Spis treści:
Czym jest „łydka tenisisty”? Jak dochodzi do naderwania mięśni łydki? Łydka tenisisty – stopnie uszkodzenia mięśnia Pierwsza pomoc po urazie łydki Wizyta u ortopedy Naderwanie mięśnia brzuchatego łydki - leczenie Ile przerwy w treningach po naderwaniu mięśni łydki? Inne przyczyny bólu mięśnia brzuchatego łydkiCzym jest „łydka tenisisty”?
Łydka tenisisty to uszkodzenie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki. Mięsień brzuchaty to jeden z trzech mięśni wchodzących w skład mięśnia trójgłowego łydki odpowiedzialnego za czynne zgięcie podeszwowe stopy. Prawidłowa czynność mięśnia brzuchatego jest wymagana do dynamicznego wspięcia na palce oraz efektywnego wybicia stopy w trakcie biegu.
Jak dochodzi do naderwania mięśni łydki?
Do uszkodzenia mięśnia brzuchatego dochodzi w kończynie zakrocznej podczas silnego napięcia tego mięśnia, np. przy próbie wyskoku czy w momencie gwałtownej zmiany kierunku biegu. Taka sytuacja zdarza się podczas gry w tenisa ziemnego, koszykówkę, siatkówkę lub piłkę nożną. Czasami do uszkodzenia mięśnia może dojść podczas sprintu lub dynamicznego biegu pod górę po nierównym podłożu. Łydka tenisisty częściej występuje u osób stawiających stopy na zewnątrz oraz u sportowców ze spiętymi i przykurczonymi mięśniami grupy tylnej podudzia. Nadmiernie obciążenie przekraczające wytrzymałość mechaniczną mięśnia prowadzi do uszkodzenia jego włókien.
Łydka tenisisty – stopnie uszkodzenia mięśnia
Stopień uszkodzenia mięśnia determinuje nasilenie objawów łydki tenisisty:
- Naciągnięcie mięśnia – uszkodzenie nie więcej niż 5% włókien mięśniowych. Odczuwana jest bolesność po przyśrodkowej stronie łydki, zwykle bez obrzęku. Objawy ustępują po kilku dniach przerwy od treningów.
- Naderwanie – uszkodzenie większej części włókien, ale z zachowaniem ciągłości mięśnia. Ból jest bardziej nasilony, pojawia się obrzęk i krwiak.
- Zerwanie – przerwanie prawie wszystkich włókien głowy przyśrodkowej. Objawy to większy krwiak i obrzęk, czasami trudność w płynnym przetoczeniu stopy podczas chodzenia.
Pierwsza pomoc po urazie łydki
Naciągnięty, naderwany mięsień łydki - chłodzić czy rozgrzewać?
W pierwszych 48 godzinach należy chłodzić kontuzjowany mięsień. Obniżenie temperatury spowalnia metabolizm tkanek i ogranicza stopień wtórnych uszkodzeń w obrębie mięśnia. Ponadto zimne okłady w miejscu urazu wykazują działanie przeciwbólowe. Możesz zastosować coldpacki lub mrożonki zawinięte w tkaninę – lód nie może przylegać bezpośrednio do skóry, ponieważ mogłoby to prowadzić do powstania miejscowych odmrożeń. Zimne okłady utrzymuj z tyłu łydki przez 20-30 minut, procedurę powtarzaj co około 3 godziny.
Stosowanie ciepłych okładów nie jest wskazane w okresie ostrym urazu, ale może być pomocne później, tj. na etapie formowania się blizny (po 2-3 tygodniu).
Czy można założyć opaskę uciskową na łydkę?
Celem ograniczenia obrzęku można zabandażować kontuzjowaną łydkę lub nałożyć specjalną elastyczną opaskę. Najlepiej udać się do sklepu medycznego, w którym specjalista zmierzy obwód łydki i dobierze opaskę w odpowiednim rozmiarze. Zastosowana kompresja ograniczy obrzęk i krwiak, a także złagodzi dolegliwości bólowe.
Ułożenie kończyn dolnych na podwyższeniu
Zaleca się trzymanie nóg na poziomie biodra lub wyżej. Ułatwia to odpływ krwi żylnej i zapobiega gromadzeniu się nadmiernego obrzęku.
Wizyta u ortopedy
W razie podejrzenia naderwania mięśnia brzuchatego łydki należy przede wszystkim udać się do lekarza ortopedy, który oceni stopień uszkodzenia mięśnia w badaniu USG. Ponadto lekarz oceni sposób stawiania stóp oraz obecność ewentualnych wad kończyn dolnych, które mogą zaburzać biomechanikę biegu i tym samym zwiększać ryzyko nawrotu urazu.
Kasia z recepcji
Doznałeś urazu mięśni łydki? Umów się na badanie USG, by zdiagnozować kontuzję i otrzymać plan leczenia.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie
Usunięcie krwiaka z łydki
Zerwanie lub naderwanie mięśnia brzuchatego łydki przebiegające z powstaniem masywnego krwiaka może wymagać przeprowadzenia doraźnego zabiegu podczas wizyty. Ortopeda pod kontrolą USG nakłuwa krwiak i ściąga nadmiar krwi, odbarczając w ten sposób przyległe tkanki mięśnia. Dzięki temu procesy gojenia kontuzjowanej okolicy będą przebiegać sprawniej.
Naderwanie mięśnia brzuchatego łydki - leczenie
W większości przypadków wystarczające okazuje się leczenie zachowawcze. Zaleca się odpoczynek na czas wygojenia mięśnia (około 4-6 tygodni). W okresie gojenia i tworzenia blizny konieczny jest udział w rehabilitacji, która polega na manualnym opracowaniu miejsca urazu oraz kontrolowanym (bezpiecznym) napinaniu mięśnia. Ma to zapobiec powstawaniu bolesnych zrostów w obrębie łydki, a także sprzyja przebudowie tkanek tak, aby nie doszło do nawrotu kontuzji w przyszłości. Po pełnym wygojeniu wykonuje się ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięsień brzuchaty łydki. Końcowym etapem rehabilitacji są elementy treningu sportowego poprawiające dynamiczną stabilność postawy oraz technikę biegu.
Leczenie operacyjne stosuje się w przypadkach masywnego uszkodzenia mięśnia brzuchatego u osób aktywnych sportowo. Zabieg polega na zszyciu mięśnia nićmi chirurgicznymi. Po zabiegu stopa musi być przez pewien czas utrzymywana w zgięciu podeszwowym. Pacjent powinien znajdować się pod stałą opieką ortopedy i fizjoterapeuty.
Ile przerwy w treningach po naderwaniu mięśni łydki?
To, kiedy można wrócić do sportu po naderwaniu łydki, zależy od wielkości i stopnia uszkodzenia mięśnia. Większość pacjentów powraca do aktywności po około 3 miesiącach.
Inne przyczyny bólu mięśnia brzuchatego łydki
Globalna bolesność łydki przy ucisku, siny obrzęk dolnej części podudzia oraz poszerzenie żył powierzchownych nogi mogą świadczyć o chorobie zakrzepowej. Jeśli obserwujesz u siebie powyższe objawy jak najszybciej udaj się na badanie USG żył, by potwierdzić lub wykluczyć zakrzepicę.