Spis treści:
Ból w pachwinie - możliwe przyczyny bólu Jak wygląda zdrowy staw biodrowy? Dlaczego warto zbadać biodra u ortopedy? Skąd się bierze konflikt udowo-panewkowy? Jakie inne objawy wskazują na problemy z biodrami? USG biodraBól w pachwinie - możliwe przyczyny bólu
Jeśli podczas aktywności fizycznej odczuwasz dyskomfort lub dolegliwości bólowe w lewej pachwinie lub prawej pachwinie może to świadczyć o początkach zmian zwyrodnieniowych w biodrze. Duże znaczenie w rozwoju tych zmian ma niekorzystna anatomiczna budowa stawu biodrowego lub choroby stawów przebyte w dzieciństwie. Niedopasowanie głowy kości udowej do panewki stawu biodrowego określa się terminem konfliktu udowo-panewkowego (FAI, femoroacetabular impingement). Choroba zwyrodnieniowa biodra we wczesnym stadium może dawać subtelne objawy, których nie należy lekceważyć. Na nasilenie problemów z biodrami narażone są głównie osoby trenujące dyscypliny angażujące staw biodrowy w pełnym dostępnym zakresie ruchomości, np. gimnastyka, taniec akrobatyczny, judo, karate. Ponadto ból w okolicach pachwiny lub bioder pojawia się u częstych bywalców siłowni, którzy wykonują głębokie przysiady i wykroki z obciążeniem. Ból w pachwinie przy chodzeniu może oznaczać z nieprawidłowościa związane z układem kostno-stawowym. Przepuklina pachwinowa również daje podobne objawy.
Jak wygląda zdrowy staw biodrowy?
Staw biodrowy zbudowany jest z kulistej głowy kości udowej oraz panewki utworzonej przez kości miednicy. Obie powierzchnie pokryte są chrząstką stawową. Panewkę stawu biodrowego uzupełnia ważna struktura zwana obrąbkiem stawowym. Obrąbek stawowy poprawia stabilność stawu biodrowego, dopasowując do siebie powierzchnie stawowe oraz utrzymując ujemne ciśnienie wewnątrz torebki stawu biodrowego. Ponadto obrąbek stawowy działa jak amortyzator, ograniczając przeciążenia chrząstki stawowej przy chodzeniu i aktywności sportowej.
Zdrowy staw biodrowy zapewnia na bezbolesne przybieranie pewnych pozycji lub wykonywanie określonych ruchów. Zdrowe biodro pozwala m.in na bezbolesne przyciągnięcie ugiętej nogi w kolanie do klatki piersiowej, swobodne siedzenie na niskim stołku z założeniem nogi na nogę, siad płotkarski, stanięcie w szerokim rozkroku czy uniesienie prostej nogi nad podłoże w pozycji leżenia na brzuchu. Możliwe powinno być także bezbolesne wykonanie kilku podskoków na jednej nodze. Są to tylko przykłady pozycji lub czynności, które powinny być komfortowe dla zdrowego biodra.
Dlaczego warto zbadać biodra u ortopedy?
Brak świadomości konfliktu udowo-panewkowego może spowodować szybsze zużywanie się chrząstki stawu biodrowego i/lub uszkodzenie obrąbka. U niektórych osób może to w przyszłości oznaczać konieczność wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Objawy konfliktu udowo-panewkowego mogą być łagodzone rehabilitacją i odpowiednią modyfikacją aktywności fizycznej. Aby zniwelować skutki konfliktu należy udać się do lekarza, który może zaproponować artroskopowe opracowanie stawu biodrowego.
Wczesne wykrycie i świadomość problemu wiąże się więc z podjęciem odpowiednich działań, które mogą uchronić od bólu biodra i zapobiec operacji endoprotezoplastyki w późniejszym okresie życia.
Skąd się bierze konflikt udowo-panewkowy?
Konflikt panewkowo-udowy może wynikać ze schorzeń wieku dziecięcego obejmujących staw biodrowy, np. choroby Perthesa (jałowej martwicy głowy kości udowej) lub młodzieńczego złuszczenia głowy kości udowej. Choroby te zwiększają ryzyko deformacji głowy kości udowej. Wskutek tego zostaje utracona kongurencja stawu biodrowego – powierzchnie stawowe przestają do siebie idealnie pasować. Dochodzi do zaburzeń biomechanicznych podczas ruchu w stawie, co z kolei skutkuje przeciążeniami i powstawaniem mikrourazów w obrębie obrąbka stawowego i chrząstki stawowej. Rodzi to przeciążeniowy ból biodra.
Konflikt panewkowo-udowy może rozwijać się również na tle dysplazji stawów biodrowych przebytej w dzieciństwie. Pewne znaczenie może mieć ponadto nadmierne obciążenie stawów biodrowych w okresie wzrostu organizmu – zbyt intensywne wyczynowe uprawianie sportów przez dzieci.
Jakie inne objawy wskazują na problemy z biodrami?
Poza dyskomfortem w pachwinie, można zauważyć ograniczenie ruchomości i uczucie sztywności w biodrze. Nieprzyjemne odczucia wyzwala maksymalne zgięcie, przywiedzenie i skręcenie biodra do wewnątrz - test taki z dodatkowym elementem kompresji na staw wykonuje lekarz ortopeda celem zdiagnozowania konfliktu.
Innym objawem konfliktu może być ból kolana. Wynika to z faktu, że wskutek ograniczenia ruchomości w jednym stawie, organizm kompensuje to niekontrolowanym ruchem w sąsiednim stawie. Mając problem z biodrem, ryzyko rozwoju zwyrodnienia kolana jest wyższe.
USG biodra
USG jest prostym i łatwo dostępnym badaniem, które umożliwia ortopedzie wstępne ustalenie konfliktu udowo-panewkowego. Badanie USG poprzedza oczywiście wywiad, badanie ruchomości w stawach biodrowych oraz wykonane specjalnych testów na konflikt panewkowo-udowy. USG może być wykonywane w warunkach dynamicznych – ortopeda porusza biodrem i ocenia ułożenie i kształt obrysów kostnych. W trakcie wizyty analizowane są wyniki innych badań: RTG stawów biodrowych, tomografii i/lub rezonansu magnetycznego.
Zaletą badania USG jest możliwość obserwacji tkanek miękkich dookoła stawu biodrowego. Pozwala to wykluczyć inne nieprawidłowości w tej okolicy. Odczuwanie bólu w pachwinie u dorosłej osoby może świadczyć również o innych patologiach, np. nadmiernym napięciu przeciążeniowym mięśnia biodrowo-lędźwiowego czy zapaleniu przyczepów ścięgnistych mięśni do kości miednicy.
Kasia z recepcji
Sprawdź czy Twoje biodra są w dobrej kondycji - wykonaj badanie USG biodra
USG biodra - umów badanie