Spis treści:
Łokieć tenisisty – przyczyny Praca przy komputerze – skąd łokieć tenisisty Inne przyczyny bólu łokcia podczas pracy przy komputerze Ból łokcia – co robić? Diagnostyka bólu łokcia - badanie USG Leczenie łokcia tenisisty Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowegoPowszechnie spotykaną przypadłością stawu łokciowego jest tzw. łokieć tenisisty i łokieć golfisty.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Podczas pracy przy komputerze dochodzi do powtarzanych ruchów nadgarstka i palców. Pisanie na klawiaturze czy przesuwanie myszki po stole wymusza pracę mięśni prostujących nadgarstek. Gdy całe dnie spędzasz przed komputerem, może dojść do przeciążeń mięśni, które rozpoczynają się na ręce a kończą z boku łokcia. Pojawia się wtedy ból łokcia, który może być wynikiem zmian degeneracyjnych ścięgien mięśni przyczepiających się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jest to tzw. łokieć tenisisty – schorzenie, które nie dotyczy jedynie sportowców.
Łokieć tenisisty to inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. W rzeczywistości w obrębie ścięgien przyczepiających się do nadkłykcia bocznego nie dochodzi do rozwoju typowego zapalenia. Obecnie uważa się, że ścięgna ulegają stopniowej degeneracji – wskutek mikrouszkodzeń dochodzi do zaburzenia fizjologicznej struktury ścięgna. Ścięgno może także ulec stopniowemu zwapnieniu, zwłaszcza w zaniedbanych przypadkach.
Praca przy komputerze – skąd łokieć tenisisty
Nasz aparat ruchu stworzony jest przede wszystkim do wykonywania naprzemiennych ruchów równoważących pracę przeciwstawnych grup mięśniowych. Wskazane jest, aby ruch jak najczęściej wykonywany był w pełnym zakresie, ponieważ sprzyja to prawidłowemu odżywieniu tkanek. Praca przy komputerze stwarza sytuację, w której staw łokciowy pozostaje w zgiętej pozycji, a nadgarstek jest stale utrzymywany w lekkim zgięciu grzbietowym. Ciągła statyczna praca mięśni prostowników nadgarstka nie jest naturalna i prowadzi do wzmożonego napięcia tych mięśni. Ponadto statyczna praca mięśni ogranicza swobodny dopływ krwi, wskutek czego struktury łokcia i przedramienia są gorzej odżywiane. Słabe ukrwienie ścięgien w warunkach wzmożonej pracy pociąga za sobą zwiększenie podatności na uszkodzenia. Stąd prosta droga do rozwoju łokcia tenisisty.
Inne przyczyny bólu łokcia podczas pracy przy komputerze
Ból łokcia może pojawić się w przypadku, gdy nawykowo podpieramy głowę drugą ręką, opierając łokieć o blat stołu, możemy doprowadzić do ucisku nerwu łokciowego. Nerw łokciowy położony jest w kostnej rynience. W trakcie ruchów zginania i prostowania łokcia dochodzi do ślizgania się nerwu.
Gdy utrzymujemy łokieć w statycznej zgiętej pozycji i w dodatku opieramy się jego dolno-przyśrodkową częścią o stół, możemy doprowadzić do kompresji nerwu łokciowego. Zespół rowka nerwu łokciowego objawia się bólem promieniującym z możliwym drętwieniem IV i V palca ręki.
Ból łokcia – co robić?
Gdy po całym dniu spędzonym przed komputerem zauważymy u siebie dolegliwości w okolicy łokcia, pierwszym rozsądnym rozwiązaniem będzie modyfikacja aktywności przez następne kilkanaście godzin. Gdy musimy kontynuować pracę przy komputerze, starajmy się robić częste przerwy, podczas których wykonujmy czynne ruchy w łokciu i nadgarstku po to, aby „rozruszać” zastałe tkanki. Wskazane są również delikatne ćwiczenia rozciągające oraz masaż mięśni przedramienia. Ulgę może przynieść także noszenie specjalnej opaski na łokieć tenisisty oraz masaż łokcia kostkami lodu. Warto zaopatrzyć się w specjalne podkładki pod klawiaturę oraz dostosować rodzaj myszki komputerowej do wielkości naszej dłoni. Gdy ból łokcia nie przemija, konieczna będzie wizyta u ortopedy.
Diagnostyka bólu łokcia - badanie USG
Badaniem oceniającym stan ścięgien mięśni w zespole łokcia tenisisty oraz stan nerwu łokciowego przy podejrzeniu zespołu rowka nerwu łokciowego jest USG łokcia. Badanie wykonywane jest przez ortopedę lub lekarza radiologa. USG stawu łokciowego pozwala precyzyjnie ocenić stopień degeneracji ścięgien w okolicy łokcia. Badanie USG umożliwia również wstępne rozpoznanie innych nieprawidłowości, np. zmian pourazowych czy zmian zapalnych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.
Kasia z recepcji
Zdiagnozuj i wylecz ból łokcia - niech nieprzyjemne dolegliwości nie rozpraszają Cię podczas pracy.
USG łokcia - umów badanie
Leczenie łokcia tenisisty
Celem leczenia będzie ułatwienie fizjologicznych procesów gojenia ścięgien oraz stymulacja ich przebudowy w kierunku większej odporności na uszkodzenia. Ważny jest udział pacjenta w procesie rehabilitacji. Fizjoterapeuta zbada układ mięśniowo-powięziowy całej kończyny górnej i przeprowadzi terapię przywracającą równowagę napięć mięśniowych. W razie konieczności zaplanuje terapię falą uderzeniową. Dzięki temu zwiększymy szansę na trwałe wyleczenie.
Zaniedbanie leczenia może prowadzić do powstania zmian, które nie poddają się leczeniu zachowawczemu. W tym wypadku lekarz ortopeda może zadecydować o konieczności chirurgicznego oczyszczenia ściegna z martwiczych tkanek.
Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego
Gdy badanie USG łokcia wykaże obecność konfliktu nerwu z nieprawidłową strukturą anatomiczną, może okazać się konieczne wykonanie operacyjnego odbarczenia nerwu.
Gdy ucisk nerwu jest związany wyłącznie z jego nieprawidłowym napięciem, w większości przypadków wystarczająca okazuje się być terapia neuromobilizacji przeprowadzana przez fizjoterapeutę.
W każdym przypadku należy unikać opierania łokcia o blat stołu.
Inne schorzenia związane z pracą przy komputerze
Osoby pracujące przy komputerze narażone są również na pojawienie się drętwienia palców u dłoni (zespół cieśni nadgarstka) oraz bólu kręgosłupa (dyskopatie, zwyrodnienia kręgosłupa). W razie wystąpienia niepokojących objawów należy zgłosić się do ortopedy lub fizjoterapeuty.
Kasia z recepcji
Niepokoją Cię dolegliwości bólowe ręki czy kręgosłupa podczas pracy przy komputerze? Skonsultuj problem z ortopedą i otrzymaj konkretne zalecenia oraz plan leczenia.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie