Spis treści:
Endoproteza biodra prywatnie Endoproteza stawu biodrowego – na czym polega zabieg? Kiedy wykonuje się operacyjną wymianę biodra na sztuczny implant? Endoproteza stawu biodrowego – rodzaje Zabieg endoprotezoplastyki biodra - przygotowanie Endoprotezoplastyka stawu biodrowego - jakie znieczulenie? Jak długo w szpitalu trzeba zostać po operacji endoprotezy? Endoproteza biodra - powikłania Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – wizyty kontrolne u ortopedy po operacji Endoproteza biodra – rehabilitacja Endoproteza biodra - cenaEndoproteza biodra prywatnie
Kwalifikację do zabiegu endoprotezy biodra przeprowadza ortopeda specjalizujący się w przeprowadzaniu tego rodzaju operacji. Konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich celem oceny zmian strukturalnych związanych ze zwyrodnieniem biodra.
Podczas wizyty lekarz ortopeda dokładnie zbada Twój staw biodrowy, określi jego stan funkcjonalny, przeanalizuje zdjęcia RTG oraz w razie potrzeby wykona badanie USG biodra.
Na podstawie zebranych informacji medycznych i oczekiwań pacjenta co do preferowanego poziomu aktywności, ortopeda dobiera optymalny rodzaj endoprotezy.
Kasia z recepcji
W ULTRAMEDICA w Krakowie umówisz wizytę u ortopedy, który dokładnie oceni stan Twojego biodra. W razie wystąpienia wskazań zakwalifikuje Cię do zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego.
Zatrudniamy ortopedów operujących m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Umów wizytę i skonsultuj stan Twojego biodra.
Umów wizytę u ortopedy w KrakowieEndoproteza stawu biodrowego – na czym polega zabieg?
Endoproteza to inaczej sztuczny staw, który w postaci implantu zastępuje nasz naturalny. Operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest określana jako endoprotezoplastyka biodra.
Zabieg polega na:
- usunięciu powierzchni stawowych głowy kości udowej i/lub panewki kości miednicznej zniszczonych zmianami zwyrodnieniowymi, w klasycznej endoprotezoplastyce biodra usuwany jest koniec bliższy kości udowej,
- przygotowaniu łoża kostnego pod komponenty endoprotezy – tj. elementy składowe budujące protezę,
- osadzenie endoprotezy w kości udowej i panewce kości miednicznej.
Kiedy wykonuje się operacyjną wymianę biodra na sztuczny implant?
Zwyrodnienie biodra w stopniu zaawansowanym
Endoprotezoplastyka to zabieg wykonywany w ostateczności, gdy nie jest możliwe złagodzenie bólu wynikającego ze zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego.
Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) to proces postępujący, prowadzący do stopniowego zużycia chrząstki stawowej pokrywającej głowę kości udowej i panewkę w miednicy. Początkowo w przebiegu zwyrodnienia biodra obserwuje się dyskomfort i ograniczenie zakresu ruchomości w stawie biodrowym – szczególnie rotacji wewnętrznej i wyprostu. Staw biodrowy zaczyna boleć w okolicy pachwiny w trakcie podejmowania aktywności, a także w w godzinach wieczornych. Wraz z upływem czasu i z progresem zmian zwyrodnieniowych nawet codzienne ruchy w biodrze stają się bolesne. Chodzenie jest utrudnione ze względu na ból podczas obciążania kończyny. Jeśli pomimo rehabilitacji i objawowego leczenia przeciwbólowego komfort życia ulega znacznemu obniżeniu, lekarz wspólnie z pacjentem mogą rozważyć przeprowadzenie zabiegu endoprotezoplastyki.
Celem operacji jest niwelacja bólu zwyrodnieniowego, zwiększenie zakresu ruchu w biodrze, ułatwienie chodzenia i poprawa jakości życia podczas codziennych aktywności.
Stany pourazowe stawu biodrowego
Endoproteza wszczepiana jest także w przypadku ciężkich uszkodzeń stawu biodrowego, np. złamań, których nie da się zaopatrzyć innymi metodami operacyjnymi. Do najczęstszych wskazań endoprotezoplastyki biodra należą:
- złamania wieloodłamowe nasady bliższej kości udowej i/lub panewki miednicy bez możliwości odtworzenia powierzchni stawowych stawu biodrowego,
- jałowa martwica głowy kości udowej,
- złamania osteoporotyczne szyjki kości udowej.
Nowoczesne endoprotezy - ze względu na podwyższoną trwałość i indywidualne dopasowanie, mogą być wszczepiane pourazowo osobom nawet po 30-40 roku życia.
Endoproteza stawu biodrowego – rodzaje
Endoproteza całkowita biodra (THA, total hip arthroplasty)
W endoprotezoplastyce całkowitej wymieniane są obie powierzchnie stawowe – ortopeda wszczepia komponent udowy i komponent panewki.
Endoproteza połowicza
W endoprotezoplastyce połowiczej wymienia się tylko jedną z powierzchni stawowych – ortopeda wszczepia komponent udowy albo sztuczną panewkę.
Endoproteza cementowa
W endoprotezach cementowych stosuje się cement czyli specjalny rodzaj kleju kostnego, który umożliwia stabilne umocowanie komponentów endoprotezy w kości.
Endoproteza bezcementowa
Endoprotezy bezcementowe posiadają specjalną chropowatą strukturę lub system mocowania typu press-fit, który pozwala na stabilne osadzenie implantu biodra bez konieczności stosowania cementu.
Rodzaje artykulacji w endoprotezach stawu biodrowego
Obecnie najczęściej stosowanymi połączeniami materiałowymi głowy i panewki w implantach stawu biodrowego są kombinacje: ceramika – ceramika, ceramika – polietylen lub metal – polietylen.
Zabieg endoprotezoplastyki biodra - przygotowanie
W trakcie konsultacji ortopedycznej lekarz przekazuje wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Przygotowanie w ciągu kilku miesięcy przed operacją obejmuje m.in.:
- wyleczenie wszelkich przewlekłych stanów zapalnych, np. zapalenia zatok, próchnicy zębów,
- wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację stawu biodrowego – ćwiczenia takie jak poruszanie biodrem w dostępnym zakresie ruchu w warunkach odciążenia,
- właściwe przystosowanie mieszkania ułatwiające wykonywanie codziennych czynności w bezpiecznych dla endoprotezy pozycjach ciała (np. stabilne poduszki na niskie fotele i krzesła, nakładka podwyższająca na sedes, maty antypoślizgowe, dodatkowe uchwyty w łazience).
Informacje dotyczące bezpośredniego przygotowania (na kilka dni przed operacją) przekazuje lekarz anestezjolog.
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego - jakie znieczulenie?
Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego to rozległa i inwazyjna operacja, która wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu pacjent pozostaje nieprzytomny. Wybudzenie następuje w 1-2 dniu po operacji zależnie od stanu zdrowia pacjenta i przebiegu operacji.
Jak długo w szpitalu trzeba zostać po operacji endoprotezy?
Większość pacjentów pozostaje w szpitalu do 7 dni. W tym czasie konieczna jest nauka siadania, wstawania z łóżka oraz samodzielnego chodzenia z pomocą balkonika lub kul łokciowych. To czy można obciążać operowaną kończynę zależy od rodzaju zastosowanej endoprotezy – w tej kwestii zawsze należy stosować się do zaleceń ortopedy przeprowadzającego zabieg. Przed wyjściem ze szpitala pacjent powinien także umieć bezpiecznie wyjść i zejść po schodach przy pomocy kul.
Endoproteza biodra - powikłania
Endoproteza stawu biodrowego wymaga od pacjenta zmiany niektórych nawyków, które mogłyby przyczynić się do zwichnięcia implantu, uszkodzenia komponentów lub obluzowania endoprotezy.
Po wszczepieniu endoprotezy do końca życia nie jest wskazane wykonywanie czynności takich jak:
- nadmierne rotowanie nóg, np. siadanie po turecku,
- siadanie na niskich stołkach, fotelach, które wymuszają zgięcie stawu biodrowego powyżej 90 stopni,
- uprawianie sportów mocno obciążających implant: np. bieganie,
- pływanie żabką {można pływać kraulem).
Obluzowanie protezy stawu biodrowego po operacji - objawy
Na obluzowanie endoprotezy mogą wskazywać dolegliwości bólowe w okolicy implantu w trakcie obciążania operowanej nogi, słyszalne przeskakiwanie lub trzaski, możliwe podwyższenie temperatury ciała. Obluzowanie implantu możliwe jest z powodu jego zużycia (kilkanaście lat po operacji) lub może wynikać z przeniesienia infekcji na implant w okresie okołooperacyjnym (kilka dni po operacji).
Szczególnie niebezpieczne jest infekcyjne obluzowanie implantu, które może wymagać zastosowania leczenia antybiotykami i wszczepienia przejściowego implantu typu spacer.
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – wizyty kontrolne u ortopedy po operacji
Kasia z recepcji
W ULTRAMEDICA w Krakowie lekarze ortopedzi przeprowadzają wizyty kontrolne, by w pełni zadbać o Twój powrót do pełnej sprawności.
Dogodne terminy, bez kolejek i wielogodzinnego czekania.
Komfortowe warunki wizyty - bez pośpiechu możesz zadać lekarzowi pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące stanu operowanego biodra.
Umów wizytę u ortopedy w KrakowieEndoproteza biodra – rehabilitacja
Rehabilitacja po operacji jest niezbędna, by powrócić do sprawnego wykonywania codziennych czynności. Rehabilitacja pooperacyjna polega przede wszystkim na złagodzeniu dolegliwości bólowych, wzmocnieniu mięśni biodra operowanej kończyny oraz przywróceniu prawidłowego wzorca chodu. Ponadto konieczna jest nauka bezpiecznych zmian pozycji ciała, które nie będą stwarzały ryzyka zwichnięcia protezy stawu biodrowego.
Kiedy możliwy jest powrót do codziennego życia po operacji endoprotezy?
Większość pacjentów może prowadzić samodzielne życie (bez pomocy innych osób) i rekreacyjnie spacerować na zewnątrz w około 3 miesiącu po operacji. Czas powrotu do sprawności może się różnić zależnie od typu zastosowanej endoprotezy, przygotowania mięśni biodra przed operacją, a także sumiennego i regularnego wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych po zabiegu.
Endoproteza biodra - cena
Koszt prywatnej operacji wszczepienia endoprotezy biodra wynosi przeważnie kilkunaście tysięcy złotych. Różnice w cenie zabiegu wynikają z rodzaju zastosowanego implantu. Nowoczesne endoprotezy o indywidualnie przygotowanym profilu mogą przekraczać koszt 20 tysięcy złotych. Indywidualną wycenę zabiegu otrzymasz w trakcie wizyty u lekarza ortopedy.