Spis treści:
Operacja - ścięgno Achillesa prywatnie Zerwanie ścięgna Achillesa Na czym polega szycie zerwanego ścięgna Achillesa? Jak długo zrasta się ścięgno Achillesa? Rehabilitacja po szyciu ścięgna Achillesa Przykurcz ścięgna Achillesa Zabieg wydłużania ścięgna AchillesaOperacja - ścięgno Achillesa prywatnie
Operacja ścięgna Achillesa to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ortopedycznych. W ULTRAMEDICA w Krakowie przyjmują lekarze ortopedzi, którzy kwalifikują i wykonują operacje ścięgna Achillesa (m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie) – lek. med. Robert Panikowski.
Szybkie przeprowadzenie operacji szycia ścięgna Achillesa po jego zerwaniu pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów leczenia – kikuty ścięgna można zbliżyć i odtworzyć prawidłową długość Achillesa. Cena szycia ścięgna Achillesa różni się zależnie od wykorzystywanej techniki operacyjnej.
Zabieg wydłużania ścięgna Achillesa może być konieczny w przypadku korekcji deformacji neurogennych stopy (np. stopa końsko-szpotawa). Często wydłużaniu ścięgna towarzyszą inne procedury korekcyjne potrzebne do przywrócenia prawidłowej biomechaniki stopy i stawu skokowego, co może znacznie poszerzyć zakres zabiegu.
Kasia z recepcji
Umów wizytę u ortopedy, który zakwalifikuję Cię i wykona operację ścięgna Achillesa w Krakowie.
Umów wizytę u ortopedy
Zerwanie ścięgna Achillesa
Achilles to najsilniejsze i najgrubsze ścięgno w ciele człowieka. Ścięgno Achillesa stanowi część składową mięśnia trójgłowego łydki przyczepiającą się do guza kości piętowej. Zadaniem ścięgna Achillesa jest efektywne przenoszenie siły zgięcia podeszwowego na stopę, co jest niezbędne do efektywnego wybicia podczas chodzenia oraz biegania.
Do uszkodzenia ścięgna Achillesa najczęściej dochodzi podczas aktywności sportowej, np. energicznego biegu pod górę. Osłabienie wytrzymałości Achillesa wynika przeważnie z nadmiernego przeciążania ścięgna, które prowadzi do rozwoju zmian o charakterze tendinozy. Tendinoza to rodzaj zwyrodnienia ścięgna charakteryzującego się zaburzeniem wewnętrznej struktury włókienkowej, powstawaniem ognisk martwicy i zaburzeń ukrwienia. Ścięgno w przebiegu nieleczonej tendinozy jest bardziej podatne na uszkodzenia.
Zerwanie ścięgna Achillesa objawia się zwykle nagłym trzaskiem i silnym bólem podczas próby obciążania kończyny. Obserwuje się osłabienie siły czynnego zginania podeszwowego w stawie skokowym, a także brak możliwości wspięcia na palce kontuzjowanej nogi. Objawy zerwania Achillesa nie zawsze są oczywiste dla pacjenta - z zerwanym Achillesem można chodzić (upośledzeniu ulega jedynie faza wybicia).
Każde podejrzenie uszkodzenia ścięgna w okolicy stawu skokowego powinno zostać zdiagnozowane przez lekarza ortopedę. Diagnostyka, poza badaniem fizykalnym, obejmuje przede wszystkim badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu określa się lokalizację zerwania. Do zerwania często dochodzi na odcinku ścięgna 4-6 cm nad kością piętową lub przy przyczepie ścięgna do guza kości piętowej.
Leczenie zachowawcze proponowane jest głównie osobom starszym, których aktywność ogranicza się do poruszania po domu i krótkich spacerów. Pozostali pacjenci są natomiast kierowani na operację szycia ścięgna Achillesa.Leczenie zachowawcze proponowane jest głównie osobom starszym, których aktywność ogranicza się do poruszania po domu i krótkich spacerów. Pozostali pacjenci są natomiast kierowani na operację szycia ścięgna Achillesa.
Na czym polega szycie zerwanego ścięgna Achillesa?
Celem operacji ścięgna Achillesa jest odtworzenie odpowiedniej długości i napięcia ścięgna, dzięki czemu po operacji zostaje odzyskana prawidłowa biomechanika wybicia stopy.
Leczenie operacyjne zerwanego Achillesa może być przeprowadzane klasycznie na otwarto lub metodą małoinwazyjną. Zaletą technik małoinwazyjnych jest mniejsza urazowość tkanek przy Achillesie, mniejszy ból po operacji oraz niższe ryzyko powstawania zrostów tkankowych.
Ścięgno Achillesa zostaje zszyte systemem nici chirurgicznych. W razie oderwania przyczepu dystalnego ścięgna Achillesa, ortopeda przeprowadza przytwierdzenie przyczepu końcowego ścięgna do kości piętowej za pomocą specjalnych kotwic. W razie operacji zestarzałego zerwania Achillesa czasami konieczna jest jego rekonstrukcja z wykorzystaniem przeszczepu, np. ze ścięgna mięśnia podeszwowego.
Jak długo zrasta się ścięgno Achillesa?
Po operacji ścięgno musi ulec wygojeniu i odpowiedniej przebudowie. Stopa po operacji może być przejściowo ustabilizowana gipsem w lekkim zgięciu podeszwowym. Chodzenie jest możliwe w specjalnej ortezie typu Walker z podpiętkiem unoszącym piętę. Początkowo wskazane jest korzystanie z kul celem asekuracji i częściowego odciążania operowanej kończyny.
Przejście na normalne obuwie jest możliwe w około 3 miesiącu po operacji. Uzyskanie wytrzymałości ścięgna potrzebnej do chodzenia określane jest przez lekarza ortopedę na podstawie badania USG.
Rehabilitacja po szyciu ścięgna Achillesa
Wczesny okres rehabilitacji po operacji szycia Achillesa obejmuje:
- schładzanie i utrzymywanie stopy na podwyższeniu,
- masaż limfatyczny zapobiegający obrzękom tkanek,
- mobilizacja ślizgu ścięgna – zapobieganie zrostom tkankowym,
- wzmacnianie mięśni krótkich stopy,
- elektrostymulacja mięśni łydki.
Po uzyskaniu wytrzymałości ścięgna umożliwiającego pełne obciążanie stopy przeprowadza się:
- reedukację chodu,
- wzmacnianie mięśnia trójgłowego łydki,
- delikatny stretching w kierunku pozycji neutralnej, a następnie zgięcia grzbietowego stopy,
- ćwiczenia wspierające czucie głębokie (propriocepcję),
- elementy treningu sportowego.
Kiedy można powrócić do biegania po zabiegu szyciu ścięgna Achillesa?
Warunkiem powrotu do uprawiania sportu jest uzyskanie dobrych wyników testów funkcjonalnych przeprowadzanych przez fizjoterapeutę. Większość pacjentów powraca do łagodnego truchtu w około 6-7 miesiącu po zabiegu.
Przykurcz ścięgna Achillesa
Przykurczenie ścięgna Achillesa wymagające operacji jego wydłużenia występuje najczęściej w przebiegu chorób o podłożu neurologicznym. Brak wystarczającego zakresu grzbietowego zgięcia stopy uniemożliwia płynne chodzenie i powoduje dolegliwości bólowe przodostopia. W tym wypadku lekarz ortopeda może rozważyć operacyjne wydłużenie ścięgna Achillesa w celu przywrócenia wymaganego zakresu ruchu w stawie skokowym.
Zabieg wydłużania ścięgna Achillesa
Operacja Achillesa polega na podłużnym nacięciu ścięgna, a następnie zszyciu kikutów w odpowiednim wydłużeniu ścięgna. Istnieje wiele technik wydłużenia ścięgna Achillesa zależnie od preferencji lekarza ortopedy.
Fizjoterapia po wydłużaniu Achillesa zakłada podobny protokół rehabilitacyjny jak w przypadku operacyjnego szycia ścięgna Achillesa.
Kasia z recepcji
Masz dodatkowe pytania dotyczące operacji ścięgna Achillesa?
Umów wizytę u lekarza ortopedy w centrum medycznym ULTRAMEDICA i dowiedz się, jakie metody zabiegu będą dla Ciebie najlepsze.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie