Spis treści:
Operacja korekcyjna haluksa w Krakowie prywatnie Czym jest paluch koślawy (haluks)? Metody leczenia haluksów Jakie są wskazania do operacyjnej korekcji haluksa? Na czym polega zabieg operacyjny korygujący haluksa? Jak wygląda operacja haluksów? Jak dbać o stopę po zabiegu operacyjnym haluksa? Kiedy można chodzić po zabiegu palucha koślawego? Kiedy można jeździć samochodem po korekcji palucha koślawego? Rehabilitacja po zabieguOperacja korekcyjna haluksa w Krakowie prywatnie
Kasia z recepcji
W centrum medycznym ULTRAMEDICA kwalifikację do operacji haluksów przeprowadza lek. med. Robert Panikowski.
Ten sam lekarz przeprowadzi zabieg korekcji palucha koślawego w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zarezerwuj wizytę i skonsultuj stan Twojej stopy.
Umów wizytęCzym jest paluch koślawy (haluks)?
Paluch koślawy (łac. hallux valgus), często określany potocznie haluksem, kojarzony jest przez pacjentów jako bolesna wystająca kostka po przyśrodkowej stronie stopy. Przodostopie ulega poszerzeniu, co nastręcza trudności w zmieszczeniu stopy w bucie o standardowej tęgości. Wskutek ucisku obuwia często pojawia się stan zapalny kaletki na wypukłości stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Duży palec przybliża się w kierunku pozostałych palców, a jego opuszka zwykle ulega rotacji. Poza tym na skórze palucha pojawiają się nieestetyczne zgrubienia i odciski.
Istotą haluksa jest nadmierne oddalenie pierwszej kości śródstopia od drugiej, co wtórnie prowadzi do koślawego ustawienia palucha.
Pierwsza kość śródstopia ulega ponadto uniesieniu, skutkując brakiem jej udziału w fazie podporowej chodu. Jest to nieprawidłowa sytuacja, która zaburza fizjologiczne przetoczenie stopy i zwiększa męczliwość stóp. Nierzadko haluksom towarzyszy także objawowe płaskostopie poprzeczne, które odczuwane jest przez pacjentów jako nieprzyjemne pieczenie na podeszwowej stronie przodostopia. Dolegliwości bólowe w obrębie stopy związane z haluksami i deformacjami przodostopia często stanowią przyczynę wizyt pacjentów u lekarza ortopedy.
Metody leczenia haluksów
Jak leczyć bolące haluksy? Leczenie haluksów obejmuje postępowanie zachowawcze lub operacyjne. Leczenie zachowawcze ma na celu łagodzenie bólu oraz poprawę komfortu podczas chodzenia. Zaleca się noszenie obuwia o szerokich przodach i miękkiej rozciągliwej cholewce, która podda się wypukłości haluksa i nie będzie uciskać na bolesną wystającą kostkę. Można także stosować wkładki ortopedyczne, których zadaniem będzie poprawa dystrybucji obciążeń pod przodostopiem, zapobieganie powstawaniu odcisków i modzeli w okolicy palucha oraz pod głowami kości śródstopia. Gdy ból haluksa ulega nasileniu, pomóc można sobie, stosując miejscowo maści przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Czasowe odciążenie napiętych i rozciągniętych tkanek miękkich przy haluksie uzyskuje się poprzez stosowanie aparatów korygujących do chodzenia lub zakładanych na noc. Warto podkreślić, że za pomocą wspomnianych aparatów nie jest możliwe trwałe skorygowanie palucha koślawego. Aparaty mogą odciążać tkanki miękkie i nieco zmniejszać dyskomfort, ale nie są w stanie zmienić wadliwego ustawienia kości śródstopia, które to stanowi istotę deformacji koślawej palucha. Jedyną skuteczną i trwałą metodą korekcji haluksów pozostaje leczenie operacyjne. Warto podkreślić, że całościowe podejście do korekcji deformacji w obrębie przodostopia umożliwia trwałe pozbycie się haluksów. Dzięki odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu i precyzyjnemu zaplanowaniu procedur w obrębie przodostopia, ryzyko nawrotu palucha koślawego pozostaje zminimalizowane.
Jakie są wskazania do operacyjnej korekcji haluksa?
Wskazaniem do wykonania operacji haluksów jest przede wszystkim ból utrudniający chodzenie oraz znaczne trudności w doborze obuwia o standardowej objętości. Leczenie operacyjne rozważa się, gdy zachowawcze metody łagodzenia dolegliwości bólowych są dla pacjenta niewystarczające, zwłaszcza jeśli deformacja koślawa palucha wykazuje tendencję do progresu.
Na czym polega zabieg operacyjny korygujący haluksa?
Operacje haluksów polegają głównie na przecięciu (osteotomii) pierwszej kości śródstopia, skorygowaniu jej ustawienia poprzez dośrodkowe przesunięcie odłamu dalszego oraz na stabilizacji uzyskanej korekcji specjalnymi implantami.
Wyróżnia się ponad 100 metod operacyjnych korekcji koślawości palucha. Zabieg może zostać przeprowadzony klasycznie na otwarto lub małoinwazyjnie. Do najczęściej wykonywanych metod leczenia należą:
- osteotomia SCARF,
- osteotomia chevron,
- MICA,
- operacja sposobem Lapidusa,
- Artrodeza (usztywnienie) stawu śródstopno-palcowego palucha (w przypadku zmian zwyrodnieniowych w stawie).
Metody operacji haluksów są dobierane indywidualnie - zależnie od stopnia zaawansowania deformacji oraz wartości radiologicznych określanych na zdjęciu rentgenowskim stóp. Wskazane jest, aby zdjęcia RTG kwalifikujące do operacji haluksa były wykonane w pozycji na stojąco z obciążeniem masą ciała. Tylko wtedy lekarz ortopeda będzie miał szansę prawidłowo przeanalizować warunki biomechaniczne stopy i dobrać optymalną metodę korekcji haluksa.
Jak wygląda operacja haluksów?
Operacja haluksów przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Oznacza to, że pacjent pozostaje przytomny podczas zabiegu, ale w wyniku znieczulenia nic nie czuje od pasa w dół. W niektórych przypadkach (gdy operacja obejmuje wiele procedur) może być konieczne zastosowanie znieczulenia ogólnego. Ostatecznie o rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog.
Operacja na haluksy trwa zwykle około 30-40 minut. Jeśli jednocześnie wykonywane są inne procedury (np. korekcje mniejszych palców, dodatkowe osteotomie itp.), operacja trwa dłużej.
Jak dbać o stopę po zabiegu operacyjnym haluksa?
Istotą operacyjnego leczenia haluksa jest wykonanie osteotomii czyli precyzyjnego przecięcia kości. Kość musi się zagoić i zrosnąć, stąd po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe o podobnym nasileniu jak po innych operacjach ortopedycznych. Po operacji należy przyjmować leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza w szpitalu. Dodatkową ulgę przynosi okładanie operowanej stopy cold-pack’iem lub kostkami lodu zawiniętymi w ręcznik. Ponadto ważne jest trzymanie stopy na podwyższeniu celem ograniczenia obrzęku.
Zaniepokoić powinny dolegliwości bólowe nasilające się wraz z upływem czasu, silne zaczerwienienie operowanej okolicy, wysięk z rany oraz gorączka powyżej 38 stopni. W razie zaobserwowania powyższych objawów należy pilnie skonsultować się z lekarzem ortopedą.
Do momentu zagojenia się rany pooperacyjnej należy unikać moczenia stopy w wodzie. Biorąc prysznic, zadbaj o to, aby operowaną stopę chronił nieprzemakalny worek.
Kiedy można chodzić po zabiegu palucha koślawego?
Zrastanie kości po operacji haluksa trwa około 6 tygodni. W związku z tym, do czasu uzyskania zrostu kostnego nie można obciążać pierwszej kości śródstopia. Aby móc chodzić i jednocześnie nie naruszyć operowanej kości, należy zaopatrzyć się w but ortopedyczny odciążający przodostopie (np. but Gejszy lub twardy but pooperacyjny z podeszwą kołyskową).
Chodzenie w klasycznym bucie Gejszy może być niewygodne z powodu wysokiej koturny i wygenerowanej tym różnicy w długości kończyn dolnych. Warto na drugą nogę ubrać but o podobnie wysokiej podeszwie lub zapytać ortopedę o możliwość noszenia buta ortopedycznego z podeszwą kołyskową.
Pełne obciążanie przodostopia możliwe jest po uzyskaniu zgody ortopedy, który ocenia zrost kostny na RTG podczas wizyty kontrolnej. Większość pacjentów może zacząć obciążać przodostopie w 6 tygodniu po operacji. Wtedy też można zacząć nosić normalne buty.
Są jednak sytuacje w których proces zrostu kości może się wydłużać - np. u palaczy i cukrzyków. Wartość 6 tygodni odnosi się do osób niepalących.
Kiedy można jeździć samochodem po korekcji palucha koślawego?
Samochód można prowadzić po uzyskaniu zrostu kostnego czyli w 6-7 tygodniu po operacji (niezależnie od tego, czy operowana była prawa czy lewa stopa).
Rehabilitacja po zabiegu
Operacyjne leczenie haluksów wiąże się z rekonwalescencją, którą pacjent powinien przeznaczyć na rehabilitację. Konieczne jest manualne mobilizowanie stawu palucha celem przywrócenia zakresu ruchomości, wzmacnianie mięśni stopy oraz reedukacja chodu po uzyskaniu zgody na obciążanie pierwszej kości śródstopia.
Kasia z recepcji
Masz dodatkowe pytania lub wątpliwości dotyczące operacji haluksów? Zarezerwuj wizytę u ortopedy lek. med. Roberta Panikowskiego i uzyskaj konkretną informację na temat metody operacyjnej optymalnej dla Twojej stopy.
Umów wizytę