Ortopedia - schorzenia ortopedyczne i kontuzje

Przeczytaj o najczęściej występujących schorzeniach i urazach ortopedycznych - jakie są najczęstsze objawy, w jaki sposób lekarz przeprowadza badanie ortopedyczne oraz kiedy wskazane jest wykonanie badania USG lub innych badań obrazowych. Ponadto dowiesz się, jak wygląda leczenie najczęstszych kontuzji, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu.

Chondrokalcynoza (dna rzekoma) – przyczyny, objawy, leczenie

Cierpisz na bóle stawów kolanowych, które utrudniają podejmowanie ulubionych aktywności? Objawy wycofują się, by po pewnym czasie znów powrócić? Ból i obrzęk kolan, nadgarstków czy kręgosłupa sugerują reumatoidalne podłoże schorzenia, ale wykluczono u Ciebie ten problem? Sprawdź czy przyczyną dolegliwości może być chondrokalcynoza – choroba przebiegająca z odkładaniem się kryształów pirofosforanu wapnia w stawach, prowadząca do przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych układu ruchu.

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Chondromalacja rzepki - przyczyny, objawy, leczenie

Odczuwasz dyskomfort w przedniej części kolana? Długotrwałe siedzeniu ze zgiętymi kolanami skutkuje nasileniem dolegliwości bólowych? Ból nasila się podczas schodzenia ze schodów lub aktywności sportowej? Dowiedz się, kiedy może to wynikać z tzw. chondromalacji rzepki, jak powinna wyglądać diagnostyka oraz czy możliwe jest skuteczne wyleczenie tego schorzenia.

Artykuł przeczytasz w 5 minut.

Czytam

Choroba Dupuytrena - objawy i leczenie

Zauważyłeś guzki lub zgrubienia na dłoniowej stronie ręki? Masz trudności z pełnym wyprostowaniem palców? Sprawdź jakie objawy mogą wskazywać na chorobę Dupuytrena, na czym polega to schorzenie oraz jak wygląda jego leczenie.

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Choroba Kienbocka – martwica kości księżycowatej

Odczuwasz ból na grzbietowej stronie nadgarstka? Dolegliwości mają charakter miejscowy i nasilają się przy ruchach ręką oraz przy ucisku struktury kostnej? Sprawdź, kiedy może to oznaczać chorobę Kienbocka – jedną z jałowych martwic kości nadgarstka.

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Choroba zwyrodnieniowa stawów - objawy i leczenie

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęściej występującym schorzeniem układu ruchu. Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na rozwój zwyrodnienia stawu, w jaki sposób diagnozuje się chorobę zwyrodnieniową oraz czy można spowolnić jej postęp. W artykule przeczytasz ponadto o sposobach leczenia zachowawczego i operacyjnego.

Artykuł przeczytasz w 7 minut.

Czytam

Czy bieganie niszczy stawy?

Czy każdy może czerpać przyjemność z biegania i uchronić się przed zwyrodnieniem stawów kolanowych, stawów biodrowych czy stawów skokowych? Co należy robić, aby uniknąć kontuzji lub nasilenia bólu kolan?

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Dna moczanowa (podagra) - objawy i leczenie

Doskwiera Ci szybko narastający ból i obrzęk dużego palca u stopy? Problem regularnie powraca po okresach diety bogatej w mięso i/lub tłuste ryby? Wykluczono u Ciebie kontuzję, RZS, deformację haluksa oraz inne wady stóp? Dowiedz się czy nie chorujesz na dnę moczanową - chorobę powodującą odkładanie się kryształów moczanów sodu w tkankach organizmu i wywołującą zapalenie stawów.

Artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Czytam

Drętwienie palców u rąk – jak sprawdzić przyczynę

Odczuwasz drętwienie, mrowienie lub częściową utratę czucia w obrębie palców u ręki? Dowiedz się, jakie badania wykonać, by zdiagnozować problem i zapobiec utracie sprawności dłoni.

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Gdy ucieka kostka – niestabilność stawu skokowego

Często zauważasz uciekanie kostki? W przeszłości skręciłeś staw skokowy? Dowiedz się, co zrobić, by uniknąć bólów kostki, a także jak zapobiegać ponownym skręceniom stawu skokowego w przyszłości.

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Naderwanie mięśnia brzuchatego, łydka tenisisty

W trakcie gry w tenisa, biegu czy innej aktywności fizycznej poczułeś nagły ból po przyśrodkowej stronie łydki? To może być objaw naderwania mięśnia brzuchatego – kontuzji określanej „łydką tenisisty”. Dowiedz się, na czym polega uraz, dlaczego konieczne jest wykonanie badania USG łydki oraz jak wygląda leczenie tej kontuzji.

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Nerwiak Mortona – objawy, leczenie

Doskwiera Ci piekący ból promieniujący do palców stopy? Dolegliwości utrudniają chodzenie w ulubionym obuwiu lub stają się powodem przerwania treningu biegowego? Chwilową ulgę przynosi zdjęcie butów i rozmasowanie stopy, jednak po włożeniu obuwia problem powraca? Sprawdź czy przyczyną dolegliwości może być nerwiak międzypalcowy stopy (nerwiak Mortona).

Artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Czytam

Noga w gipsie po SOR – co dalej?

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się kiedy po unieruchomieniu kolana lub kostki na SOR konieczna jest dodatkowa konsultacja u ortopedy.

Artykuł przeczytasz w 6 minut.

Czytam

Ostroga piętowa – objawy i leczenie

Odczuwasz ból w okolicach pięty przy chodzeniu, a na zdjęciu rentgenowskim stopy wykryto u Ciebie ostrogę piętową? W przeszłości udało Ci się już „rozchodzić” podobne dolegliwości, ale tym razem ból jest o wiele silniejszy i utrudnia Ci swobodne postawienie kroku? Jesteś biegaczem i chcesz, aby problem nie powracał w przyszłości? Dowiedz się, czym są ostrogi piętowe i czy faktycznie mogą odpowiadać za dolegliwości bólowe pięty, a także jak wygląda leczenie ostrogi piętowej.

Artykuł przeczytasz w 5 minut.

Czytam

Przeciążenie barku - diagnostyka i postępowanie

Twój bark pobolewa i coraz częściej przeszkadza Ci w podejmowaniu codziennych czynności lub aktywności fizycznej? Pojawia się ból barku przy podnoszeniu ręki? Sprawdź jakie badania wykonać, by ustalić rozpoznanie i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czytam

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy i leczenie

Bóle reumatyczne mogą świadczyć o początku choroby RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów). Doświadczasz powtarzalnych napadów bólu i obrzęku stawów rąk, którym towarzyszą stany podgorączkowe? Dowiedz się więcej o tym, co może wskazywać na rozwój RZS, jakie badania wykonać oraz jak wygląda leczenie tej choroby.

Artykuł przeczytasz w 5 minut.

Czytam

Toczeń rumieniowaty układowy - bóle stawów

Obserwujesz bóle stawów, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, problemy z trawieniem i zmiany skórne na twarzy pojawiające się po ekspozycji na słońce? Sprawdź czy może to wskazywać na rozwój tocznia rumieniowatego układowego. Dowiedz się, co może wywoływać tocznia, jakie badania diagnostyczne należy wykonać oraz jak wygląda leczenie tego schorzenia.

Artykuł przeczytasz w 6 minut.

Czytam

Uraz łokcia - złamanie, zwichnięcie

Uraz łokcia po upadku lub po uderzeniu może skutkować złamaniem lub zwichnięciem stawu łokciowego. Dowiedz się, jak wygląda pierwsza pomoc po urazie, gdzie się udać, aby dokładnie zdiagnozować uszkodzenia stawu łokciowego oraz jak wygląda leczenie złamanego i/lub zwichniętego łokcia.

Artykuł przeczytasz w 5 minut.

Czytam

Wybity bark, zwichnięcie stawu ramiennego

Zwichnięcie stawu ramiennego następuje zwykle po upadku na wyprostowane ramię. Wybity bark jest kontuzją wymagającą pilnej interwencji ortopedycznej. Konieczne jest bezpieczne nastawienie stawu ramiennego oraz ocena wtórnych uszkodzeń. Celem postępowania jest przywrócenie sprawności kończyny górnej oraz profilaktyka ponownych zwichnięć barku. Dowiedz się, jak wygląda leczenie wybitego barku.

Artykuł przeczytasz w 5 minut.

Czytam

Wybity palec, stłuczony palec – objawy, leczenie

Z poniższego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać wybity lub stłuczony palec, jak wygląda pierwsza pomoc oraz dlaczego należy zgłosić się z tego typu urazem do lekarza.

Artykuł przeczytasz w 5 minut.

Czytam

Zwichnięcie obojczyka - objawy, leczenie

Zwichnięcie obojczyka to uraz związany głównie z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego utworzonego przez barkowy koniec obojczyka i wyrostek barkowy łopatki. Dużo rzadziej dochodzi do urazu stawu mostkowo-obojczykowego łączącego obojczyk z mostkiem klatki piersiowej. Dowiedz się, jak może objawiać się zwichnięcie obojczyka, a także jak wygląda diagnostyka i leczenie tej kontuzji.

Artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Czytam

Ortopedia - czym się zajmuje

Ortopedia skupia się na diagnostyce i leczeniu operacyjnym i zachowawczym schorzeń, wad wrodzonych i nabytych, zapaleń, zakażeń, nowotworów oraz uszkodzeń i zmian pourazowych narządu ruchu: szkieletu, układu więzadłowo-stawowego oraz mięśni, nerwów i naczyń.

Choroby narządu ruchu

Choroba zwyrodnieniowa polega na stopniowym zużywaniu się chrząstki stawowej aż do odsłonięcia leżącej pod nią kości. W zaawansowanych postaciach zwyrodnienia dochodzi do ograniczenia ruchomości i bólu stawu. Zwyrodnienie u osób starszych może obejmować wszystkie stawy. U osób młodszych zwyrodnienie jest najczęściej skutkiem poważnego urazu z uszkodzeniem chrząstki stawowej.

Choroby zapalne narządu ruchu to schorzenia, które atakują głównie błonę maziową stawów, kaletki maziowe i pochewki ściegniste ścięgien. Nieleczone zmiany zapalne mogą prowadzić do przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych.

Niekorzystnie na układ ruchu wpływają choroby przebiegające z odkładaniem się różnych substancji (najczęściej w stawach), np:

  • dna moczanowa - kryształy moczanu jednosodowego,
  • chondrokalcynoza - kryształy pirofosforanu wapnia.

Kontuzje narządu ruchu

Do najczęstszych urazów ortopedycznych należą:

  • skręcenia, zwichnięcia i podwichnięcia stawów,
  • naderwanie, zerwanie ścięgna mięśnia,
  • rozwarstwienie ścięgna,
  • zmiany w ścięgnach o charakterze tendinozy,
  • stłuczenie mięśnia,
  • urazy chrząstki stawowej,
  • złamania.
Umów się na wizytę USG, Kraków

Kasia z recepcji

Martwi Cię stan Twoich stawów lub chcesz zdiagnozować uraz?

Umów konsultację ortopedyczną
Godziny otwarcia
Poniedziałek
7:30 - 20:30
Wtorek
7:30 - 20:30
Środa
7:30 - 20:30
Czwartek
7:30 - 20:30
Piątek
7:30 - 20:30
Sobota
7:30 - 14:00

Strona wykorzystuje pliki cookies. Zakres wykorzystania cookies znajdziesz na stronie polityka prywatności. Używając ustawień przeglądarki możesz zmienić sposób obsługi plików cookies.

Ups! Jesteś offline.