Spis treści:
Objawy nerwiaka Mortona Czym jest nerwiak Mortona? Do jakiego lekarza się udać? Metody leczeniaObjawy nerwiaka Mortona
Typowym objawem nerwiaka Mortona jest ból przedniej części stopy, najczęściej opisywany przez pacjentów jako ból między trzecim a czwartym palcem stopy. Określając dolegliwości bardziej precyzyjnie, źródło bólu zlokalizowane jest w przestrzeni między trzecią a czwartą kością śródstopia z tendencją do mrowienia lub bolesnego promieniowania w kierunku czubków palców III i IV.
Problem pojawia się przede wszystkim podczas chodzenia lub biegania, kiedy stopa znajduje się w warunkach obciążenia masą ciała. Ból nasila się podczas użytkowania zbyt ciasnych butów, eleganckiego obuwia z wąskimi czubkami lub na wysokim obcasie. Narastające pieczenie stopy może utrudniać poruszanie się – im dłużej obciążamy stopę dodatkowo ściśniętą przez but, tym ból staje się silniejszy. Ulgę przynosi zwykle zdjęcie obuwia, lekki masaż stopy i odpoczynek.
Nerwiak Mortona w stopie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn – głównie ze względu na węższy krój damskiego obuwia oraz bardziej delikatną budowę kobiecej stopy.
Nie warto bagatelizować pierwszych objawów nerwiaka Mortona – im wcześniej patologia zostanie zdiagnozowana, tym większą mamy szansę na wyhamowanie rozwoju nerwiaka i uniknięcie konieczności leczenia operacyjnego.
Kasia z recepcji
Ból przodostopia i drętwienie palców stopy to Twój problem? Umów się na wizytę ortopedyczną i zdiagnozuj przyczynę dolegliwości.
Sprawdź najbliższe terminy
Czym jest nerwiak Mortona?
Inne określenia nerwiaka Mortona to neuralgia Mortona, metatarsalgia Mortona oraz nerwiak międzypalcowy. Terminologia schorzenia wiąże się z istotą jego rozwoju – nerwiak rozwija się wskutek ucisku nerwu podeszwowego III i IV palca stopy, stąd określenie neuralgia. Do ucisku nerwu dochodzi najczęściej pomiędzy głowami kości śródstopia - to tutaj pojawia się pierwotna przyczyna bólu. Kość śródstopia to po łacinie „os metatarsale”, dlatego ból zlokalizowany w tej okolicy określa się metatarsalgią. Metatarsalgia Mortona wskazuje więc na ból przodostopia, której przyczyną jest nerwiak Mortona.
Nerwiak Mortona - zdjęcia
Jak wygląda nerwiak Mortona?
Jakie są przyczyny neuralgii Mortona?
Ucisk i ból wzdłuż nerwu podeszwowego wynika ze zmian przeciążeniowych spowodowanym powtarzanym urazem mechanicznym nerwu. W odpowiedzi na podrażnienie rozwija się stan zapalny oraz wtórne włóknienie okołonerwowe skutkujące powiększaniem się objętości nerwu i jeszcze większym jego narażeniem na ucisk.
Przyczyną neuralgii Mortona może być każdy proces prowadzący do zwężenia przestrzeni otaczającej nerw. Najczęściej jest to płaskostopie poprzeczne, które prowadzi do zaburzenia układu głów kości śródstopia i patologicznego przeniesienia nacisków na środek przodostopia. Kumulacja przeciążeń zwiększa miejscowy obrzęk i napieranie otaczających tkanek na nerw. W warunkach płaskostopia poprzecznego często dochodzi do uwięźnięcia nerwu podeszwowego w obrębie więzadła poprzecznego rozpiętego pomiędzy głowami kości śródstopia. Do innych przyczyn metatarsalgii Mortona należą zmiany zapalne układu ruchu, np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także uraz mechaniczny przodostopia.
Przestrzeń, w której przebiega nerw podeszwowy, ulega ponadto zwężeniu, gdy przodostopie zostaje ściśnięte przez zbyt ciasny czubek buta. W takich warunkach głowy kości śródstopia zsuwają się, mogąc zakleszczyć nerw zaopatrujący palce. Aby sprawdzić, czy może być to przyczyną neuralgii, należy na bosej stopie wykonać manualną poprzeczną kompresję przodostopia (tzw. test Muldera). Jeśli objawy nasilają się przy kompresji przodostopia, a maleją przy zwolnieniu ucisku, świadczy to o neuralgii Mortona.
Czy to nowotwór?
Nerwiak Mortona nie jest rakiem i nie wynika ze zmian rozrostowych typowych dla nowotworów.
Do jakiego lekarza się udać?
W przypadku zaobserwowania objawów bólowych typowych dla nerwiaka Mortona należy udać się do lekarza ortopedy, który postawi właściwą diagnozę. Warto wspomnieć, że w obrębie przedniej części stopy mogą rozwijać się także inne patologie, które należy wykluczyć (np. zapalenie kaletki międzyśródstopnej czy złamanie przeciążeniowe kości śródstopia). Celem ustalenia rozpoznania lekarz ortopeda przeprowadzi dokładne badanie fizykalne stopy oraz podejmie decyzję co do wykonania badań obrazowych (RTG, USG, lub rezonans magnetyczny MRI).
Kasia z recepcji
Konsultację ortopedyczną i USG stopy w ramach jednej wizyty umówisz w ULTRAMEDICA w Krakowie.
Sprawdź najbliższe terminy
Metody leczenia
Domowe sposoby
Chłodne okłady lub maści stosowane na stopę mogą doraźnie zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale nie zlikwidują przyczyny ucisku nerwu.
Jak leczyć zachowawczo neuralgię Mortona?
Leczenie nerwiaka Mortona obejmuje przede wszystkim modyfikację noszonego obuwia oraz stosowanie wkładek ortopedycznych odciążających łuk poprzeczny stopy.
- Rezygnacja z noszenia obuwia na wysokich obcasach to podstawowy warunek wyhamowania rozwoju nerwiaka.
- Należy wybierać buty o szerokich przodach swobodnie mieszczące przodostopie wraz ze wszystkimi palcami.
- Materiał w obrębie przodu buta powinien być miękki i elastyczny, dzięki czemu dopasuje się do ewentualnych wypukłości po stronie haluksa lub małego palca stopy.
- Zaleca się noszenie butów o grubszej, stabilnej i wyprofilowanej podeszwie (podeszwa typu rolller). Ułatwia to płynne przetoczenie stopy i zmniejsza docisk przodostopia do podłoża podczas chodzenia.
Wkładki ortopedyczne na nerwiaka Mortona posiadają specjalne podkładki oraz peloty zmieniające dystrybucję nacisków pod stopami i odciążające okolicę nerwiaka Mortona. Zaletą wkładek ortopedycznych jest nieinwazyjność i możliwość stałej ochrony nerwu podeszwowego podczas chodzenia.
- Wkładki do butów na nerwiaka Mortona mogą być przepisane przez lekarza ortopedę (lekarz na podstawie badań obrazowych określa prawdopodobną przyczynę rozwoju nerwiaka, co stanowi cenną wskazówkę w zakresie projektowania wkładek).
- Ważne, aby wkładki zostały wykonane indywidualnie (na miarę) – wtedy ich skuteczność będzie najwyższa.
- Wkładki wykonasz w punktach zaopatrzenia ortopedycznego lub wyspecjalizowanych gabinetach fizjoterapii i ortopodologii.
Powyżej opisane postępowanie może być skuteczne w początkowych stadiach nerwiaka Mortona. Gdy masa nerwiaka jest już duża, konieczne może się okazać wdrożenie zastrzyków steroidowych lub chirurgiczne usunięcie nerwiaka.
Zastrzyki na metatarsalgię Mortona
Podane miejscowo leki przeciwzapalne w wielu przypadkach umożliwiają złagodzenie lub zniesienie dolegliwości bólowych. Warunkiem uzyskania pozytywnych efektów jest precyzyjna iniekcja leku pod kontrolą USG – lekarz w trakcie zabiegu monitoruje położenie igły w czasie rzeczywistym, dzięki czemu może podać substancję dokładnie w tkanki docelowe.
Operacja nerwiaka Mortona
Gdy leczenie zachowawcze okazuje się być nieskuteczne, lekarz ortopeda może rozważyć leczenie operacyjne. Zabieg polega na chirurgicznym wycięciu mas nerwiaka. Jest to metoda uważana za najbardziej skuteczną w niwelowaniu bólu wynikającego z neuralgii Mortona.
Ile kosztuje usunięcie nerwiaka Mortona?
Koszt zabiegu zależy od konkretnej techniki operacyjnej, którą dobiera się indywidualnie do zmian wykrytych w stopie. Widełki cen operacji nerwiaka Mortona w Krakowie wynoszą 4000 – 5000 zł.
Kasia z recepcji
W ULTRAMEDICA umówisz wizytę u ortopedy, który zakwalifikuje Cię do zabiegu usunięcia nerwiaka Mortona. Zatrudniamy ortopedów operujących w wielu krakowskich szpitalach.
Umów wizytę