenę stopnia uszkodzenia więzadeł i przyległych tkanek miękkich.
Jeśli stan łokcia na to pozwala, ortopeda podaje znieczulenie miejscowe i nastawia łokieć. W cięższych urazach łokcia oraz w przypadku rozpoznania towarzyszących złamań może okazać się konieczne zaopatrzenie uszkodzeń stawu w warunkach szpitalnych.
Zwichnięty łokieć - leczenie
Wybór metody leczenia zwichniętego łokcia zależy od rozległości i rodzaju stwierdzonych uszkodzeń. W lekkich zwichnięciach łokcia (naciągnięcie lub naderwanie więzadeł) bez towarzyszących powikłań stosuje się leczenie zachowawcze polegające na czasowym noszeniu ortezy stabilizującej łokieć. Jeżeli doszło do rozwoju niestabilności łokcia utrudniającej utrzymanie stawu w repozycji (pełne uszkodzenia więzadeł, złamania awulsyjne przy przyczepie więzadła) lekarz może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Zabieg polega na chirurgicznej naprawie lub rekonstrukcji więzadeł. Złamania awulsyjne zostają zaopatrzone poprzez przytwierdzenie ścięgna z odłamem kości w miejscu anatomicznego przyczepu.
Rehabilitacja i czas leczenia zwichniętego łokcia
Po zabiegu operacyjnym jak i w trakcie leczenia zachowawczego należy pamiętać o regularnym udziale w procesie rehabilitacji. Orteza stabilizująca zdejmowana jest na czas terapii manualnej i bezpiecznych dla łokcia prostych ćwiczeń. Zaleca się kontrolę u lekarza ortopedy celem oceny postępów gojenia i stabilności łokcia. Lekarz przekazuje wskazówki co do długości okresu noszenia ortezy, a także możliwości powrotu do pracy lub aktywności sportowej.
Kasia z recepcji
Masz dodatkowe pytania dotyczące leczenia zwichniętego łokcia?
Umów wizytę u ortopedy i dowiedz się, jak powinno wyglądać postępowanie w przyapdku urazu Twojego łokcia.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie