Spis treści:
Co to jest kaszak i jak powstaje? Przyczyny powstawania kaszaków U kogo najczęściej powstają kaszaki? Wygląd kaszaka i czy boli? Gdzie mogą tworzyć się kaszaki? Czy kaszak jest niebezpieczny dla zdrowia? Jak rozpoznać kaszaka – USG tkanek miękkich Jak leczyć kaszaki?Co to jest kaszak i jak powstaje?
Kaszak to łagodna zmiana skórna określana także torbielą łojową lub zastoinową. Kaszak rozwija się w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
Jak się tworzy kaszak?
Kaszaki powstają w wyniku zaczopowania ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych masą łojową zrogowaciałym naskórkiem.
Mieszek włosowy to wąski tunel, w którym znajduje się cebulka włosa. Gruczoły łojowe produkują łój (sebum), który przemieszczany jest do mieszka włosowego. Rolą łoju jest natłuszczanie włosów oraz naskórka. Wydzielina ta pełni ponadto rolę ochronną, antybakteryjną i antygrzybiczą.
Jeżeli kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego ulegnie zatkaniu, dochodzi do gromadzenia się nadmiaru wydzieliny w skórze właściwej i wytworzenia kaszaka. Kaszak może zawierać łój, fragmenty mieszków włosowych. Gdy pojawia się stan zapalny, kaszak może wypełnić się ropą.
Przyczyny powstawania kaszaków
Wyróżnia się dwa rodzaje kaszaków:
- kaszak rzekomy – związany z nadprodukcją sebum i nadmiarem zrogowaciałego naskórka. Powstawaniu kaszaków rzekomych sprzyja stosowanie źle dobranych kosmetyków, zaniedbywanie higieny osobistej, a także nadmierne opalanie. Pod wpływem tych czynników ryzyko powstania kaszaka zwiększa się.
- kaszak prawdziwy – zmiana skórna wywoływana przez wady rozwojowe czyli nieprawidłowości w budowie skóry o podłożu genetycznym. Mogą one polegać na zamknięciu komórek włosów i skóry w komórkach innych tkanek na etapie życia płodowego. Tego typu kaszaki pojawiają się u osób z rozpoznaną chorobą Gardnera.
U kogo najczęściej powstają kaszaki?
Kaszaki najczęściej tworzą się u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Kaszaki mogą pojawiać się także w okresie dojrzewania, kiedy produkcja łoju ulega zwiększeniu. Kaszaki spotyka się dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Wygląd kaszaka i czy boli?
Kaszaki (cysty łojowe) pojawiają się rożnych częściach ciała. Mają one charakter wypukłości pod skórą, która najczęściej jest miękka i dość łatwo przesuwalna względem innych tkanek. Niektóre kaszaki mogą być też nieco twardsze w dotyku. Guzki o typie kaszaków mogą osiągać rozmiary od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Większe cysty skórne osiągają wielkość orzecha włoskiego. Kolor guzka jest zwykle taki sam jak kolor skóry. Na szczycie guzka często daje się zauważyć czarna kropka – jest to zaczopowane ujście gruczołu łojowego. Kaszak nie boli pod warunkiem, że nie rozwija się w jego obrębie stan zapalny. Do rozwoju stanu zapalnego dochodzi w wyniku mechanicznego podrażnienia (gwałtownego przesuwania lub ucisku guzka). Kaszak może więc być bolesny, gdy naruszymy jego strukturę.
Kasia z recepcji
Guzek pod skórą nie daje Ci spokoju? Podejrzewasz, że może być to kaszak?
Umów badanie USG tkanek miękkich, by określić rodzaj guzka i wykluczyć inne zmiany skórne.
Umów USG tkanek miękkichGdzie mogą tworzyć się kaszaki?
Gdzie najczęściej pojawiają się kaszaki? Kaszaki mogą być zlokalizowane na całej powierzchni ciała, ale najczęściej spotyka się je w obrębie owłosionych i bogatych w gruczoły łojowe partiach skóry.
Kaszak na głowie
Kaszak na skórze głowy często występuje u osób z problemem przetłuszczania się skóry włosów. Do podrażnienia guzka dochodzi przede wszystkich podczas czesania i gwałtownego mycia włosów. Kaszak za uchem może być uciskany przez oprawki okularów – wtedy też może powodować ból.
Kaszaki na twarzy
Kaszaki mogą znajdować się także w obrębie twarzy – u mężczyzn często na skórze pokrytej zarostem. Kaszak na powiece, jeśli jest duży, może utrudniać mruganie. Kaszaki na twarzy często bywają powodem wizyty u dermatologa, ponieważ stanowią problem estetyczny.
Kaszak na plecach
Bolesne guzki pod skórą na plecach bolą zazwyczaj podczas leżenia w łóżku oraz ubierania się, gdy dochodzi do tarcia materiału o cystę skórną.
Kaszak w miejscach intymnych
Kaszaki na wargach sromowych lub mosznie zawsze powinny zostać szybko zdiagnozowane przez specjalistę. Guzki w tych okolicach mogą być objawem innych schorzeń takich jak choroby intymne (zakażenie wirusem HPV), rak jądra lub sromu.
Czy kaszak jest niebezpieczny dla zdrowia?
Kaszaki to problem głównie estetyczny. Powstawanie kaszaków na twarzy może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne, dlatego istotne jest wczesne wykrycie przyczyny ich powstawania i ograniczenia nawrotów.
Większe guzki przypominające kaszaki (powyżej 5 cm) zawsze są diagnozowane pod kątem rozwijającego się nowotworu złośliwego. Pobrane tkanki kierowane są do badania histopatologicznego, dzięki czemu można odróżnić zwykłego kaszaka od masy nowotworowej.
Jak rozpoznać kaszaka – USG tkanek miękkich
W przypadku zauważenia guzka pod skórą należy udać się do lekarza, który odróżni kaszaka od innych zmian skórnych (kaszak czy tłuszczak, nerwiakowłókniak, guzek o cechach atypowych). W obrazie USG tkanek miękkich można ocenić strukturę masy guza, rozpoznać stany zapalne w przypadku bolesności tego guza. Jeśli nie jest to kaszak, konieczne jest ustalenie charakteru wykrytej zmiany skórnej i ewentualne skierowanie do innego specjalisty (dermatologa, wenerologa, chirurga, onkologa).
Jak leczyć kaszaki?
Jak pozbyć się kaszaka – domowe sposoby
Maść na kaszaki to jedno rozwiązań, których pacjenci poszukują w Internecie. Ich rolą jest wsparcie pielęgnacji skóry podatnej na kaszaki, tj. zapobieganie zatkaniu kanalików gruczołów łojowych oraz ograniczenie produkcji sebum.
Jeśli doszło już do powstania guzka na skórze, w pierwszej kolejności wskazane jest zdiagnozowanie jego charakteru na wizycie lekarskiej. Nie należy samodzielnie nakłuwać kaszaka i wyciskać nagromadzonej w nim wydzieliny. Pod wpływem nacisku może dojść do uszkodzeń, które pogłębią stan zapalny i rozognią dolegliwości bólowe. Nie wolno także wycinać kaszaków u przypadkowych kosmetyczek, ponieważ ewentualne zakażenie rany może spowodować powikłania, opóźnienie gojenia i powstanie większej blizny.
Leczenie kaszaków – czy można je usunąć na zawsze?
Metody usuwania kaszaków zależą od wielkości zmiany skórnej i jej lokalizacji. Niewielkie kaszaki na twarzy usuwa się laserem. Alternatywą jest nakłucie kaszaka i ewakuacja jego zawartości w warunkach sterylnych. Pożądane jest nakłuwanie kaszaków pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz dokładnie śledzi położenie igły w obrębie masy kaszaka. Większe torbiele łojowe wymagają chirurgicznego wycięcia. Usuwanie kaszaka jest przeprowadzane przez lekarza dermatologa lub chirurga i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki znieczuleniu zabieg jest bezbolesny. Po usunięciu zakażonego kaszaka z treścią ropną konieczne jest przyjmowanie antybiotyków. Niestety usunięcie kaszaka nie niweluje całkowicie ryzyka jego nawrotu. Aby uniknąć powstawania kolejnych torbieli, konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza i odpowiednia pielęgnacja powierzchni skóry.
Ile zwolnienia po usunięciu kaszaka?
Usuwanie kaszaków zazwyczaj nie wymaga zwolnienia lekarskiego, chyba że usunięto większe zmiany z koniecznością założenia szwów. Wtedy okres rekonwalescencji wynosi około 10 dni. Postępowanie pozabiegowe opiera się na działaniach mających na celu ułatwienie gojenia oraz uelastycznienie tworzącej się blizny, by była ona jak najmniej widoczna.
Jak zapobiegać tworzeniu się kaszaków?
Podstawą działań profilaktycznych jest odpowiednia pielęgnacja skóry poprzez regularne peeelingi, zabiegi oczyszczające oraz stosowanie kosmetyków i szamponów do skóry przetłuszczającej się. W przypadku podejrzeń zaburzeń hormonalnych powodujących nadmiar produkowanego sebum, wskazana jest konsultacja endokrynologiczna. Należy ponadto pamiętać o zdrowej diecie bogatej w zdrowe tłuszcze wielonienasycone, a także witaminy z grupy B. Wspomagająco można pić herbatki ze skrzypu polnego poprawiające kondycję skóry. Nie wolno zapominać o zachowaniu odpowiedniej higieny osobistej, zwłaszcza jeśli nawroty kaszaków występują w obrębie okolic intymnych.
Kasia z recepcji
Guzek na skórze wyglądający jak kaszak powiększył się?
Umów się na badanie USG tkanek miękkich, by zdiagnozować rodzaj guzka i spać spokojnie.
Umów USG tkanek miękkich