Spis treści:
Endoproteza kolana prywatnie - kwalifikacja do zabiegu Wskazania do zabiegu wszczepienia endoprotezy Rodzaje endoprotez stawu kolanowego Endoproteza kolana - cena Endoprotezoplastyka kolana – przygotowanie do operacji Przebieg zabiegu Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego Powikłania po endoprotezie kolana Kontrola u ortopedy po operacji Życie z endoprotezą kolana Endoproteza stawu kolanowego - na ile lat wystarcza?Endoproteza kolana prywatnie - kwalifikacja do zabiegu
Kasia z recepcji
W ULTRAMEDICA w Krakowie umówisz wizytę u ortopedy, który dokładnie oceni stan Twojego kolana. W razie wystąpienia wskazań lekarz zakwalifikuje Cię do endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Zatrudniamy ortopedów operujących w krakowskich szpitalach. Umów wizytę i skonsultuj stan Twojego kolana.
Umów wizytę u ortopedy w Krakowie
Wskazania do zabiegu wszczepienia endoprotezy
Choroba zwyrodnieniowa kolana
Choroba zwyrodnieniowa kolana polega na procesach degeneracyjnych skutkujących stopniowym zużywaniem się chrząstki stawu kolanowego. Endoprotezoplastyka kolana jest ostatnią deską ratunku w zaawansowanych stadiach choroby zwyrodnieniowej, gdy leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne, a jakość życia pacjenta uległa znacznemu obniżeniu.
Operacja wymiany stawu kolanowego na sztuczny implant zalecana jest w przypadku poniższych objawów:
- silne dolegliwości bólowe kolana nawracające pomimo leczenia przeciwbólowego (farmakologia, blokady dostawowe),
- ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym,
- ubytek chrząstki na pełnej grubości na zdjęciach RTG,
- towarzyszące deformacje typu kolano szpotawe lub koślawe.
Zniszczony staw kolanowy generuje ból, utrudnia chodzenie i stanowi przyczynę przyjmowania leków przeciwbólowych w nadmiernych dawkach, prowadząc do problemów z układem pokarmowym.
Dzięki endoprotezoplastyce stawu kolanowego możliwe jest:
- zniwelowanie bólu wynikającego ze zmian zwyrodnieniowych kolana, poprawienie zakresu ruchu, uzyskanie płynnego chodu dzięki właściwie prowadzonej rehabilitacji pooperacyjnej.
Nienaprawialne stany pourazowe stawu kolanowego
W przypadku nienaprawialnych złamań i rozległych ubytków chrząstki stawowej w obrębie kolana zabieg endoprotezoplastyki umożliwia zachowanie sprawności w zakresie spacerów i wykonywania codziennych obowiązków.
Rodzaje endoprotez stawu kolanowego
Operacja wymiany stawu kolanowego może przebiegać z wykorzystaniem rożnego rodzaju implantów. Typ endoprotezy dobierany jest na podstawie indywidualnych uwarunkowań anatomicznych kolana, wieku pacjenta, a także oczekiwanego poziomu aktywności po zabiegu.
Endoprotezy różnią się mocowaniem elementów stawu, rodzajem wkładki typu fixed-bearing lub mobile-bearing, a także zakresem wymiany powierzchni stawowych. Coraz częściej stosowanym rodzajem implantu kolana jest endoproteza jednoprzedziałowa, która zastępuje chrząstkę jedynie po przyśrodkowej lub bocznej stronie stawu kolanowego. Zabieg endoprotezy jednoprzedziałowej pozwala na zachowanie więzadeł krzyżowych, mniej ingeruje w biomechanikę kolana, a także co ważne – endoproteza jednoprzedziałowa może być łatwo wymieniona na całkowitą endoprotezę kolana w przyszłości. Z tego względu ten rodzaj endoprotezy wszczepia się często osobom młodym, które posiadają kolana szpotawe i zniszczenie chrząstki tylko w przedziale przyśrodkowym.
Całkowita endoproteza kolana wszczepiana jest najczęściej osobom starszym lub pacjentom z globalnym zniszczeniem chrząstki stawu kolanowego.
Endoproteza kolana - cena
Cena zabiegu wszczepiania endoprotezy nie jest jednakowa dla wszystkich pacjentów. Każdy pacjent otrzymuje od lekarza ortopedy rekomendacje w zakresie optymalnego rodzaju implantu, który najlepiej sprawdzi się w określonych warunkach anatomicznych stawu kolanowego. Szeroki wybór modeli implantów różnych firm jest głównym czynnikiem różnicującym cenę zabiegu. Koszt wszczepienia sztucznego implantu kolana prywatnie wynosi najczęściej kilkanaście tysięcy złotych, choć niektóre modele o specjalnej konstrukcji mogą przekraczać kwotę 20 tysięcy złotych.
Podczas wizyty ortopedycznej lekarz przedstawi różne opcje endoprotez dobrane specjalnie do Twojego kolana wraz z wyceną zabiegu.
Endoprotezoplastyka kolana – przygotowanie do operacji
Z uwagi na fakt, że operacja wszczepienia implantu jest dość inwazyjnym zabiegiem, każdy pacjent powinien dobrze rozumieć, czym jest endoprotezoplastyka kolana, jak się należy do niej przygotować oraz jakie ograniczenia dotyczące aktywności będą konieczne od operacji aż do końca życia.
Przed operacją wskazane jest wzmocnienie mięśni stabilizujących staw kolanowy oraz rozciągnięcie przykurczonych tkanek. Pozwoli to lekarzowi ortopedzie na łatwiejszy dostęp do stawu podczas operacji. Mocne, wytrenowane mięśnie przyspieszą naukę chodu i skrócą czas powrotu do codziennej aktywności.
Przed zabiegiem należy także zadbać o całkowite wyleczenie przewlekłych infekcji. Nawracające zapalenia zatok często są ignorowane przez pacjentów, ponieważ można łatwo poradzić sobie z ich objawami, stosując leki przeciwbólowe. Aktywna infekcja tocząca się w organizmie może mieć jednak bardzo poważne skutki w okresie okołooperacyjnym. Typowym powikłaniem infekcji jest zakażenie i obluzowanie się endoprotezy, co nierzadko zmusza do reoperacji i ponownego wszczepienia implantu. Oznacza to kolejne miesiące odciążania stawu i znacznie wydłużony czas powrotu do sprawności.
Przebieg zabiegu
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz ortopeda musi wykonać podłużne pionowe nacięcie, by otworzyć staw. Następnie ortopeda za pomocą specjalnej piły dokonuje usunięcia powierzchni stawowych końca dalszego kości udowej oraz końca bliższego kości piszczelowej. Przy deformacjach typy kolano koślawe lub szpotawe, operator usuwa także część kości wymaganą do uzyskania poprawnej osi stawu kolanowego. Umożliwia to poprawne osadzenie elementów protezy kolana.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego
Ból po endoprotezie kolana
Ból operowanej nogi najbardziej doskwiera w pierwszych dniach po operacji. W tym czasie stosuje się leki przeciwbólowe oraz zimne okłady zmniejszające opuchliznę stawu. Pomocne w łagodzeniu dolegliwości bólowych jest także wyższe ułożenie kończyny tak, aby zapobiec gromadzeniu się obrzęku i uczuciu rozpychania kolana.
Jak długo chodzi się o kulach po endoprotezie kolana?
W pierwszej dobie po zabiegu rozpoczyna się pionizację, a w drugim naukę chodu z pomocą balkonika lub kul łokciowych. To czy można obciążać operowaną nogę, zależy od rodzaju implantu – w tym względzie zawsze należy stosować się do zaleceń ortopedy przeprowadzającego zabieg.
Ćwiczenia po endoprotezie kolana
Rehabilitacja pooperacyjna jest kluczowym elementem pozwalającym na szybki powrót do sprawności po wszczepieniu endoprotezy kolana. Już w pierwszym dniu po zabiegu noga układana jest w specjalnej szynie CPM, która automatycznie wykonuje bardzo powolne ruchy zgięcia i wyprostu kolana. Pozwala to na zachowanie zakresu ruchomości w stawie oraz uniknięcie powikłania takiego jak przykurcz kolana po endoprotezie.
Proces rehabilitacji uwzględnia ponadto ćwiczenia wzmacniające mięśni otaczających staw, reedukację chodu oraz ćwiczenia równoważne zapobiegające upadkom.
Rehabilitacja po endoprotezie trwa około 3 miesiące. Po uzyskaniu wymaganego poziomu sprawności kolana możesz wrócić do codziennych obowiązków i wybranych form aktywności (rower, pływanie, Nordic Walking).
Powikłania po endoprotezie kolana
Pamiętaj, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do zabiegu endoprotezoplastyki oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza ortopedy, możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.
Obluzowanie endoprotezy stawu kolanowego spowodowane zakażeniem
Alloplastyka kolana w warunkach infekcji może być niebezpieczna dla implantu jak i dla organizmu. Objawem zakażenia protezy stawu kolanowego jest bardzo silny ból, obrzęk kolana i gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. W tym wypadku należy zgłosić się na pilną konsultację lekarską u ortopedy.
Obluzowanie endoprotezy stawu kolanowego spowodowane przeciążeniem implantu
Aseptyczne obluzowanie implantu może wystąpić kilka lub kilkanaście lat po zabiegu endoprotezoplastyki. Przyczyną jest nadmierne przeciążenie operowanej nogi (otyłość, bieganie, ciężka praca fizyczna) i pogorszenie się jakości tkanki kostnej w miejscu mocowania implantu. Czasami zachodzi konieczność wymiany obluzowanej endoprotezy i zastąpienie ją implantem rewizyjnym.
Kontrola u ortopedy po operacji
Kasia z recepcji
W ULTRAMEDICA w Krakowie lekarze ortopedzi przeprowadzają wizyty kontrolne, by w pełni zadbać o Twój powrót do sprawności.
Dogodne terminy, bez kolejek i wielogodzinnego czekania.
Komfortowe warunki wizyty - bez pośpiechu możesz zadać lekarzowi pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące kondycji operowanego kolana.
Umów wizytę u ortopedy w KrakowieŻycie z endoprotezą kolana
Zalecenia po endoprotezie stawu kolanowego
Po operacji wszczepienia endoprotezy zaleca się unikanie czynności nadmiernie obciążających lub destabilizujących sztuczny staw kolanowy:
- uprawiania sportów kontaktowych (piłka nożna, koszyków, rugby), uprawiania sportów skocznościowych i biegowych (siatkówka, lekkoatletyka), siadania na piętach w maksymalnym zgięciu stawu kolanowego, klękania, częstego siadania po turecku.
Czy można klękać z endoprotezą kolana?
Klękanie może być niekorzystne dla stabilności niektórych rodzajów endoprotez. Zapytaj swojego lekarza ortopedę, czy wszczepiony model implantu może być obciążany w ten sposób.
Endoproteza stawu kolanowego - powrót do pracy
Powrót do pracy biurowej możliwy jest już w drugim miesiącu po operacji. Jeśli wykonujesz pracę stojącą lub pracę której towarzyszy chodzenie przez cały dzień, powrót do obowiązków zawodowych przesunie się do 3-4 miesiąca po operacji. Ciężkie prace fizyczne, prace budowlane i noszenie ciężarów są przeciwwskazane po zabiegu.
Endoproteza kolana - wady i zalety
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego niewątpliwie pozwala na zniesienie bólu, umożliwia poprawę zakresu ruchu kolana i płynności chodu. Planując zabieg, należy mieć świadomość, że operacja ta wiąże się z prawie 3 miesięcznym regularnym udziałem w procesie rehabilitacji. Ważny jest także styl życia prowadzony po operacji wszczepienia endoprotezy całkowitej. Zużycie się implantu skutkuje koniecznością zastąpienia go endoprotezą rewizyjną, co oznacza ponowną operację o dużej inwazyjności.
Należy więc nastawić się na ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza ortopedy oraz odpowiednie dbanie o operowaną nogę.
Endoproteza stawu kolanowego - na ile lat wystarcza?
Sztuczny implant stawu kolanowego zużywa się po koło 20-25 latach od operacji endoprotezoplastyki. Niektóre czynniki mogą być niekorzystne dla implantu, skracając jego żywotność. Pamiętaj, by zachować umiar i zdrowy rozsądek podczas pracy i aktywności fizycznej.