• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
  • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
  • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
  • 16 lat USG 3D w Krakowie
  • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Biopsja USG 4D

 
0 opinii


Biopsja to zabieg diagnostyczny polegający na pobraniu zmienionych chorobowo tkanek lub komórek, które są następnie poddawane badaniu histopatologicznemu lub cytopatologicznemu. Zabieg biopsji może być wykonywany pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz ma możliwość bardzo precyzyjnego pobrania materiału. Biopsję przeprowadza się celem potwierdzenia diagnozy oraz zaplanowania leczenia wielu schorzeń narządowych lub układowych. Biopsja umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie obecności złośliwych zmian nowotworowych.

Najczęściej wykonywane biopsje:

Wskazania do biopsji

Wskazaniem do wykonania biopsji jest wykrycie guzków lub innych zmian o cechach patologicznych. Nieprawidłowości są z reguły zauważane podczas oglądania i dotykania skóry przez pacjenta. Głębiej położone zmiany mogą zostać wykryte jedynie przez lekarza w trakcie badania USG. Chociaż większość guzków jest niegroźna i ma charakter łagodny, nie wolno bagatelizować obecności nieprawidłowych zmian. Niektóre guzki mogą wskazywać na obecność poważnych chorób, a ponadto mogą stanowić ognisko rozwijającego się nowotworu złośliwego. Niektóre guzy łagodne mogą ulec zezłośliwieniu, dlatego bardzo ważna jest ich regularna obserwacja lub wycięcie.

Biopsja cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa BAC wykonywana jest bardzo cienką igłą (o średnicy mniejszej niż 1 mm). Materiał stanowią komórki organizmu, które pobierane są na zasadzie podciśnienia. Jest to najmniej inwazyjny rodzaj biopsji. Biopsja cienkoigłowa umożliwia m.in. potwierdzenie lub wykluczenie obecności nowotworu.

Biopsja gruboigłowa

Biopsję gruboigłową wykonuje się przy pomocy igły o średnicy do kilku milimetrów. Biopsja gruboigłowa pozwala pobrać materiał tkankowy, który jest oceniany w badaniu histopatologicznym. Wyniki badania pozwalają dodatkowo określić typ nowotworu złośliwego, co jest przydatne w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia.

Biopsja mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna to innowacyjny rodzaj biopsji stosowany w diagnostyce zmian w piersiach. Urządzenie do biopsji wyposażone jest w igłę z mechanizmem rotacyjnym oraz system próżniowy. W biopsji mammotomicznej wystarcza tylko jedno wkłucie (w biopsji cienkoigłowej i gruboigłowej konieczne może się okazać wykonanie kilku wkłuć).

Biopsja endoskopowa

Biopsja endoskopowa to pobranie materiału podczas zabiegu endoskopowego, np. gastroskopii lub kolonoskopii.

Biopsja chirurgiczna

Biopsja chirurgiczna otwarta to pobranie tkanek bezpośrednio pod kontrolą wzroku podczas operacji z otwarciem powłok. Do pobierania materiału stosuje się igłę lub specjalną łyżeczkę.

Jak się przygotować do biopsji?

Zabieg biopsji przeprowadza się w warunkach szpitalnych. Biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa oraz mammotomiczna są zabiegami małoinwazyjnymi, które nie wymagają hospitalizacji. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do biopsji, chyba że lekarz poinstruuje inaczej. Przed planowaną biopsją należy poinformować lekarza o skłonnościach do nadmiernych krwawień oraz o uczuleniach na leki (w tym uczuleniach na środki odkażające skórę, np. jodynę).

Przebieg biopsji cienkoigłowej, gruboigłowej, mammotomicznej

Zabieg biopsji trwa zwykle nie dłużej niż 5-15 minut. Jeśli zachodzi taka potrzeba, biopsję przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Igła wprowadzana jest pod kontrolą USG w obszar podejrzanych zmian, a następnie pobierany jest materiał. W przypadku biopsji gruboigłowej konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia skóry, przez które wprowadzana jest igła z niewielką nakładką. Po pobraniu materiału komórkowego cytologicznego lub materiału tkankowego igła jest wyciągana, a miejsce wkłucia zostaje zabezpieczone opatrunkiem. Cięcie skóry w biopsji gruboigłowej zaopatruje się szwami lub stosuje się steril stripy.

Ile czeka się na wynik biopsji?

Pobrany materiał jest odpowiednio zabezpieczany i dostarczany do laboratorium, gdzie zostaje dokładnie zbadany pod mikroskopem. Na wyniki biopsji czeka się około 10 dni.
Utworzono: piątek, 11 styczeń 2013 11:08 Ostatnio zmieniony: czwartek, 02 kwiecień 2020 08:43
Opinie Pacjentów

Byłeś u nas na wizycie? Napisz pierwszą opinie...
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę
Gwarancja jakości
  • Zawsze zgodnie ze standardami
  • Zawsze certyfikowany diagnosta
  • Zawsze pełna dokumentacja
  • Zawsze z użyciem najlepszej dostępnej wiedzy
  • Zawsze na najlepszym sprzęcie
  • Zawsze pełen komfort pacjenta
Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.
Stosujemy Nadzwyczajne Środki Ostrożności: Ozonowanie, Naświetlanie UV, Maseczki dla Pacjentów, Dezynfekcja... Sprawdź >>
Wizyty u Lekarza NIE są objęte ograniczeniami przemieszczania.