Cytologia
Badanie dla kobiet od 18 lat.
Cytologia 90 zł
ul. Piłsudskiego 36 Kraków
(otwórz mapę)
Badanie dla kobiet od 18 lat.
Cytologia 90 zł
ul. Piłsudskiego 36, Kraków
Cytologia – badanie profilaktyczne bezcenne dla zdrowia każdej kobiety
Cytologia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet - obok USG piersi i USG ginekologicznego. Cytologia odgrywa podstawową rolę w profilaktyce raka szyjki macicy - to proste i nieinwazyjne badanie, które może uratować życie niejednej młodej kobiety.
Rak szyjki macicy daje typowe objawy dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie jest znacznie trudniejsze i bardziej uporczywe. Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie nietypowych zmian przednowotworowych, zanim jeszcze dojdzie do rozwoju raka. Zmiany te można skutecznie leczyć mniej inwazyjnymi metodami.
Badanie cytologiczne przyczynia się także do rozpoznania raka szyjki macicy we wczesnym bezobjawowym stadium. Stwierdzenie nieprawidłowości w badaniu cytologicznym umożliwia szybkie skierowanie na dodatkowe badania (np. kolposkopię). Wykrycie raka we wczesnym etapie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie choroby nowotworowej i prowadzenie normalnego życia.
Cytologię wykona certyfikowany lekarz ginekolog. Pobrany materiał zostanie zbadany w specjalistycznym laboratorium.
Cytologia spełnia wymagania jakościowe Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Po odbiorze wyników (do 2 tygodni) możesz skonsultować się z ginekologiem, który wyda odpowiednie zalecenia lub skieruje na dodatkowe badania.
Chcesz wiedzieć więcej na temat cytologii? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, na czym polega badanie cytologiczne, w którym dniu cyklu należy je wykonać, jak się przygotować oraz jak czytać wyniki cytologii w klasyfikacji Bethesda.
Spis treści:
Cytologia - Kiedy wykonać cytologię? W którym dniu cyklu najlepiej zgłosić się na badanie cytologiczne?
Pierwsze badanie cytologiczne
Pierwsza cytologia powinna być wykonana nie później niż 3 lata od rozpoczęcia współżycia.
W przypadku kobiet nieaktywnych seksualnie zaleca się, aby pierwszą cytologię wykonać nie później niż po ukończeniu 25 roku życia.
W którym dniu cyklu wykonać cytologię?
Na badanie cytologiczne należy zgłosić się w środkowej fazie cyklu (najlepiej 11-14 dnia przy cyklu 28-dniowym). Należy zachować odstęp minimum 4 dni po ostatnim dniu miesiączki oraz minimum 4 dni przed pierwszym dniem spodziewanej miesiączki.
Badania cytologicznego nie wykonuje się w trakcie okresu. Lekarz może poprosić Cię o zgłoszenie się na cytologię w innym terminie.
Cytologia - jak często powinno się wykonywać badanie?
Badanie cytologiczne należy powtarzać co 3 lata.
Kobiety, które mogą mieć podwyższone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, powinny wykonywać cytologię raz w roku.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy:
- Obecność przetrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (wirusem HPV) przenoszonego drogą płciową – wirus brodawczaka ludzkiego to najistotniejszy czynnik ryzyka rozwoju raka szyjki macicy,
- wczesne rozpoczęcie współżycia i duża liczba partnerów seksualnych,
- obecność chorób przenoszonych drogą płciową innych niż nosicielstwo wirusa HPV (rzeżączka, chlamydia),
- wieloletnia doustna antykoncepcja hormonalna,
- palenie papierosów,
- liczne porody siłami natury,
- obciążenia onkologiczne w wywiadzie - obecność przypadków raka szyjki macicy w rodzinie (u matki, babci, siostry),
- leczenie immunosupresyjne,
- niektóre choroby autoimmunologiczne.
Pilna cytologia powinna być wykonywana w razie zaobserwowania niepokojących objawów takich jak:
- upławy, pieczenie w pochwie,
- ból podczas stosunku, który wcześniej nie występował,
- plamienia pomiędzy właściwym krwawieniem miesięcznym,
- ból w podbrzuszu.
Cytologia - przygotowanie
Jak przygotować się do badania cytologicznego?
- Na minimum 4 dni przed badaniem nie można stosować żadnych leków dopochwowych,
- Na 3-4 dni przed badaniem nie należy współżyć,
- Zaleca się, aby od badania ginekologicznego lub USG dopochwowego do cytologii minął przynajmniej 1 dzień.
Cytologia w ciąży?
W razie wystąpienia wskazań cytologia może być wykonywana w okresie ciąży. Kobieta nie powinna się obawiać - badanie cytologiczne jest bezpieczne dla dziecka. O tym, kiedy najlepiej wykonać cytologię u kobiety w ciąży, decyduje lekarz ginekolog.
Jak wygląda badanie cytologiczne?
Cytologię wykonasz podczas wizyty u ginekologa w ULTRAMEDICA w Krakowie. Pobieranie wymazu z szyjki macicy przeprowadzane jest na fotelu ginekologicznym. Ważne, aby cytologia poprzedzała ewentualne badanie ginekologiczne (nie na odwrót).
Badanie cytologiczne polega na pobraniu materiału z tarczy i kanału szyjki macicy do badania przeprowadzanego w laboratorium. Sam wymaz pobierany jest przez ginekologa w gabinecie. Lekarz powinien pobrać wymaz za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej, aby wyniki były jak najbardziej miarodajne. Samo badanie nie jest bolesne – możesz czuć lekkie pocieranie związane z pobieraniem materiału.
Cytologia płynna
W większości placówek wykonywana jest cytologia na podłożu płynnym. Pobrany materiał komórkowy jest badany pod mikroskopem w laboratorium. Oceniane są przede wszystkim komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego kanału szyjki macicy pod kątem podejrzanych zmian.
Wyniki badania i ich interpretacja
Wykonanie badania cytologicznego pozwala na wykrycie stanu zapalnego, zmian o cechach przednowotworowych i nowotworowych w obrębie kanału szyjki macicy.
Dawniej opis wyniku badania cytologicznego zawierał określenia grup np. 2 grupa czy 3 grupa cytologii.
Obecnie wyniki cytologii opisywane są bardziej precyzyjnie według systemu Bethesda:
- AI –III - określa czy rozmaz nadaje się do oceny;
- BI i BII - obraz jest prawidłowy (BI) lub nieprawidłowy (BII);
- CI - zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, CII – stan zapalny, CIII - komórki podejrzane lub o cechach nowotworowych, które wymagają powtórzenia badania cytologicznego lub wykonania innych badań.
Klasyfikacja skali Bethesda:
- FI – wynik prawidłowy,
- ASC-US – obecność nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu ASC – często stwierdzane w wyniku przewlekłego stanu zapalnego,
- ASC-H – nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego, nie można wykluczyć zmian śródpłaskonabłonkowych dużego stopnia,
- LSIL – zmiana śródpłaskonabłonkowa małego stopnia,. Najczęściej świadczy o zmianach wynikających z zakażenia wirusem brodawczaka HPV,
- HSIL – zmiana śródpłaskonabłonkowa dużego stopnia HSIL, oznaczana CIS, CIN II i CIN III. CIN III.
W badaniu cytologicznym można wykluczyć raka lub zmiany predysponujące do jego rozwoju. Cytologia nie jest badaniem, na podstawie którego można ustalić ostateczne rozpoznanie nowotworu. Nieprawidłowy wynik cytologii nie oznacza na 100% raka szyjki macicy, ale stanowi istotne wskazanie do pilnej konsultacji ginekologicznej.
Jeśli wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy, lekarz może zalecić powtórzenie cytologii lub też skieruje pacjentkę na dodatkowe badania, np. kolposkopię. Wynik kolposkopii w głównej mierze decyduje o tym, czy wykryte zmiany są jeszcze niegroźne czy też konieczne jest rozpoczęcie leczenia onkologicznego.
Cytologia - jak długo czeka się na wyniki?
Na wyniki badań cytologicznych czeka się do około 2 tygodni.
Gdzie w Krakowie wykonam cytologię? Ile kosztuje cytologia?
Kasia z recepcji
Cytologia cena: 90 zł
Cytologię wykonasz w ULTRAMEDICA, Kraków ul. Piłsudskiego 36.
Sprawdź najbliższe terminyKod ICD-9: 91.447
Opublikowano: 21-06-2021
Poznaj opinie pacjentów
Każda kobieta potrzebuje ginekologa u którego będzie czuła się dobrze i bardzo się ciesze, bo właśnie takiego znalazłam! Dr. Zarawski to wspaniały, ciepły człowiek- pierwszy raz opuszczałam gabinet lekarski w lepszym humorze. Bez straszenia, bez zadęcia, jeszcze nigdy w trakcie badania nie dowiedziałam się tylu ciekawych rzeczy, doktor wszystko dokładnie mi wyjaśnił, nie było mowy o najmniejszym pośpiechu czy dyskomforcie! Dr. przedstawił mi wszystkie możliwe opcje, ewentualne przyczyny, rzeczowo i spokojnie podchodząc do sprawy. Niesamowicie polecam! (badanie wykonał doktor Marcin Zarawski, ocena ze ZnanyLekarz)
Badania profilaktyczne robię tu co roku ze względu na przyjazną atmosferę oraz ludzkich ginekologów, którzy potrafią jasno wytłumaczyć, co oznaczają wyniki cytologii i kiedy należy powtórzyć badanie.