Celem tego badania jest stwierdzenie czy w czasie cyklu pacjentki dochodzi do jajeczkowania. Innymi słowy potwierdza się czy owulacja przebiega prawidłowo. Badanie monitorowania cyklu wykonuje się jako jedno z pierwszych zalecanych w przypadku problemów z zajściem w ciążę.
Monitorowanie owulacji to seria badań, która wykonywana jest najczęściej przez tego samego lekarza.
Jak przebiega badanie?
Badanie to rozpoczyna się między 6. a 9. dniem cyklu i polega na pomiarze pęcherzyków i szerokości błony śluzowej macicy (endometrium). Monitorowane mogą być cykle naturalne, stymulowane lekami oraz te, w trakcie których zastosowano techniki wspomaganego rozrodu (IUI, IVF, GIFT).
Zgodnie ze standardami
Badanie wykonywane jest na najnowocześniejszym sprzęcie dostępnym na rynku wyposażonym w dodatkową funkcję SonAVCfollide, która umożliwia w bardzo szybkim tempie zobrazowanie wszystkich pęcherzyków wraz z ich dokładnym pomiarem i objętością. Samo badanie zatem jest bardziej komfortowe i krótsze dla pacjentki. Wykonując kolejne badania monitoringu tego samego cyklu lekarz uzyskuje bardzo precyzyjne informacje, które pozwalają na porównanie danych z poprzednim badaniem w tej samej serii. Aby wyniki były miarodajne zazwyczaj stosuje się serię 3-5 badań w trakcie cyklu.
Badania z monitorowania cyklu warto połączyć z konsultacjami ginekologicznymi, na które można umówić się w naszych gabinetach.
W pełni automatycznie uzyskiwany obraz aktualnej ilości i wielkości (objętości) pęcherzyków jednego z jajników.