Spis treści:
Profilaktyka dla mężczyzn po 40 roku życia Badanie u urologa USG jamy brzusznej USG płuc Badania kardiologiczne Badanie poziomu glukozy we krwi Inne ważne badania – profilaktyka, mężczyzna po 40 r. ż.Profilaktyka dla mężczyzn po 40 roku życia
Każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien być świadomy, jakie badania diagnostyczne należy wykonać celem skontrolowania swojego stanu zdrowia. Wiele chorób metabolicznych i nowotworowych ujawnia się po 40-tce. Wynika to z faktu, że stan zdrowia zależy nie tylko od aktualnego stylu życia, ale również od nawyków zdrowotnych w przeszłości. Poniższe badania lekarskie stanowią podstawę profilaktyki, o której powinien pamiętać każdy dojrzały i odpowiedzialny mężczyzna.
Badanie u urologa
Badania profilaktyczne mężczyzn służą przede wszystkim wczesnemu wykryciu nieprawidłowych zmian w obrębie gruczołu krokowego (prostaty) oraz jąder. Każdy mężczyzna powinien raz na 3 lata odwiedzić urologa. Wizyta uwzględnia wywiad oraz badanie prostaty i badanie jąder przez lekarza. W razie konieczności wykonywane jest badanie USG, które pozwala precyzyjnie ocenić strukturę tych narządów. Wczesne wykrycie raka jądra czy raka prostaty pozwala uratować życie, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Należy również podkreślić, jak bardzo ważne jest samobadanie jąder, o którym co miesiąc powinien pamiętać każdy mężczyzna, bez względu na wiek.
Do podstawowych badań profilaktycznych należy ponadto badanie ogólne moczu – zalecane raz w roku. Wyniki badań warto przedstawić lekarzowi interniście. Odchylenia od normy świadczące o możliwych chorobach układu moczowego wymagają konsultacji lekarza urologa.
USG jamy brzusznej
Kompleksowe badania stanu zdrowia uwzględniają badanie USG jamy brzusznej. Dzięki USG lekarz może ocenić wielkość i strukturę narządów wewnętrznych, wykryć obecność guza lub patologicznego płynu oraz wykryć zmiany miażdżycowe aorty grożące rozwojem tętniaka.
Po przekroczeniu 45 roku życia warto wykonać test na obecność krwi utajonej w kale – jest to podstawowe badanie w kierunku raka jelita grubego. Co rok powinni o nim pamiętać zwłaszcza mężczyźni, u których w rodzinie występował rak jelita grubego.
USG płuc
Do profilaktyki również regularna kontrola stanu płuc pod kątem chorób przewlekłych układu oddechowego oraz raka płuc. Mężczyźni niepalący powinni wykonywać badanie USG płuc lub RTG klatki piersiowej co dwa lata. Częstość wykonywania badań profilaktycznych USG / RTG u palaczy jest wyższa i wynosi raz w roku.
Badania kardiologiczne
Badania profilaktyczne oceniające stan układu krążenia są bardzo istotne zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet po 40 roku życia. Po 40-tce wzrasta ryzyko powikłań związanych ze zmianami miażdżycowymi w naczyniach tętniczych - zawału serca i udaru mózgu. Badania profilaktyczne obejmują m.in. badania krwi – morfologię, OB, oznaczenie poziomu trójglicerydów, stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji HDL i LDL cholesterolu. Nieprawidłowe wyniki badań, zwłaszcza lipidogramu, istotnie podwyższają ryzyko chorób układu krążenia. Wizyta u kardiologa obejmuje analizę wyników badania krwi, pomiaru ciśnienia, badanie EKG oraz badanie ECHO serca.
Pomiar ciśnienia tętniczego
Podczas wizyty lekarskiej dokonywany jest także pomiar ciśnienia tętniczego krwi – jeśli wartości okażą się podwyższone (powyżej 140/90mmHg), stanowi to wskazanie do kolejnych regularnych pomiarów i ewentualnego podjęcia leczenia nadciśnienia.
EKG serca
Badanie EKG umożliwia rejestrację czynności elektrycznej serca. Badanie elektrokardiograficzne służy wykrywaniu zaburzeń rytmu i przewodzenia w obrębie mięśnia sercowego. Na zapisie EKG można również rozpoznać przebyty zawał serca.
ECHO serca
Badanie echokardiograficzne pozwala ocenić strukturę mięśnia sercowego oraz jego kurczliwość. W przypadku choroby niedokrwiennej serca można zlokalizować obszary mięśnia sercowego o upośledzonej kurczliwości (wskutek ich niedokrwienia).
USG tętnic
USG tętnic wykonywane jest przez lekarza radiologa lub przez chirurga naczyniowego. USG tętnic pozwala ocenić przepływ krwi przez naczynia tętnicze i ocenić ryzyko powikłań związanych ze zmianami miażdżycowymi.
Badanie poziomu glukozy we krwi
Stężenie glukozy (na czczo) należy powinno mierzyć się raz w roku. Gdy poziom glukozy jest podwyższony, warto odwiedzić diabetologa, który zleci dodatkowe badania w kierunku cukrzycy. Po 40 roku życia rozwija się najczęściej cukrzyca typu II, związana z otyłością typu brzusznego. Dochodzi do utraty wrażliwości komórek organizmu na działanie insuliny, co po pewnym czasie prowadzi do wyczerpania wydolności wydzielniczej trzustki i niedoboru insuliny we krwi. Nieleczona cukrzyca negatywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, w związku z czym choroby układu krążenia mogą rozwijać się szybciej u osób chorych na cukrzycę.
Inne ważne badania – profilaktyka, mężczyzna po 40 r. ż.
Pakiet badań diagnostycznych powinien zawierać także:- Badanie krwi - morfologia krwi obwodowej (morfologia krwi obwodowej odzwierciedla ogólną kondycję organizmu) – raz w roku,
- Badanie ogólne moczu – raz w roku,
- Profil lipidowy – stężenie cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydy – raz w roku,
- Test na obecność krwi utajonej w stolcu – raz w roku,
- Poziom kreatyniny we krwi,
- Poziom kwasu moczowego we krwi,
- Krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
- Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie,
- Obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).