Spis treści:
Dolegliwości bólowe niedługo po operacji haluksów Domowe sposoby na ból stopy po operacji haluksa Jak długo boli stopa po zabiegu palucha koślawego? Kiedy dolegliwości bólowe po operacji haluksów powinny zaniepokoić?Ból stopy po zabiegu korekcji palucha koślawego, jak po każdej innej operacji korekcyjnej, wynika z przecięcia kości i naruszenia tkanek miękkich. Z poniższego tekstu dowiesz się jak sobie radzić z dolegliwościami i jak długo stopa może boleć po zabiegu. Ważne jest także to, aby wiedzieć, kiedy ból po operacji haluksów jest niepokojącym sygnałem wskazującym na powikłania wymagające interwencji lekarskiej.
Kasia z recepcji
Niepokoi Cię stan stopy po zabiegu operacyjnym haluksa?
Umów wizytę u lekarza ortopedy, który sprawdzi stan gojenia się tkanek oraz przekaże aktualne zalecenia co do pielęgnacji i rehabilitacji stopy.
Umów wizytę u ortopedy w KrakowieDolegliwości bólowe niedługo po operacji haluksów
Ból stopy po zabiegu korekcji palucha koślawego jest z reguły najbardziej nasilony w pierwszym tygodniu po operacji. Dolegliwości bólowe wynikające z przecięcia kości mogą być odmiennie odczuwane przez różne osoby. U niektórych pacjentów ból stopy jest łagodny, a u innych odczuwany jest jako głęboki rwący ból utrudniający sen. Jeszcze w szpitalu lekarz powinien przepisać leki przeciwbólowe wraz z określonym dawkowaniem. Bardzo często jest to zestawienie ketonal + Tramadol, niemniej jednak dobór leków zawsze powinien być dobierany indywidualnie do konkretnego stanu zdrowotnego pacjenta. Leki przeciwbólowe pozwalają złagodzić ból w ciągu kilku pierwszych dni po operacji.
Domowe sposoby na ból stopy po operacji haluksa
Zimne okłady
Aby zmniejszyć ból haluksa po zabiegu, na stopę można zastosować zimne okłady z lodu. Zimny kompres należy pozostawić na stopie przez okres około 15-20 minut. Ważne jest, aby lód wcześniej zawinąć w ręcznik lub inny materiał, który będzie chronił skórę przed odmrożeniem. Kompres warto dodatkowo zabezpieczyć folią, co pozwoli ochronić opatrunek bezpośrednio przylegający do rany przed niepożądanym zamoczeniem. Procedurę zimnych okładów z lodu należy powtarzać co około 3 godziny.
Wysokie ułożenie stopy
Operowaną stopę należy układać na lekkim podwyższeniu, dzięki czemu stopa będzie mniej puchnąć. Mniejszy obrzęk po operacji będzie się przekładał na mniejszy ucisk tkanek miękkich, a co za tym idzie niższy stopień dolegliwości bólowych. Nogę można wygodnie ułożyć na stołku tak, aby znajdowała się mniej więcej na wysokości bioder. Zwróć uwagę na to, czy okolica pod kolanem nie jest miejscowo uciśnięta.
Ćwiczenia poprawiające krążenie
Aby ułatwić odpływ krwi żylnej ze stopy, warto wykonywać co pół godziny po kilkanaście powtórzeń naprzemiennego zginania i prostowania stopy w stawie skokowym. Ćwiczenie to należy wykonywać oczywiście ostrożnie i w granicach tolerancji.
Unikaj długiego siedzenia z nogą opuszczoną w dół. Jeśli haluks był operowany w porze letniej, staraj się przebywać w chodnym miejscu. Nie przesiaduj w miejscach nasłonecznionych i dusznych.
Jak długo boli stopa po zabiegu palucha koślawego?
Ból powinien stopniowo zmniejszać się po około 10-14 dniu po zabiegu. Stopa jednak może dalej być tkliwa i pobolewać głęboko „w środku” w miejscu osteotomii. Przecięta kość goi się – jest to aktywny proces. W 6 tygodniu po operacji kości powinny być już zrośnięte, wtedy też można zacząć stopniowo obciążać operowaną stopę. Gdy zaczynamy chodzić z udziałem przodostopia, mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości bólowe w okolicy pod pierwszym stawem śródstopno-paliczkowym, bardzo często w okolicy trzeszczek. Aby ból ten złagodzić, konieczne są mobilizacje stawu palucha i trzeszczek wykonane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Pozwoli to uelastycznić tkanki miękkie otaczające staw i ułatwić ślizg trzeszczek, dzięki czemu ból powinien stawać się stopniowo coraz mniejszy.
U niektórych pacjentów ból występuje w szparze między pierwszą a drugą kością śródstopia – może być to spowodowane rozciąganiem się głębokiej blizny tkanek miękkich przy obciążaniu stopy przy każdym kroku. Pomóc może umiejętne opracowanie tkanek przez rehabilitanta.
Duży palec może być także zdrętwiały lub pozbawiony czucia. Może to świadczyć o podrażnieniu nerwu zaopatrującego stopę.
Kości ulegają dalszej przebudowie i dopiero w 3 miesiącu po zabiegu osiągają wytrzymałość pozwalającą na pierwszy bezpieczny trucht. Czasami pacjenci nieprawidłowo obciążają stopę, stawiając ją na zewnętrznej krawędzi, co może powodować dolegliwości z boku stopy lub za kostką zewnętrzną spowodowane przeciążeniem mięśni. W niektórych przypadkach korekcja kości śródstopia wymusza odmienne ustawienie stawu skokowego, co dodatkowo może wyzwalać dolegliwości w stawie. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto poradzić się fizjoterapeuty, który pokaże jak skutecznie rozmasowywać przeciążone mięśnie oraz oceni sposób chodzenia. Nieocenione w okresie rekonwalescencji są mobilizacje stawów stopy oraz odpowiednie ćwiczenia ułatwiające prawidłowe przetaczanie stopy.
Kiedy dolegliwości bólowe po operacji haluksów powinny zaniepokoić?
Objawem wskazującym na możliwość powikłań, np. infekcji rany pooperacyjnej, jest silny ból haluksa, którego nie da się złagodzić zapisanymi środkami przeciwbólowymi, któremu towarzyszy gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, silny obrzęk stopy, zaczerwienienie skóry, sączenie się płynu z rany.
W powyższej sytuacji należy się skonsultować z lekarzem w trybie pilnym.