• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
 • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
 • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
 • 16 lat USG 3D w Krakowie
 • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Niewydolność żylna miednicy mniejszej

 
0 opinii


Niewydolność żylna miednicy mniejszej objawia się w postaci żylaków okolic intymnych zlokalizowanych w okolicach sromu, krocza oraz w obrębie pośladków. Często żylaki powyższych miejsc łączą się z atypowymi żylakami kończyn dolnych.

Jest to jedna z najczęściej bagatelizowanych dolegliwości zarówno przez lekarzy jak również pacjentów.

Współczesne badania i doniesienia medyczne wskazują na występowanie żylaków okolic intymnych u co dziesiątej kobiety w ciąży. Niestety większość lekarzy ginekologów bagatelizuje zgłaszające się do nich z tym problemem pacjentki po urodzeniu drugiego lub trzeciego dziecka. 
Żylakowate poszerzenia podskórne ujawniające się w okolicach sromu, krocza, pośladków i w obrębie górnych części ud w większości obserwowanych przez nas przypadków mają bezpośredni związek z tzw. niewydolnością żylną miednicy (ang.pelvic venous insufficiency, PVI). Występowanie żylaków w tej lokalizacji u kobiety wiąże się często z zespołem bardzo dokuczliwych odczuć, znanych pod nazwą zespołu przekrwienia biernego miednicy (ang. pelvic congestion syndrome, PCS).

Żylaki

Nazwa zespołu objawów pochodzi od nadmiaru krwi żylnej, która zbiera się w poszerzonych splotach żylnych miednicy, w sąsiedztwie jajników, macicy, przymacicy i drogą zstępującą w obrębie samej pochwy. Możliwe są różne rodzaje konfiguracji tego typu żylaków, z występowaniem nietypowo układających się żylaków na nogach włącznie. Żylaki na nogach będące pochodną niewydolności żylnej miednicy fachowo nazywane są żylakami atypowymi. Pojawiają się one zwykle po wewnętrznej i tylno-przyśrodkowej stronie uda, czasami wychodzą spod samych pośladków, bądź z okolicy sromu, zstępując ku dołowi. Niewydolność żylna miednicy i żylaki okolic intymnych to częsty społecznie problem. Z naszej praktyki codziennej wynika, iż jest to częsta przypadłość, którą rozpoznaje się głównie u kobiet uprzednio rodzących, najczęściej po drugim, bądź trzecim porodzie. Problem ten spotykany jest dużo częściej po ciążach mnogich, w tym u kobiet poddawanych długiej stymulacji hormonalnej np. przy zapłodnieniach in vitro. Typowy przedział wiekowy dla Pań zgłaszających się do Kliniki Flebologii to 25-45 lat. W tym okresie życia objawy zastoju żylnego w miednicy i defekt kosmetyczny, wynikające z obecności żylaków okolic intymnych, są najsilniej wyrażone. Według badań sprzed blisko 20 lat wśród kobiet rodzących w wieku między 18 a 50 r.ż. przewlekły ból miednicy dotykał nawet 15% z nich. W tej grupie nawet do 30% pacjentek z przewlekłym bólem w dolnych partiach brzucha cierpi z powodu niewydolności żylnej miednicy. Co więcej okazuje się, że u 10-15% pań rodzących, u których występują żylaki na nogach ich punkt wyjścia znajduje się na poziomie nieprawidłowo działających żył w miednicy.

Powody występowania żylaków okolic intymnych

Powody występowania żylaków okolic intymnych i niewydolności żylnej miednicy:
 • Ciąże
 • Podatność żył jajnikowych na rozciąganie
 • Słabość żył jajnikowatych oraz brak zastawek w ich obrębie

Pierwszymi objawami wskazującymi na początek niewydolności żylnej miednicy mniejszej są żylaki, które ujawniły się w czasie pierwszej, bądź drugiej ciąży w okolicach sromu lub krocza. Gdy w czasie ciąży tego typu zmianom towarzyszą poszerzenia małych naczyń na nogach (typowo pajączki na tylnych powierzchniach ud) oraz żylaki schodzące na podudzia, warto zainteresować się tematem już w 3-6 miesiącu po porodzie. Pacjentki odczuwające po porodach objawy ciągłej ciężkości, trudno opisywalnego dyskomfortu lub bólu w dolnych partiach brzucha, bez związku z posiłkami, a związane raczej z przyjmowaniem długotrwającej pozycji siedzącej lub stojącej, najczęściej mają cięższą postać tej choroby. U wielu Pań skutkiem przekrwienia żylnego miednicy są ból i pieczenie odczuwane w czasie stosunku płciowego lub tuż po nim. Uczucie pieczenia i rozpierania w obrębie okolic intymnych może utrzymywać się nawet do 2-3 dni od współżycia. Do typowych objawów należą również obfite krwawienia miesięczne, bolesność uciskowa w rzucie jajników oraz konieczność częstego oddawania moczu. Pacjentki zgłaszają często duże dolegliwości bólowe w czasie wykonywanego przez ginekologa przezpochwowego badania USG (TV-USG). Są to objawy, które oceniane oddzielnie często są bagatelizowane przez lekarzy.

Diagnostyka USG

W diagnostyce niewydolności miednicy mniejszej wykorzystuje się badanie USG doppler, flebografię oraz wenografię miednicy mniejszej.

Leczenie

Metody leczenia niewydolności żylnej miednicy mniejszej:
 • mikroskleroterapię płynową i przy użyciu mikropiany,
 • różne warianty echoskleroterapii iniekcyjnej,
 • cewnikową obliterację mechaniczno-chemiczną systemem FLEBOGRIF,
 • laseroterapię wewnątrzżylną przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym (system ELVeS1470 nm),
 • klejenie żylaków kończyn dolnych przy użyciu systemów VariClose i VenaSeal,
 • miniflebektomię i zabiegi chirurgii klasycznej wykonywane w trybie jednodniowym
 • embolizacja żyl miednicy mniejszej
Utworzono: wtorek, 02 sierpień 2016 13:09 Ostatnio zmieniony: czwartek, 02 kwiecień 2020 08:45
Opinie Pacjentów

Byłeś u nas na wizycie? Napisz pierwszą opinie...
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę
Gwarancja jakości
 • Zawsze zgodnie ze standardami
 • Zawsze certyfikowany diagnosta
 • Zawsze pełna dokumentacja
 • Zawsze z użyciem najlepszej dostępnej wiedzy
 • Zawsze na najlepszym sprzęcie
 • Zawsze pełen komfort pacjenta

Umów USG Flebologiczne

Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.
Stosujemy Nadzwyczajne Środki Ostrożności: Ozonowanie, Naświetlanie UV, Maseczki dla Pacjentów, Dezynfekcja... Sprawdź >>
Wizyty u Lekarza NIE są objęte ograniczeniami przemieszczania.