Spis treści:
Zimne okłady z lodu Sposoby na opuchliznę kolana Maść na ból kolan Jakie okłady na kolano – czy ból stawów można złagodzić domowymi miksturami Co jeść na bolące kolana Opaska na kolano przy zwyrodnieniu Kiedy skonsultować staw kolanowy z ortopedą?Kasia z recepcji
Ból kolana jest niepokojącym objawem, który może mieć wiele przyczyn. Pamiętaj, że bolące kolana zawsze powinien zbadać lekarz ortopeda. Postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia pozwoli szybciej pozbyć się bólu oraz powrócić do ulubionej aktywności fizycznej.
Umów się na proste i bezbolesne badanie USG kolana u lekarza ortopedy.
USG kolana - umów badanieZimne okłady z lodu
Kolano po upadku boli i nie przestaje puchnąć? A może staw zaczął boleć bez uchwytnej przyczyny i myślisz, że jest to po prostu początek zmian zwyrodnieniowych? Często powtarzasz sobie „starość nie radość” i chcesz poradzić sobie domowymi sposobami, stosując okłady i polecane przez znajomych maści na kolano.
Nie ma w tym nic złego, ale musisz mieć świadomość, że jest to działanie polegające jedynie na maskowaniu dolegliwości. W środku kolana mogło dojść do poważnego uszkodzenia lub rozwoju stanu zapalnego. Ból kolana może być spowodowany wieloma przyczynami – aby skutecznie pozbyć się dolegliwości, trzeba zdiagnozować problem i zacząć leczyć przyczyny bólu, a nie tyko objawy.
Jakie okłady są dobre po stłuczeniu kolana?
- Przygotuj kostki lodu – dokładnie takie same, jakie wrzucasz do napojów w gorące dni. Spokojnie wystarczą dwie szklanki. Przygotowane kostki lodu włóż do woreczka – dzięki temu woda nie będzie spływać po kolanie. Możesz też wykorzystać zamrożone w woreczkach warzywa lub owoce.
- Zawiń woreczek z mrożonką w ręcznik i umieść w formie okładu na kolano. Nigdy nie kładź woreczka z lodem lub mrożonką bezpośrednio na skórze, ponieważ może to doprowadzić do odmrożenia.
- Pozostaw chłodne okłady na kolanie przez około 15-20 minut. W razie potrzeby powtarzaj zabieg co 2-3 godziny.
Zimne kompresy na kolano ograniczają pobudzanie receptorów rejestrujących ból kolana oraz hamują przewodzenie bólu w nerwach. Jest to w pełni naturalna i bezpieczna metoda, którą można spokojnie stosować na ból kolana.
Sposoby na opuchliznę kolana
Oprócz dolegliwości bólowych kolana możesz zmagać się także z nieprzyjemnym uczuciem rozpierania w stawie i widocznym obrzękiem. Do czasu wizyty u lekarza możesz owinąć kolano bandażem elastycznym – dzięki temu ograniczysz opuchliznę. Mniejszy obrzęk przełoży się także na niższy stopień odczuwanego bólu stawu kolanowego.
Unikaj niepotrzebnego przeciążania kolan – postaraj się ograniczyć chodzenie i klękanie. Najlepiej usiądź w wygodnym fotelu, a nogę ułóż na podnóżku tak, aby znajdowała się na lekkim podwyższeniu. Możesz także położyć się do łóżka i podłożyć pod całą nogę dwie duże poduszki. Nie tylko usprawni to powrót krwi żylnej do serca, ale także ograniczy zastój płynów w okolicy bolącego kolana.
Kasia z recepcji
Powyżej opisane wskazówki stanowią formę „pierwszej pomocy” po urazie kolana. Aby zdiagnozować przyczyny bólu kolana udaj się do lekarza, który wykona badanie USG i pomoże w powrocie do aktywności.
USG kolana - umów badanie
Nawracające obrzęki i ból kolan – czy domowe metody pomogą?
Bez pomocy lekarza nie da się zlikwidować opuchlizny kolana, która wynika z choroby układowej stawów. Przykładem takiej choroby jest reumatoidalne zapalenie stawów oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.
W przypadku RZS stan zapalny rozpoczyna się w błonie maziowej torebki stawowej, a następnie wtórnie atakuje cały staw kolana. Oprócz kolana ból i obrzęk dotyczy przede wszystkim drobnych stawów rąk i stóp. Czasami pojawia się stan podgorączkowy, obserwuje się bóle mięśni i uczucie silnego zmęczenia.
Powtarzające się stany zapalne prowadzą do stopniowego zniszczenia chrząstki stawu, a w konsekwencji skutkują przedwczesnym rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Po kilku latach choroby drobne stawy rąk i stóp oraz nierzadko stawy kolanowe ulegają deformacjom utrudniającym wykonywanie codziennych czynności.
Do rozwoju młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów może dojść nawet u kilkuletnich dzieci, dlatego nie wolno lekceważyć opuchlizny i nawracającego bólu stawów kolanowych u młodszych członków rodziny. Maści na bolące stawy kolanowe w tym wypadku nie pomogą.
Reasumując, ból kolan, który powraca i przebiega z obrzękiem innych stawów wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. W trakcie wizyty lekarz wykona badanie USG, które wykryje stan zapalny toczący się w stawach. Aby w pełni zdiagnozować przyczynę zapalenia stawów konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Skierowanie na takie badania wypisuje lekarz ortopeda.
Kasia z recepcji
Nie lekceważ nawracającego bólu przebiegającego z obrzękiem i dolegliwościami pozostałych stawów, a także stanem podgorączkowym i bólem mięśni.
Skonsultuj objawy z lekarzem, aby wykluczyć choroby o podłożu reumatoidalnym.
Ortopeda Kraków - umów wizytęMaść na ból kolan
Ból stawu kolanowego może mieć typowe podłoże zwyrodnieniowe. Najczęściej objawia się to ograniczeniem ruchomości w stawach kolanowych – kolano może też bardziej boleć przy zginaniu lub prostowaniu.
Bardzo często pacjenci ratują się maściami na ból kolan łatwo dostępnymi w aptece bez recepty. Preparaty te posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W ich skład wchodzą najczęściej: ketoprofen, naproksen lub diklofenak. Stosowanie maści hamuje miejscowo stany zapalne tkanek miękkich i łagodzi dolegliwości bólowe, ale nie leczy zwyrodnienia stawów kolanowych.
Dostępne są także ziołowe maści na ból kolan zawierające naturalne wyciągi roślinne z szyszki chmielu, konopi, żywokostu czy imbiru. Niektóre maści posiadają w składzie mentol, który daje wrażenie przyjemnego chłodzenia skóry i łagodzenia bólu stawów kolanowych.
Maści na ból kolan nie są odpowiednie dla każdego – niektóre osoby mogą być uczulone na wybrane składniki preparatu. Przed zastosowaniem maści na ból kolan uważnie przeczytaj całą ulotkę dołączoną do opakowania.
Smaruj bolące kolano dokładnie tyle razy dziennie, ile określono w pozycji „dawkowanie”.
Jakie okłady na kolano – czy ból stawów można złagodzić domowymi miksturami
Naturalne domowe sposoby na zwyrodnieniowy ból kolan to temat bardzo często wyszukiwany w Internecie. Składniki potrzebne do przygotowania okładów na ból kolana są dostępne w prawie każdej kuchni, stąd cieszą się zainteresowaniem wielu gospodyń domowych.
Okład na kolano z octu
Według babcinych porad ocet ma głównie za zadanie zmniejszać opuchliznę stawu kolanowego. Ocet może być pomocny w łagodzeniu bólu kolan o niewielkim nasileniu.
Okłady z kapusty na kolano
Okłady z kapusty często są polecane w bólach układu ruchu. Liście kapusty najlepiej zmielić, obłożyć uzyskaną papką kolano, a następnie zawinąć bandażem.
Soda oczyszczona na opuchnięte kolano
Aby złagodzić ból kolana i zmniejszyć opuchliznę stawu można także spróbować okładu z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Dwie łyżki sody rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. Następnie nasączamy przygotowaną miksturą ręcznik, którym obkładamy bolące stawy kolanowe.
Okłady z kurkumy na kolana
Nasze babcie na bóle stawów próbowały także okładów z kurkumy wymieszanej z żółtkiem jajka lub miodem. Kurkuma posiada właściwości przeciwzapalne, stąd może być przydatna w próbach łagodzenia bólu domowymi sposobami.
Cytryna na ból kolan
Niespodziewany ból kolana może być powodem, dla którego niektórzy próbują stosować okłady z cytryny. Wyciśnięty sok z cytryny można zmieszać z niewielką ilością wody, a następnie w formie kompresu nałożyć na bolące kolano.
Żywokost na bolące stawy
Innym polecanym sposobem na bóle stawów jest okład z żywokostu. Rozdrobnione liście żywokostu można nałożyć na gazę i obłożyć nią kolano.
Jaka jest skuteczność babcinych sposobów na bóle stawów?
Stosowanie okładów z naturalnych składników pozornie pozwala utrzymać ból kolana pod kontrolą. Może mieć także nieco pozytywny wpływ na samopoczucie – podświadomie wiemy, że zastosowaliśmy jakiś środek na ból stawów. Nie opracowano jednak wysokiej jakości badań naukowych, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność domowych mikstur w łagodzeniu bólu zwyrodnieniowego stawów.
Nie warto długo chodzić z przewlekłym stanem zapalnym kolana – ignorowanie problemu może skończyć się nagromadzeniem dużej ilości płynu w stawie. Nadmiar patologicznego płynu w stawie, czasami określany jako „woda w kolanie” może wymagać późniejszej interwencji lekarskiej w postaci odciągnięcia płynu strzykawką.
Kasia z recepcji
Nie eksperymentuj ze zdrowiem kolana. Zbadaj kolano u lekarza ortopedy.
Ortopeda Kraków - umów wizytę
Co jeść na bolące kolana
Nie istnieje cudowna dieta na ból kolan. Należy pamiętać o poniżej wymienionych produktach, których spożywanie stanowi podstawę zdrowego odżywiania:
- galarety mięsne i rybne zawierające kolagen, który jest ważnym składnikiem chrząstki stawowej,
- tłuste ryby morskie i oleje roślinne zawierające kwasy wielonienasycone o naturalnym działaniu przeciwzapalnym,
- ser biały, kefir, mleko, chude mięso – źródło pełnowartościowego białka,
- pieczywo pełnoziarniste bogate w błonnik,
- warzywa i owoce będące źródłem witamin i błonnika.
Bardzo istotne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga zwiększa obciążenie stawów i istotnie przyczynia się do nasilenia bólu kolan.
Warto pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów płynów dziennie – odpowiednie nawodnienie ułatwia utrzymanie prawidłowych parametrów mazi stawowej.
Opaska na kolano przy zwyrodnieniu
Noszenie elastycznej opaski jest czasami polecane w przypadku zwyrodnieniowego bólu kolan. Zadaniem opaski jest poprawa czucia ułożenia stawu i ograniczenie ewentualnego obrzęku. Aby opaska dobrze leżała na nodze, trzeba zmierzyć obwód kolana i dobrać odpowiedni rozmiar wyrobu. Bóle stawów kolanowych nie znikną za sprawą noszenia opaski, ale możliwa jest częściowa poprawa równowagi i pewność kroku.
W sytuacji bólu kolan, którego przyczyną jest zwyrodnienie przedziału przyśrodkowego stawu, niektórzy ortopedzi proponują noszenie ortezy odciążającej. Ma to sens jedynie po dokładnej analizie osi kolana na zdjęciach RTG.
Kiedy skonsultować staw kolanowy z ortopedą?
Ból w kolanie może być objawem poważnych uszkodzeń, które same nie wygoją się w prawidłowy sposób. Staw kolanowy może być także objęty procesem zapalnym toczącym się w organizmie. Wtedy nawet najlepsze domowe sposoby czy specjalistyczne maści nie pomogą.
Diagnostyka bólu kolana obejmuje wiele specjalistycznych badań, m.in. USG stawu, RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, punkcję stawu i artroskopię, dodatkowo w przypadku zakażenia bakteryjnego także badanie mikrobiologiczne płynu stawowego.
W każdym przypadku bólu stawu należy umówić konsultację z lekarzem ortopedą. Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jakie są przyczyny bólu, by móc się go skutecznie pozbyć. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej powrócisz do aktywności fizycznej.
Kasia z recepcji
Zdiagnozuj ból kolana – zapisz się na badanie USG z konsultacją ortopedy (Kraków, ul. Piłsudskiego 36).
USG kolana - umów badanie