• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
 • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
 • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
 • 16 lat USG 3D w Krakowie
 • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Flebologia

 
0 opinii


Zapraszamy Państwa do zapoznania się z nasza ofertą dotyczącą diagnostyki oraz kompleksowego leczenia w zakresie wszystkich chorób układu żylnego oraz ich następstw takich jak owrzodzenia żylne zespoły pozakrzepowe. W nowo otwartej Klinice Flebologii oferujemy swoim Pacjentom najnowsze i najbardziej skuteczne metody leczenia schorzeń związanych z układem żylnym. Diagnozujemy i leczymy naszych Pacjentów kompleksowo.
W pierwszym etapie wykonujemy niezbędną diagnostykę USG doppler obszaru którego dotyczy choroba lub jej podejrzenie. 

 W następnej kolejności proponujemy pacjentowi różne rodzaje leczenia w zależności od rodzaju schorzenia. Wdrażamy leczenie zachowawcze (farmakoterapię oraz kompresjoterapię) lub w przypadku chorób związanych z niewydolnością żylną takich jak żylaki, pajączki żylne lub owrzodzenia żylne proponujemy pacjentom najnowsze metody leczenia:
 • skleroterapię kompresyjną,
 • laseroterapię wewnątrżylną system EVLT lub prąd o wysokiej częstotliwości system – EVRF,
 • Jako nowość na terenie małopolski wykonujemy także klejenie żylaków – VenaSeal/VariClose,
 • Jako jedyni w Krakowie wykonujemy zabiegi usuwania pajączków żylnych metodą TCRF (Transcutaneus radio frequency).
W trzecim etapie – w zależności od wybranej metody leczenia:
 • 
 uczymy naszych Pacjentów bandażowania wielowarstwowego,
 • 
 dobieramy wyroby kompresyjne,
 • 
 kierujemy diagnostyką genetyczną trombofilii (nadkrzepliwości).
Zespół Kliniki Flebologii jest kierowany przez doktora Bartłomieja Juza specjalizującego się chirurgii naczyniowej oraz nowoczesnej Flebologii.
 Dr Juza ukończył Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2011 roku. Od 2011 roku pasjonat nowoczesnych metod we flebologii. Członek Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, ESVS – European Society for Vascular Surgery, PTU-Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji międzynarodowych w zakresie Flebologii i Chirurgii Naczyniowej. Do dnia dzisiejszego wykonał około 5000 badań Dopplerowskich oraz około 2000 zabiegów małoinwazyjnego usuwania żylaków. Swoje umiejętności doskonalił podczas szkoleń u takich sław w dziedzinie flebologii, jak Attilio Cavezzi w San Benedetto del Tronto. Jako pierwszy lekarz w Małopolsce rozpoczął wykonywanie najmniej inwazyjnej oraz całkowicie bezbolesnej procedury klejenia żylaków systemem VenaSeal.

Skleroterapia

Nazywana potocznie ostrzykiwaniem lub nastrzykiwaniem jest najstarszą i najpopularniejszą z małoinwazyjnych metod leczenia wewnątrznaczyniowego, stosowaną w obliteracji naczyń żylnych o różnej średnicy.

Co powinien wiedzieć Pacjent przed przystąpieniem do zabiegu skleroterapii ?

Decydując się na leczenie przy użyciu metody skleroterapii Pacjent musi mieć świadomość możliwości i ograniczeń tej metody, jak również związanych z nią pewnych niedogodności. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat przedstawia lekarz flebolog przed wykonaniem zabiegu, w czasie wizyty kwalifkacyjnej. Poniżej zamieszczono kilka najistotniejszych informacji, które należy brać pod uwagę, decydując się na zabieg skleroterapii kompresyjnej:
 • zabieg skleroterapii powinien być zawsze poprzedzony badaniem USG Doppler żył kończyn dolnych,
 • zabieg mikroskleroterapii (dotyczy zamykania pajączków i żył siatkowatych) w większości przypadków wykonywany jest bez znieczulenia miejscowego, ponieważ samo znieczulenie jest zwykle bardziej bolesne, niż cały zabieg.
 • w czasie zabiegu i tuż po nim Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, np. szczypanie, lub pieczenie w miejscach podawania preparatu. W późniejszym okresie mogą występować bolesne zaczerwienienie i twarde zgrubienia wokół zamykanych żył. Jest to typowa reakcja, jednak jeśli jest bardzo uciążliwa i się przedłuża należy to zgłosić lekarzowi.
 • skleroterapia pozwala na leczenie różnych, nawet bardzo zaawansowanych problemów żylnych, ale odległa skuteczność takich zabiegów jest raczej umiarkowana i wymaga okresowych uzupełnień. Warto zawsze wziąć to pod uwagę i przedyskutować z lekarzem możliwość zastosowania innych, skuteczniejszych metod, np. skleroterapii z użyciem cewnika, lasera lub kleju aplikowanego wewnątrznaczyniowo (metod o najwyższej skuteczności na rynku).
 • satysfakcjonujący efekt leczenia otrzymuje się nierzadko po serii zabiegów (2-5) wykonywanych zazwyczaj w odstępach 2-5 tygodniowych. Poza względami technicznymi (właściwy dobór preparatu, jego stężenia, techniki i miejsca podania) ważne są również pewne unikalne cechy pacjenta, a przede wszystkim: rozkład zmian na nogach, fototyp skóry czy zdolności gojenia.

Laseroterapia wewnątrznaczyniowa systemem EVLT 1470 lub EVRF

Ostatnie lata to prawdziwy rozwój technik i systemów laserowych w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Tak naprawdę największy przełom technologiczny w zabiegach laserowej wewnątrzżylnej ablacji (skrót EVLA – ang. endovenous laser ablation) dokonał się w ostatnich kilku latach po wprowadzeniu włókien radialnych o długości wiązki 1470 nm oraz cewników wytwarzających prąd o wysokiej częstotliwości EVRF. Zabiegi laserowe wykonywane są w większości przypadków w tumescencyjnym znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza zmienionej żyły specjalnego światłowodu, a następnie jej zamknięciu. Dzieje się to poprzez rozgrzanie ścian naczynia energią promieniowania laserowego lub prądu o wysokiej częstotliwości. Przebieg procedury jest w całości kontrolowany przy pomocy aparatury USG. Takie postępowanie daje nam możliwość precyzyjnego wyłączenia z krążenia tylko niewydolnego naczynia, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji innych, prawidłowo działających żył. Możliwość wybiórczego podejścia do leczonych żył i mała inwazyjność zabiegów wewnątrznaczyniowych z użyciem lasera powodują, że stał się on metodą z wyboru w leczeniu żylaków głównych pni. Techniki laserowe w ocenie długoletniej odznaczają się dużo niższym odsetkiem nawrotów niż po klasycznych operacjach chirurgicznych. Dodatkowym czynnikiem na korzyść jest znikome ryzyko wystąpienia pozabiegowych incydentów zakrzepowych.

Jakie są główne zalety zabiegów laserowych

 • wysoka skuteczność pozabiegowa, sięgająca 96% w obserwacjach kilkuletnich,
 • bezbólowość procedury (zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, bez nacięć),
 • mniejsze ryzyko powikłań, niż przy tradycyjnych zabiegach chirurgicznych (brak ran, znikome ryzyko uszkodzenia układu limfatycznego gałęzi nerwowych),
 • krótki czas trwania procedury (zamykanie żylaków na jednej nodze trwa do 30-40 min),
 • możliwość przeprowadzenia zabiegu na obu nogach jednocześnie,
 • dobre rezultaty kosmetyczne (znikome ryzyko wybroczyn i przebarwień),
 • szybki powrót do normalnej aktywności (praktycznie tuż po zabiegu).

Jakie są główne wskazania do zastosowania lasera w leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych?

 • likwidacja dużych żylaków pniowych (w zakresie żył odpiszczelowej i odstrzałkowej),
 • likwidacja wąskich niewydolnych pni głównych i bocznic ("żylaki ludzi młodych"),
 • zamykanie niewydolnych perforatorów na udach i podudziach, np. u pacjentów z niegojącymi się owrzodzeniami żylnymi goleni,
 • zamykanie żylaków nawrotowych, najczęściej u pacjentów pierwotnie nieprawidłowo zakwalifikowanych do operacji klasycznych.

Klejenie żylaków – VenaSeal/VariClose

Co czyni metodę klejenia żył wyjątkową na tle innych sposobów małoinwazyjnego likwidowania żylaków ?
Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych systemami VenaSeal i VariClose zaliczane są do grupy procedur nietermicznych. W czasie ich wykonywania nie jest wymagane tumescencyjne znieczulenie nasiękowe - oznacza to dla pacjenta zerową ilość nakłuć igłą podczas wykonywania zabiegu. Wynika to z faktu, iż w czasie klejenia żylaków generowana w wyniku polimeryzacji energia cieplna jest nieodczuwalna przez pacjenta. W czasie przeprowadzania wewnątrzżylnych procedur termicznych, wykorzystujących technologię laserową (EVLA), efekt przegrzanej pary wodnej (SVS) czy falę radiową (EVRF), znieczulenie tumescencyjne na przebiegu całej żyły jest czymś koniecznym.

Jak przebiega procedura klejenia żylaków ?

Zabieg klejenia żylaków na nogach w większości przypadków zastępuje metodę klasycznego, chirurgicznego ich usuwania. Przeprowadzany jest ambulatoryjnie, w warunkach komfortowych dla pacjenta. Procedurę klejenia żylaków na jednej nodze przeprowadza się średnio w ciągu 20-25 min., na obu nogach jednocześnie zwykle do 40-45 min. Zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych wykonywane są zawsze pod kontrolą sondy USG o wysokiej rozdzielczości. Taki sposób przeprowadzania zabiegów na żylakach zapewnia precyzję, dobrą kontrolę i łatwe, niechirurgiczne (bez cięć) dojście do naczynia. Procedura klejenia, poza punktowym znieczuleniem w miejscu przezskórnego dojścia do żylaka, nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego. W większości przypadków dostęp do naczynia żylnego uzyskujemy przy pomocy wyjątkowo delikatnych zestawów do nakłuć skóry, dzięki temu unikamy jej nacinania i wyciągania na wierzch. Skóra po zabiegu pozostaje bez szpecących blizn, co ma duże znacznie dla pozabiegowej estetyki nogi. Sam zabieg wpuszczania kleju do światła naczynia odbywa się w przypadku obu metod (VenaSeal i VariClose) z różną prędkością. W jednej i drugiej metodzie podawany jest przy pomocy specjalnie skalibrowanych dozowników o wyglądzie pistoletu. Ten sposób aplikacji kleju zapewnia należytą precyzję i bezpieczeństwo pacjenta w czasie zabiegu.

Podstawowe zalety metody klejenia żylaków kończyn dolnych to:

 • mała inwazyjność wykonywanej procedury (bez znieczulenia tumescencyjnego, bez konieczności nacinania skóry),
 • krótki czas trwania procedury, po której pacjent opuszcza Klinikę i wraca natychmiast do codziennych obowiązków (nie jest wymagane zwolnienie z pracy),
 • okres wstrzymywania się od większych obciążeń fizycznych jest krótszy niż po skleroterapii, laserze czy zamykaniu żylaków falą radiową,
 • w większości przypadków brak konieczności stosowania pończoch uciskowych w okresie pozabiegowym,
 • małe ryzyko przebarwień na skórze i zapaleń tkankowych w okolicach zamykanych żył,
 • możliwość przeprowadzania zabiegów na dwóch nogach jednocześnie,
 • wysoka skuteczność przy zamykaniu dużych żylaków, których średnica przekracza nawet 10 mm (istotna przewaga nad skleroterapią piankową, której skuteczność drastycznie spada przy tak dużych średnicach naczyń żylnych!),
 • wyjątkowo wysoka skuteczność zabiegu (wg badania VeClose w obserwacji 12-miesięcznej pełne zamknięcie zamykanego żylaka jest na poziomie 97%).
Utworzono: czwartek, 04 sierpień 2016 15:43 Ostatnio zmieniony: czwartek, 02 kwiecień 2020 08:45
Opinie Pacjentów

Byłeś u nas na wizycie? Napisz pierwszą opinie...
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę

Gwarancja jakości

 • Zawsze zgodnie ze standardami
 • Zawsze certyfikowany diagnosta
 • Zawsze pełna dokumentacja
 • Zawsze z użyciem najlepszej dostępnej wiedzy
 • Zawsze na najlepszym sprzęcie
 • Zawsze pełen komfort pacjenta

Zabiegi i leczenie

Magellan PRP - komórki macierzyste i czynniki wzrostu w Krakowie.Magellan System firmy Arteriocyte

Podczas badania USG doświadczony lekarz ortopeda może diagnozować niepokojące zmiany zwyrodnieniowe z niezwykła precyzją. Jako lekarz specjalista, może on na miejscu zaproponować dalsze leczenie i wykonać małoinwazyjne zabiegi pod kontrolą USG - takie jak leczenie czynnikami wzrostu PRP lub komórkami macierzystymi, domiejscowe podanie leku, usuwanie torbieli, usuwanie zwapnień. Dzięki zastosowaniu różnorodnych głowic USG ULTRAMEDICA wykonuje precyzyjne zbiegi pod kontrolą USG w Krakowie.

Gabinety ULTRAMEDICA są wyłączną placówką na terenie województwa małopolskiego stosującą najbardziej zaawansowany system Magellan amerykańskiej firmy Arteriocyte USA.

Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.
Stosujemy Nadzwyczajne Środki Ostrożności: Ozonowanie, Naświetlanie UV, Maseczki dla Pacjentów, Dezynfekcja... Sprawdź >>
Wizyty u Lekarza NIE są objęte ograniczeniami przemieszczania.