Spis treści:
Rola ścięgna Achillesa Przeciążenie i dolegliwości bólowe ścięgna Achillesa podczas biegania Kiedy należy wykonać USG ścięgna Achillesa Leczenie - zapalenie ścięgna Achillesa Zerwanie ścięgna AchillesaRola ścięgna Achillesa
W organizmie człowieka największym ścięgnem jest ścięgno Achillesa. Łączy ono brzuśce mięśnia trójgłowego łydki z guzem piętowym. Ścięgno Achillesa jest położone powierzchownie, zaraz pod skórą, dlatego można je łatwo wyczuć palcami.
To jak pracuje ścięgno Achillesa, zależy od techniki biegu, tzn. czy podczas biegania lądujemy na pięcie czy na przodostopiu. Jeśli lądujemy na pięcie, ścięgno Achillesa przenosi siły z mięśnia trójgłowego łydki na przodostopie. Jeśli lądujemy na przodostopiu, ścięgno Achillesa uczestniczy w amortyzacji obciążenia w trakcie uderzenia przodostopiem o podłoże. Ścięgno Achillesa magazynuje w swojej strukturze energię, by następnie ją oddać, wpływając pozytywnie na ekonomię biegu.
Doświadczeni biegacze oraz osoby dopiero zaczynające biegać powinny mieć świadomość jak ważną rolę podczas tej aktywności odgrywa ścięgno Achillesa. Problemy ze ścięgnem Achillesa mają często cichy i trudny do wychwycenia początek. Zignorowanie subtelnych objawów może spowodować rozwinięcie się zapalenia ścięgna Achillesa. Schorzenie to potrafi ciągnąć się miesiącami, a narastający ból ścięgna Achillesa może być przyczyną zaniechania treningów biegowych. Zaniedbanie problemu i bieganie „na siłę” może prowadzić nawet do zerwania ścięgna Achillesa.
Zapalenie ścięgna Achillesa - przyczyny
Zapalenie ścięgna Achillesa jest spowodowane przeciążeniem mechanicznym tej struktury. Pojawia się ono kiedy eksploatacja ścięgna przewyższa możliwości regeneracyjne ścięgna Achillesa.
Przeciążenie i dolegliwości bólowe ścięgna Achillesa podczas biegania
Ból ścięgna Achillesa - ryzyko pojawienia się dolegliwości jest większe, jeśli:
- w ostatnich kilku latach nie podejmowałeś/aś żadnej aktywności fizycznej i nagle zacząłeś/aś biegać,
- zacząłeś/aś biegać lub zwiększyłeś/aś intensywność treningów biegowych po 40 roku życia,
- nagle zwiększyłeś/aś czas treningu przeznaczony na podbiegi, bieganie po nierównym podłożu, biegi górskie,
- masz koślawość pięt, płaskostopie lub stopę wydrążoną,
- nie rozciągasz regularnie łydek,
- odczuwasz powysiłkowy napięciowy ból łydek,
- z tyłu pięty posiadasz twardą wyrośl, która od czasu do czasu pobolewa podczas chodzenia w bardziej dopasowanych butach,
- w badaniu RTG stwierdzono „ostrogę piętową górną”,
- ciężko jest Ci dobrać wygodne obuwie do biegania,
- odczuwasz sztywność w stawie skokowym,
- chorujesz na cukrzycę typu II, schorzenia reumatoidalne,
- masz problemy z żylakami, często puchną Ci łydki.
Stan zapalny ścięgna nie jest typowym zapaleniem, ale tzw. tendinozą czyli zmianami zwyrodnieniowymi ścięgna, które osłabiają jego wytrzymałość mechaniczną. W samym ścięgnie nie ma stanu zapalnego. Zapalenie ścięgna Achillesa może natomiast dotyczyć osłonki otaczającej ścięgno lub kaletki maziowej przy przyczepie ścięgna Achillesa do guza piętowego.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa to przede wszystkim silny ból nogi w okolicy łydki, który nasila się przy dotyku, także skóra w okolicy ścięgna Achillesa jest cieplejsza i zaczerwieniona.
Kiedy należy wykonać USG ścięgna Achillesa
USG ścięgna Achillesa warto wykonać, jeśli stwierdzasz u siebie któryś z wyżej wymienionych czynników ryzyka. Możesz także zbadać ścięgno palpacyjnie, chwytając go między palec wskazujący a kciuk. Odczuwanie bólu ścięgna Achillesa przy dotyku, zwłaszcza w obrębie włókien głębiej położonych, może zwiastować początek patologicznych zmian. Tak samo lekki ból Achillesa przy chodzeniu, zwłaszcza rano w następnym dniu po treningu, powinien stanowić sygnał ostrzegawczy.
Wizyta u ortopedy jest wskazana nie tylko po to, aby wykonać USG ścięgna Achillesa, ale również by dokładniej zbadać okolicę stawu skokowego i zniwelować niektóre z czynników wpływające na przeciążenie ścięgna. Ortopeda może zlecić ćwiczenia rozciągające łydki i/lub wkładki ortopedyczne stabilizujące piętę.
Na problemy ze ścięgnem Achillesa narażeni są nie tylko biegacze, ale również osoby trenujące piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, lekkoatletykę.
Ultrasonografia ścięgna Achillesa – na czym polega badanie
Lekarz przykłada do ścięgna głowicę aparatu USG emitującego fale ultradźwiękowe. Głowica umożliwia jednocześnie rejestracje obrazu tkanek poddanych działaniu fal ultradźwiękowych. Lekarz ocenia strukturę ścięgna Achillesa na monitorze. Badanie jest obojętne dla tkanek organizmu, nie boli i można je wykonywać profilaktycznie.
Zaniedbanie problemu ze ścięgnem Achillesa skutkuje często rozległymi zmianami w ścięgnie. Przebudowa ścięgna trwa tym dłużej, im dłużej narażaliśmy ścięgno na niekorzystne czynniki. Warto więc wykonać badanie USG już przy pierwszych zauważalnych objawach sugerujących początki zapalenia ścięgna Achillesa.
Kasia z recepcji
Sprawdź czy Twoje ścięgno Achillesa jest zdrowe i biegaj bezpiecznie - umów się na badanie USG.
USG ścięgna Achillesa - umów badanie
Leczenie - zapalenie ścięgna Achillesa
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa przeprowadza się zachowawczo – głównie poprzez rehabilitację. Przebudowa ścięgna trwa miesiącami, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i ściśle stosować się do zaleceń specjalisty.
Zerwanie ścięgna Achillesa
Najgorszym powikłaniem źle leczonego lub nieleczonego zapalenia ścięgna Achillesa jest jego zerwanie. Zerwane ścięgno Achillesa wyklucza biegacza z intensywnych treningów do czasu wyleczenia urazu (zabieg operacyjny).
Osoby, które już raz zerwały ścięgno Achillesa znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka co do jego ponownego zerwania. Bardzo ważne są więc lekarskie wizyty kontrolne z USG, które pozwalają ocenić stan blizny i określić bezpieczny stopień obciążeń treningowych.