• Laureaci nagrody SUPERMEDICUS
  • Akredytacja PTU dla pracowni USG Ultramedica
  • Zdobywcy godła Firma Przyjazna Klientowi
  • 16 lat USG 3D w Krakowie
  • Ultramedica to Miejsce Przyjazne Maluchom

Biopsja piersi

 
0 opinii


Biopsja piersi jest badaniem diagnostycznym, które polega na pobraniu komórek lub tkanek z obszaru podejrzanego o zmiany patologiczne, najczęściej z guzka uwidocznionego w badaniach obrazowych - mammografii lub w badaniu USG piersi. Pobrany materiał jest następnie przekazywany do badania histopatologicznego lub cytopatologicznego. Biopsja piersi umożliwia postawienie ostatecznego rozpoznania – tj. pozwala określić czy podejrzana zmiana jest łagodna czy złośliwa (rak piersi). Ponadto wynik biopsji piersi daje możliwość określenia stopnia ewentualnej złośliwości nowotworu oraz pomaga w zaplanowaniu leczenia. Biopsja piersi to bezbolesne i w pełni bezpieczne badanie umożliwiające wczesne rozpoznanie raka piersi. Sama biopsja jest zabiegiem małoinwazyjnym i nie wymaga hospitalizacji (oprócz tzw. biopsji otwartej).

Biopsja piersi - rodzaje

Biopsja cienkoigłowa piersi

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) polega na nakłuciu podejrzanych zmian w piersi za pomocą bardzo cienkiej igły o średnicy około 0,6-0,7 mm. Igła wprowadzana jest w okolicę zmian w piersi najczęściej pod kontrolą USG. Pobranie materiału trwa zaledwie kilka sekund i ze względu na bardzo niewielką grubość igły procedura ta nie jest bolesna (może jedynie powodować lekki dyskomfort). Badanie BAC wykonuje się bez znieczulenia. Podczas biopsji cienkoigłowej pobierane są komórki do badania cytologicznego (nie można pobrać tkanek do badania histopatologicznego).

Biopsja gruboigłowa

W odróżnieniu od biopsji cienkoigłowej, biopsja gruboigłowa umożliwia pobranie materiału tkankowego. Zaletą biopsji gruboigłowej jest możliwość ustalenia nie tylko typu nowotworu (guzek złośliwy czy łagodny), ale także możliwość określenia jego cech biologicznych. Biopsja gruboigłowa wykonywana jest z użyciem igły o większej średnicy (około 3 mm). Mechanizm pistoletowy umożliwia zagłębienie igły w guzku piersi i pobranie wycinka materiału. W większości przypadków pobiera się kilka wycinków, dzięki czemu wynik biopsji jest pewny. Biopsję gruboigłową przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg biopsji piersi nie powinien być bolesny.

Biopsja mammotomiczna

Na czym polega biopsja mammotomiczna? System biopsji mammotomicznej składa się z mechanizmu wytwarzającego podciśnienie oraz igły posiadającej możliwość rotacji. Biopsja mammotomiczna wykonywana jest pod kontrolą badań obrazowych – mammografii lub USG piersi. Rotacja igły pozwala na pobranie wielu wycinków materiału dookoła pojedynczego miejsca wkłucia. Odróżnia to biopsję mammotomiczną od biopsji cienko- i gruboigłowej. Biopsja mammotomiczna jest najczęściej przeprowadzana w przypadku badania niewielkich zmian w piersiach o średnicy do 1 cm.

Biopsja otwarta

Biopsja chirurgiczna polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia piersi celem uzyskaniu bezpośredniego dostępu do guza. Pobrane tkanki przekazywane są do badania histopatologicznego. Biopsję otwartą wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzenia mięsaka. Biopsja chirurgiczna wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego lub znieczulenia ogólnego.

Jak wygląda pierś po biopsji?

Ewentualny dyskomfort po biopsji piersi zależy od rodzaju przeprowadzanej biopsji oraz jej inwazyjności. Po biopsji cienkoigłowej lub mammotomicznej nie ma konieczności zakładania szwów, przyklejany jest jedynie plaster lub opatrunek, który można ściągnąć po 1-2 dniach. Na piersi może pojawić się niewielki siniak, który ulega samoistnemu wchłonięciu. Po biopsji gruboigłowej konieczne może być założenie 1-2 szwów. Pierś może być lekko obolała przez kilka dni. Lekarz może zalecić dłuższe utrzymywanie opatrunku uciskowego. W przypadku najbardziej inwazyjnej biopsji otwartej należy ściśle stosować się do pozabiegowych zaleceń lekarza.

Czy po biopsji można pracować?

Po biopsji cienkoigłowej można wrócić do codziennej aktywności już na drugi dzień. Bez przeszkód można wykonywać pracę siedzącą, biurową i nie wymagającą wysiłku ze strony kończyn górnych. W przypadku pozostałych rodzajów biopsji, a także gdy założono szwy i pierś może być bardziej obolała, czas powrotu do pracy może się wydłużyć. Należy unikać ciężkich prac fizycznych oraz aktywności sportowych do czasu całkowitego wygojenia rany oraz ustąpienia tkliwości piersi. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, np. gorączki, żywego zaczerwienienia skóry czy nadmiernego krwawienia z miejsca wkłucia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jak długo czeka się na wynik biopsji?

Na wynik biopsji piersi czeka się kilka dni (z reguły do 10 dni). Z wynikami biopsji należy udać się do lekarza, który podejmie ostateczną decyzję co do dalszego postępowania.

Samobadanie piersi

Większość guzków w piersi to zmiany łagodne, np. torbiele. Nawet po ujemnym wyniku biopsji poświadczającym obecność zmian łagodnych należy kontynuować comiesięczne samobadanie piersi. Wskazane jest także regularne poddawanie się przesiewowym badaniom profilaktycznym, tj. badaniu USG piersi oraz mammografii. Pozwoli to na wczesne wykrycie raka piersi i zwiększy szanse na podjęcie skutecznego leczenia..
Film: Biopsja zmiany w sutku pod kontrolą USG 4D

Film: Biopsja piersi czyli precyzyjna diagnostyka zmian w piersi

Utworzono: piątek, 11 styczeń 2013 11:10 Ostatnio zmieniony: czwartek, 02 kwiecień 2020 08:43
Opinie Pacjentów

Byłeś u nas na wizycie? Napisz pierwszą opinie...
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Opisz swoją ocenę
Gwarancja jakości
  • Zawsze zgodnie ze standardami
  • Zawsze certyfikowany diagnosta
  • Zawsze pełna dokumentacja
  • Zawsze z użyciem najlepszej dostępnej wiedzy
  • Zawsze na najlepszym sprzęcie
  • Zawsze pełen komfort pacjenta
Poleć
bliskim
×
×
×
×
×
Na naszej stronie używamy Ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli zgadzasz się na to, przeglądaj dalej naszą stronę.
Stosujemy Nadzwyczajne Środki Ostrożności: Ozonowanie, Naświetlanie UV, Maseczki dla Pacjentów, Dezynfekcja... Sprawdź >>
Wizyty u Lekarza NIE są objęte ograniczeniami przemieszczania.