Spis treści:
Noga w gipsie - kontynuacja diagnostyki Higiena pod gipsem Jak długo boli złamana noga w gipsie? Jak rozpoznać że gips jest za ciasny? Noga w gipsie a zakrzepica Jak chodzić o kulach z nogą w gipsie? Noga w gipsie - ćwiczenia Jak spać z nogą w gipsie? Czy można prowadzić samochód z nogą w gipsie? Czy z nogą w gipsie można chodzić do pracy? Zdjęcie szyny gipsowej – gdzie w Krakowie?Kasia z recepcji
Nie chcesz czekać w kolejkach na zdjęcie gipsu? Niepokoi Cię stan nogi pod gipsem?
Skonsultuj uraz z lekarzem ortopedą, który podczas wizyty bezpiecznie zdejmie szynę gipsową, przeprowadzi dokładną diagnostykę i jesli to konieczne, zaleci noszenie odpowiedniej ortezy stabilizującej.
Ortopeda Kraków – umów wizytęNoga w gipsie - kontynuacja diagnostyki
Gips po skręceniu kolana
Na SOR szynę gipsową często zakłada się w przypadku skręcenia stawu kolanowego, nawet gdy wykluczono towarzyszące złamania kości udowej i piszczelowej. Unieruchomienie szyną gipsową stosowane jest zwykle w przypadku podejrzenia uszkodzenia więzadeł kolana, np. więzadeł krzyżowych (przednie - ACL, tylne - PCL), więzadełpobocznych (przyśrodkowe - MCL, boczne - LCL) lub ich kombinacji.
Po skręceniu kolana bardzo ważna jest kontynuacja diagnostyki – wykonanie precyzyjnego badania USG kolana oraz w razie potrzeby rezonansu magnetycznego. Badania te umożliwiają wykrycie innych uszkodzeń, np. pęknięć łąkotki czy urazów chrząstki stawowej.
Do tygodnia po urazie wskazana jest wizyta u lekarza ortopedy, który bezpiecznie zdejmie gips i kompleksowo zbada kolano. Na wizycie uzyskasz pełny plan diagnostyki i leczenia, w tym zalecenia domowe na najbliższe dni oraz zalecenia dotyczące rehabilitacji.
W większości przypadków szynę gipsową można zamienić na stabilizującą ortezę kolana z regulacją kąta zgięcia. Dzięki temu będziesz mógł od razu rozpocząć rehabilitację umożliwiającą szybki powrót do sprawności.
W razie rozpoznania poważniejszych urazów kolana lekarz przedstawi Ci możliwe opcje poszerzenia diagnostyki i ew. leczenia operacyjnego – jest to bardzo ważne w przypadku, gdy nie można zwlekać z naprawą uszkodzeń w obrębie stawu.
Kasia z recepcji
W centrum medycznym ULTRAMEDICA w Krakowie:
- wykonasz badanie USG kolana – nie potrzebujesz skierowania,
- lekarz ortopeda dokładnie zbada Twoje kolano i ustali plan leczenia,
- otrzymasz skierowanie na rezonans magnetyczny kolana,
- otrzymasz zalecenia dotyczące ortezy kolana, która zabezpieczy kontuzjowaną nogę.
Gips po skręceniu kostki
Czasami na SOR zakłada się gips na skręconą kostkę, nawet jeśli nie rozpoznano złamania. W tym wypadku wskazana jest dodatkowa konsultacja z lekarzem ortopedą. Jest to bardzo ważne, ponieważ unieruchomienie stawu skokowego w gipsie po skręceniu często nie jest konieczne, a może prowadzić do powikłań w postaci bolesnych zbliznowaceń ograniczających ruchomość stawu skokowego oraz znacznego osłabienia mięśni stopy.
Do tygodnia po skręceniu wskazana jest wizyta u ortopedy, który oceni stan uszkodzenia więzadeł i zaplanuje odpowiednie leczenie (rehabilitację lub wskazanie do rekonstrukcji więzadeł). W tym celu konieczne jest wykonanie precyzyjnego badania USG oraz rezonansu magnetycznego, za pomocą którego można wykluczyć obecność uszkodzeń chrząstki stawu skokowego.
Kasia z recepcji
W centrum medycznym ULTRAMEDICA w Krakowie:
- wykonasz badanie USG stawu skokowego i stopy bez skierowania,
- lekarz ortopeda dokładnie zbada Twoją kostkę i ustali plan leczenia,
- otrzymasz skierowanie na rezonans magnetyczny stawu skokowego,
- otrzymasz zalecenia dotyczące ortezy stawu skokowego, która zabezpieczy skręconą kostkę.
Gips po złamaniu kostki bocznej
Podczas konsultacji ortopedycznej dowiesz się, ile czasu potrzeba na całkowite wyleczenie po złamaniu kostki oraz co można robić z nogą w gipsie, a co jest całkowicie zabronione.
Gips na nodze utrzymuje się do uzyskania zrostu kości – najczęściej jest to 6-7 tygodni. Czasami dochodzi do opóźnienia zrostu, co wiąże się z przedłużonym odciążeniem kończyny. Nigdy nie ściągaj gipsu bez pozwolenia lekarza ortopedy, ponieważ może to grozić destabilizacją miejsca złamania i wydłużeniem okresu rekonwalescencji.
Warto podkreślić, że gips stosowany jest w przypadku stabilnych złamań kostek u osób o umiarkowanej aktywności fizycznej. Jeśli zawodowo uprawiasz sport, warto rozważyć stabilizację złamania płytką. Zapytaj lekarza o najlepszą dla Ciebie metodę leczenia.
Higiena pod gipsem
Klasyczny opatrunek gipsowy zakładany na SOR może być dla niektórych pacjentów mało komfortowy. Trzeba bardzo uważać, aby go nie zamoczyć podczas kąpieli. Przemoknięty gips jest bardziej podatny na ukruszenie, a ponadto może mniej skutecznie stabilizować nogę. Zawilgocenie waty gipsu przy skórze może zwiększać ryzyko infekcji grzybiczej i powstawania nieprzyjemnego zapachu.
W uzasadnionych przypadkach, gdy zachodzi konieczność wymiany gipsu, lekarz ortopeda zakłada lekki gips syntetyczny. Ten rodzaj gipsu jest dużo lżejszy, mniej podatny na uszkodzenia oraz nie zmienia swoich właściwości w razie przypadkowego zamoczenia.
W niektórych typach złamań stabilnych kostek, po uzyskaniu pierwszych objawów zrostu (około 3-4 tygodnia), lekarz może zadecydować o wymianie gipsu na ortezę typu Walker, którą można ściągać w celu utrzymania prawidłowej higieny.
Jak długo boli złamana noga w gipsie?
Lekki ból nogi pod gipsem jest czymś naturalnym i wynika z aktywnych procesów gojenia się i zrastania kości. Stosuj leki przeciwbólowe według zaleceń przekazanych na SOR.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to:
- bardzo silny ból nogi pod gipsem słabo reagujący na leki przeciwbólowe,
- gorączka powyżej 38 stopni,
- duszności, problemy z oddychaniem,
- uczucie zbyt ciasno założonego gipsu.
Jak rozpoznać że gips jest za ciasny?
Zbyt ciasny gips na nodze może spowodować zaburzenie przepływu krwi przez nogę, ucisk nerwów, a także miejscowe odparzenia skóry. Objawami zbyt ciasno założonego gipsu może być:
- silne mrowienie w nodze pod gipsem, a następnie postępująca utrata czucia w palcach stóp,
- sine palce stopy,
- miejscowy ból skóry pod gipsem o charakterze pieczenia, odparzenia.
Aby domowymi sposobami ograniczyć puchnięcie nogi pod gipsem, ułóż nogę na podwyższeniu oraz zastosuj zimne okłady z lodu. Jeśli noga w gipsie nadal puchnie i mocno sinieje jest to wskazanie do pilnej konsultacji lekarskiej.
Noga w gipsie a zakrzepica
Spowolniony przepływ krwi w unieruchomionej nodze podwyższa ryzyko tworzenia się zakrzepów w żyłach. Zwłaszcza jeśli cierpisz na żylaki, bacznie obserwuj swoją nogę pod kątem długo utrzymującego się obrzęku i nasilenia bólu pod gipsem. Dlatego też przy unieruchomieniu kończyny dolnej w gipsie należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową np. w postaci zastrzyków podskórnych z heparyny drobnocząsteczkowej. Pamiętaj o regularnym wykonywaniu zastrzyków przeciwzakrzepowych zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak chodzić o kulach z nogą w gipsie?
Chodzenie ze złamaną nogą w gipsie jest możliwe z pomocą kul łokciowych pod warunkiem odciążenia kontuzjowanej kończyny. Stawanie na nodze w gipsie z jej obciążeniem jest zabronione, ponieważ mogłoby to doprowadzić do pęknięcia gipsu i niebezpiecznego przemieszczenia odłamów kostnych.
Nauka chodzenia po złamaniu kostki z wykorzystaniem kul:
- Najpierw postaw kule – możesz przenieść je jednocześnie do przodu lub jedna po drugiej,
- Następnie przenieś nogę w gipsie do przodu tak, aby naturalnie pracowały mięśnie zginające biodro. Nie obciążaj nogi w gipsie - cały ciężar ciała przenieś na kule i zdrową nogę z tyłu. Palcami kontuzjowanej stopy możesz jedynie lekko dotknąć podłoża. Pozwala to na zachowanie prawidłowego wzorca chodu – po zdjęciu gipsu będzie Ci łatwiej stawiać pierwsze kroki.
- Odbij się ze zdrowej nogi z tyłu i przeskocz nią do przodu.
Jak się ubrać, gdy musisz nosić gips na nodze?
- u kobiet dobrze sprawdzają się spódnice natomiast u mężczyzn dresowe spodnie z szerokimi luźnymi nogawkami, które można podwinąć do góry,
- w chłodne dni warto zaopatrzyć się w ocieplacz na gips, który zapobiegnie marznięciu stopy.
Noga w gipsie - ćwiczenia
W okresie rekonwalescencji wskazane jest wykonywanie ćwiczeń, które w bezpieczny sposób będą napinały mięśnie nogi unieruchomionej w gipsie. Do zalecanych ćwiczeń należą m.in. izometryczne ćwiczenia kontralateralne. Ważne jest, aby ich wykonywania nauczył Cię doświadczony fizjoterapeuta.
Bez żadnych ograniczeń możesz poruszać palcami stopy.
Jak spać z nogą w gipsie?
- W nogach łóżka ułóż kilka koców jeden na drugim – na samej górze umieść dużą miękką poduszkę.
- Połóż się na plecach, nogę w gipsie ułóż na podwyższeniu przygotowanym z koców i poduszki.
- Sprawdź, czy noga w gipsie „wpada” w poduszkę i jest dobrze ustabilizowana (nie wypadnie na bok podczas snu).
- Przykryj nogę w gipsie osobnym kocem, a resztę siebie przykryj kołdrą tak jak lubisz.
Jest to najbardziej optymalna pozycja dla unieruchomionej nogi ze względu na:
- ułatwienie odpływu krwi żylnej,
- zapobieganie miejscowym uciskom nogi przez brzeg gipsu.
Czy można prowadzić samochód z nogą w gipsie?
Prowadzenie samochodu z noga w gipsu jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadasz automatyczną skrzynię biegów i masz unieruchomioną lewą nogę. W przeciwnym wypadku musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zdjęcie gipsu oraz przywrócenie świadomej kontroli nad ruchami stopy.
Czy z nogą w gipsie można chodzić do pracy?
To, ile zwolnienia otrzymasz po złamaniu kostki bocznej zależy od Twojego samopoczucia i charakteru wykonywanej pracy. W większości przypadków zwolnienie wypisywane jest na okres około 6 tygodni – pozwala to na wypoczynek potrzebny do spokojnego wygojenia się złamania. W przypadku uszkodzeń więzadeł kolana, czas powrotu do aktywności może być dłuższy.
Jeśli pracujesz przy komputerze zdalnie z domu i dobrze się czujesz, nic nie stoi na przeszkodzie by wrócić do pracy już po 2-3 tygodniach. Pamiętaj jednak, aby po zdjęciu gipsu (po około 6-7 tygodniach) znaleźć czas na regularną fizjoterapię usprawniającą nogę.
Inaczej wygląda powrót do pracy, w której spędzasz cały dzień na nogach lub gdy pracujesz fizycznie. Do pracy o takim charakterze możesz powrócić po ukończeniu fizjoterapii, np. w momencie, w którym swobodnie utrzymasz równowagę na kontuzjowane nodze.
W zakresie możliwości powrotu do pracy zawsze stosuj się do zaleceń lekarza ortopedy.
Zdjęcie szyny gipsowej – gdzie w Krakowie?
Kasia z recepcji
Zdejmowanie gipsu, szyny gipsowej - wykonuje lekarz ortopeda.
ULTRAMEDICA, Kraków ul. Piłsudskiego 36.
Ortopeda Kraków – umów wizytę