Spis treści:
Ból stawów kolanowych z przodu Ból kolana od wewnętrznej strony Ból kolana po zewnętrznej stronie Ból w tylnej okolicy kolana Ból kolana przy zginaniu Ból stawu kolanowego przy prostowaniu Ból stawów kolanowych podczas aktywności fizycznej Ból kolan w spoczynku lub w nocy Czy woda w kolanie jest niebezpieczna Ból kolana u dziecka Ból kolan w ciąży Ból kolana – co robić i jakie badania wykonać? Jaki lekarz diagnozuje problemy z kolanami? Gdzie w Krakowie można zrobić USG kolana?Kasia z recepcji
Pamiętaj, że każdy ból kolana wymaga dokładnej diagnostyki przeprowadzonej przez lekarza. Badanie USG wykonane przez ortopedę lub radiologa pozwala na precyzyjną ocenę stanu kolana i możliwych przyczyn bólu.
USG kolana - umów badanie
Ból stawów kolanowych z przodu
Przyczyny nawracającego bólu z przodu kolana
Najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu z przodu kolana są zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego. Staw ten składa się z rzepki (dużej kości łatwo wyczuwalnej z przodu kolana) oraz kości udowej.
Wskutek wad anatomicznych, zaburzeń osi kolana czy nierównowagi w napięciu mięśni dochodzi do szybszego ścierania się chrząstki pokrywającej tylną powierzchnię rzepki oraz przednią powierzchnię kłykci kości udowych. Najpierw chrząstka ulega chondromalacji – staje się bardziej miękka, wskutek czego łatwiej ulega dalszym uszkodzeniom. Z biegiem czasu dochodzi do rozwoju typowych zmian zwyrodnieniowych, które generują dolegliwości bólowe zlokalizowane z przodu kolana.
Jeśli odczuwasz częste bóle kolan przy długotrwałym siedzeniu, możliwe że jest to pierwszy objaw problemów ze stawem rzepkowo-udowym. Ponadto jeśli cierpisz na ból przy wstawaniu z krzesła i coraz częściej zaczynasz zastawiać się, co oznacza nieprzyjemne pieczenie w kolanie, jest to znak, że konieczne jest zbadanie kolana przez lekarza ortopedę.
Ból kolana po upadku
Gdy upadniesz na kolano, uderzając mocno rzepką o podłoże, może dojść do silnego stłuczenia kolana. Wskutek uszkodzenia tkanek rozwija się stan zapalny – kolano staje się zaczerwienione. Pojawia się opuchlizna i powstaje siniak.
Jeśli po upadku odczuwasz rwący lub kłujący ból stawu w spoczynku powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza ortopedy. Takie objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu chrząstki stawowej, a nawet o pęknięciu kości rzepki.
Niektórzy pacjenci ignorują stłuczenie kolana, ale zaczynają się niepokoić dopiero wtedy, gdy pomimo zejścia siniaka nadal odczuwają dolegliwości w kolanie. Niepokojącym objawem jest utrzymujący się ból podczas chodzenia po schodach oraz ból stawu od siedzenia. Długo trwający ból stawu kolanowego przy klękaniu po upadku może być objawem stanu zapalnego kaletek położonych z przodu kolana. Często towarzyszy temu ból przy dotyku.
Kasia z recepcji
Zbadaj stłuczone kolano u ortopedy. Podczas wizyty lekarz wykona badanie USG, które pozwoli ocenić, czy nie doszło do groźnych powikłań.
Ortopeda Kraków - umów wizytę
Ból nad rzepką
Odczuwanie dolegliwości przedniej części uda nieco powyżej kolana jest możłiwą oznaką przeciążenia mięśnia czworogłowego. Mięsień czworogłowy leży z przodu uda - w miejscu połączenia z górnym brzegiem rzepki często dochodzi do przeciążeń jego przyczepów ścięgnistych. Dolegliwości są symetryczne i nasilają się podczas schodzenia ze schodów i przy siadaniu na krześle. Jeśli ból pojawia się tylko nad jednym kolanem, jest nieprzyjemnie kłujący i nie zmniejsza się pomimo ćwiczeń rozluźniających, może świadczyć o innych problemach z kolanem, które powinny zostać jak najszybciej zdiagnozowane.
Ból kolana pod rzepką
Pod rzepką znajduje się więzadło, które często ulega przeciążeniom u osób uprawiających bieganie lub inny sport silnie angażujący mięśnie czworogłowe uda. Zmiany chorobowe więzadła rzepki wynikają z sumujących się mikrouszkodzeń osłabiających jego strukturę. Kolano skoczka (tak potocznie nazywa się to schorzenie) skutkuje bólem kolana na przebiegu więzadła rzepki – od dolnej krawędzi rzepki aż do przyczepu więzadła na kości piszczelowej.
Kolano skoczka lubi nawracać, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka w badaniu USG i rozpoczęcie nakierowanego na problem leczenia.
Ból kości od kolan w dół
Ból kości piszczelowej z przodu może świadczyć o przeciążeniowym odczynie okostnej pokrywającej kość. Do głównych przyczyn zalicza się przeciążenie mięśni przyczepiających się do piszczeli, choć nierzadko rozpoznawane są także zmiany o charakterze złamań zmęczeniowych kości.
Jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, warto zbadać bolącą nogę u ortopedy.
Ból kolana od wewnętrznej strony
Ból zlokalizowany powierzchownie
Ciągnący ból po wewnętrznej stronie kolana może świadczyć o tzw. zapaleniu gęsiej stopy ścięgnistej. Dolegliwości nasilają się przy dotyku, koślawieniu i prostowania kolana, gdy napinają się ścięgna mięśni tworzących gęsią stopkę. Często pojawia się lekka opuchlizna po wewnętrznej stronie kolana i nieco poniżej rzepki.
Podobne objawy towarzyszą uszkodzeniu więzadła pobocznego przyśrodkowego MCL kolana.
Obie kontuzje można bardzo łatwo zdiagnozować w USG kolana.
Przyczyny bólu po wewnętrznej stronie i w środku kolana
Ból kolana po wewnętrznej stronie bardzo często wiąże się z uszkodzeniami łąkotki przyśrodkowej. Łąkotki są strukturami wewnątrzstawowymi, które mają za zadanie amortyzować obciążenia stawu kolanowego. Nagły ból stawu współwystępujący z obrzękiem może wynikać z urazowego uszkodzenia łąkotki. Przy dużym rozdarciu łąkotki bardzo często obserwuje się ograniczenie wyprostu lub uczucie przeskakiwania w kolanie.
Gdy dolegliwości po przyśrodkowej stronie kolana narastają stopniowo, może to świadczyć o sumujących się drobnych pęknięciach łąkotki przyśrodkowej lub o zmianach zwyrodnieniowych chrząstki kolana. Zwyrodnienie przedziału przyśrodkowego kolana częściej występuje u osób ze szpotawym ustawieniem kolan.
Kasia z recepcji
Uszkodzenie łąkotki znacznie przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych. Zbadaj swoje kolano u ortopedy, by wiedzieć jak właściwie o nie zadbać!
Ortopeda Kraków - umów wizytę
Ból kolana po zewnętrznej stronie
Bóle kolan u osób aktywnych fizycznie często wskazują na tzw. zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (kolano biegacza). Oznacza to, że mięśnie i powięzie biegnące z boku uda są nadmiernie napięte. Skutkiem nierównowagi mięśniowej jest ból pochodzący z tzw. punktów spustowych, a także możliwe podrażnienie tkanek w okolicy kłykcia bocznego kości udowej. Możesz odczuwać jednoczesny ból w okolicy kolana i biodra z boku lub też ból w jednej z tych lokalizacji. Dolegliwości nasilają się podczas biegania i palpacji napiętego pasma biodrowo-piszczelowego.
Uszkodzenie łąkotki bocznej może powodować ból stawu kolanowego po zewnętrznej stronie przy schodzeniu. Do tego rodzaju urazu dochodzi rzadko, ale ma on bardzo negatywny wpływ na stan chrząstki kolana. W związku z tym lepiej jest zbadać kolano u ortopedy, by móc skutecznie wyleczyć tę kontuzję.
Ból w tylnej okolicy kolana
Ból ścięgna pod kolanem
Ból z tyłu może wskazywać m.in. na zapalenie mięśnia podkolanowego. Problem wynika najczęściej z nadmiernego przeciążenia mięśni w wyprostowanej pozycji stawu.
Ból promieniujący do uda lub do stopy
Dolegliwości bólowe kolana nie zawsze muszą wynikać z patologii tkanek położonych w najbliższym sąsiedztwie. Może być to typowy „ból od kręgosłupa”, np. ból kolana i biodra w spoczynku przy złej pozycji ciała. Po sprecyzowaniu objawów, okazuje się, że jest to ból promieniujący.
Ból pod kolanem z tyłu promieniujący do uda lub ból pod kolanem z tyłu promieniujący do łydki może być związany z uciskiem korzenia nerwowego lub uwięźnięciem nerwu kulszowego. Bardzo pomocne jest w tym przypadku usg nerwów oraz ocena zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego przez ortopedę.
Ból kolana i łydki przy dotyku z opuchlizną
W przypadku, gdy odczuwasz ból pod kolanem z tyłu, któremu towarzyszy opuchnięcie i zaczerwienienie łydki, w pierwszej kolejności należy wykluczyć problem z żyłami. Ostra zakrzepica to stan zagrażający życiu, ponieważ oderwany od żyły skrzep może wywołać zator w tętnicach płucnych.
Nie należy lekceważyć sytuacji, w której odczuwacz opuchnięcie i bolesność łydki po uchwyceniu ręką. Należy niezwłocznie udać się do lekarza celem wykonania badania USG żył, które pokaże, czy przypadkiem nie doszło do rozwoju zakrzepicy.
Kasia z recepcji
Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z żyłami, a Twoja łydka puchnie i nieprzyjemnie boli, umów się na USG żył.
USG żył - umów badanie
Ból kolana przy zginaniu
Jeśli przy zginaniu kolana ból wyraźnie się nasila, możliwe że jest to związane z naciągnięciem lub kompresją wybranej struktury w kolanie. Jeśli zakres ruchu w kolanie jest ograniczony, umów się na badanie USG, by jak najszybciej zdiagnozować problem.
Ból stawu kolanowego przy prostowaniu
Jedną z przyczyn ostrego bólu jest uszkodzenie łąkotki lub chrząstki w kolanie. Dużym rozdarciom łąkotek lub oderwanym fragmentom chrząstki bardzo często towarzyszy ograniczenie wyprostu lub bolesne zablokowanie kolana. Ból w kolanie w środku nasila się także przy próbie obciążania kończyny masą ciała.
Silny ból utrudniający prostowanie stawu jest pilnym wskazaniem do konsultacji ortopedycznej.
Ból stawów kolanowych podczas aktywności fizycznej
Lekki lub umiarkowany ból stawu kolanowego przy bieganiu, jeździe na rowerze czy po ćwiczeniach najczęściej wskazuje na nadmierne przeciążenie kolana. Może być to spowodowane przetrenowaniem ze zbyt krótkimi okresami wypoczynku, nieprawidłową techniką ćwiczeń lub też wadami w ustawieniu kończyn dolnych (kolana szpotawe lub koślawe, płaskostopie).Przetrenowane kolano przypomina o sobie nie tylko podczas ćwiczeń, ale może także objawiać się dyskomfortem w obrębie stawu kolanowego przy chodzeniu po schodach, kucaniu i wstawaniu z krzesła.
Uczucie uciekania kolana może świadczyć o uszkodzeniu więzadeł stabilizujących kolano. W przypadku skręcenia kolana ból może występować w okresie kilku pierwszych dni od urazu, a następnie stopniowo maleje.
Kasia z recepcji
Jeśli uprawiasz sport i bolą Cię stawy kolanowe zapisz się na badanie USG kolana – dowiesz się, w jakim stanie znajdują się Twoje kolana i czy możesz bezpiecznie trenować.
USG kolana - umów badanie
Ból kolan w spoczynku lub w nocy
Silny ból w nocy podczas leżenia może nastąpić po urazie kolana. W środku stawu kolanowego narasta krwiak, który generuje nieprzyjemne uczucie rozpierania. W przypadku silnego bólu kolana po urazie należy jak najszybciej zbadać kolano u ortopedy.
Stały piekący ból kolana może świadczyć o zapaleniu stawu. Często występuje rwący ból stawu kolana w nocy, który nie daje spokojnie spać. Schorzeniem mogącym wywoływać taki ból kolana jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), którego istotą jest stan zapalny błony maziowej. Pojawia się obrzęk stawu utrudniający poruszanie kolanem. RZS najczęściej dotyczy drobnych stawów u rąk i u stóp, ale w okresie rzutu nierzadko objawia się bólem całego ciała. Podstawą terapii reumatoidalnego zapalenia stawów są odpowiednio dobrane leki przeciwzapalne oraz rehabilitacja.
Nie wolno lekceważyć silnego bólu, które mogłyby wskazywać na stan zapalny. Powikłaniem takiego stanu są przedwczesne zmiany zwyrodnieniowe i sztywność kolan utrudniająca chodzenie.
Czy woda w kolanie jest niebezpieczna
Dolegliwości bólowe kolan przebiegające z gromadzeniem się płynu w kolanie mogą mieć zarówno podłoże zapalne jak i pourazowe. Nie warto czekać czy woda w kolanie sama zejdzie – lepiej aby staw kolanowy zbadał ortopeda.
Ból kolana u dziecka
Ból kolan u dzieci najczęściej jest przejściowy i wiąże się z szybkim wzrostem kości. Trzeba być jednak czujnym, ponieważ ból kolana i biodra z utykaniem na jedną nogę to jeden z objawów mogących wskazywać na jałową martwicę kości. Wczesne rozpoznanie tego schorzenia warunkuje prawidłowy rozwój stawów dziecka w przyszłości. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto pójść z dzieckiem do ortopedy dziecięcego.
Ból kolan w ciąży
Ból jest przyczyną niepokoju wielu kobiet oczekujących dziecka. Zwiększona masa ciała oraz podwyższona elastyczność więzadeł pod koniec III trymestru ciąży sprzyjają przeciążeniowym bólom kolan. Dodatkowo nogi częściej puchną, co potęguje dyskomfort. Aby złagodzić dolegliwości i poprawić samopoczucie wskazane jest unikanie dłuższego chodzenia oraz częste wypoczywanie w pozycji leżącej z nogami ułożonymi na podwyższeniu.
Ból kolana – co robić i jakie badania wykonać? Jaki lekarz diagnozuje problemy z kolanami?
Często na własną rękę stosujemy różnego rodzaju specyfiki, które nie mają naukowo udowodnionego wpływu na zdrowie kolan. Z kolei przewlekle zażywane bez kontroli lekarskiej leki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą wywołać wiele skutków ubocznych, których można byłoby uniknąć przy odpowiedniej diagnostyce i dobraniu właściwej metody leczenia.
Jak powyżej opisano, ból kolan może mieć różne przyczyny, takie jak urazy, zapalenia, zwyrodnienia, przeciążenia. Lekarzem, który najlepiej wie, jakie choroby powodują bóle kolan oraz w jaki sposób diagnozować urazy mięśni i stawów jest lekarz ortopeda.
Wizyta ortopedyczna z USG pozwoli stwierdzić co jest przyczyną bólu oraz zaplanować skuteczne leczenie.
Kasia z recepcji
Łatwo dostępnym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem jest USG kolana. Optymalnym rozwiązaniem jest umówienie wizyty u ortopedy, który w gabinecie posiada aparat do USG. Dzięki temu kolano od razu zostanie zbadane, a w razie potrzeby lekarz może wystawić skierowanie na dodatkowe badania (np. rezonans magnetyczny, RTG, badania laboratoryjne).
Ortopeda Kraków - umów wizytę
Gdzie w Krakowie można zrobić USG kolana?
W ramach konsultacji ortopedycznej uzyskasz także poradę w zakresie aktywności fizycznej bezpiecznej dla zdrowia kolan, np. jazdy na rowerze. Warto udać się do lekarza, który sam uprawia sport i zrozumie chęć Twojego powrotu do aktywności po kontuzji kolana.
Kasia z recepcji
Zadbaj o zdrowie kolan - zapisz się na badanie USG z konsultacją ortopedy:
ULTRAMEDICA, Kraków ul. Piłsudskiego 36.
USG kolana - umów badanie